Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MDS Classic.amp.2 traci jeden kanał

YoPiciowy 21 Maj 2011 12:03 1588 12
 • #1 21 Maj 2011 12:03
  YoPiciowy
  Poziom 8  

  Mam problem z ww. wzmacniaczem, po chwili grania(jak złapie temperaturę) lewy kanał zanika a na jego miejsce pojawia się przeburkiwanie, buczenie. Padło podejrzenie na końcówkę mocy, 2SC1695 i 2SC4468 wymienione na BD911 i BD912, zapobiegawczo na oba kanały. Wzmacniacz pracuje w mostku, zadowolony po wymianie poleciałem podłączyć, grał ładnie, wszystko ok, ale jak lekko się zgrzał to znowu to samo, tyle, że już nie tak głośno, ale jednak przestaje grać. Zostawiłem, żeby wystygł, włączam i od razu dioda PROTECT, co to może być?

  0 12
 • #2 25 Maj 2011 15:27
  YoPiciowy
  Poziom 8  

  Wyczytałem w innych tematach, że podobne objawy ktoś miał i chodziło o masę na złączu RCA, u mnie problem nie znika nawet po odłączeniu sygnałowych. Czy to może być to? Przyznaje, że miałem problemy z gniazdem, kiedyś właśnie mi się urwał minusowy lut od gniazda, ale zlutowałem to i wszystko ok, zresztą grają obydwa kanały. Tylko to zanikanie po czasie i dioda protect. Ktoś ma jakiś pomysł?

  0
 • #3 28 Maj 2011 18:06
  mukade
  Poziom 31  

  A jak obciążysz tylko prawy kanał, to nic się nie dzieje po długim czasie grania?

  0
 • #4 29 Maj 2011 14:32
  YoPiciowy
  Poziom 8  

  Niestety, podłączony tylko prawy sygnałowy, głośnik podpięty tylko pod prawy kanał, włączam radio, ściszone na 0, słychać poburkiwanie i pyk, wyskakuje dioda protect.
  To tylko ja, czy wygląda na jakieś zwarcie? Włączyłem również bez podpiętych sygnałowych i to samo, poburkiwanie i pyk czerwona dioda.

  [Dodano]
  Sprawdziłem miernikiem i padły końcówki prawej strony, 0 oporu.

  [Dodano]
  Wylutowałem końcówki prawej strony podłączyłem no i gra, niestety nie miałem czasu, żeby sprawdzić na dłuższą metę jak się to zachowa.
  Jak wcześniej po czasie zanika kanał.

  0
 • #5 31 Maj 2011 16:35
  YoPiciowy
  Poziom 8  

  Załączam zdjęcie płytki, rozebrałem i co ciekawe, ostatnie uszkodzenie to prawy kanał, do tej pory to lewy siadał. I tak na rysunku widać L- lewy kanał P-prawy kanał, eksperymentalnie założone 2 różne pary tranzystorów. Na lewy-BD, na prawy 2SA i 2SC. Grało to otwarte dłuższą chwile, tranzystory odgięte, żeby szybciej się ugrzały.

  I badanie
  Obydwie pary temp. normalna
  Napięcie na nóżkach obydwu par poniżej 1V

  II badanie
  Prawa strona trochę cieplejsza, lewa dalej temp normalna.
  Napięcie na nóżkach obydwu poniżej 1V

  III badanie
  Nadal prawa strona cieplejsza
  Lewy kanał zaczyna grać ciszej, napięcie na lewej stronie nieznacznie wyższe, na prawej bez zmian.

  IV badanie
  temp. tranzystorów praktycznie bez zmian, nadal prawa cieplejsza
  Lewy kanał zniknął całkiem, na jego miejscu tylko szumy, prawy gra czysto, napięcie po prawej cały czas takie samo za to po lewej osiąga już ok. 2.5V

  V badanie
  temp. tranzystorów praktycznie bez zmian, nadal prawa cieplejsza
  Lewy kanał zniknął całkiem, na jego miejscu tylko szumy, prawy gra czysto, napięcie po prawej cały czas takie samo, z lewej cały czas rośnie, ma już ok 3.0V

  Bliski wyłączenia dotykam jeszcze rezystora oznaczonego nr 1, gorący strasznie, rezystor nr 2 trochę chłodniejszy.
  Wyłączam zasilanie, słychać strzelenie grającej ciągle muzyki w OBU kanałach słychać ją przez ten ułamek sekundy tak samo wyraźnie.
  Dotykam rezystorów, obydwa temp pokojowa. Mierzę opór, obydwa taki sam 150 ohm +-3ohm

  Jak się przyjrzeć obydwa lekko przykopcone i nadpęknięte.
  Czyżbym znalazł winowajce? :D

  0
 • #6 31 Maj 2011 17:45
  mukade
  Poziom 31  

  Jeśli są przykopcone i nadpęknięte to bez zastanowienia mozesz wymienić. Ale obawiam się, że to nie będzie pierwotna przyczyna. Najlepiej je wymień i daj znać.

  0
 • #7 03 Cze 2011 21:53
  YoPiciowy
  Poziom 8  

  Oporniki wymienione, tranzystory na obu kanałach takie same. Niestety tak jak na początku, po chwili grania zanika lewy kanał. Wszystkie elementy poza opornikami przedwzmacniacza i diodami zenera zimne.
  Doszły za to nowe obserwacje, w momencie wyłączania zasilania, gdy wzmak gra zasilany z kondka, lewy kanał przez tą sekundę gra normalnie i czysto.

  Zapomniałem jeszcze napisać, że jak dam na źródle dźwięku naprawdę dużą głośność, to kanał lewy zaczyna podawać dźwięk. zniekształcony, ale słychać, że to to co leci.

  0
 • #8 05 Cze 2011 11:42
  mukade
  Poziom 31  

  To ostatnie co napisałeś, to mi się kojarzy z zabrudzonym albo źle przylutowanym potencjometrem. Spróbuj przelutować wszystkie punkty lutownicze dookoła wejścia sygnałowego i potencjometru od głośności oraz różnych przełączników i innych ruchomych części. A także nóżki od końcówek mocy.

  0
 • #9 08 Cze 2011 20:02
  YoPiciowy
  Poziom 8  

  Eh to nie to :( Poprawiałem przy potencjometrach, scalakach, większości części przy lewej stronie i dalej to samo

  0
 • #10 26 Cze 2011 17:33
  YoPiciowy
  Poziom 8  

  A może to być wina sterujących?

  0
 • #11 02 Lip 2011 16:37
  mukade
  Poziom 31  

  Sterujących? To znaczy? Przeczytałem jeszcze raz ten wątek. Wydaje mi się, że coś może się dziać w sekcji zasilania. Powinieneś zmierzyć napięcia na wyjściu z sekcji zasilania. Jeśli są różne dla prawej i lewej strony (zmierz na początku i po dłuższym graniu), to najprawdopodobniej do wymiany tranzystory te które widać na górze po lewej, pod wspólną blachą dociskającą.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Albo możesz wylutować te tranzystory i sprawdzić czy nie są walnięte.

  0
 • #12 02 Lip 2011 20:16
  YoPiciowy
  Poziom 8  

  Mógłbyś zaznaczyć na zdjęciu/opisać gdzie konkretnie jest wyjście z sekcji zasilania? Niestety, jestem zbyt dużym laikiem, żeby to wiedzieć, a nie chce robić tego na ślepo.

  Sterujące- miałem na myśli te małe, przed końcówkami.

  0
 • #13 13 Paź 2011 12:46
  YoPiciowy
  Poziom 8  

  Poddaje się, sam tego chyba nie naprawię..
  Może ktoś polecić jakiś zakład w trójmieście?

  0