Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka taśma termoprzewodząca, na grafikę?

22 May 2011 17:35 14591 18
  • Level 12  
    Witam!
    Tak jak w temacie.
    Jaką taśmę termoprzewodzącą mam użyć na grafikę w lapku?

Czytam trochę i powiem szczerze, że jestem już głupi. Każdy pisze co innego, w dodatku nie ma żadnych konkretów. Jedni polecają 3M, drudzy odradzają.
    W dodatku właściwości przewodzenia ciepła podawane przez sprzedawców są skrajnie różne i nie wiem co o tym myśleć. Dlatego postanowiłem zapytać się Was drodzy forumowicze, ponieważ wiem że tutaj znajdę osoby obeznane w temacie.

Poniżej 3 linki do aukcji z taśmami, nad którymi się zastanawiam :)

PHOBYA THERMOPAD
    Dane sprzedawcy:
    - Wymiary: 120 x 20 x 1 mm (długość x szerokość x grubość)
    - Przewodność cieplna: 5 W/m-K
    - Kolor: szary
    3M THERMOPAD
    Dane sprzedawcy:
    - Wymiary: 120 x 20 x 1 mm (długość x szerokość x grubość)
    - Ściskliwość: od 0,3 do 1 mm
    - Mocowanie: taśma obustronnie klejąca
    THERMOPAD firmy FUJI POLYMER
    Dane sprzedawcy:
    Producent FUJI POLYMER INDUSTRIES CO., LTD.
    Przewodność cieplna 2,8 W/mK
    Izolacja elektryczna 13 kV/mm-AC
    Kolor Szary
    Wymiary 100 mm x 20 mm x 1 mm
    Informacje dodatkowe Materiał podkładki jest bardzo lepki.
    Z obu stron zabezpieczona folią.

Prosiłbym o szybkie odpowiedzi, bo chcę jak najszybciej nabyć tą nieszczęsną taśmę...

Pozdrawiam i liczę na rzetelne (p)odpowiedzi :D
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • TermopastyTermopasty
  • Level 43  
    Kryterium jest proste:Przewodność cieplna.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 12  
    Tyle to i ja wiem.
    Ale w przypadku tej 3M nie ma podanej :/

A tak w ogóle czy jest możliwe żeby ta szara miała przewodność na poziomie aż 5W/mK?
  • Level 43  
    Tak ale trzeba wierzyć producentowi skoro podał takie dane.Właściwie pierwsze co rzuciło się w oczy to kolor szary więc taśma jest na bazie srebra.Dlatego dobrą ma przewodność cieplna.Za to coś za coś ucierpiało na tym odległość stosowania jej między układami.
  • Level 12  
    O tym samym myślałem, ale wolałem spytać, bo po paru tekstach z internetu już byłem skory kupić tego różowego 3M, bo specyfikacja tej szarej wydawała mi się naciągana.

W takim razie wielkie dzięki :)
    Zaraz zamawiam i miejmy nadzieję, że zda egzamin. ;)

Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki!

P.S.
    Znalazłem jeszcze lepszą:
    Thermagon Inc.
    Dane sprzedawcy:

Producent Thermagon Inc.
    Przewodność cieplna 6 W/mK
    Izolacja elektryczna 5 kV AC
    Kolor Żółty
    Wymiary 60 mm x 43 mm x 1,02 mm
    Informacje dodatkowe Wyposażona z jednej strony w klej mocujący
    Zabezpieczona z jendej strony folią ochronną oraz woreczkiem strunowym.

Ale czy ten 1W/mK będzie robił dużą różnicę?
  • Level 43  
    Bo ja wiem czy ten 1W/mK zrobi różnice może i zrobi.
  • Level 9  
    Hej, zastanawiam sie nad wyborem thermalpada do swojego laptopa...mógłbys określic na którego zdecydowałeś sie i jak on sie sprawuje? Czy temp obnizyla sie czy jest na tym samym poziomie co przed?
  • Level 12  
    Witam!

Kupiłem tą, o której piszę w ostatnim poście:

Quote:
    Thermagon Inc.
    Dane sprzedawcy:

Producent Thermagon Inc.
    Przewodność cieplna 6 W/mK
    Izolacja elektryczna 5 kV AC
    Kolor Żółty
    Wymiary 60 mm x 43 mm x 1,02 mm
    Informacje dodatkowe Wyposażona z jednej strony w klej mocujący
    Zabezpieczona z jendej strony folią ochronną oraz woreczkiem strunowym.

Sprawuje się bardzo dobrze. Nie mam z nią najmniejszych problemów, rzadko wentylator chodzi pełną parą, obudowa również się nie nagrzewa przy normalnej pracy. A jeśli chodzi o temperatury to ciężko mi powiedzieć. Są niskie, nawet przy dużym obciążeniu, ale nie pamiętam jakie były na fabrycznej taśmie.
    Ponieważ jakiś czas temu chcąc przeczyścić komputer. Wymieniłem również pastę na procku, a z GPU wywaliłem starą taśmę, ponieważ sądziłem, że to "zważona" pasta :D:D
    Nałożyłem pastę i jakoś chodził. Problem pojawił się przy wymianie procka. Więc byłem zmuszony kupić taśmę. Więc jeśli chodzi o pastę a taśmę to różnica jest ogromna (wiadomo, taśma, lepiej przylega). Ten kawałek z aukcji jest dość duży. Wyciąłem na GPU i takie rezystorki dookoła CPU, które podobno również się przegrzewają co jest przyczyną resetów komputera i zostało jeszcze na kilka wymian.

Hah, ten post to straszny bełkot, ale mam nadzieję, że pomoże :D[/code]
  • Level 36  
    Chcesz powiedzieć, że nałożyłeś na GPU taśmę thermoprzewodzącą ?
    To błąd.
    Na GPU musi być sama pasta, a thermopady mają być na mosfetach i pamięciach (mostek nvio - jeżeli jest).
  • Level 12  
    Taśmy termoprzewodzące są stosowane w dużej ilości układów chłodzenia w laptopach, ze względu na odległość między rdzeniem GPU, a radiatorem. A także wszędzie tam, gdzie odległość między odbiornikiem ciepła, a jego źródłem jest znaczna. Każdy wie, że za duża ilość pasty termoprzewodzącej nie przewodzi dobrze ciepła, a nawet działa jak izolator...
    Oryginalnie była na GPU taśma, ale bardziej gumiasta i klejąca niż ta, którą kupiłem.

Poza tym jak już pisałem, z niewiedzy nałożyłem na GPU wcześniej pastę i komputer resetował się niedługo po starcie systemu i włączeniu dwóch, trzech nowych procesów. Po zamontowaniu Thermopada, działa jak natura chciała.

Więc nie głoś herezji :)
  • Level 9  
    Szybkie pytanie: stronę thermopada z klejem umieścić przy radiatorze czy przy GPU?
  • Level 12  
    Ja przykleiłem do radiatora. Uznałem, że tak będzie lepiej :)

Pozdrawiam
  • Level 10  
    Jak w temacie.
    Jaką taśmę termo przewodzącą kupić z obecnych na rynku.
    Szukam i czytam i mało jest tematów na temat taśm.
    Obecnie z tego co wyczytałem najlepsza powinna być Phobya Thermopad ale nie zebrała dobrej opinii na forum.
    Może coś polecicie, potrzebuje ją do laptopa hp na grafikę i chipset i inne pierdoły na których w tym momencie jest taśma.
    Jedyne co to miałem procesor założony na paście.
  • Level 12  
    Napiszę Ci, tak jak mi napisano wcześniej.
    Im większe przewodnictwo ciepła tym lepiej.

Mało się słyszy o taśmach termoprzewodzących. Ja też orłem nie jestem. Mówię co ktoś mi powiedział, albo sam wnioskuję. Ja na tę moją nie narzekam. Chociaż ostatnio coś się lapek przegrzewa. Tzn. procek. Pewnie pasta się zgrzała czy coś, na chłodzenie grafiki nie narzekam.

Pozdrawiam!
  • Level 10  
    ja myślałem o takiej phobya:
    Dane techniczne:
    - Wymiary: 120 x 20 x 1,5 mm (długość x szerokość x grubość)
    - Przewodność cieplna: 7 W/mK
    - Kolor: biały
    tylko ktoś na forum napisał że jest do kitu
  • Level 12  
    7W/mK - w.g. mnie zła nie jest.

A ten ktoś napisał dlaczego uważa, że jest do kitu? Sprawdzał ją czy tylko usłyszał od jakiegoś kolegi?
  • Level 13  
    Ta phobya 1,5 mm biała Przewodność cieplna: 7 W/mK jest naprawdę do kitu twardsza od zwykłej czarnej gumy i przy wyginaniu łamie się jest dość krucha moim zdaniem nie nadaje się do pamięci w laptopach gdzie radiator musi się dopasować tak żeby przylegał do grafiki i chłodził te pamięci
  • Level 1  
    Witam, z góry przepraszam za odkopywanie tematu, ale mam pytanie zbliżone do autora.

Chcę wymienić taśmę na swojej grafice ale nie wiem jaką wybrać. (przy rozbieraniu wygląda, że producent użył taśmy) Większość taśm jakie widziałem jest pokrytych klejem z obu stron. Ślady na rdzeniu wskazują na obecność kleju.

Czy jest to dopuszczalne? Czy mógłbym zeskrobać klej z jednej strony? Jaką grubość wybrać?
    Na chłopski rozum im ciensza tym lepsza, rdzeń praktycznie i tak dotyka miedzi.
    Na alledrogo widziałem kilka 20+x20x0.5 mm, jedną nawet widziałem 6W/mK.
    Moja karta to Gigabyte gf8600gt silent pipe 2.

P.S. pisze z telefonu więc proszę wybaczyć potencjale błędy.