Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piła stołowa metal/drzewo

trance123 20 Maj 2011 14:20 6828 3
  • Piła stołowa metal/drzewo
    Chciałem pokazać piłę stołową, która służy od wielu lat w warsztacie przy domu na wsi.Założenia były proste brakowało takiego urządzenia a ciecie szczególnie większych elementów szlifierką kątowa jest trochę uciążliwe i mniej dokładne choć by przez zmęczenie rąk po przez trzymanie ciężkiej szlifierki.
    Silnik
    2300 obr/min,2.2kW z tego co pamiętam(tabliczka znamionowa zamalowana podkładem) odzyskany już nie pamiętam z czego zmienione zostały tylko łożyska
    Zamocowany na zawiasie przez co 1 śrubą można regulować napięcie paska klinowego
    Rama
    Pospawana w sumie ze złomu tam też były uchwyty na łożyska,które były wymienione na nowe. Oś na której zawieszone jest ramie jak i to, które obraca tarczą były toczone. Są ciasno spasowane tak, że nie ma żadnych luzów,drgań.Tutaj uwaga gdyby ktoś budował taka piłę na pierwszych próbach,była inna oś teoretyczne dopasowana do łożysk jak się okazało później miała minimalny luz przez co całe ramie wpadało w drgania i nie dało się ciąć.
    Oś jest smarowana przy pomocny kalamitki?(chyba tak się to nazywa) wkręconej w obudowę
    Na tarczy jest 4600 obr/min czyli ciut za dużo jednak nic do tej pory się nie stało a sama tarcza też nadmiernie się nie zużywa.

Włącznik zrobiony z gałki zmiany biegów z fiata 126p, na która podczas obrotu nawija się cienka stalowa linka przełączając włącznik. Na włączniku jest sprężyna tak więc nawet gdy coś się stało zwolnienie uchwytu powoduje zatrzymanie tarczy. Jest to również bardzo wygodne bo można całą piłę obsługiwać 1 ręką.

Na stole jest przystawka do regulowania kąta cięcia dla się do niej w razie czegoś przeczepić ściskiem jakiś przedmiot.Całe ramie jest wyważone tak,że nie ma problemu unieść je 1 ręką. Jest to też kwestia wygody dla każdego.

Gdyby jeszcze raz miała powstać taka piła tarcza znalazła się by po lewej stronie tak, żeby cały wał był po prawej. Wynika to z tego, że gdy trzyma sie ramie w prawej ręce a przedmiot w lewej łatwiej zaglądać na niego jest właśnie z lewej strony a tutaj trochę przeszkadza oś.

Osłony na pasek jak i na tarczę były spawane z blach było to dość żmudne
    ale osłona tarczy wytrzyma pęknięcie tarczy i nic przez nią nie wyleci
    Piła przez 95% czasu tnie metal lecz przydawała się już do cięcia desek wystarczy wymienić tylko tarcze.
    Przy cięciu dłuższych elementów wystarczy je oprzeć o uchwyt który wkręcany jest w imadło stolarskie obok piły jest one na tej samej wysokości co blat piły
    Założenia spełnione w 110% bo plany nie dotyczyły przycinania desek
    Piła stołowa metal/drzewo Piła stołowa metal/drzewo Piła stołowa metal/drzewo Piła stołowa metal/drzewo Piła stołowa metal/drzewo
    Proszę mocowanie tarczy i wymiary tarczy
    Piła stołowa metal/drzewo Piła stołowa metal/drzewo

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    trance123
    Poziom 21  
    trance123 napisał 486 postów o ocenie 80, pomógł 26 razy. Jest z nami od 2010 roku.
    devas1
    Poziom 10  
    Witam piła bardzo praktyczna i wygląda na bezpieczną (ale zawsze można się do czegoś doczepic) sam przymierzam się do czegoś podobnego i teraz tak czy jak tniesz metal to czy opiłki nie wpadają do silnika?i czy jak puścisz piłę to odbija ją do góry czy pozostaje w takiej pozycji w jakiej ją zostawiłeś?jakiej wielkości masz tarcze?
    trance123
    Poziom 21  
    Opiłki nie uderzają o silnik tylko lecą do tyłu, jak piła stała blisko ściany kafelkowanej to po jakimś czasie można było oderwać cały płat opiłków i używać jak papieru ściernego. Można by zrobić prowadnicę na opiłki tak aby leciały one w dól na ziemie . Nie idzie sama do tyłu, bałem się że jak tak będzie i ja puszcze to mocno uderzy w tył obudowy ale to kwestia wyważenia a średnica tarczy jutro sprawdzę ale myślę ze około 40 cm wiem, że może mieć max 4400obr/min i dlatego napisałem, że są ciut za duże obroty
    devas1
    Poziom 10  
    Witam mam takie jeszcze jedno pytanie jak mocujesz tarczę?(mógł byś porobic bardziej dokładne zdjęcia mocowania tarczy) ja myślałem nad tym aby zastosowac mocowanie z dużej szlifierki kątowej tylko nie wiem jak to się sprawdzi w praktyce.Pozdrawiam Dawid.