Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ferguson AF-7318 - brak kanałów na polaryzacji V

22 Maj 2011 19:26 3080 5
  • Poziom 14  
    Witam ekspertów,

Taki problem zaliczyłem na moim Ferdku 7318. Wczoraj śmigał. Wyłączyłem na noc (standby) włączyłem rano i mam całkowity brak kanałów na polaryzacji V. Wszystkie H śmigają. Mam zrobionego zeza z dwóch niezależnych konwerterów. Na pierwszy ogien poszedł DiSEqC. Po połączeniu przewodów bez niego (przy pomocy beczki) na obu satelitach (i tym samym konwerterach), Hotbird i Astra 1 tak samo. Kanały na H są, na V brak. Zatem pomierzyłem napięcia na wyjściu tunera i wyglądają jak trzeba. W jednej polaryzaji coś ponad 18V, w drugiej coś koło 13V. Czyli jakby dobrze. Siła sygnału na polaryzacji V 99%, jakość sygnału 0%. Na polaryzacjach H jakość sygnału mam rzędu 70-80%. Jakoś nie chce mi się wierzyć, aby oba konwertery padły naraz. Czy ktoś doświadczony mógłby coś podpowiedzieć. Czy mam się rozglądać już za nowym tunerem?

Pozdrawiam,
    MST
  • Poziom 35  
    Witam,podepnij dekoder pod inną instalację antenową i będziesz wiedział czy to wina konwerterów czy dekodera.
    Stawiam na uszkodzony dekoder.
  • Poziom 14  
    A teraz najciekawsze. Zanim zdążyłem pomierzyć napięcia na wyjściu głowicy przy obciążeniu, włączam rano tuner i tadaaa... działa. Wszystkie kanały na poryzacji V wróciły, zarówno na Horbird jak i Astra 1. Słowem konwertery na pewno sprawne. DiSEqC również. A tuner pomału umiera. Zanim zamknę temat, fajnie jakby ktoś podrzucił wiarygodną hipotezę co go zabija. Póki co jedyny pomysł to elektrolity w zasialaczu. Czy ktoś ma inny pomysł?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Wymiana kondensatorów na stronie wtórnej i wszystko będzie ok ,po prostu tracą parametry
  • Poziom 14  
    Ratujcie. Zanim wymieniłem kondensatory, raz mi się zdarzyło, że po włożeniu wtyczki przygasł wyświetlacz i poleciał dym z KA 317 (podawane na niego jest napięcie 23V z zasilacza). Po wyjęciu wtyczki, włożeniu z powrotem - polepszyło się, wyświetlacz ok, programy też, ale kompletnie stracił się dźwięk.

Po tym wymieniłem elektrolity po stronie wtórnej zasialcza, istiotnie niektóre spuchły. Napięcia na wy mam w miarę normalne:

zamiast 3.3V mam 3.5V
    zamiast 7.0V mam 7.8V
    zamiast 12V mam 11.6V
    zamiast 23V mam 23.5V

Wymieniłem też elektrolit filtrujący napięcie 23V do KA 317 (też był spuchnięty).

Teraz wszystko działa, ale nie ma dźwięku, zarówno jak podłącze przez wyjście antenowe, jak chinch audio OUT L/R.

Macie jakieś pomysły?

Nie wiem nawet który scalak obsługuje dźwięk. Dotarcie po ścieżkach prawie nierealne.

Dodano po 6 [minuty]:

Oj chyba już wiem co. AK 4702 lutowany powierzchniowo. Jest w nim jakby dziura i coś czuję, że to nie jest przypadkowa dziura, tylko coś w nim się wypaliło.

Opis zapaści znalazłem tu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1247780

Tym samym temat zamykam.
    Dzięki.