Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rady i propozycje dotyczące kuli (lampy) plazmowej

lisos 15 Dec 2004 21:22 40789 126
Altium Designer Computer Controls
    juzer
    Level 13  
    Fotki z Doświadczeniami i moją lampką :) prosze o komentsy :P pozdrawiam

W języku polskim istnieje słowo : komentarze. Prosze nie używać slangu, gdyż częśc userów może tego nie zrozumieć. Po za tym prosze zmniejszyć wielkość tych plików (rozdzielczość i stopień kompresji - te skany są pełne szumu) polecam darmowy program Irfan View

Dla przykładu zmniejszyłem wielkośc pliku nr 1 (USERZY: prosze do tego czasu nie ściągać tych obrazków, gdy wielkośc bedzie przekraczać 50 kilobajtów)

Moja wersja ma 7 kilo Twoja drogi Autorze 700 kilo !!
    3molo

• Altium Designer Computer Controls
    Patryk987
    Level 17  
    witam
    wspaniała robota widać że się postarałeś
    iskry też są ładne tylko zupełnie inne niż moje
    w twojej lampie iskra jest trochę rozproszona i się rozgałęzia a w mojej jest ciągła bez rozgałęzień
    ale to pewnie przez częstotliwość

mam pytanie czy twoja lampa "piszczy"
    fisherr
    Level 12  
    witam ponownie
    skleilem ta kule klejem takim termicznym co to jest z pistoleta klejowego i mam nadzieje ze jest szczelnie ale jak podlaczylem to nadal nic sie nie dzieje. wiec jak wypompowac powietrze i dodac jakiegos gazu (czy to pomoze) i jakiego zeby mi w twarz nie wybuchlo oraz gdzie mozna jakis zdobyc - kupic
    prosze o podpowiedz.
    ogolnie przykladajac probowke do kuli zaczyna swiecic to chyba dobrze ale nie ma piorunkow.
    juzer
    Level 13  
    :arrow: Patryk987

Dzieki za dobrą opinnie w lampe włozyłem troche pracy.
    Lampa na początku mi piszczała dość mocno puźniej wziołem kawałek zapałki zaostrzyłem go tak żeby bo mozna było wepchnąć miedzy uzwojenie wtórne a rdzeń (zeby unieruchomić ) dodatkowo obkleiłem izolacja i to pomogło lampa prawie jest niesłyszalna :!:

Co do gazów Hel byłby dobry ładne czerwone iskry by szły !!
  • Altium Designer Computer Controls
    Marcin Sz.
    Level 24  
    A ja, gdy swoją podepnę do zasilania to ODRAZU siada mi tranzystor. Jak temu zaradzić? Proszę o pomoc.
    Kaszmirek
    Level 19  
    Masz na myśli tego IRFa??
    A czy jak "siada" jest gorący czy nie??

1.Jeśli tak to jest za słabe chłodzenie ew. złe zasilanie (za duży prąd itd.)
    2. Jeśli nie to generowane jest zbyt duże napięcie. Masz podłączoną neonówke równolegle do uzwojenia pierwotnego trafa WN??

W zależności od tych odpowiedzi można coś konkretniejszego wywnioskować.

Pozdrawiam
    Marcin Sz.
    Level 24  
    Mam podłączoną neonówkę, zasilam to 12v za zasilacza ATX, radiator jest duży i gdy podłącze zasilanie to prąd rzędu 5,5A płynie przez uzwojenie transformatora - cały czas (generator działa).
    Kaszmirek
    Level 19  
    Dość duży prąd płynie przez ten tranzystor (jak na mój gust za duży) maksymalny prąd dla irf840 przy temp. 25°C to 8A ale już przy temp 100°C wynosi tylko 5,1A to mkoże być powodem uszkodzenia tranzystorka.
    No i napięcie (rozumiem że całego układu i zrezygnowałeś z mostka stabilizatora itd.) nie jest zbyt wysokie chociaż mi przy trafie jakie miałem na poczatku(50W na 12V) takie mniejsze żeróweczki sie "świeciły", ale nie wiem czy to najlepszy pomysł zasilać ne555 tak "brudnym" napięciem, no bo IRF troszkę tu "paskudzi" jeśli nie jest jakoś odseparowany od zasilania scalaka.

W czsie pracy ta neonówka świeci się??
    Marcin Sz.
    Level 24  
    Neonówka nie świeci się.
    Kaszmirek
    Level 19  
    No to w takim razie sprawdź tą neonówkę (np podłąćz do gniazdka) powinna się świecić , jeśli nie wymień na nową.
    Przede wszystkim trzeba jednak coś pokombinować z ukł. zasilającym na początek spróbój podłąćzyć jakieś słabsze źródło zasilania powiedzmy coś na 12V o mocy koło 50W. Powinno hodzić ok.
    Jeszcze dobrze by było abyś zamiast uzwojeń transformatora podłączył miernik i zobaczył czy w ogóle tranzystor się otwiera, możesz też sprawdzić czy baza jest dobrze wysterowywana.
    A tak na zakończenie to napisz jeszcze ile czasu mniejwięcej działa ten tranzystor i jak bardzo jest gorący potem radiator.

Pozdrawiam.
    Marcin Sz.
    Level 24  
    Neonówka jest w porządku.
    A tranzystor po 10 sekundach pracy rozgrzewa radiator tak że aż parzy!
    juzer
    Level 13  
    sprawdz potencjometry najlepiej je wymien ja jak np przekrece je za mocno to IRF sie mi mocniej grzeje wentylator zwalnia prace co swiadczy o zwiekszeniu plynacego pradu przez IRFa :D
    Kaszmirek
    Level 19  
    A w ciągu tych 10 sekund lampa działa normalnie??
    Ryski
    Level 20  
    Witam Panów składaczy lamp.
    Podziele się swoimi dzisiejszymi doświadczeniami:
    Natomiast siedzialem caly dzien nad tym i wrescie sie udalo po malych przerobkach:
    -Zasilanie ok.23Volt
    -Potencjometry 47K(innych nie moglem znalesc)
    -i najważniejsze TRANZYSTOR stosowalem mosfety i sie palily i sie wku..... i walnalem Darlingtona BDW83C :) :) i chodzi ładnie i grzeje się troszkę, ale jak mu sie da porzadny radiator i wiatraczek to bedzie chodzil i cale wieki....albo i więcej :) :) :)

Pozdrawiam

Ryski
    Tremolo
    Level 43  
    można to zrobic duzo prościej - kolega prezentował mi to za pomocą żarówki... i zapalniczki z piezoceramicznym generatorkiem: iskra robiła małe piki koloru niebiesko różowego w bańce... Jesli masz piec gazowy z zapalarką automatyczną na 220V to efekt jest o wiele lepszy.. chwytasz za bańke i przykładasz do bolca z iskrą żarówke... jest tanio i pod reką i nie boje się, że kogos popiesci jakies trafo WN.
    Zenek
    Level 30  
    koments dla juzera- zupełnie nie rozumiem megabajtowej wielkości fotki z malutką żarówką gdzieś pośrodku, przecież takie coś można przyciąć i skompresować ;)
    No to ja zapodam taką sprawę- dostałem stłuczoną lampę, kupioną kiedyś na allegro, obecnie można to też dostać w supermarketach, zasilacz 12 v we wtyczce...
    konstrukcja kulki, która w środku dużej szklanej kuli "generowała" wyładowania, była taka, że bańka ze szkła pokryta od środka grafitem, wypełniona była wiórkami metalowymi, do tego doprowadzony przewód W.N.
    Próby na zarówkach kiepsko wypadają, ciekawe, czy ktoś jakoś ciekawie podłączył taką rzecz :)
    Marcin Sz.
    Level 24  
    Lampa przez te 10 sekund nie daje oznak życia.
    Może spróbować zasilić generatorek i tranzystor z innych źródeł np generator z -12V a tranzystor z 12V (z zasilacza ATX)?

A, może zrobię to jak RYSKI
    Kaszmirek
    Level 19  
    A na -12 bedziesz miał odpowiednia moc??
    Teoretycznie można jeśli te obwody (generatora i z tranzystorem) będą osobno, ale nie polecam tego pomysłu problem moze być z masami i w ogóle zależy jak to podłączysz.
    Ja bym radził zrobić to na jednym źródle zasilania, możesz też spróbowac zastosować rade kolegi, ja sam nie sprawdzałem jak to wypada ale jak bedę miał chwilę to przeanalizyje pomysł.

:arrow: Tremolo:
    No nie wiem czy efekt z zapalarki będzie mógł dorównać temu z lampy...
    P.s. Ciekawe jak to wygląda jak podłączysz drabinkę Jakubowa.

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    lukasb9
    Level 28  
    to jedno i to samo wyprowadzenia są tak samo gdzie indziej szukaj błędów
    pozdrawiam Łukasz
    fisherr
    Level 12  
    witam ponownie.
    poddam jeszcze raz moj problem gdyz nie wiem jak to zrobic a mianowicie jak wypompowac powietrze i dodac jakiegos gazu (czy to pomoze) i jakiego zeby mi w twarz nie wybuchlo oraz gdzie mozna jakis zdobyc - kupic.
    ogolnie informacje co jest z ta moja kula pisalem wczesniej, ze mialem peknieta kule skleilem ja klejem takim z pistoletu i nic nie swieci.prosze o porade czy mozna jeszcze cos odratowac czy juz kula do wyrzucenia.
    pozdrawiam.
    MarQs11
    Level 19  
    Ja sobie zrobilem taka lampe w oparciu o schemat z EP.
    Tranzystor - IRF840 z wieeelkim radiatorem
    trafo zasilajace - torroid do halogenow 12V/35W
    trafo WN - z jakiegos kolorowego, ruskiego TV; uzwojenie pierwotne to 10 zwojow drutu 1mm²
    banka - zarowka 100W zwykla, przepalona :)
    od trafa WN do zarowki leci kabel antenowy z wyciagnietym ekranem

Dziala fajnie, ale strasznie piszczy. Pozatym nagrzewa sie jak pierun. Niestety nie wystarcza na "zapalenie" 200W zarowki.

Kolega wstawil jako trafo zasilajace takie, rownierz wyjete ze starego TV. Daje ono na wyjsciu napiecie 24V i wtedy efekkt jest powalajacy. Prawie taki sam, jak w oryginalnej lampie (iskry sie "wija", a nie tylko przeskakuja).

Robilem z nia rozne "eksperymenty" typu przystawianie swietlowek itp. Co ciekaw, zauwazylem, ze swietlowka akwarystyczna, ktora powinna swieci sie na zielono-niebieskawy kolor, po przystawieniu, swieci sie na rozowo! Ogolnie to takie rzeczy jak neony, swietlowki (zwykle i "zarowki energooszczedne") itp. rzeczy zaczynaja sie jazyc juz w odleglosci 60 cm. od lampy! Prad tez pare razy mnie "strzelil" :sm2: . Nie jest przyjemne, gdy twoja wlasna reka, probuje cie uderzyc w twarz :).

Dodam te, ze moja lampa NIE jest uziemiona, a ten wolny kabelek od trafa WN dolaczylem do trafa zasilajacego. Nie wiem, czy tak sie powinno, ale dziala.
    Patryk987
    Level 17  
    witam
    nic dziwnego że się grzeje jak masz taki mały radiatorek mój jest jak twoich 6 a na nim siedzi wentylator z kompowego zasilacza i to itak niewystarcza
    niestety przed chwilą tranzystory mocy dokonały żywota bo chwilowo niebyło wentylatora pożyły minutę
    ale trudno znajdę następne sprawdzę jak chodzi na bu508a
    MarQs11
    Level 19  
    No moze i nie jest najwiekszy ten radiator. Ale najdziwniejsze jest to, ze najbardziej nie grzeje sie tranzystor, tylko trafo WN! Rdzen po paru(nastu) minutach pracy ma temperatore okolo 80°C.
    Ale moge sie pochwali, ze choc moj tranzystor nie ma neowki i grzeje sie jak cholera (zdazalo sie, ze chodzil po godzine, albo i dwie), to jeszcze ani razu nie musialem, go wymieniac :).
    Kaszmirek
    Level 19  
    :arrow: MarQs11
    Skoro ci to trafo tak strasznei piszczy i nie da się go wyregulować potencjometrami to sprubój znaleźć gdzieś na nim luzy i wepchnąć tam zaoszczoną zapałkę albo silikon lub boś w tym stylu. Widocznie jest troszkę rozklekotane i łatwo wpada w rezonans a grzeje się moze temu że ma "nielegancko" podłączony uziom.
    Pozdrawiam

P.s. Ja mam podłączony pod IRFa tylko radiatorek(spory ale stary i niekonomiczny) i też się tak zabujczo nie grzeje (ale nie włączam jej na długo). A żarówke 300W na taki przemysłowy (duży) gwint przebija dopiero po przyłożeniu ręki ale mam nawinięte 13 zwoi na pierwotnym więc mogło by być lepiej.
    MarQs11
    Level 19  
    Co do zapalek, to niestety nie pomaga :(. Za jakis czas sprobuje okleic trafo tasma izolacyjne i wtedy sie zobaczy.
    A teraz z zupelnie innej beczki :).
    Czego uzywacie jako uziomu? Kaloryfera? Piorunochronu? Instalacji wodnej? To mnie ciekawi.

PS. Mnie przebija 3 warstwy tasmy izolacyjnej.
    PS2. Czy ktos zauwazyl, ze po zblizeniu do zarowki reki na bardzo mala odleglosc (ale jej nie dotykajac), z zarowki do reki przeskakuja malenki iskierki? Czy to moze tylko u mnie tak jest.
    Kaszmirek
    Level 19  
    Ja osobiście używam kranu jako uziomu.

A co do tego przebijania to umnie też widać te iskierki za bańką. Spróbój dobie przyłożyć jakąś drógą najlepiej mniejszą żarówkę tak żeby się nie dotykały (gwint tej drugiej trzymaj ręką) to też zobaczysz takie iskierki. Ogólnie efekt bardzo fajny (z tymi dwoma żarówkami).

Mnie kiedyś w obudowie wypaliło dziórę we włączniku o średnicy ok 4mm (grubość tego plastiku to około 1,5mm a kabel był tylko obok wyłącznika. Ogolnie to trzeba uwarzac gdzei co leży. :)

P.s. próbowaliście zrobić drabinkę Jakubowa??
    Patryk987
    Level 17  
    witam
    ja jako uziomu używam metalowej obudowy

stopień piszczenia trafa zależy też od rodzaju rdzenia ja wupróbowałem kilka i wybrałem taki który niepiszczy

mam do was pytanie jak regulujecie potencjometry

na oko czy miernikiem

ja nawijam na rdzeniu 3 zw kabla podłączonego do miernika ustawionego na AC V i wtedy potencjometrami reguluję najwiękrze napięcie

podczas regulacji uzw WN niejest w żaden sposób obciążone
    MaxFall1
    Level 11  
    Pole elektryczne i elektromagnetyczne wokół kuli jest naprawdę silne. Moja kula włącza wieżę hifi z ok. 80cm. Ciekawe co jest źródłem pola - iskry, czy trafo?
    MarQs11
    Level 19  
    Patryk987 wrote:

(...)mam do was pytanie jak regulujecie potencjometry

na oko czy miernikiem

ja nawijam na rdzeniu 3 zw kabla podłączonego do miernika ustawionego na AC V i wtedy potencjometrami reguluję najwiękrze napięcie

podczas regulacji uzw WN niejest w żaden sposób obciążone

Ja ustawiam na oko. Przytykam palec do najwyzszego punktu zarowki i ustawiam tak, by iskra doszla az do palca.

Co do miernika to chyba nie ma to sensu. Popularne multimetry napiecia i prady zmienne mierza poprawnie tylko w okolicach czestotliwosci napiecia sieciowego.