Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aparat cyfrowy CASIO QV-R40 wpadł do morza. Jak go naprawić?

Agentlos 14 Dec 2004 23:28 14527 85
Altium Designer Computer Controls
 • #31
  Agentlos
  Level 25  
  Witam wszystkich! Płukanie dało nie tylko mozliwość dojścia do pamięci, ale także po włożeniu nowych baterii i naciśnieciu przycisku POWER aparat wysunął obiektyw. Od razu po tym zaczyna migać czerwona leda. Mozna przerwać jej miganie przyciskiem do nagrywania filmów. Często po tym i po naciśnieciu DISP zapala się zielona leda. Gdy chcę nacisnąć aby zrobił zdjęcie, leda gaśnie na chwilę przycisniecia przycisku i słychać z aparatu dziwny dzwięk. Nie umiem określić co to za dzwięk. Myślę, że jest to śilnik od obiektywy, lecz jest on 100% sprawnya poza tym nie miałby po co się ruszać... Wysuwanie działa idealnie. Naciskam wysuwa się, i nacisam drugi ram zamyka się. Jeżeli nie nacisne żadnego przycisku to aparat się wyłączy (schowa obiektyw). Nie wiem co to moze być za odgłos. Sprobuje go nagrać. Może osoba które mialy do czynienia z czyms takim coś to powie. Dodam jeszcze, że nie działają żadne z klawiszy góra, dół, lewo i prawo oraz SET. Nie włącza sie wyświetlacz. Nie dochodzi do nie niego prąd - sprawdzałem. Bys może to brzęczenie to przesłona która chce się zamknąć. Przez obiektyw widać część urządzenia umieszczoą za obiektywem, czyli matrycę. Czy ona moze powodować to brzęczenie?

  I jeszcze jedno. W aparacie umieszczony jest kondensator Crealon PHOTO - FLASH 330v90mF. Która opcja miernika pozwala na zmierzenie czy kondensator lub cokolwiek to jest czy to działa? Czy element powinien być pod napięciem czy też nie? Proszę o pilna odpowiedz.

  I ostatnie pytanie. Czy wie ktoś z Was może na ile Volt jest ten wyświetlacz? Po drugiej stronie nie ma żadnych oznaczeń. Czy można to jakoś zmierzyć aby przy tym nie uszkodzić wyświetlacza? Poniżj przedstawian jego zdjęcie:
 • Altium Designer Computer Controls
 • #32
  Agentlos
  Level 25  
  Witam jeszcze raz. Szkoda że nikt nie zna odpowiedzi na moje pytania. Chyba dędę musiał bytać o każdą część po kolei zamiast załatwić to w jednym dziale..

  Wiec na temat. Moze znajdzie sie wreszcie osoba która odpowie mi na pytania co to za dzwieki. Z pomocą nadszedł mikrofon. Nagrałem dwa dzwięki. Są one bardzo ciche ponieważ mój mikrofonik za 10 zł nie potrafi nagrywać za dobrze :-). Dopiero się uczy.
  Pierwszy dzwięk jest to włącz, wyłącz. Nagrałem w nim dzwięk wysuwania się obiektywu aparatu.
  Drugi dzwięk to nagranie dzwięku który słychać z głebi aparatu. Wydaje mnie się że to przesłona. Ae czy w cyfrowych aparatach jest przesłona? Chodzi mi oczywiście o wewnętrzną przesłone. W analogowych aparatach to zrozumiałe że w chcili robienia zdjecia otwiera się i na minimalną część sekundy naswietlajac kliszę. A tutaj? Przecież aparat musi na bierząco dostarczać obraz do wyswietlacza? Proszę o wasze sugestie co to moze być.

  Mam nadzieję że ktos odpowie, ponieważ pytam o podstawy (n jak mierzyc pojemnosc kondensatora). To temat początkujacy serwisanci, więc chyba ktoś z wiekszym doswiadczeniem powinien odwiedzać ten dział i pomagać początkujacym. Mam nadzieje ze ta osoba trafi wreszczie na mój post i ilość tekstu go nie zniechęci. Pozostaje mi więc cierpliwe czekanie..
 • #33
  Agentlos
  Level 25  
  Witam. Zgodnie z obietnicą wklejam skan aparatu z góry. Po południu zamieszcze wyglad transformatora, lub akumulatora (nie wiem jak sie to nazywa). C do pykania to czasami słuchać głośne i wyrażnie pykanie - jestem pewien z to nie silnik ponieważ widać dokładnie przesłone lub migawkę która probuje się zamknąć, a po odciśnieciu przycisku znów się rozszeża. Nie jestem znawcą w dziedzinie budowy aparatów, wiec taki opis musi na razie wystarczyć.

  Myślę że przesłona prze matrycą nie chce się otworzyc, ponieważ jest zabrudzona od soli która uniemożliwia jej tę operację. Nawet zobaczyłem 2 kryształki soli - bo co to może być innego jak nie ona? Przecież on wpadł do SŁONEGO morza. Teraz pozostaje mi znaleść wieczorkiem czas na rozkręcenie go i dojścia do tego mało dostępnego elementu, i czekanie na wasze pokrzepiajace odpowiedzi :D

  Update II
  Witam wszystkich. Po odkręceniu matrycy i włączeniu aparatu didać dokładnie że ponacisnieciu przycisku POWER wbiekryw się wysuwa. Cały cza wudać przez niego wszystko co jest przed aparatem. Czyli to nie przesłona. I teraz tak: Sprawdziłem co aparat zrobi po naciśnięciu przycisku do robienia zdjęć. Mianowicie probuje przysunąć gówną soczewkę do matrycy, lecz nie moze i wraca na poprzednie miejsce. Zobaczyłem też kyształem soli wewnatrz objektywu. Czy takie małe ziarenko może to powodować?

  Czy ktoś z Was wie jak zachowuje się aparat cyfrowy w chwili naciśniecia przycisku? Proszę i pilną odpowiedz!
 • Altium Designer Computer Controls
 • #34
  Agentlos
  Level 25  
  Witam. Coś dziwna cisza... Nikt nie zna odpowiedzie na żadne postawione przezemnie pytania!? To przecież NIE MOŻLIWE! Od tej pory będę pisać WSZYSTKO oddzielnie w innych działach, a nie w tym ponieważ jak samemu można zauważyć już przez ponad 5 dni piszę sam do siebie!!! Ani nikt nie słucha nagranych przezemnie odgłosów, ani WCALE nie włącza drugiej strony...

  Przepraszam że nie uzywam przycisku zmień, lecz to jedyny sposób, aby temat trafił na szczyt listy, gdzie ma "jakąś" szansę aby zostać odczytany. Chyba jednak trafił do nieodpowiedniego działu... Już większą oglądalność znalazł by w Początkujacy ,laboratoria ble ble... mimo że to także dział nie zajmujący się tymi sprawami. Ubolewam nad brakiem Działu o aparat analogowych, aparatach cyfrowych, kamerach, kamerach cyfrowych lub dopisania do któregoś działu zajmującego się podobna tematyka - tylko gdzie?
 • #35
  Agentlos
  Level 25  
  Witam Was...
  Jak myślicie, czy napisanie maila do pomocy technicznej i poproszenie o schemat było by rozpatrzone pozytywnie :lol: ?

  I jeszcze kilka pytań. Zeskanowałem kilka części. Wiem że ta zielona część z napisem 105 to opornik, lecz reszta? Co to za części? Oporniki to chyba nie są.... Proszę o szybka odpowiedz.
 • Helpful post
  #38
  Jakubek123
  Level 20  
  Twój zapał jest godzień podziwu,ży cze ci powodzenia w uruchomieniu,pytałeś o części,kilka znam:
  część 1 to rezystor i kondensator
  część 4 to tranzystor
  część 8 to kondensatory
  a część 11 to kwarc
  Polecam katalog kodów smd http://www.elektronika.sirius.pl/index.php?get=teoria pozycja od 100 do 160
  Pozdro i Wesołych Świąt
 • #39
  Agentlos
  Level 25  
  Dziękuje za odpowiedz! Mam jeszcze jedno pytanie. Czy rezystor to to samo co opornik, oraz czy w razie uczkodzenia możliwe jest kupienie takiego w sklepie? Z tego co zdołałem się dowiedzieć przez ostatnie 3 miesiące, to pomiary powinny wygladać tak: 105 = 10x10^5 = 10x100000 = 1000000Ω? To to wyglaca w ten sposób czy jeszcze wykonałem źle obliczenia? Wykazów pomiarów z miernika nie będę podawał, ponieważ nie umiem jeszcze z niego czytać. Mam nadzieje ze wkrótce się nauczę. jeżeliu moje obliczenia sa błedne to proszę o poprawienie ich w miarę mozliwośći.
  Przede wszytkim dziekuje za Waszą cierpliwość do mojego tematu.
 • #40
  Jakubek123
  Level 20  
  Elementy SMD można bez problemu dostać w każdym sklepie elektronicznym, Twoje pomiary są prawidłowe, a pomiary miernikiem zależy jakiej wielkości (Ω , F) wykonuje się w następujacy sposób (dla multimetru): ustawiasz zakres na najmniejszy i wykonujesz pomiar, jeżeli miernik wskazuje 1 to nalezy zwiększyć zakres aż do uzyskania wyniku pomiaru, wynik pomiaru w zależnosci od zakresu : wskazanie miernika * zakres = wynik pomiaru
 • #41
  Agentlos
  Level 25  
  Chciałem jeszcze zapytać co to kwarc?
 • Helpful post
  #42
  Jakubek123
  Level 20  
  "Rezonator kwarcowy - jest to po prostu odpowiednio wycięty i wyszlifowany kawałek kwarcu, który dzięki swoim parametrom znalazł zastosowanie w układach generacyjnych jako element określający częstotliwość drgań." - cytat z http://www.elektronika.qs.pl/symbole.html
 • #43
  Agentlos
  Level 25  
  A cha już rozumiem. A mam pytanie teorytyczne. Po co w aparacie Rezonator kwarcowy?

  I teraz już z innej beczki. Dzisiaj zmierzyłem napięcie na wyswietlaczu LCD gdy był on odłączony od taśmy i podłączone miał jedynie zasilanie. Co powinno się teorytycznie stać? Miał on około 0.70 V. Niestety nie wiem ile powinien mieć aby działał... Czy wyświetlacze tego typu bedą działaly jedynie wtedy kiedy dostaną całą potrzebna energię? Nigdzei nie mogę znaleść żadnego napisu określajacego model lub nazwe katalogową tego wyświetlacza. Te aparacik to raczej bardzo żadki okaz... Może wie ktoś z Was ile tradycyjne wyświetlacze niekoniecznie tej firmy powinny pobierać prądu? Proszę o odpowiedz...
 • #44
  trumnica
  Level 18  
  Hej. Ten kondensator ( to czarne duze z boku aparatu) jest najprawdopodobniej do lampy błyskowej. (jezeli taka jest w aparacie). Lampa w chwili błysku musi pobrać duży prąd i pobiera go z kondzia który wcześniej musi być naładowany. Możesz go zmierzyć ale na 99% jest dobry i musisz mieć pomiar pojemnośći w mierniku a jak masz miernik za 25 zł to zapomnij.

  Ten kwarc służy do "napędzania" procesorka. W procku masz program , który wykonywany jest w takt kwarcu. Prościej już nie można:)
 • #45
  Agentlos
  Level 25  
  Czyli kondensator powinien doładowywać cały czas kiedy w aparacie znajduje sie bateria tak aby być stale naładowany? Rzeczwiście służy on do lampy błyskowej - tylko pozostaje pytanie - jaki prąd powinien się w nim znajdować po naładowaniu?
  To jeszcze moim miernikiiem zmierzyć mogę. Nie wiem jak zmierzyć pojemność. Pewne masz rację że mój miernik tego nie obsługuje. Kupiłem go za 35 zł czyli bardzo tami i jak dotąd nie sprawił mi większych a raczej żanych problemów. Identyczne widziałem na Allegor w bardzo podobnych cenach. Jedynie oderwał mi się kabelek od satelitki którego musiałem spowrotem przylotować. Wysyłam zdjęcie poniżej. Nie umiem go obsługiwać ponieważ instrukcja była napisana po angielsku i to bardzo nie przystepnym językiem...
 • Helpful post
  #46
  renard m.
  Level 21  
  Witam...kazdy jubiler i sprzedawca zegarkow ma komore ultradzwiekowa do czyszczenia osadow z bizuteri i zegarko recznych...a wiec podzwon, popytaj i sprawa zalatwiona oczywiscie na Twoja odpowiedzialnosc ;) pozdr.R

  ..i jeszcze sie wtrace...skala na Twoim mierniku z oznaczeniem F to wlasnie pojemnosc kondensatorow podana w mikro "u" i nano "n" -Faradach.....
 • Helpful post
  #47
  trumnica
  Level 18  
  W chwili gdy robisz zdjęcie i lampa błyska to kondzio zostaje rozładowany. I przez kilka sekund się ładuje-w analogowych aparatach słychać wtedy charakterystyczny gwizd. Twój miernik potrafi zmierzyć pojemność tego kondzia- musisz przełączyć pokrętło w położenie 200u (200 mikro) i włożyć kondzia do tych 2 zacisków Cx.Z tego co widzę na zdjęciu to elka ma 90 u.
  Aha i niemierzy się prądu naładowania kondzia ( szczególne wypadki) bo wtedy robisz zwarcie. A z doświadczenia powiem Ci tylko że ten kondzi to jak będzie naładowany to będzie ostro "kopał" więć jak chcesz sprawdzić czy jest naładowany to sprawdż palcami ale nie polecam i nie odpowiadam za skutki uboczne. Węź miernik i sprawdź napięcie bedzie w okolicach 200-350v. Tak to nie pomyłka V. Ale tu nie znajdziesz przyczyny. W tym aparacie na moje oko to brakuje jakiegoś napiąćka z uP lub zasilacza. Najlepiej to napisz do serwisu o schemat tak jak mówiłes wcześniej.Może pomogą.
 • #48
  Agentlos
  Level 25  
  Witam. Dziękuje za Wasze odpowiedzi.
  Mam dwa pytanka (sorka że tylko pytam). Po pierwsze:
  Quote:
  włożyć kondzia do tych 2 zacisków Cx
  Obawiam się że jest to nie wykonalne - problem z wylutowaniem a po wylutowaniu brak częśći które mógłbym włożyć do CX. Czy nie da się tego zrobić satelitkai od miernika?
  I moje drugie pytanie. Przeglądając pewien posty o aparatach cyfrowych natknąłem się na jesem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic41867.html . Osoba pytała tam o część która potem okazała się przetworniiem. Ja w swoim aparacie mam także taką część "część 5.jpg". Czy da się sprawdzic czy ona działa oraz czy bez schematu serwisowego da radę określić jej specyfikacje? Mam stary CD-ROM w którym jest tego pełno. Dam kilka zdjęć. Czy myślicie że przetwornica mogła paść po wpadnięciu aparatu do wody?

  I jeszcze jedno pytanie co do napisania listu do CASIO. Jaka jest szansa że zostane potraktowny poważnie? Tzn. nie wyśmieją mnie? A tak w ogólę to gdzie powinienem pisać? Serwis jest chyba w Warszawie - czyli powinienem pisać do Warszawy? Na znalezienie schematu w internecie nie ma szans. Większość stron to rosjska działka - język mi całkowicie obcy :-(.

  I jeszcze na koniec. Co do wyświetlacza. Co wchodzi w skład wyświetlacza? Tak jak w skład monitora nie wchodzi sam kineskop tak w skład wyświetlacz LCD nie wchodzi sama część wyświetlająca. Czy możliwe jest że wyswietlacz uległ zniszczeniu po zatopieniu się w kompieli morskiej oraz czy W RAZIE CZEGO jest możliwa jego naprawa lub wmiana gdzieś na nowy?

  Dzieki za wszytko i proszę o dalsze odpowiedzi!

  ZBĘDNE ELEMENTY USUNIETE ZE WZGLĘDU NA DŁUGIE ŁADOWANIE SIĘ STRONY
 • #49
  trumnica
  Level 18  
  Skoro mówiłeś wcześniej że gdy aparat wpadł do morza i był włączony to jest bardzo prawdopodobne że padła przetwornica , która np wytwarza napięcia na wyświetlacz. Dlatego trudno bedzie określić bez schematu czy przetwornica jest dobra chyba że na płytce da sie coś rozszyfrować- np po kondziach ale tu trzeba mieć troszke doświadczenia. Narazie kombinuj z tym schematem a jak załatwisz to będzie łatwiej.

  I jeszcze jedno na jednym ze zdjęć jest układ max 861 w necie jest schemat wraz z napięciami to jakiś przełącznik napięcia-- znajdź opis i pomierz napiecia i napisz jakie są na kolejnych nóżkach. Wrócę dopiero o 22:20 z pracy to sprawdzę. Powodzenia. Tylko jak mierzysz to jakąś cienką igłą żeby zwarć nie robić:)
 • #50
  Agentlos
  Level 25  
  Witam. Wszytkie powyższe zdjęcia są z płytki pozostałej po ukszkodzonym napędzie CD. Uszkodzenie polega na tym, że nie włącza się po prostu. Podejrzewam że ktoś robił Vmoda. Ta nagrywarka jest z 1997 roku. Po jakims czasie dopatrzyłem się, że uszkodzony jest bezpiecznik na wejściu napiecia 12V. Po zmianie bezpiecznika na przewodzik dwie ledy zaczeły swiecić bardzo mozno na kolor czerwony. Ktoś uszkodził układ scalony.

  Jak mam zmierzyć napięcia na nóżkach przetwornicy? Musi mieć on przecież prąd. Czy wszytkie przetworniki napięcia zbudowane są identycznie? Sprobuje znaleść schemat i zmierzyć napięcia.

  Ze zdobyciem schematu będzie ciężko, ponieważ nie wiem gdzie zwrócić się z prośbą o niego. Macie może jakiś pomysł? Szukanie w internecie nie ma sensu - już prubowałem i nic nie znalazłem. jak zdobyć ten schemat? Gdzie mam napisać? Do serwisu w Warszawie? Podobo tam jest - nawet nie wiem czy na 100%. Czy macie jakiś pomysł?

  Update:
  Znalazłem schemat tego MAX861. Myślę że to ten. Czy te dane coś mówią?
  http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Maxim/max860-max861.pdf

  Update
  I doszukałem się serwisu w polsce. Teraz tylko pytanie jak sformuować pytanie o schemat. Jeżeli wyśle maila do pomocy technicznej to kto na niego odpowie? Osoby które serwisuja ten sprzęt czy powiedzmy osoby informatorzy? Sam serwis znajduje się w Warszawie na ulicy Szyszkowej 35/37. Mam też numery telefonów raz maila. Poradzcie mi jak mam to rozwiazać. Jestem pełen chęci ale i pełen obaw. Napisanie na forum nie jest tak trudne dla mnie jak napisanie do serwisu z dziwna prosbą o schemat... Czy ich odpowiedz jeśli już bym do nich napisał moze byc pozytywna?
 • Helpful post
  #51
  trumnica
  Level 18  
  Skoro ten układ jest z nagrywarki to niema sensu myślenia nad nim zresztą wszystko masz w pdf. Zrób zdjęcie układu który jest w przetwornicy. A i wszystkie przetwornice nie są takie same. Ale podobne. I napisz wreście tą prośbę o schemat ,nikt Cię za to nie rozszczela. Tylko sensownie i zwięźle. Chcę Ci pomóc ale niewiem jak.
  Zrób tak jak mówię. Zrób też zdjęcie okolic wtyczki od zasilacza. (z 2 stron).
  Może po ścieżkach coś dojdę.
 • #52
  Agentlos
  Level 25  
  Witam. Co do prośby o schemat to jutro do nich napisze o ile jeszcze nie dzisiaj. Jeżeli chodzi o zdjęcia to zamieszczone są na poprzednej i tej stronie stronie, chyba że chciałbyś jeszcze wieksze, mogę zeskanować i przesłać na maila. Zdjecie około 10 MB by było na MAX rozdzielczości z niewielka kompresją.

  Bardzo się cieszę że starasz się mi pomóc. Bardzo to doceniam i mam nadzieje że moje powolne i bardzo ostrożne kroki początkujacego nie zniechęcą Cię. Niniejszym postaram się jak najlepiej wykożystać Twoje rady i wszystkich którzy jeszcze napiszą w moim temacie.

  Quote:
  Zrób zdjęcie układu który jest w przetwornicy

  Miałeś na myśli zdjęcia płytki (w tym przypadku olii drukowanej) na której znajduje się owa przetwornica czy budowa wewnetrzna przetwornicy?

  A zdjęcia poniżej:
  Aparat cyfrowy CASIO QV-R40 wpadł do morza. Jak go naprawić?
  Góra Aparatu (tu znajduje się przetwornica)
  Aparat cyfrowy CASIO QV-R40 wpadł do morza. Jak go naprawić?
  1 strona płytki
  Aparat cyfrowy CASIO QV-R40 wpadł do morza. Jak go naprawić?
  2 strona płytki
 • #53
  trumnica
  Level 18  
  Poprostu chodzi mi o to jaki jest układ w tej przetwornicy. W przetwornicy która jest w aparacie bo ta zewnętrzna to zasilacz a on chyba nie wpadł do morza ? :) .
 • #54
  Agentlos
  Level 25  
  Zasilacza jako takiego nie ma, pomieważ kożystam z tradycyjnego umozliwiajacego zmiane polaryzacji i mocy od 1.5 V do 9 V. A zdjecie przetwornicy znajduje się tutaj:
  Aparat cyfrowy CASIO QV-R40 wpadł do morza. Jak go naprawić?

  A co do układu to najpierw musiałbym znać dokładną nazwę - czyli bez instrukcji i schematu się nie obejdzie...
  Przepraszam ze jestem taki oporny, ale czasami trudno mi zrozumieć co ktoś do mnie pisze...
 • #55
  trumnica
  Level 18  
  Dokładnie tak. Sam widzisz że niema nazwy układu więc trudno coś wymyślić. Napisz jeszcze jakie to układy na tych płytkach takie większe co mają z czterech stron nóżki.Chodzi mi o nazwy.
 • #56
  Agentlos
  Level 25  
  Tak już u mnie się przyjęło, że na pytanie odpowiadam zdjęciem:
  Co do tych układów to myśle, ze są to jakieś procesory graficzne lub cos w tym rodzaju.
  Przepraszam za słabą jakość układu 2. jak tylko otworze aparat po raz 1000 to wstawie ładne zdjecie bez pikseli. Jest jeszcze jeden układ pod nakleją z czerwną kropką. Właśnie go odkleiłem. Nie był jeszcze skanowany. Nosi on nazwę:
  AD80069
  KCP
  0318
  250104.1
  i napisy sa kolory żółtego (lub to przebarwienie po naklejce). Myślę że to główny układ aparatu i dla tego wyróżniony naklejką z czerwoną kropką (tylko się domyslam).
 • Helpful post
  #57
  trumnica
  Level 18  
  m37516--to jest główny mikrokontroler. Zasilany jest od 2,7 do 5v w zależności od kwarcu (4 lub 8 MHz).

  Update1-- zasilanie jest na 40 pinie licząc od kropki w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara. Czyli 5 pin licząc od kropki zgodnie z ruchem.


  Update2---proszę http://documentation.renesas.com/eng/products/mpumcu/e7516hg.pdf
 • #58
  Agentlos
  Level 25  
  Witam. Na kwarcu pisze 400f -> obrazek wyżej. Czyli ile to wyjdze na MHz?

  Własnie pisze list do serwisu CASIO. Jeszcze dzis go wysle. Mam nadzieję, że dostane od nich ten schemat na maila pod choinkę :-).
 • Helpful post
  #59
  Jakubek123
  Level 20  
  400f to na pewno 4MHz
 • #60
  Agentlos
  Level 25  
  No i list napisany i wysłany. Teraz tylko czekać na odpowiedz. Mam nadzieję że dostane ten schemat już w stycznie - nie sądzę że uda się szybciej.

  No cóż. Nie udało mnie się naprawić aparaciku przed świętami - szkoda, lecz najważniejsze, żebym go w ogóle naprawił. Może do Wielkanocy się uda?

  Wszystkim dziękuje za pomoc, za waszą cierpliwość i życzę Wesołych Świąt.
  Kornel.

  Dodano po 6 [minuty]:

  A jeszcze jedno. Czy da się sprawdzić czy ta lampa błyskowa działa? Czy można ją przetestować miernikiem?