Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz by Grove82 TDA7294 2 x 150 W v 4 x 70 W

Grove82 20 Maj 2011 19:38 12792 16
  • Wzmacniacz by Grove82 TDA7294 2 x 150 W v 4 x 70 W

Witam serdecznie, chciałbym przedstawić Szanownym Kolegom mój skromny wzmacniacz, którego budowa zajęła mi prawie rok. Pewnie niektórzy z Was zadadzą sobie pytanie: „Co on robił przez rok z tak prostą konstrukcją?” Otóż odpowiadam- jeśli czas mi pozwala, to dłubię w elektronice, lecz od pewnego czasu pojawiły się ograniczenia z wolnością. Hehe… nie siedzę :P Już tłumaczę… Wyjeżdżam często w delegacje zagraniczne, ale nie o tym powinna być w tym temacie mowa, zatem do konkretów…

Stopień mocy, „jeśli tak można to nazwać":
    Klasyczny układ pracy TDA7294, 2 kanały 2 x TDA7294 zdolne pracować na mostku lub niezależnie (ustawiane zworkami na PCB), czyli około (znając możliwości tej kostki) 2 x 150 W lub 4 x 70 W.

Przedwzmacniacz:
    Oparty na kicie pewnej frmy xxx. Regulacja Bass, Treble +/-16 dB, Volume w wersji Mono na każdą stronę. Uwarunkowane to zostało moimi potrzebami.

Zasilacz:
    Transformator toroidalny 2 x 24 V 500 VA, mostek 35 A, kondensatory filtrujące około 10000 µF na każdą szynę.

VU-metr:
    Połączenie LM3915 z prostownikiem „idealnym” na LM358.

Zasilacz pomocniczy:
    Układ LM317T wspomagany BD912. W moim przypadku napięcie regulowane do 18 V 2,5 A. Układ zasila Pre-amp., VU-metr, podświetlanie LED, sterowanie wentylatorów.

Sterowanie wentylatorów:
    Każdy radiator osobno, z wykorzystaniem czujników LM35. Prędkość wentylatorów zależna od temp. na radiatorze.

To chyba na tyle...
    Poniżej dwie fotki + filmik z przebiegu prac. Zachęcam do oglądania. Komentarze mile widziane, zwłaszcza te negatywne!
    Pozdrawiam! Adam.

Wzmacniacz by Grove82 TDA7294 2 x 150 W v 4 x 70 W Wzmacniacz by Grove82 TDA7294 2 x 150 W v 4 x 70 W

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • Mitronik
  • #3 20 Maj 2011 22:09
    cpikson
    Poziom 15  

Witam.
    Konstrukcja bardzo przemyślanie zaprojektowana i zrealizowana. Jednak wejścia RCA dałbym raczej z tyłu obudowy, psują wygład przedniego panelu jeśli o moje skromne zdanie chodzi. Moc uzyskiwana jest przy 4 czy 8Ω? I pytanie poza "konkursem": można by z tego wyciągnąć 1x300W?:D Tak czysto teoretycznie. :wink:

• #4 20 Maj 2011 22:23
    djoy
    Poziom 15  

Ogólnie fajnie, ale osobiście przyczepiłbym się do obudowy, w środku jest sporo wolnego miejsca, co obniża wrażenie estetyczne tej konstrukcji. Dlatego lepiej by było z ciut mniejsza obudową, albo np jeszcze coś dołożyć do środka aby uzupełnić tą wolną przestrzeń.

• #5 20 Maj 2011 22:44
    GeTaS
    Poziom 12  

radiatory powinny by od góry odkryte. lepszy przepływ powietrza. Nad twoimi widzę plexi.

• #6 20 Maj 2011 22:47
    _WITAXING_
    Poziom 9  

Witam
    Konstrukcja robi wrażenie, zwłaszcza w nocy .
    Można by włożyć wentylatory dośrodka obudowy i już zajęłoby to więcej miejsca.

cpikson - 4x70W to chyba na 4 ohm , a 2x150w to tylko na 8 ohm.

Pozdrawiam

• #7 20 Maj 2011 23:01
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam, widać że ładnie ogarnięte wnętrze i trochę pracy w to włożyłeś, ale gdyby ktoś mi zaproponował kupno tego cuda, to ewentualnie kupił by je za przysłowiową "flaszkę" z przeznaczeniem na części. Wzmacniacz ma grać, a nie świecić, to nie lampa pokojowa (nie mylić z np triodą czy inną pentodą ;)). Co tym napędzasz?
    Ps. zły dział.

• #8 20 Maj 2011 23:11
    c4r0
    Poziom 36  

Mi sie niestety nie podoba. Obudowa za duza (pusto w srodku). Brak panelu przedniego, LEDy wskaznikow wysterowania wydaja sie byc krzywo. Wykonanie obudowy i panelu z drewna jest super (jak sie zrobi porzadnie), ale w ogole nie pasuje do tego to LED-owe oswietlenie... Zamiast zajmowac sie takimi zbednymi wodotryskami jak te LEDy UV, przylozym bym sie bardziej do wykonania panelu.

• #9 21 Maj 2011 13:35
    RAIN.PL
    Poziom 12  

A ja przyczepię się właśnie do drewnianej obudowy. Wygląda całkiem ładnie, ale przydałoby się ją od wewnątrz wyłożyć blachą, która zapewni ekranowanie. Poza tym tak jak powiedział przedmówca dobrze byłoby zrobić chociaż otwory wentylacyjne nad radiatorami. Ale ogólnie konstrukcja mi się podoba, czy mógłby kolega poinformować nas o kosztach wykonania? Szczególnie ciekawi mnie cena transformatora :) Pozdrawiam i proszę się nie zrazić paroma słowami krytyki, nie to miałem na myśli, żeby kogoś urazić!

• #10 21 Maj 2011 20:41
    nowy.na.forum.
    Poziom 11  

Witam.

Jak dla mnie to przesadziłeś z ilością tych diod za dużo ich.. Przydały by się jakieś napisy na przedni panel, szkoda że na przodzie są RCA, ale o tym już było. Za środek jest plus, ładnie wszystko upakowane tylko, że daleko od siebie tak wszystko, może być bliżej. Też czekam na kosztorys. Co do drewnianej obudowy... Hmm kwestia gustu mi szczerze mówiąc nie przypada brakuje mi podpisów.. Ale wykonanie jest nawet nawet szkoda, że TDA ale od czegoś trzeba zacząć.

Pozdr.

• #11 21 Maj 2011 21:16
    BOOM i ZONK
    Poziom 20  

Ale latarnia morska... Wielkie, puste w środku i do tego świeci jak choinka :) Przeźroczysta pleksa i diody zupełnie nie pasują do drewna na mój gust. Jak już dawałeś diody UV trzeba było na kable ponaciągać różnobarwne fluorescencyjne rurki a zamiast przeźroczystej pleksy użyć również fluorescencyjną. Efekt byłby znacznie lepszy.

• #13 22 Maj 2011 13:14
    Krzysiek16
    Poziom 24  

Wykonanie dość estetyczne, przyłożyłeś się do tego. Podświetlenia i pleksi nie będę komentował, bo to kwestia gustu.
    Ze spraw technicznych:
    -wzmacniacze powinny mieć metalowe obudowy, bo obudowa ma za zadanie również ekranować. Zastanów się, dlaczego niektóre wzmacniacze wydają z siebie jakieś dźwięki, kiedy w pobliżu jest nadający coś telefon, a inne nie.
    -pleksa zachodzi na radiatory (a przynajmniej na pierwszym obrazku tak wygląda. Sprawia to, że przepływ powietrza z radiatorów jest utrudniony, co gorsza są zasłonięte od góry, a prądy konwekcyjne przecież są skierowane do góry.
    -wszystkie kable wyglądają na nieekranowane. Nieładnie, to może powodować łapanie zakłóceń i wzbudzenia w w.cz.
    -niektórzy mogą powiedzieć, że z tego transformatora mógłbyś zasilić mocniejszy wzmacniacz, ale ja uważam, że trochę nadmiaru jest wskazane. Zwłaszcza, że wygląd wskazuje na przeznaczenie wzmacniacza do głośnego słuchania muzyki o małej dynamice :P

• #14 22 Maj 2011 23:53
    Grove82
    Poziom 12  

Witam serdecznie, odpisuje dopiero teraz, ale obecnie jestem w Holandii do środy. Dziękuję za wszelkie opinie i czekam na dalsze, póki co odpowiadam:

Urgon: Co do podświetlenia to mi osobiście nie przeszkadza, tylko mój brat narzeka, dlatego zamontuje dodatkowy przełącznik.

cpikson: 4x70W dla 4Ω, 2x150W dla 8Ω praca w mostku, zatem impedancja obciążenia powinna być 2x większa niż dla pojedynczej kostki… czyli TDA7294 – min 4Ω, TDA w mostku min 8Ω. Dawnych czasów u mnie TDA pracował bezawaryjnie z zestawem 2Ω, co wielu dziwiło :P Co do 300W na TDA, gdzieś chodzą dziwne schematy, ale w takim wypadku polecam pobawić się z Holtonem.

djoy: Miejsce to zostało pozostawione dla Holton 2x400W, TDA były wypadkiem w pracy, ale zakochany w nich jestem. :) Będzie czas, to może wstawię Holtony, jak dla mnie 2x150W w 22m² wystarcza.

GeTaS: Pomiędzy plexi a radiatorami jest przestrzeń 15mm co wystarcza dla TD-ków z takim chłodzeniem…

_WITAXING_: Z mocami dokładnie jak napisałeś…

flubber.trip: Napędzam bliżej nieznane mi zestawy nabyte z „wystawki”, ale w planach już jakieś samoróbki, chyba że coś polecicie…

c4r0: Co do wolnego miejsca, patrz wyżej, a lampka power amp. to kwestia gustu…

RAIN.PL: Wentylacja patrz wyżej, co do ekranowania blachą, to jest zbędna, zero przydźwięku :P Kosztorys… nigdy nie przekalkulowałem, a trafo zakupione nowe za 133,95zł.

nowy.na.forum: LED-y… hmm… taśma UV, nie chciałem ciąć, dlatego tak to wygląda :) Napisy niepotrzebne… wzmak tylko dla mnie i „bezcenny”. Kosztorys patrz wyżej :)

BOOM i ZONK: Z rurkami fluoroscencyjnymi itp. to dopiero byłaby choinka. Z wykształcenia, elektronik z wyboru, stolarz z przypadku, tak bywa… :P

poorchava: Drewno i czarny lakier (połysk) to profanacja natury, gdybym chciał pomalować panel na czarno użyłbym blachy… :)

Krzysiek16: Owszem, kable nieekranowane, co do toroida docelowo może będzie drugie takie, co pozwoli mi uzyskać napięcie 2x48V (2x500VA) do zasilania Holtonów, ale mowa o tym była wyżej, podobnie jak sprawa radiatorów i zakłóceń.

Pozdrawiamǃ Adam

-----------------------

Właśnie zauważyłem, że filmik jest niekompletny, dlatego daję Link do całości...

Link

Przepraszam i Pozdrawiam!

Dodano po 5 [godziny] 8 [minuty]:

Poprawiono :) ... Dzięki!

• #15 24 Maj 2011 16:04
    gilus1
    Poziom 29  

Konstrukcja bardzo ładna. Można było to zmieścić w mniejszej obudowie, ale dzięki podświetleniu ta wolna przestrzeń ładnie wygląda. Ja bym jeszcze dodatkowo przymocował górną część radiatora do bocznej ścianki. W przypadku uderzenia w wystający wentylator bardziej wzmocniłoby to konstrukcję, ale i tak jest super.

• #16 24 Maj 2011 17:10
    Grove82
    Poziom 12  

gilus1: Dzięki bardzo za opinię... co do radiatorów, są one bardzo solidnie przymocowane za pomocą kątowników, które są przykręcone śrubami przez płytę MDF z wykorzystaniem tulejek z wewnętrznym gwintem :) Patrz fotka niżej...

Wzmacniacz by Grove82 TDA7294 2 x 150 W v 4 x 70 W

Pozdrawiam!

• #17 30 Maj 2011 17:48
    winuser2
    Poziom 17  

Od technicznej strony konstrukcja ciekawa :) Może nie audiofilska, w końcu to TDA7294, ale do słuchania techno czy trance w sam raz.

Przyczepić się mogę jedynie do obudowy. Wybacz ale moim zdaniem zrobiłeś wiochę na całego. Drewno + niebieskie LED'y ? Jakieś nie porozumienie. Do drewna pasują żarówki o ciepłej barwie. Pozatym te wskaźniki wysterowania na LED - w połączeniu z drewnem również nie bardzo pasują. Ja bym tutaj dał jakieś stylowe wskaźniki wychyłowe VU znane z polskich urządzeń ;) efekt gwarantowany.