Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PlayStation PS3 po YLOD i głośny wentylator

ryshard 20 May 2011 09:44 20981 20
    ryshard
    Level 15  
    Witam, ciemny w temacie YLOD PS3 zakupiłem w naszym rodzimym serwisie aukcyjnym PS3 Fat 40GB. Włączam sobie MF2 czekam na rozgrywkę i słyszę że chyba startuje jakiś serwer z wentylatorami na full. Oglądam konsolę, na dole nalepka że przyjęta do naprawy z YLOD. Rozbieram patrze Cell i RSX zalany cały pastą, wyczyściłem zmieniłem pastę i jeszcze gorzej, pika się wyłącza, kupiłem lepszą pastę nic, po którymś razie widzę, że pasta nawet nie odcisnęła się na radiatorach, więc myślę nie dochodzą. Dawałem podkładki mikowe, potem aluminiowe i nic. Na koniec zastosowałem pierwotne rozwiązanie czyli zalałem ponownie wszystko pastą i do niedawna wentylator chodził na przedostatnim biegu, ale niestety i w końcu przyszedł maj, zrobiło się gorąco i teraz już znowu chodzi na maksa. Wkurzyłem się otworzyłem okno i ... nie, nie wyrzuciłem choć już chciałem, położyłem na parapet i po chwili prędkość spadła o 2 czy 3 biegi, było tak błogo cicho, jak nigdy nie słyszałem. Definitywnie po naprawie, nie wiem czy to był reballing czy opalarka uszkodzony został czujnik temperatury procka czy procków. Szukałem w necie i nic nie znalazłem czy może jest już wiadomo gdzie owe ustrojstwo jest umieszczone, podobno wypłynęły serwisówki PS3, może ktoś taką posiada? Sam zastanawiam się nad montażem oddzielnego regulatora wentylatora, tylko nie wiem czy czujnik obrotów wentylatora PS3 da się oszukać, jedno jest pewne tak tego nie zostawię.
    Na koniec przestroga uważajcie na aukcję z używanymi PS3, wiele osób naprawia, sprzedaje i kupuje slim'a.
    Helumis
    Level 9  
    Witam,
    Na początek podrzucę fachowy temat:
    http://www.ps3site.pl/forum/topic/23768-samodzielna-naprawa-ylod/

Po czym opierając się na kilku naprawach Xbox'a 360 mogę jedynie powiedzieć, że wątpię czy całkowicie usuniesz owy problem z konsoli, no chyba że sposobem który sam opisałeś "reballing" ponowny montaż procków na nowych "kulkach" czyli wydatkiem powyżej wartości owej konsoli :| I wątpię że ktoś to zastosował, prędzej poszła w ruch opalarka, która tylko i wyłącznie przedłuża życie konsoli do momentu całkowitego zejścia.
    Co do samej zaś głośnej pracy wentylatora, to sprawdź dokładnie czy gdzieś nie ma stosowanego powszechnie obejścia po za czujnikiem, bo to typowy trik dla "klocka" by pozwolić "nowemu" użytkownikowi nieco nacieszyć się przed kolejnym zejściem konsoli...
    A tutaj fotki, mojej ostatniej regeneracji konsoli znajomego gdzie widać "fachowe" naprawianie przez serwisy :D
    ebry
    Level 30  
    Masz uszkodzony czujnik temperatury w procesorze. Spowodowane jest to zakatowaniem procka opalarką lub innym sprzętem tego typu. Jeżeli płyta nie jest popalona, to można pokusić się o wymiane GPU lub zastosowanie rezystora nastawnego do obniżenia obrotów wentylatora.
    ryshard
    Level 15  
    Płyta nie wygląda na mocno katowaną, w okolicach RSX'a i Cell'a widać było topnik. Wszystko zalane pastą. Jeśli to prawda, że robiona opalarką i pochodzi 3 miesiące, to został mi jeszcze miesiąc. Ale jeśli to któraś z kulek ma słaby kontakt i grzeje się w okolicy czujnika temperatury to chyba reball trzeba zrobić jak najwcześniej bo jak już spali się pad będzie amen z konsolą.
    Matess1999
    Level 10  
    Konsola ma uszkodzony czujnik temperatury.
    P.S wstydził bym się z taką konsolą iść do serwisu :>
    ryshard
    Level 15  
    Matess1999 wrote:
    Konsola ma uszkodzony czujnik temperatury.
    P.S wstydził bym się z taką konsolą iść do serwisu :>

Wow, jaka wyczerpująca odpowiedź, dzięki za rozwiązanie podane na talerzu, żebyś tak jeszcze powiedział, gdzie ten czujnik jest?
    ebry
    Level 30  
    Czujnik jest w GPU. Musisz wymienić cały układ.
    misiu-tom
    Level 9  
    Co zrobić z taką konsolą?
    ebry
    Level 30  
    Kupić nowy GPU i poszukać kogoś z podczerwienią, dużym podgrzewaczem i doświadczaniem.
    inv4der
    Level 16  
    Wymieniałem w takim przypadku GPU z innej sprawnej konsoli i nie pomogło konsola wchodziła na max obroty. Czujników temp wyglada na to że może być kilka!
    ebry
    Level 30  
    Ja w takim przypadku wkładam nowy układ ( nie wylut z innej płyty ) i nie ma problemów. Układy te łatwo jest przegrzać, więc nie ma sensu wyciągać ich z innych płyt i kulować na nowo.
    inv4der
    Level 16  
    hmm u mnie układ z (niby) uszkodzonym czujnikiem poszedł do dawcy(zamiana GPU) i tam dziala OK.
    ryshard
    Level 15  
    Jakiś czas tu nie zaglądałem, konsola moja jeszcze chodzi, to już ponad pół roku będzie. Znalazł już ktoś może jakiś patent na ten wentylator, poza wymianą układów?
    peterwolski
    Level 20  
    A może tak regulator osobny ? (wystarczy potencjometr) sprawdzałeś kolego rzeczywistą temp Cella Rsx ?

Proszę uzupełnić tytuł postu- zgodnie z regulaminem pkt.3.1.15 [dzimi]
    ryshard
    Level 15  
    Zwykły potencjometr nie wystarczy, bo pobór prądu jest ponad 2A, nie wystarczy nawet przez LM317T, bo będzie się grzał. Kiedyś próbowałem zmierzyć temperaturę, ale nie bardzo udało mi się umieścić sondę, żebym miał taką płaską termoparę, od płyty głównej to może by się udało. Rozmawiałem z serwisantem konsol, mówił, że przyczyną może być brak dobrego kontaktu kulki pod RSX'em lub Cell'em (bo w obu są czujniki)która się może nagrzewać (zasilanie) w okolicach czujnika temperatury, wynik procesor zimny, a czujnik (czujniki) odczytuje, że gorący. Mówił też że te procki wyciągnięte z ps3 w którym szalał wentylator założone do innego pracowały normalnie.
    ebry
    Level 30  
    ryshard wrote:
    Mówił też że te procki wyciągnięte z ps3 w którym szalał wentylator założone do innego pracowały normalnie.

Może ktoś to potwierdzić? Mam kilka takich płyt i mogę pobawić się nimi w podmianę innych układów.
    Na schemacie płyty COK-002 są układy związany z temperaturą. Wymiana ich niestety nie zwalnia wentylatorów.
    Maciej1991P
    Level 10  
    Witam!

Jako że także zakupiłem sobie PS3 Fat 40 Gb po 2 tyg pojawił mi się taki sam problem... Podejżewam że moja konsola nie była jeszcze naprawiana ponieważ miała naklejkę na gumowej maskownicy śróbki gwiazdkowej (chyba że przez serwis i ją nakleili). No ale do rzeczy.

Czytałem trochę o tym całym YLOD i wywnioskowałem że główną przyczyną problemu jest wysoka tem. pracy podzespołów, która działa destrukcyjnie na użyte bezołowiowe luty. Zastosowany wiatrak, z tego co zauważyłem u siebie, nie jest dość skuteczny.

Chciałbym rozwiązać ten problem, ponieważ spotyka to również nowe konsole (może nie tak często jak FAT). Moim pomysłem, dla którego udzielam się na forum jest zainstalowanie "chłodnicy" powietrza na wlocie wentylatora. Działanie banalnie proste. Wykonanie wersji mini dość skomplikowane.

Jako, iż nie mam doświadczenia jako typowy elektronik ale za to lubie tworzyć innowacyjne amatorskie urządzenia myślę że zdało by to egzamin. Zastosowanie Płytki Peltiera do radiatora przez które przechodzilo by powietrze, bądź montaż tego ogniwa bezpośrednio na procesorach mogło by być skutecznym rozwiązaniem.

Pytanie do Was :

Czy miało by to sens a efekt byłby dość bliski zamierzonego czyli 99% że konsola się nie grzeje i nie wystąpi problem YLOD...

Serdecznie pozdrawiam
    ebry
    Level 30  
    Dodatkowe chłodzenie nie da za wiele. Należy wymienić kule bezołowiowe na ołowiowe i po sprawie.
    Maciej1991P
    Level 10  
    Możesz bardziej rozwinąć myśl o tych kulach. Czy to w ogóle możliwe?
    ebry
    Level 30  
    Tak, nazywa się ten proces reballing. Poczytaj na forum, jest tu dużo o tym.

Moderated By Dzimi:

Główny temat wątku został już wyjaśniony. Zamykam więc, aby nie pojawiały się "dodatkowe - oboczne" tematy.