Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T Łaskarzew jaka antena ?

rezek 27 Maj 2011 10:16 9572 33
    _cheetah_
    Poziom 38  
    rezek napisał:
    Rzeczywiście jest coś takiego jak poziom sygnału w obu modelach:
    Menu -> Pomoc techniczna -> Informacja o sygnale
    Jutro obadam to dokładniej.
    pamiętaj, że najistotniejsza jest jakość sygnału, i to na jej max trzeba ustawiać antenę.

rezek napisał:
    Rozdzielacz sygnału na 2 tv jest firmy AMS ma już kilka lat choć złącza nie sa na F-ki to nie jest to jakieś najgorsze badziewie.
    tu chodzi o to, że sprzęt do DVB-T powinien być z nowej produkcji - zarówno w kwestii jego parametrów technicznych, jak i możliwości, że starszy sprzęt może być już częściowo uszkodzony.

Zasada generalna - do odbiorów DVB-T - sprzęt ekranowany i na złączach F. Inaczej mogą występować dodatkowe "przyjemności" w oglądaniu cyfry w postaci zakłóceń od elektrycznego wyposażenia domu - lodówki, odkurzacze, telefony, włączniki światła itd...

rezek napisał:
    a czy radio program 3PR powinienem odbierać? Bo w wykazie jest na stronie niestety tv go nie znajduje.
    ale to radio FM lub DAB, oba nie odbierane przez standardowe odbiorniki DVB-T. Do DAB-a trzeba mieć specjalny tuner do jego odbioru - niektóre dekoderki USB (np. NOT LV5DLX) to ma.

A tak dla porządku, póki co radio w przekazach DVB-T w Polsce nie jest przewidziane w ogóle...
    irekr
    Moderator
    W MUX-ach nie ma żadnej stacji radiowej.
    Polsat Sport News włączono kilka dni temu.
    I uwaga: ustawiając antenę na pasek sygnału w telewizorze trzeba się liczyć z tym że działa on ze sporym opóźnieniem (typowo co najmniej 3 sekundy). Jedyna rada to obracanie anteny skokowo o niewielki kąt i odczekanie kilkunastu sekund na ustabilizowanie wskazań.
    rezek
    Poziom 10  
    Tak wygląda poziom sygnału na moim P2470HD

Na tv Samsung LE37C650 siła sygnału jest na wszystkich muxach zawsze 100%, tak jak by powyższy tv miał silniejszy/mocniejszy tuner, u mnie na 24 calowym monitorze z funkcją tv (P2470HD) zawsze jest 20% słabszy sygnał na tym samym kablu/zasilaczu/wzmacniaczu.

PolsatHD odbiera dobrze w nocy w dzień raczej nie działa lub pikseloza, co prawda nie ustawiałem jeszcze anteny kierując sie poziomem sygnału w tv (brak czasu).
    Zapewne kwestia odpowiedniego ustawienia.

Telewizja rozdzielona na 3 tv:
    Antena UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit plus LNA-169 24dB
    10m kabla TRISET-113 PE
    rozdzielacz na 2 tv AMS (jakiś stary model który działał w analogu) do tego taki rozdzielacz
    (po prostu wykorzystałem stare części które sie poniewierały w domu)

1.Do tego podpięty LG 26 cali bez dvbt odbiera sam analog (brak jedynki) reszta kanałów 2,polsat, tvn znacznie odbierają lepiej niż z dotychczasowej starej siatki w analogu. 5m kabla.

2. Samsung LE37C650 2m kabla. Odbiera w dvbt wszystkie kanały nawet Polsathd w dzień dużo lepiej niż moje 24 cale, ogólnie brak przycięć jakość obrazu bardzo dobra porównując obraz z siatki.

3. P2470HD, 15m kabla siła sygnału 78-85% (siła sygnału zawsze taka sama niezależnie jak jest długość przewodu/ilość odbiorników)

Wszystko to zrobione tanim kosztem (obecnie brak funduszy i czasu na dokładne ustawienie anteny) wykorzystane ze starej instalacji analogowej.
    Wiem o tym i sam chciałbym zrobić to bardziej profesjonalnie/lepszym sprzętem wszystko przyjdzie z czasem wymiana rozdzielacza/przewodów.

Dziękuję wszystkim za pomoc i sugerowanie rozwiązań.

Pytanie na przyszłość:
    Czy taki rozdzielacz będzie dobry do rozdzielenia sygnału dvbt do w sumie 4 otv?
    Rozgałęźnik antenowy aktywny ARA 1/4 F
    Link
    W przyszłości będą prawdopodobnie 4 otv, specjalnie wybrałem ten aktywny rozdzielacz gdyż ma najniższe szumy własne (bynajmniej na papierze) inne modele maja większe szumy, czy na coś innego zwrócić tutaj uwagę?
    Czy nieużywane obecnie wyjście należy zabezpieczyć:
    Rezystor obciążeniowy (F) blokada DC, 75 om
    Link

Obecnie wygląda to tak:

Obrazki poprawiłem. [SP5ANJ]
    Sebastian-S
    Poziom 18  
    Witam fajny temat Podzielę się moimi doświadczeniami.
    Zaczołem tydzień temu od zakupu tunera dvbt viwa dla babci i cioci.

Instalacja antenowa w Pyrzowicach odległość od nadajnika na Skrzyczne 93km na k38

Antena logarytmiczno-periodyczna ze wzmacniaczem lg-2 26db + zasilacz 12v.

Poziom sygnału wynosił 61% a jakość 37% dla drugiego telewizora , który był podłączony przez dwa rozgałęźniki.

Pierwszy telewizor który był podłączony przez 1 rozgałęźnik miał krótszy kabel i była wtyczka od zasilacza miał jakość sygnału 25% i niechciał załapać.

Wymieniłem w tym tygodniu tuner wiwa na signalHD 507

Jednak dalej nie mogłem załapać dobrego sygnału.

O dziwo trochę lepiej łapał kanał 39 chyba wstecznie odbierała antena sygnał z Częstochowy.
    Po przekręceniu anteny w kierunku Ostrawy polepszył się kanał 39 ale dalej gorzej odbierał ten telewizor z zasilaczem.

W pierwszym rozdzielaczu w kształcie puszki antenowej kiedyś zamontowałem kondensator 18pF w celu odseparowania składowej stałej 12V na drugi tv.

Postanowiłem pójść tą drogą i rozebrałem wtyczkę zasilacza antenowego.

Po rozebraniu okazało się że jest tam wmontowany kondensator separujący składową stałą o wartości 1nF.

Wstawiłem w to miejsce kondensator tak jak wcześniej 18pF.

Po tym zabiegu polepszył się sygnał i jego jakość nawet złapałem na 54k tvp1 tvp2 tvp3 tvp historia tvp kultura.

Jeden mały elemencik a jaka różnica.