Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik zmierzchowy w odwrotnej konfiguracji

yoshi_amd 24 Maj 2011 11:01 7335 19
  • #1 24 Maj 2011 11:01
    yoshi_amd
    Poziom 8  

Witam

Jestem początkującym elektronikiem i mam problem z odwróceniem działania wyłącznika zmierzchowego np tego:Wyłącznik zmierzchowy w odwrotnej konfiguracji

Chodzi o to, że prąd na wyjściu ma być wtedy kiedy światło pada na fotorezystor.

Oprócz tego układ ten trzeba tak zmodyfikować, żeby działał bardzo szybko i tu myślę o układzie z fototranzystorem (zamiast fotorezystora) i mosfetem (zamiast BC547) czy dobrze kombinuję ? Chcę też zamontować tranzystor na wyjściu, który będzie pracował jak przekaźnik do załączania cewki z regulacją opóźnienia rzędu do 1sek, poprzez dobrany odpowiednio potencjometr.

Bardzo proszę o pomoc i przepraszam za ewentualne błędy - dopiero zaczynam przygodę z elektrodą

P.S W miarę możliwości bardzo prosiłbym o pomoc na schematach z góry dzięki

pozdr

[M]

0 19
  • Relpol
  • #2 24 Maj 2011 18:27
    911676
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol
  • #3 25 Maj 2011 14:13
    yoshi_amd
    Poziom 8  

Zapomniałem dodać że w elektronice jestem narazie nemo więc znowu pytam, czy te układy podają napięcie kiedy fotodetektor widzi światło ? zależy mi na tym by impuls podawany był przy pewnym progu napięcia tak jak w układach cyfrowych albo 0 albo 1

0
  • #4 25 Maj 2011 23:20
    911676
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 26 Maj 2011 12:08
    yoshi_amd
    Poziom 8  

Dzięki wielkie zaraz pędze do sklepu i biore sie za montaż:) Aha gdyby układ nie posiadał diody LED tylko działał na światło słoneczne to czy wstawienie potencjometra zamiast R1 dałoby możliwość sterowania czułością fototranzystora ?

1
  • #6 26 Maj 2011 18:14
    911676
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 29 Maj 2011 17:08
    yoshi_amd
    Poziom 8  

Wykonałem urządzenie na tzw pająka i oczywiście... nie działa nie wiem co źle zrobiłem dlatego zamieszczam zdjęcie układu. Bardzo proszę o pomoc.

PS nie działa zarówno na fototranzystorze jak i widocznym fotorezystorze :/

0
  • #9 30 Maj 2011 18:25
    yoshi_amd
    Poziom 8  

Eureka!:) poczytałem na temat BD135 i znalazłem swój błąd sprzęt działa!:) dzięki wielkie za podopwiedz! Mam jeszcze jedno ostatnie pytanie, gdybym chciał opóźnić działanie układu powiedzmy od 0-2 sekund to czy mogę to zrobić na zasadzie rozładowania kondensatora, czyli najpierw potencjometr który regulowałby napięcie zasilania kondensatora czyli również czas opóźnienia, potem kondensator i tu właśnie jakiej pojemności powinien być? A następnie przekaźnik. Zamieszczam mój bardzo poglądowy schemat wiem, że fachowy to on na pewno nie jest ale chodzi tu o zasadę działania czy w ogóle jest to możliwe ?

Jeszcze raz proszę o pomoc, pozdrawiam

Kurde potencjometr szeregowo a nie równolegle :)

0
  • #10 03 Cze 2011 23:35
    911676
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 05 Lut 2012 18:58
    petrakwap
    Poziom 17  

norbiPL napisał:
    przerobić mało inwazyjnie aby właśnie, gdy na fotorezystor padnie swiatło on poda napięcie?

nie wiele widać na fotce,ale sądzę że możesz wykorzystać wolny styk przekaźnika.Większość stosowanych przekaźników na kit-ach,mają styk przełączny zierno - rozwierny,poproś o fotkę od strony druku,zanim kupisz sprawdź czy jest tak jak piszę :)

0
  • #13 06 Lut 2012 16:37
    c64club
    Poziom 18  

norbiPL zamiast linka do Allegro, który zaraz zniknie lepiej napisać, że chodzi Ci o układ AVT 1460.

Na fotce z aukcji widać, że przekaźnik tam zastosowany ma tylko styk zwierny, więc rozwiązanie kol. petrakwap nie podziała, ale posłuży za wystarczającą podpowiedź :) Zawsze możesz użyć innego przekaźnika, przymocować w obudowie i połączyć go z płytką przewodami. Wtedy użyjesz pary styków normalnie rozwartej. Jeśli Cię satysfakcjonuje użycie przekaźnika poza płytką, kupuj układ w ciemno.

0
  • #14 06 Lut 2012 17:13
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Jakbyś podał schemat, to byś od razu miał odpowiedź, a tak wszyscy "gdybają".
    petrakwap ma rację, przekaźnik (zastosowali JQX68F/121) ma styki przełączane i wyprowadzone na kostkę są wszystkie trzy, więc wystarczy odpowiednio podłączyć.

Edit: tu jest opis AVT1460

0
  • #15 06 Lut 2012 17:15
    petrakwap
    Poziom 17  

c64club napisał:
    norbiPL Na fotce z aukcji widać, że przekaźnik tam zastosowany ma tylko styk zwierny, więc rozwiązanie kol. petrakwap nie podziała, ale posłuży za wystarczającą podpowiedź :) Zawsze możesz użyć innego przekaźnika,

zgadza się bywało że los zmusza nas do niekonwencjonalnych rozwiązań ;)

zwanych potocznie prowizorką,którą pan Murpy w swoich prawach stawiał na pierwszym miejscu jako niezawodne rozwiązanie.
    dzięki za wsparcie
    pozdrawiam :*

0
  • #16 06 Lut 2012 19:52
    c64club
    Poziom 18  

Ok. Rysunek na wieczku nie wskazuje na styk rozłączany ale dobrze, że jest. W takim razie przeciąć ścieżkę, poprowadzić centymetr drutu i masz włącznik wyłącznik zmierzchowy

0
  • #17 07 Lut 2012 08:35
    jarek_lnx
    Poziom 43  

c64club-> co ty chcesz tu ciąć?

0
  • #18 07 Lut 2012 11:23
    c64club
    Poziom 18  

Kolega norbiPL poprzez dołączając się do tematu zasugerował, że taka opcja w kicie avt1460 nie występuje, stąd pomysł na cięcie.

0
  • #19 27 Wrz 2012 14:24
    gerwaz000
    Poziom 9  

Witam.

Przepraszam za odkopanie posta.
    Wykonałem sobie układ kolegi HEKTOR003 z #4.
    Układ oczywiście działa. Chciałbym go jednak załączać sztucznym światłem w pomieszczeniu, np z żyrandola. Aktualnie jest w stanie go załączyć tylko silne światełko np z mocnej diody.

Jestem w stanie to osiągnąć poprzez zmianę samego elementu optycznego? Do układu zakupiłem fototranzystor wyglądający jak zwykła dioda LED (nie mam symbolu ani oznaczenia).

0
  • #20 01 Paź 2012 17:48
    marcin55246
    Poziom 24  

Tak jesteś w stanie to osiągnąć tylko musisz się dowiedzieć jaką długość fal ma te światło i dopasować fotoelement. O tym fototranzystorze Ci nic nie powiem bo się z takim nie spotkałem.

0