Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poradnik jak wykonać płytkę PCB domowym sposobem by elektroziom

elektroziom 23 Maj 2011 19:16 10660 11
 • Witam serdecznie. :)
  Wiem, że tego typu wideo poradników jest od groma w sieci jak i w tym dziale ale nagrałem go ok pół roku temu i w zeszłym tygodniu udało mi się go zmontować, :P

  Przedstawia on, jak wykonac płytkę PCB domowym sposobem wraz z opisem elementów. :) Takim sposobem wykonuję płytki już 8 lat i efekty widać np. w projekcie --> Płytka testowa mikrokontrolerów AVR v1.1. :)
  Mam nadzieję, że Was nim nie zanudzę a z drugiej strony może komuś się przyda. :)
  Pozdrawiam. :)
  Jak wykonać płytkę PCB domowym sposobem

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  elektroziom
  Poziom 20  
  Offline 
  Gdy pomogłem -> to ogranicz trochę swoje lenistwo i wciśnij "pomógł" :P
  Specjalizuje się w: elektronika ogólna, instalacje elektryczne
  elektroziom napisał 334 postów o ocenie 115, pomógł 40 razy. Mieszka w mieście Tarnów/Kraków. Jest z nami od 2006 roku.
 • PCBway
 • #2
  D214d3k
  Poziom 39  
  Mam wrażenie, że taki nadrukowany na papier symbol rezystora sam w sobie jest rezystorem o dużej rezystancji :D.
 • PCBway
 • #3
  x98pl
  Poziom 15  
  Ja opis elementow robie tak jak obrys sciezek - metoda termotransferu. W celu utrwalenia maluje to lakierem bezbarwnym (do paznokci)
 • #4
  matisobek
  Poziom 13  
  Ja np. po prasowaniu nie wrzucam do letniej wody tylko do octu(ze sklepu spożywczego) na jakies 20 min. Papier o wiele ładniej odchodzi i nie trzeba palcem trzeć w celu usunięcia resztek.
 • #5
  naelektryzowany
  Poziom 17  
  Ja od siebie dodam, że łączę obydwie techniki odrywania papieru. Najpierw wkładam do kuwety z wodą i mydłem, po kilku minutach wyciągam. Odrywam papier zazwyczaj wszystko schodzi, a ewentualne drobinki ścieram palcem pod bieżącą wodą. Kolejnym krokiem jest płukanie w occie. kilka minut i kreda się rozpuszcza, a ocet przelewam do słoiczka na następny raz. B327 nie mętnieje od resztek kredy, a ścieżki są idealnie równe. Idealnie wychodzą nawet ścieżki 0,01 inch (~0,25mm) ostatnio wytrawił się mi też napis który był napisany czcionką jeszcze "chudszą".

  Jak wygląda sprawa opisu "termotransferowego" na płytkach dwustronnych? Bo chyba niezbyt dobrze się odbija na nierównej powierzchni.
 • #6
  Karol966
  Poziom 30  
  Jaki papier kolega stosuje, że aż podczas prasowania toner zaczyna prześwitywać? Używam popularnego papieru z allegro i nadal mam delikatne problemy z ręcznym wykonywaniem płytek. Zaczęło mi to w końcu wychodzić jednakże nie jestem w pełni usatysfakcjonowany.
  PS. Do usuwania papieru używam octu bo gorąca (wrząca) woda z płynem nie dawała rady usunąć papieru. Użycie octu ma ten minus, że wypełnienie tonerem musi być solidne - dla usuwania w wodzie drukarka mogła pozostawiać nawet delikatne punkciki niezaciemnione a mimo to płytki wychodziły gdyż kreda z papieru maskowała owe niedociągnięcia.
 • #7
  elektroziom
  Poziom 20  
  Ja załatwiłem sobie za czasów technikum ok 2k kartek i wystarczyło mi do dziś, wiec nie pamiętam jakiej dokładnie grubości, ale prawdopodobnie od 80 - 120 g/m^2.. typowa grubość papieru biurowego to 80g/m^2 a mój dotykowo jest podobnej grubości :)
 • #8
  piicia
  Poziom 17  
  Witam.
  Czy te opisy to nie przesada? Równie dobrze możesz wydrukować opisy na papierze kredowym i już po wytrwieniu płytki nanieść je tym samym sposobem co ścieżki.
  Jeżeli chodzi o papier to ja przetestowałem kilka. Najlepszy jest papier kredowy o gramaturze 60g. Jest dość cienki dzięki czemu łatwo go pozaginać na brzegach płytki.
 • #9
  pawel_aa
  Poziom 25  
  Kilka uwag do filmu:
  - użycie drukarki laserowej nie jest uwarunkowane "papierem kredowym" tylko tym, że jedynie toner można przenieść na miedź (w odróżnieniu od wydruku atramentowego).
  - po szlifowaniu miedzi papierem ściernym należy zmyć drobinki i odtłuścić warstwę miedzi
  - co to są "niedobytki" tonera? :D może chodziło o "ubytki"?
  - po oderwaniu papieru od płytki nie należy jej dotykać paluchami i dobrze jest dokładnie ją umyć (zwykłym płynem do zmywania) i opłukać.
  - ta folia przyklejana na taśmę dwustronną to chyba jakiś żart?

  Generalnie metoda nadaje się do płytek takich jak na filmie gdzie są trzy ścieżki na krzyż.
 • #10
  elektroziom
  Poziom 20  
  pawel_aa: chyba jak sam potrafisz stwierdzić metoda jest dla kogoś kto nigdy takiej płytki nie robił ;] Proste, że jak projektuje płytkę PCB 4 warstwową to nie na kleje na nią za laminowany opis elementów tylko wyślę ją do firmy.
  "Dotykanie paluchami płytki".. może jeszcze idealnie czyste pomieszczenie (5 pyłków na m^3) w którym wykonuję płytkę? No i oczywiście trzeba doczepić się szczegółów bo wręcz banalne jest przemyśleć wszystkie informacje jakie ma zawierać film. Z niecierpliwością czekam na jakiś Twój poradnik i wręcz będę chłonął informacje które w nim zawrzesz.

  Wykonywałem tym sposobem prototypy a folia zabezpieczała napisy przed zabrudzeniem ale każdy robi jak uważa. Może znajdzie się ktoś kto " nie wszystko wie" i mój poradnik choć w kilku procentach będzie pomocny. Pozdrawiam.
 • #11
  pawel_aa
  Poziom 25  
  Takich wideoporadników w sieci jest setki, więc umieszczanie kolejnego to tylko bezsensowna strata czasu.

  Logiczne jest, że:
  - podczas szlifowania na miedzi zostają opiłki które trzeba zmyć
  - palce zostawiają na miedzi ślady które później utrudniają lub nawet uniemożliwiają trawienie

  Kaleczenie języka polskiego czy pominięcie dość ważnych etapów to nie są szczegóły. Słowo "niedobytek" nie występuje w słowniku języka polskiego. Prasowanie tonera na zapyloną płytkę może przynieść mizerne rezultaty.

  Kolega wynalazł koło, tyle, że trochę niedokładnie :wink:

  ps. jeszcze kolega nie podał, na jaką temp. nastawić żelazko, żeby toner się nie rozpłynął
 • #12
  elektroziom
  Poziom 20  
  A tak tak masz rację w rogu płytki (nie wiem czy kolega zauważył) brakuje 1 nm ścieżki ale to pewnie przez te 3 opiłki miedzi ;] i chyba moje palce są jakieś dziwne, bo od 8 lat jakoś płytki wytrawiają się znakomicie więc nie wiem czym to idzie ;)

  Chcąc dodać wszystkie szczegóły typu "Jacek ma na imię Jacek", film trwałby 3h, ale wierz mi nie wszyscy są pedantyczni i potrafią użyć wyobraźni i intuicji nie pytając o drastyczne szczegóły.

  Jak pisałem wcześniej, czekam z niecierpliwością na poradnik. Pozdrawiam :)