Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głosnik Plazmowy mojego projektu

pawek297a 23 May 2011 20:29 7603 7
  • Witam

    Przedstawiam mój projekt głośnika plazmowego. Pomysł został zaczerpnięty z filmów na you tube, oraz z innych projektów prezentowanych na elektrodzie, przeglądałem artykuły i pozbierałem pomysły z różnych projektów i dodałem swoje i oto powstał ten głośnik plazmowy.
    Głośnik plazmowy w przeciwieństwie do zwykłych głośników nie posiada membrany wytwarzającej fale akustyczne. W tym przypadku funkcję membrany pełni łuk elektryczny, modulowany sygnałem elektrycznym, podawanym z zewnętrznego źródła.
    Płytka sterująca jest zasilana z zasilacza stabilizowanego o napięciu wyjściowym 12V natomiast łuk elektryczny zasilany jest z transformatora 20V i sprawności 5A. Sercem urządzenia jest dobrze znany układ wykorzystywany w przetwornicach impulsowych TL494 (U1). Co do schematu to działa on zaraz po zmontowaniu. Ja użyłem IRF250N i zamiast 5 jest nawinięte 10 zwojów. Grający łuk ma odległość ok 2cm a przy innym dostrojeniu nawet do 3cm. Napięcie łuku to ok 20-30kV, wiedz radzę się tego nie dotykać.

    Zasada działania:

    Układ działa na zasadzie emitowania fali akustycznej z łuk elektrycznego. Do urządzenia jest podawany sygnał audio w moim przypadku jest to wejście Chinch stereo, z racji tego że układ pracuje w trybie mono musiałem zastosować przełącznik hebelkowy S3 który przełącza tryb "prawa lewa". Płytka Sterująca [AVT 2921] przekształca sygnał audio w przebieg prostokątny który jest podawany na bramkę tranzystora polowego. Zastosowałem oddzielne zasilanie płytki sterującej z zewnętrznego źródła zasilania które jest podawane z zasilacza komputerowego 12V DC Stabilizowane. Tranzystor IRF250N sterowany sygnałem podawanym przez bramkę, steruje napięciem 20V AC podawanym na transformator wysokiego napięcia. Na transformatorze jest nawinięte jest 13 zwoi drutem o średnicy 1mm. Transformator WN podaje wyindukowane napięcie na iskrownik, który jest zamontowany na wierzchu urządzenia na 2 śrubach. Łuk elektryczny jest obudowany w celu: zapobiegania wpływania wydmuchiwanego powietrza z wentylatora na łuk, ma też za zadanie ochronę przed dotykiem bezpośrednim, oraz poprawia głośność oraz jakość dźwięku. Wentylator umieściłem na górnej ściance projektu wywiercone zostały otwory wentylacyjne na dole oraz na górze dla lepszego przepływu ciepła w celu odprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz urządzenia. Na płycie czołowej zostały umieszczone: wejście audio, regulator-(częstotliwości, wypełnienia), diody sygnalizacyjne, przełącznik sygnału, włączniki napięci zasilających.

    Jedyną rzeczą co można poprawić to usprawnić chłodzenie, jeżeli ktoś zdecyduje się wykonać ten projekt to zalecam stosowanie jak największego radiatora.

    Całkowity koszt projektu 130zł. Wiele części zostało użytych z odpadów.


    Wykaz części:

    -Transformator wysokiego napięcia ze starego odbiornika telewizji kolorowej
    (drut miedziany średnica ok. 1mm do nawinięcia 10 zwojów na uzwojeniu pierwotnym)
    -IRF250N- tranzystor polowy N- MOSFET 30A 200V 190W
    -TL494- układ scalony
    -Wentylator- (ja mam akurat z zasilacza komputerowego 12v)
    -Duży radiator
    -Rezystory:
    -R1 510Ω
    -R2 10Ω
    -Potencjometry:
    -PR1- 22kΩ
    -PR2-10kΩ
    -Kondensatory-
    -C1,C2- 100nF
    -C3- 47nF
    -Złącza 3x ARK2
    -Przełączniki
    -Przełącznik hebelkowy 3 stany 6pinów (potrzebny do rozdzielenia sygnału audio z 2x RCA na Lewą i Prawą stronę mono)
    -Wejście Audio (ja zastosowałem 2xRCA Chinch)
    -4 diody LED+ Rezystory
    -Wejścia Zasilające (ja mam zastosowane złącza bananowe SKS )
    -Przewody
    -2 śruby 13 (do umocowania iskrownika)
    -2 gwoździe (10) + złączki z kostek montażowych do połączenia gwoździa z przewodem)
    -Obudowa (ja mam zastosowaną PLEKSI)
    -Przewód Audio
    -Zasilanie:
    -Zasilacz komputerowy(ja wykorzystałem zasilacz komputerowy jako zasilanie układu napięciem 12VDC Stabilizowanego)
    -Zasilacz 20V 5A + mostek prostowniczy (do zasilania transformatora WN)


    Schemat:


    Głosnik Plazmowy mojego projektu



    Zdjęcia projektu:


    Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu Głosnik Plazmowy mojego projektu

    Film przedstawiający działanie:









    Zapraszam do komentowania oraz oceniania.
    Chętnie udzielę dodatkowych informacji oraz odpowiem na dodatkowe pytania.

    Pozdrawiam Paweł :D

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    pawek297a
    Level 10  
    Offline 
    pawek297a wrote 12 posts with rating 15. Live in city Stryszawa. Been with us since 2010 year.
  • #2
    Dj Joker
    Level 26  
    No nie powiem....Obudowa ładna ale te rezystory fruwające w powietrzu...można było na nie założyć koszulkę termokurczliwą.
    Fajnie że zastosowaliście trafo WN, a nie trafopowielacz.
    Konstrukcja podoba mi się, tymbardziej że widzę w niej IRFP250N, pewnie zaczerpnięte z mojego głośnika ;)

    Pozdrawiam i Gratuluję.

    PS. Spory minus za oryginalną płytkę, bardziej cenię wkład własny :)
  • #3
    pawek297a
    Level 10  
    Wiem muszę zrobić własną płytkę ale to przez wakacje jak będzie troszkę czasu. Bo do konkursu prac dyplomowych jest wymagana własnoręcznie wykonana płytka.
  • #4
    User removed account
    Level 1  
  • #5
    Freddy
    Level 43  
    Pytanie do autora, co jest Twoim opracowaniem ?

    W temacie podajesz, że to jest Twój projekt, a to jest kit AVT.
    Czy w pracy dyplomowej również twierdzisz, że jest to Twoje opracowanie ? Jeśli tak, to jest to oszustwo.

    Kit zmontowany jest starannie i estetycznie, ale dalej pozostaje tylko kitem.
  • #6
    fysiek
    Level 24  
    Oceniać nie będę bo to nic innego jak chory kit AVT. Lampa plazmowa AVT też działała na podobnej zasadzie - maksymalnie przez minutę, no chyba że ktoś ciekłym azotem mosfeta chłodził. Zamierzam zbudować a przynajmniej sprawdzić w wolnej chwili zlepek ze schematów jakie znalazłem z necie:

    Głosnik Plazmowy mojego projektu
  • #7
    pawek297a
    Level 10  
    To był mój pierwszy poważny projekt więc kupiłem ten kit w celach nauki, doświadczenia na próbach i błędach. Tak projekt jest oparty na kicie, ale jest niestety trochę źle zaprojektowany . Kit AVT kupiłem ze względu na części, ale teraz tego żałuje bo wyszło mi to nawet taniej jeśli bym osobno kupił sam układ scalony i tranzystor, a resztę uzyskać z odzysku, ale cóż człowiek uczy się na błędach.

    To zdjęcie płytki zostało zrobione na samym początku teraz tam raptem pracuje ok 5 elementów, więc z tego kitu nie zostało tam prawie nic.

    Projekt nie ma żadnego praktycznego zastosowania. Został zrobiony w celach pokazowych do szkoły.
  • #8
    Freddy
    Level 43  
    pawek297a wrote:
    To był mój pierwszy poważny projekt więc kupiłem ten kit w celach nauki, doświadczenia na próbach i błędach. Tak projekt jest oparty na kicie, ale jest niestety trochę źle zaprojektowany . Kit AVT kupiłem ze względu na części, ale teraz tego żałuje bo wyszło mi to nawet taniej jeśli bym osobno kupił sam układ scalony i tranzystor, a resztę uzyskać z odzysku, ale cóż człowiek uczy się na błędach.

    To zdjęcie płytki zostało zrobione na samym początku teraz tam raptem pracuje ok 5 elementów, więc z tego kitu nie zostało tam prawie nic.

    Projekt nie ma żadnego praktycznego zastosowania. Został zrobiony w celach pokazowych do szkoły.

    CZegoś tu nie rozumiem, jak to może być Twój projekt, skoro kupiłeś kit ?!?!