Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kable ethernet nie działają po burzy - możliwe?

23 Maj 2011 20:50 6072 18
  • Poziom 8  
    Witam.
    Po dzisiejszej nocnej, bardzo obfitej w wyładowania burzy, w dzień spotykam się z dosyć dziwną, przynajmniej dla mnie, sytuacją. Mianowicie.
    Włączam komputer do którego mam podłączony internet przez kabel ethernet z routera, który podłączony jest również kablem ethernet do modemu i widzę komunikat " Połączenie lokalne - Kabel sieciowy jest odłączony ".
    Sprawdzam lampki na modemie i wszystkie zielone świecą poprawnie, łącznie z "online" .
    Natomiast jedna z dwóch pomarańczowych " PC / Activity " nie daje sygnału. Oprócz tego router daje neta do laptopa przez wifi. Laptop z routerem przez wifi łączy się poprawnie, ale internetu nie otrzymuje, bo opisując to kolokwialnie, router nie ma internetu, żeby dać go do laptopa :P
    Myślę sobie, że coś ze sprzętu musiało się zjarać, ale przecież router łączy się z lapkiem - więc chyba działa, modem dobrze świeci - więc chyba działa. Podłączyłem modem bezpośrednio do PC'ta przez kabel USB i internet działa o_O .
    Możliwe jest, że burza zniszczyła tylko i wyłącznie kable ethernet?
    Czy padło coś innego?
    Może wejście w modemie?

PS - oprócz tego nie włączają mi się dwa telewizory...
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 39  
    Możliwe ale mało prawdopodobne, że wyłącznie.
  • Poziom 43  
    Niezła ta burza... We Wrocławiu tylko pomruczało.
    Zapewne spaliło Ci porty, uszkodzenie kabli byłoby fizycznie widoczne.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 39  
    Spalił się prawdopodobnie chip od ethernetu w routerze . Za połączenie z modemem odpowiada najczęściej inny chip .
  • Moderator - Sieci, Internet
    Z ostatnimi przebłyskami nadziei odłączyłbym wszystko - modem, router, PC-ta - od zasilania (fizycznie, przez wyjęcie kabli zasilających) na około minutę. A może tylko impuls "zatkał" porty ?
  • Poziom 8  
    Sytuacja dalej nie wyjaśniona. Rano zadzwonił do nie pan z obsługi technicznej, opisałem mu problem i doszedł do wniosku, że to wina kabli @_@
    Spróbowałem z innymi, na 100% sprawnymi i dalej to samo. Jak nie zadziała miałem do niego oddzwonić, ale oczywiście przez infolinię jedynie mogłem sobie pół godziny posłuchać muzyczki. Poszedłem ich trochę ****** na miejsce i gość ma dzwonić, ale zanim to zrobi i nic znowu nie wymyśli specjalnego mam pytanie. Jak sprawdzić co w takim razie padło ? Czy karta czy modem czy wszystko razem łącznie z routerem ? Mogę to zrobić w inny sposób niż podłączać inne sprzęty, bo szczerze nie chce mi się tego robić :P
    Za takie słowa powinno być ostrzeżenie. Proszę trzymać język na wodzy.[piterus99]
  • Poziom 39  
    zerowiec napisał:
    ... Jak sprawdzić co w takim razie padło ? Czy karta czy modem czy wszystko razem łącznie z routerem ?..

Odpowiedź padła już wyżej . Wystarczy logicznie pomyśleć .
  • Poziom 43  
    Masz drugiego kompa ze sprawnymi podzespołami? To do dzieła. Masz znajomego kumpla z lapkiem? Zaproś go na piwo/jakąś bzdurę (stosownie do wieku) i niech on się podłączy - jeśli jemu się połączy to Twoje sieciówka padła i czeka Cię zakup a jeśli nie to czego Cię zmiana routera i być może sieciówki. Z kablem może idź do sąsiada sprawdzić jak mu wszystko działa - jak wepniesz swoje i będzie gadać to masz już odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
    Prawdopodobnie upaliło wyjście LAN w modemie (piszesz, że na kabel USB internet działa), być może też i w routerze (zazwyczaj routery mają po 4 porty LAN i jeden WAN, jesli tak masz - sprawdź wszystkie czy są sprawne), poza tym pewnie też poszła karta LAN w komputerze. Kabel jest raczej sprawny. Moja diagnoza - spalony LAN w modemie, jak LAN w modemie to i WAN w routerze, jak WAN to LAN-y w routerze i ostatecznie karta sieciowa. Obym się mylił.
  • Poziom 8  
    No to teraz mam w ogóle zagadkę.
    Router sprawdziłem u qmpla. Wejście WAN i 1Lan nie działa. Za raz idę po nowy.
    Modem dostałem dziś nowy, sprawny. Podłączyłem do lapka kablem ethernet, działa. Podłączyłem do PC'ta. Problem dalej ten sam - więc faktycznie padła sieciówka. Załatwiłem inną kartę sieciową którą jeszcze parę dni temu używał qmpel więc raczej działa i problem dalej ten sam" Kabel sieciowy jest odłączony " . W menadżerze urządzeń wygląda to TAK więc chyba jest sprawna + instalowałem różne sterowniki jakie wydawały mi się dobre i dalej nic z tego. Oczywiście jak sprawdzałem czy działa przez ethernet to USB odłączałem. Co teraz ? Coś z płytą główną ? Sprawdził bym jeszcze na innej karcie sieciowej, ale na teraz za bardzo nie mam skąd zamotać i czy w ogóle to coś zmieni ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nie każda karta chce działać - te poniżej 20zl u mnie w stacjonarnym nie chcą często gadać (i u Ciebie widzę to samo) a na innych kompach od strzału działają. Weź raz zainwestuj i będzie a co do kabla to użyj choćby omomierza....
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    fuutro napisał:
    Nie każda karta chce działać - te poniżej 20zl u mnie w stacjonarnym nie chcą często gadać (i u Ciebie widzę to samo) a na innych kompach od strzału działają. Weź raz zainwestuj i będzie a co do kabla to użyj choćby omomierza....

To jeszcze napisz czym się różnią te za 15 od tych droższych niż 20 złotych . Twoja sytauacja świadczy raczej o problemie z komputerem niż z sieciówkami .

:arrow: zerowiec sprowadź może kogoś , kto zna się chociaż trochę na rzeczy , zanim zaczniesz wymieniać płytę główną .
    Z tego co widzę na screenie z menedżera urządzeń to sieciówki nie zainstalowałeś - to co się wykryło, to prawdopodobnie karta "pokładowa", z płyty głównej, powyżej masz nieznany "kontroler Ethernet". Zainstalować trzeba nie "różne", a konkretny sterownik, na podstawie chipa użytego na karcie.
  • Poziom 8  
    Heh. Fakt tak było. Teraz jest już na pewno dobrze zainstalowana i z " Kabel sieciowy jest odłączony " zmieniło się na " Ograniczenie lub brak łączności "
    Wygląda to tak. Kable ethernet nie działają po burzy - możliwe?

Zastanawiam się czy dostawca coś do tego ma, ale jak już pisałem podłączam do lapka i śmiga bez problemu :/ Więc chyba nie ?
    Do tego wyłączyłem jeszcze niedziałającą zintegrowaną kartę w biosie i dalej pomysłów znowu nie mam.
    Rozumiem, że podłączasz na razie komputer bez routera, a internet masz u naszego lokalnie "największego" operatora TV kablowej. Wyłącz na 30 s modem przed podłączeniem nowego komputera.
  • Poziom 8  
    Szok ! Działa.
    Ale jakie jest moje zdziwienie to nie umiem tego opisać, przecież restartowałem ten modem i komputer miliony raz i nic to nie dawało...
    I tak mam internet w MM i mam jeszcze jedno szybkie pytanie odnośnie routera na koniec tematu.
    Muszę ich poinformować, że chcę łączyć się przez router żeby zadziałali ? Chcę uniknąć zbędnego głowienia się które za chwilę na pewno nastąpi czy źle coś konfiguruję czy dzwonić do nich.
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    Nic nie musisz, po prostu przed podłączeniem routera zrób identyczną operację z wyłączeniem modemu...
  • Poziom 8  
    OK. Wszystko działa. Wielkie dzięki za pomoc i za cierpliwość :] Do zamknięcia.