Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technik Elektryk czy Informatyk ( wybór kierunku )

erka456 20 Maj 2011 22:38 3598 2
  • #1 20 Maj 2011 22:38
    erka456
    Poziom 17  

Siemka
    Jak wielu 3-gimnazjalistów - w tym ja - stanąłem przed wyborem szkoły. Szkołe jako tako wybrałem, jest to Technikum o różnych kierunkach, ale ja skupiłem się tylko na:
    - Technik Elektryk
    - Informatyk
    Obojętnie na co się wybiorę, idę potem na politechnikę ;)

Tylko teraz nie wiem, bo to i to lubię. Bądźmy realistami, na którym więcej zarobię po studiach ? Po elektryku czeka mnie praca w firmach montujących sieci elektryczne czy w domach jednorodzinnych instalacje, a po informatyku wybrałbym się najprawdopodobniej na grafika lub takiego co bardziej interesuje się kompami od wewnątrz...

Kolejnym czynnikiem jest fakt że na elektryków jest zapotrzebowanie ,a informatyków ( jak słyszałem ) jest bardzo dużo - tylko pytanie czy dobrych -, czy równie dużo jest grafików ?

Na razie to starczy ;) Proszę o odpowiedź ;) Sensowna ^^

0 2
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 21 Maj 2011 05:18
    cepilek
    Poziom 26  

Posiadam obydwie wymienione na wstępie przez Ciebie kwalifikacje i przez 6 lat nie mogę znaleźć takiej pracy w kraju, która by mnie satysfakcjonowała, więc zanim skończysz politechnikę to się nie martw takim dylematem - informatyką radzę Ci się zająć jako bardziej przyszłościową i bardziej rozwijającą Twoje komórki mózgowe i niewątpliwie obecnie lepiej płatną po znalezieniu pracy... Ostatnio w pewnym mieście około 20 elektryków kopie rów przez pasy drogowe ale nie widzę młodych, więc się pytam: a kto Wam po piwo skacze? - Ano najmłodszy zgodnie ze starym zwyczajem - odpowiadają. A ja się pytam ile lat ma ten najmłodszy u Was bo widzę samych starszych? - 47 odpowiadają. Więc tutaj masz odpowiedź na swoje pytania: pracę znajdziesz ale za granicą, więc przyłóż się do języków obcych. W kraju młodego elektryka nie uświadczysz na budowach... Albo ich nie potrzebują, albo sami nie chcą kopać rowów. Starszych informatyków także nie chcą zatrudniać - pytają się - ile pan ma lat? - 55 odpowiadam... A to my wolimy młodszego... Dziękujemy panu za wizytę! Takie są realia... Spójrz poniżej na ukos lekko w prawo, ten dylemat był już tutaj omawiany... Jeżeli używasz okularów to także radzę Ci na informatyka, bo jako elektrykowi okuliści każą mi zakładać do pracy na wysokości szkła kontaktowe a ja jestem na nie uczulony. Błędne koło się robi na stare lata... Masz zawód a nie możesz pracować w nim a grupy inwalidzkiej z tego powodu nikt Ci nie da. Zresztą po politechnice nie będziesz kablów ciągał całe życie, to się wie, ale znam i dzisiaj absolwentów wyższych uczelni, którzy aby w ogóle pracować zaczynają od kopania rowów czy ciągania kablów... Czasem zaczynają od chowania dyplomu... Ech Polsko! Grafików też jest sporo, ale jak będziesz miał talent i pomysły to się przebijesz, bez tego czeka Cię ciężka praca i mozolne zdobywanie przyczółków aby w zawodzie grafika zdobyć pracę... Po latach pracy muszę Ci powiedzieć, że umiejętności i wiedzy mi nie brakuje, chociaż jej nigdy nie jest dość bo człowiek całe życie się uczy i głupi umiera to jednak o pracę w kraju jest ciężko, bo elity rządzące w tym jak i w poprzednim ustroju zajmują się nie tym co trzeba. Teraz radziłbym Ci nastawiać się na otworzenie swojej działalności prywatnej czyli swojego biznesu, na co mnie już niestety nie stać, bo nie potrafię się już przestawić a marzy mi się już odpoczynek od ciągłego uganiania się za pieniędzmi i od zmartwień czy mi starczy do pierwszego... A jak Ci nawali serduszko to i cieciem w ochronie nie odmówisz być, bo jakie bedziesz miał wyjście, wtedy nagle przestanie się cokolwiek liczyć, wtedy pozostanie Ci popisać trochę "madrości" tutaj i pośmiać się z tego jak inni się tutaj cietrzewią...
    Podrawiam Cię i życzę Ci sukcesów na długiej drodze życiowej, która dla mnie powoli się już kończy a dla Ciebie na pewno będzie ciekawa w Twoim wydaniu, co byś nie wybrał - uwierz mi...
    Najważniejszym jest w życiu abyś nie wstydził się swego postępowania po latach i nie naigrawał i nie wyszydzał z ułomności innych, nawet z braku wiedzy przez innych... Wiedza jest dla każdego i jest ogromna, jedni jej mają wiele, inni mniej, a każdy z nas posiada ją różną, ale niech Ci taktu nigdy nie zabraknie...

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 21 Maj 2011 11:22
    erka456
    Poziom 17  

Dzięki za odpowiedź ; )

To biorę się za informatyka, bo w moim przekonaniu chcę robić wszystko jak najlepiej ;)

Może ktoś się jeszcze wypowie ?

PS: W technikum jest kierunek "Technik Informatyk",- i pytanko : Czy mogę po nim iść na studia o kierunku takim że będę zajmował się internetem, kompami jak się coś w nim zepsuje ( coś jak praca w serwisie czy sieci osiedlowej - bodajże ten kierunek nazywa się teleinfomratyk )

0