Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rady i propozycje dotyczące kuli (lampy) plazmowej

lisos 03 Jan 2005 23:09 40534 126
Altium Designer Computer Controls
    Patryk987
    Level 17  
    poprawne mierzenie niema tu nic do rzeczy ja ustawiam potencjometry na taką pozycję na jakiej wychyli się najmocniej wskazówka miernika

teraz w mojej lampie siedzą 3 bdp285 na napięciu 35V ze 100w toroida
    trochę mi prostownik siada bo jak dam moc na max to wytrzymuje parę sekund i się przegrzewa

na powietrzu mam teraz 3cm-owe żółto-zielone iskry, a gdy zmniejszę moc niebiesko-fioleowe
  • Altium Designer Computer Controls
    lukasb9
    Level 28  
    witam a ja mam takie pytanie.. może ktoś z was ma pomysł jak odpompować powietrze z czegoś w warunkach domowych... kwestia zaworów jest do zrobienia chodzi o pompe... można by była wziąśc bańke taką jak na wino:) i z tego zrobić potężną kule plazmową:) robiłem coś takiego przy pomocy agregatu od lodówki ale ciśnienie i tak było zawysokie, tzn trzeba było chyba z 20kV żeby przebić całą długość...
    ale gdyby to ciśnienie zmniejszyć? robiłem tak ze strzykawką - tak taką szklana strzykawką:) wylot zatykałem odciągałem tłoczek blokowałem go co dawało mi w środku bardzo rozżedzone powietrze:) i wkładałem w miejsce żarów w lampie plazmowej:) a łuk wśrodku był przez całą długość:) czyli jakieś 7cm - może warto pomyślkeć nad jakąś pompą próżniową?

pozdrawiam Łukasz
  • Altium Designer Computer Controls
    luleklukasz
    Level 2  
    myślę że pomysł z pompą próżniową nie jest najlepszy z uwagi na koszty takiej pompy
    malyarni
    Level 14  
    mam prosbe piszecie i piszecie moze dalby ktos schemat z wykazem czesci
    bede bardzo wdzieczny
    pozdrawiam
    MarQs11
    Level 19  
    Wystarczy troche poszukac.
    Np.
    http://vault16.webpark.pl/#
    polecam tez strone SOLIII (czy jakos tak).

Ja osobiscie, gdybym mial mozliwosc cofniecia sie wczasie (:)), to nie robilbym takiej lampy osobiscie. Na Allegro ( http://www.allegro.pl/search.php?string=lampa+plazmowa ) za 85 zl z przesylka mozna kupic WIELKA lampe plazmowa, ktora daje lepsze efekty (ale to jest tylko moje zdanie).
    Grytronics
    Level 17  
    wszystko opisujecie lampy plazmowe...a czy ktos ma schemat budowy tej kuli plazmowej z powyzszego zdjecia??? Kula sie ani nie grzeje,daje duzo lepsze efekty(zapewne za sprawa gazu)...no i przede wszystkim nie pobiera 150 W z 230V ...tylko kilkanascie do kilkadziesiat.... czy ktos dysponuje schematem do takiej kuli a nie lampy ?
    mrrudzin
    Level 39  
    Kiedyś żeśmy troche walczyli z lampą...
    Rozumiem że rozmowa stanęła na kicie AVT z trafem wn od TV i tranzystorem kluczującym IRF840.
    Znajomy umieścił kiedyś strone w sieci:
    http://lampaplazmowa.prv.pl/

polecam dział zdjęcia...

Jeżeli chodzi o piszczenie trafa, to zależy ono chyba też częstotliwości generatora...
    Jak się odpowiednio podkręci, to piszczenie wchodzi w ultradźwięki...
    Regulacja potencjometrów... - to pamiętam do dziś. Podłączyliśmy kupe sprzętu - zasilacz stabilizowany, drugi na sam generator, oscyloskop, mierzydła...
    Żeby ustawić czas wypełnienia na dokładnie 50%. Okazało się - że lipa. Efekt był nieciekawy... Trzeba było wszystko "rozstroić" i... wyglądało super;)
    mrrudzin
    Level 39  
    A co do "dużych baniek" jak na zdjęciu które umieścił MarQs11 powyżej, to jestem zdania, że wszyskiemu jest winny gaz.
    Lampy "domowe" jonizują gaz w żarówce (która ma zupełnie inne przeznaczenie)...
    A lampy "chińskie" - ktoś kto to produkuje wykorzystuje gaz, który daje lepsze efekty niż ten z żarówki, pewnie też przy mniejszym prądzie...
    Podejrzewam że zamiana trafo 150W na kilkanaście to również zysk dla producenta (tańszy koszt wykonania)
    Grytronics
    Level 17  
    ja mam trafo 20W / 12V a z sieci mi pobiera min120W- max150 W (0,6A przy 235V)
    MarQs11
    Level 19  
    mrrudzin wrote:
    A co do "dużych baniek" jak na zdjęciu które umieścił MarQs11 powyżej, to jestem zdania, że wszyskiemu jest winny gaz.
    Lampy "domowe" jonizują gaz w żarówce (która ma zupełnie inne przeznaczenie)...
    A lampy "chińskie" - ktoś kto to produkuje wykorzystuje gaz, który daje lepsze efekty niż ten z żarówki, pewnie też przy mniejszym prądzie...
    Podejrzewam że zamiana trafo 150W na kilkanaście to również zysk dla producenta (tańszy koszt wykonania)

"Domowe" lampy nie jonizuja gazu w zarowce. W zarowce przeciez panuje proznia (w gruncie rzeczy jest tam gaz, ale o niskim cisnieniu). Moga jonizowac co najwyzej gaz w otoczeniu (to wlasnie ujawnia eksperyment z probowka neonowa).

Dzalanie tych fabrycznych lamp, jest takie fajne wlasnie dlatego, ze w fabrycznej kuli jest gaz. Zazwyczaj gaz szlachetny jak argon, czy ksenon. On, jonizujac sie, daje wlasnie takie efekty.
    Grytronics
    Level 17  
    a probowal ktos podlanczac pod uklad zarowke rteciową lub sodową ? moze macie jakies zdjecia - te powinny dać jakiś fajny efekt.....ja podłączyłem palnik ze stroboskopu 120J(ksenon) to mi swieci na zielono.....
    mrrudzin
    Level 39  
    chwilkę... W żarówce jest gaz... ale rozrzedzony. Próżnia techniczna na pewno nie.
    Po pierwsze grubość ścian żarówki
    Po drugie bezpieczeństwo (w kineskopie od TV jest próżnia - wiadomo czym się kończy zbicie - implozja, a później eksplozja).

W żarówce jest gaz, który się jonizuje...
    Bo co by świeciło? Próżnia?

Panowie - a ktoś budował silnik na WN może? (na podstawie układu lampy)
    Grytronics
    Level 17  
    w zarówkach jest gaz...on sie jonizuje ale ze nie ma go za wiele dlatego nie świeci całą swoją objętością.....strumień elektronów uzyskuje prace wyjścia i poprzez zjonizowany gaz (plazmę) przemieszcza się w kierunku bańki żarówki by jak najkrótszą drogą odpłynąć do ziemi...kiedy pzykładamy palce do szkła wtedy przez nas przepływa prąd o niewielkim natężeniu,dość wysokim napięciu (ok 300V) i bardzo dużej częstotliwości (niegrożny dla zdrowia człowieka).....błyskawica to scieżka płynącego przez gaz strumienia elektronów.....
    tom_85
    Level 14  
    YO!!! Cześć!!!
    Mam w domu kule plazmową, kupiłem od kumpla który sprzedawał tanio bo potrzebował kasy.
    I powiem wam jedno NIE ŻAŁUJE bo to fajny gadżet jest. Jak ktoś ma troche kasy i nie wie co postawić na półce to polecam!!!
    mrrudzin
    Level 39  
    Na https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic241597.html kiedyś rozmawialiśmy o trafie tesli.
    Wrzuciłem tam zdjecia z moich laborek
    badanie wytrzymałości izolatora.
    Troche nie trzyma się tematu, ale zdjęcia są naprawdę spoko.
    Tam napięcie ~100-200kV i częstotliwość 50Hz.

A wracając do tematu:
    Ktoś bawił się silnikiem na WN?
    martin819
    Level 12  
    Odnośnie lampy plazmowej polecam poniższą stronę:
    http://mylab.pwii.pl/

Jej autor zmierzył ciśnienie w zwykłaej żarówce i co zdziwi niektórych ciśnienie to ma wartość ok. 0,9 atmosfery, czyli tylko lekko obniżone, można się tam też dowiedzieć, że żarówki są napełniane argonem z niewielkim 5-15% dodatkiem azotu.

Z własnego doświadczenia wiem, że w fabrycznych lampach plazmowych kwestia długich ładnych iskier jest wynikiem zastosowanego tam gazu pod odpowiednim ciśnieniem, myślę że duży udział ma tam neon króry chyba łatwo się jonizuje. Kiedyś miałem fabrycznego bubla w postaci lampy plazmowej za 5 Euro - iskry były długości 2 cm, feler był w elektronice ale nie umiałem go wykryć, więc zrobiłem elektronike z EP i podłaczyłem do oryginalnej bańki - coś pięknego, to była kula z elektrodą na dole, średnicy ok. 20 cm, udało mi się uzyskać iskry od dołu do samego czubka lampy, w zależności od ustawień potencjometró iskry były albo błękitne w kształcie rozgałęzionych piorunów, które powoli "pływały" po kuli albo czerwone proste, które łączyły elektrode z górną częścią lampy. Miałem tam zasilacz ok. 30 W, po podłączeniu tego samego układu do zwykłej żarówki efekty były takie sobie, iskry były, ale jakieś takie nie mrawe i stąd wnioskuje że atmosfera w której mają powstawać iskry jest decydującym czynnikiem.
    Grytronics
    Level 17  
    a ja podłączyłem właśnie przemyslową wysokociśnieniową żarówkę sodową 250W pod układ i rurka z sodem świeci na fioletowo....jednorodny,średniej ostrości kolor...
    P.S.co do tego pomiaru ciśnienia to każda zarówka ma inne - mniejsze bądż większe - w zależności od producenta a w przeważającej części od mocy żarówki....biorąc pod uwage prawo ciśnieniea gazu w osrodku- ciśnienie zagrzanego gazu wzrasta dlatego czym mocniejsza zarówka,tym ma w bańce mniejsze ciśnienie (bo nagrzewa sie do większej temperatury żarnik)...lecz cisnienia pracy wszystkich ząrówek są podobne przy tej samej grubości szkła bańki....
    MaxFall1
    Level 11  
    Ja mam trafo wymontowane z zepsutej lampy plazmowej i ma 4 nóżki - 2 na uzwojenie pierwotne i 2 na uzwojenie wtórne . Chciałbym uzyskać na wyjściu 30kV ale nie wiem jak to podłączyć. Przekładnia - 2000. Proszę o pomoc.
    Kaszmirek
    Level 19  
    -> Mati 87
    Ustawiasz miernik na pomiar oporu i przykładasz do tego kabelka w grubej izolacji a później kolejno do nóżek. Tam gdzie miernik wskazuje opór <>∞ no to jest "druga strona" uzwojenia i trzeba do tego podłączyć uziom.

->MaxFall1
    Mógłbyś zamieścić jakieś zdjęcie. Może jest tak, że jedna nóżka na pierwotne a trzy łączysz ze sobą na wtórne. Ciężko mi powiedzieć...

Pozdrawiam
    olinek2
    Level 23  
    Quote:
    Panowie - a ktoś budował silnik na WN może? (na podstawie układu lampy)

Ja budowalem, jeżeli chodzi o taki co sie krecil po podaniu HV na te druciki.
    Mati 87
    Level 16  
    Do Kaszmirek zroibiłem tak jak kazałeś i nic na każdej nóżce nic się nie pokazało miernik nic nie wskazywał. Co robić??

Dodano po 11 [minuty]:

Zmierzyłam jeszcze raz i na jednej nóżce pokazał się opór 80ohm. Czy to ta nóżka to uziom??
    Kaszmirek
    Level 19  
    Tak to ta nóżka, widocznie wcześniej za mały zakres ustawiłeś na mierniku.

I uważaj jak będziesz z tym majstrował bo nigdy nic nie wiadomo chociaż raczej się nic nie stanie. Zwróć uwagę aby uziom był dokładnie podłaczony.

Pozdrawiam

...................................

->olinek2
    Mógłbyś zamieścić jakiś chemacik?
    Mati 87
    Level 16  
    Dzięki bardzo. Mam doświadczenie z prądem :-)
    olinek2
    Level 23  
    :arrow: Mati 87
    a moze masz trafo z diodą i dlatego miernik cosik źle pokazuje

:arrow: a tu macie ten silniczek http://www.mylab.prv.pl/ w dziale lampa plazmowa "dodatek śmigło"

:arrow: NiEcHaJ mOc BęDzIe Z wAmi :!: :!: :!:
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account