Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przełącznik Sieć agregat Legrand

monter79 21 Maj 2011 20:49 10303 11
  • Przełącznik Sieć agregat Legrand

Poziom 17  

Witam, czy Legrand posiada w swojej ofercie przełącznik Sieć -Agregat na szynę DIN?
    Szukam w katalogu i nie mogę namierzyć.

Albo polećcie mi innego producenta jakościowo dobry przełącznik 63 A

0 11
  • Relpol
    Poziom 43  

Niedawno montowałem komuś taki inteligentny przełącznik siec-agregat 80A (wykrywa błąd sieci (spadek, napięcia, zanik fazy itp.)) samoczynnie przełącza się wtedy na agregat przy okazji wysyłając sygnał do PLC agregatu by zastartował. Przy pracy agregatu sieć jest monitorowana i po powrocie jej do nominalnych parametrów po określonym czasie samoczynnie z powrotem załącza sieć na odbiorniki zatrzymując agregat. Za dzień lub dwa, gdy tego kogoś odwiedzę, poprosze o dokumentacje z nazwą producenta (z USA, cena ok. 800 $)

0
  • Relpol
    Poziom 12  

Witaj.

Firma Spamel ma dosyć tanie takie przełączniki.

pozdrawiam

1
    Poziom 20  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Niedawno montowałem komuś taki inteligentny przełącznik siec-agregat 80A (wykrywa błąd sieci (spadek, napięcia, zanik fazy itp.)) samoczynnie przełącza się wtedy na agregat przy okazji wysyłając sygnał do PLC agregatu by zastartował.

Jeśli przełączenie następuje przed ustabilizowaniem parametrów agregatu to wyrzuć ten przełącznik na śmietnik. Chyba że to błąd w Twoim opisie działania.

O ten przełącznik chodzi ? Link

0
    Poziom 43  

Nie, nie o ten, może troche źle opisałem - czas włączenia agregatu do odbiorników oczywiście programowalny (0-5 min) :D Co to jest, to z linka ? Jakiś ręczny przełącznik. Tamten o którym pisałem to dwa styczniki z blokadą mechaniczną, dzwignią ręczną i zintegrowanym sterownikiem PLC z wyświetlaczem i klawiaturą.

link: http://www.kutai.com.tw/3d/automatic-transfer-switch/tcs2p125.html

I co Pan na to, Panie Wojciech ? :D

0
    Poziom 20  

A co miałbym powiedzieć ? Jedno z wielu rozwiązań na świecie ... nie miałem z nim przyjemności. Choć muszę przyznać że to jakaś miła odmiana byłaby na polskim rynku. Styczniki już mnie powoli przyprawiają o ból głowy. Sami stosujemy przełączniki Socomec`a mechaniczne z napędem. Choć zdarza się montować bez napędów. Agregaty Prądotwórcze z układem automatyki SZR / ATS to rzecz na której wiele firm oszczędza, i potem widzisz fajny agregat pozbawiony układów tylko po to żeby można było wygrać przetarg. Stojący gdzieś zapomniany bo przecież prądu nie zabrakło od kilku miesięcy ;)

0
    Poziom 43  

Dokładnie tak, tylko u mnie specyfika jest taka, że niemalże nie ma dwóch tygodni, by nie wyłączono prądu na kilka godzin. Wszystko sieci napowietrzne i tropikalne burze. Więc agregat niemal w każdym nieco bogatszym domu.

0
    Poziom 2  

Może trochę czasu minęło od trwania tematu ale tak dla ścisłości to przełącznik agregat sieć w tym wykonaniu nie ma nic do automatyki agregatu i parametrów sieci gwarantowanej. Przełącznik w/w tzw SZR ma tylko ukierunkować źródło (sieć lub agregat) poprzez swoje czujniki i sekwencje programową. Za parametry sieci gwarantowanej odpowiada automatyka agregatu i to on poprzez własny stycznik sieciowy załącza agregat do sieci po spełnieniu wielu parametrów - ale to już nie wchodzi w zakres SZR

1
    Poziom 20  

Przepraszam, ale niewiele zrozumiałem z twojego wywodu.
    A to o własnym styczniku sieciowym załączającym agregat na sieć to już dla mnie zupełnie czarna magia.

0
    Poziom 2  

Możę po kolei.

SZR jest układem niezależnym który ma na zadanie przełączać źródła zasilania dla docelowego odbiorcy (rozdzielnia lub odpływ) w zależności jaka jest jego budowa może to robić ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie. W przypadku dwóch ostatnich trybów jest to uwarunkowane dodatkowymi zabezpieczeniami. Przy przełączaniu automatycznym nie zawsze musi kontrolować drugie źródło zasilania - wystawia tylko sygnał o zezwoleniu na podanie napięcia i mocy na agregat. Po ponownym pojawieniu się napięcia w sieci podstawowej przełączenie następuje na pracę sieciową po synchronizacji agregatu z siecią (przypadek bezprzerwowego przełączenia) po zezwoleniu od agregatu na tą czynność, przełączenie po czasie wskazującym na stabilność zasilania sieciowego lub ręcznie.

Automatyka agregatów prądotwórczych ma na wyposażeniu stycznik(i) sieciowy(e) ,który(e) jest(są)są elementem jego własnej szafy sterowniczej zabudowanej na agregacie (lub oddalonej w zależności od mocy agregatu). element ten jest załączany tylko w tedy gdy automatyka agregatu uzyska wymagane parametry silnika (stabilne obroty) - uzależnione od stabilizacji podawanego paliwa i temperatury silnika - pozwalające na niekontrolowane zwiększenie lub spadek mocy w zakresie max (parametr ten kontroluje automatyka) oraz generatora - częstotliwość oraz napięcie. Po spełnieniu powyższych parametrów stycznik ten zostaje załączony i dopiero w tedy agregat podaje napięcie na sieć.

Czasami układ SZR jest elementem wewnętrznej automatyki agregatu.

Pewnie przypadek niekontrolowanego podania napięcia na sieć wewnętrzną mają agregaty przenośne na wtyczkę lub niedopuszczone przez energetykę do współpracy z sieci przemysłową.

A tak przy okazji co do styczników z wewnętrzną blokadą jako układy do SZR to ostatnio wyposażone zostały w takie układy rozdzielnice potrzeb własnych (odpowiedzialnych za zasilanie układów turbin gazowych) elektrowni zawodowej , więc nie jest to takie przestarzałe rozwiązanie.

Mam nadzieję, że teraz trochę jaśniej napisałem
    :-)

0
    Poziom 20  

Nie, niczego nie rozjaśniłeś.

SZR - SAMOCZYNNE Załączanie REZERWY
    Skoro samoczynne to automatyczne - mieszanie do tego ręcznych trybów mija się z celem.
    REZERWY - rezerwowego zasilania - nie koniecznie musi to być agregat prądotwórczy.

Cytat:
    SZR jest układem niezależnym który ma na zadanie przełączać źródła zasilania dla docelowego odbiorcy (rozdzielnia lub odpływ)

SZR przełącza linie zasilające a nie "rozdzielnia lub odpływ".

Cytat:
    ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie. W przypadku dwóch ostatnich trybów jest to uwarunkowane dodatkowymi zabezpieczeniami

W każdym trybie wymagane są zabezpieczenia ;)

Cytat:
    Przy przełączaniu automatycznym nie zawsze musi kontrolować drugie źródło zasilania

Zawsze musi - inaczej nie jest SZR

Cytat:
    Po ponownym pojawieniu się napięcia w sieci podstawowej przełączenie następuje na pracę sieciową po synchronizacji agregatu z siecią (przypadek bezprzerwowego przełączenia)

Ręce opadają ;)

Cytat:
    Automatyka agregatów prądotwórczych ma na wyposażeniu stycznik(i) sieciowy(e) ,który(e) jest(są)są elementem jego własnej szafy sterowniczej zabudowanej na agregacie (lub oddalonej w zależności od mocy agregatu)

Nie ma to żadnego znaczenia ;)
    Pomijając konieczność innego okablowania.

Cytat:
    uzależnione od stabilizacji podawanego paliwa i temperatury silnika - pozwalające na niekontrolowane zwiększenie lub spadek mocy w zakresie max (parametr ten kontroluje automatyka) oraz generatora - częstotliwość oraz napięcie

Za częstotliwość odpowiada prędkość wirowania prądnicy, a więc SILNIK.

Cytat:
    Po spełnieniu powyższych parametrów stycznik ten zostaje załączony i dopiero w tedy agregat podaje napięcie na sieć

Wszystkie rodzaje zabezpieczeń stosowane w układach typu SZR istnieją tylko po to żeby agregat NIE PODAWAŁ NAPIĘCIA NA SIEĆ

Cytat:
    Czasami układ SZR jest elementem wewnętrznej automatyki agregatu.

Co to jest wewnętrzna automatyka agregatu?

Cytat:
    co do styczników z wewnętrzną blokadą jako układy do SZR to ostatnio wyposażone zostały w takie układy rozdzielnice potrzeb własnych

Redundancja zasilania automatyki ;) To są tylko potrzeby własne.

0
    Poziom 17  

Zastosowano przełącznik innej firmy.

0