Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FM Transmiter (DIY) do samochodu :)

xdave 21 May 2011 01:07 7380 6
  • Witam
    Dziś znowu nie miałem co robić wieczorem to zmajstrowałem sobie FM Transmiter do radia samochodowego. Niestety kaseta z kablem i głowica za 7 zł z allegro nie zdaje egzaminu, dźwięk jest marny i głowica często nie trafia w głowice magnetofonu przez co kanały grają z nierówną głośnością. Pogrzebałem trochę w swoich "śmieciach" i znalazłem jakieś stare układy Jabela J-09 Link i mikrofon bezprzewodowy zabawkę który kiedyś kupiłem "dla jaj" za 10 zł. Analizowałem też dostępne na internecie układy MPX i całe nadajniki stereo FM i uznałem że to za dużo zachodu, lepiej kupić radio Sony za 120 zl na allegro z AUXem lub za 200 z USB lub nowe za 260 zł z CD, auxem i usb i wzmacniaczem na mosfetach lub chociaż starego kenwooda za 50 zł z auxem lub nowa Mante za 100 zł z auxem, niby china, a dźwięk ma serio niezły, za 120 był jeszcze naviheven tez extra gra, widać jakiś lepszy wzmacniacz dali w środku bo inne go dźwięk porażka. Wracając do tematu, dźwięk na J-09, bezpośrednie podłączenie mini jacka zamiast mikrofonu, jest dość przytłumiony, nie nadaje się to użytku, dźwięk z tego prostego mikrofonu okazał się być nadzwyczaj ciekawy, bardzo ładne głębokie basy i cała reszta też obleci, trochę mniej sopranów, dźwięk względnie czysty, zadowalający. Znalazłem jeszcze coś takiego, Link może będę to miał w następnym tygodniu to przetestuje. Wiem że to wszystko mono ale nie da się inaczej jak ma być za prawie darmo, po za tym ludzie 100 lat słuchali mono i było dobrze. A testowałem fm transmiter z allegro za 40 zł z wysyłką i nie gra to wcale lepiej od tego..... jakieś piski trzaski ... ogólnie nie polecam, lepiej dołożyć dychę i kupić stare markowe radio z AUXem. A teraz projekt:

Widać tu, obudowę, płytkę wydłubana z mikrofonu bezprzewodowego, wtyczkę zapalniczki, antena jest schowana w obudowie, to ten fioletowy kabel co leci dookoła obudowy no i kabel z starych słuchawek dousznych, całość zasilana 1,5 V z LM317, podstawowa aplikacja.

FM Transmiter (DIY) do samochodu :) FM Transmiter (DIY) do samochodu :)

Ogólnie jestem zadowolony, działa całkiem przyzwoicie.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    xdave
    Level 13  
    xdave wrote 101 posts with rating 31, helped 2 times. Live in city Chełm City. Been with us since 2003 year.
    User removed account
    User removed account  
    xdave
    Level 13  
    Tak może być ogólnie, ale wolał bym rzecz jasna stereo, dziękuje za link i to jest niby lepsze niż ten BA1404?

A czy duża obudowa? Kwestia względna, mi tam nie przeszkadza.
    User removed account
    User removed account