Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kable elektryczne w rurkach PEX-dobre rozwiązanie?

20 Maj 2011 21:41 3656 5
  • Poziom 8  
    Witam,

Robię sobie elektrykę w domu. Część kabli będzie zatopiona w posadzce. Chciałem je puścić w rurkach, żeby były zabezpieczone, ale muszę je kupić.
    I odkryłem, że mam z 70m rurek PEX:) Zastanawiam się, czy wykorzystanie ich jako peszli będzie dobrym pomysłem?
    Łatwo się je wygina, nie mają zagięć i łączeń, które mogą utrudnić przeciągnięcie kabla i już je mam, nie muszę kupować - jak teraz nie wykorzystam to wyrzucę.

Jedyną wadą jaką widzę to to, że mają elementy stalowe i istnieje jakieś ryzyko podłączenia ich do prądu. Jednak kabel sam z siebie się nie przeciera jak leży...

Co o tym myślicie?

Pozdrawiam
    Marcin
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 23  
    Istotne jest to aby kabel nie przetarł się podczas wciągania do rur. Bo później jak włączysz zasilanie to będą upływności. Masz może foto takiej rurki?? Bo niby piszesz ze plastik ale jednak z metalem?
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista - systemy grzewcze
    tas23 napisał:
    I odkryłem, że mam z 70m rurek PEX:) Zastanawiam się, czy wykorzystanie ich jako peszli będzie dobrym pomysłem?

Zły pomysł.
    Peszle oraz rury Arota są karbowane.
    Jak myślisz, dlaczego?
  • Poziom 8  
    Kabel na pewno nie przetrze się podczas wciągania, bo będę to robił jeszcze przed montażem posadzki - najpierw kabel w rurkę, a potem dopiero wszystko mocuję do podłogi.
    Dodatkowo poczytałem sobie i okazuje się, że w rurka PEX jest kilku warstwowa i wewnętrzna warstwa (czyli odizolowana od kabla) nie jest metalowa, a aluminiowa, więc przepuszczalność prądu będzie ograniczona:)

No właśnie jedynym zastosowaniem karbowania peszli jest moim zdaniem utrudnienie przeciągania kabli w środku - może źle to robię, ale mi 30% peszli sprawiało problem. A w rurce gładkiej nawet drucika prowadzącego nie trzeba mieć, wystarczy wcisnąć i nawet na 8-10 m wychodzi gładko z drugiej strony.
    Może powiesz coś więcej na ten temat?!

Dziękuję.
    Marcin
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Kolego, aluminium jest metalem i przewodzi prąd bardzo dobrze.
    Pisząc PEX rozumiem, ze chodzi Ci o rurę trójwarstwową PEX-Aluminium-PEX czyli popularnie zwaną AluPexem?
    Może jednak mylisz ją z rurą PE (HDPE) czyli taką niebieską lub czarną rurą, którą doprowadza się do budynku wodę?
    Jakiej średnicy jest ten Twój PEX?
    Stanadrowe ruru AluPex to 16 20 25 32 40 mm
    Standardowe rury PE to 25 32 40 mm
    Rura 16 jest zbyt cienka, żeby zmieścił się jakikolwiek przewód elektryczny.
    W rurę 20 wciągnięcie 2-3m przewodu jest bardzo trudne.
    Wobec tego mówimy o rurze 25 lub 32 mm PE skoro twierdzisz, że bez problemów wciskasz nawet 10m przewodu.
    Piszesz, że masz 70m tego przewodu. Jeżeli jest to rura AluPex to chcesz zastosować najdroższy peszel jaki spotkałem, bo cena 1mb tej rury to koszt conajmniej 15zł. Dobry, firmowy to koszt ok. 20zł/mb.
    Koszt dobrego peszla 32/25 to raptem 1,50zł/mb
    Osobiście to sprzedałbym tę rurę i kupił peszel lub rurę PE w cenie 2-2,50zł/mb
    Dlaczego peszel jest karbowany?
    Dzięki temu łatwiej się wygina i po zgięciu nie zagniata, a ponadto karby powodują zmniejszenie powierzchni styku rury z przewodem, a tym samym zmniejszenie siły tarcia, co przekłada się na łatwość wciągania.