Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring bezdechu.

Edzia21 11 Lis 2004 12:43 2938 9
  • #1 11 Lis 2004 12:43
    Edzia21
    Poziom 10  

Witam wszystkich.
    Dostałam na zajęciach projekt który polega na stworzeniu układu który bedzie wykrywał bezdech np.u dziecka w inkubatorze ma to byc zaprojektowane na zasadzie ukł cyfrowych.Polegac ma to mniejwiecej na tym ze gdy przez pewien czas impuls nie bedzie docierał do jakiegos czujnika to włączy sie np.jakaś dioda ktora nam to zasygnalizuje.
    Jeżeli ktoś z Was będzie mi w stanie pomóc będe bardzo wdzięczna.
    edifredii(malpa)poczta.fm

0 9
  • #2 11 Lis 2004 18:03
    h-doc
    Poziom 27  

Czyli musisz zrobić typowego watchdoga. Albo zaadoptuj scalonego watchdoga, albo zrób to sam: generator impulsów podłączony do licznika z resetem i to wszystko.

0
  • #3 13 Lis 2004 20:03
    Edzia21
    Poziom 10  

Dzieki;-)ale i tak nie wiem skad mam wziac ten impuls do generatora? my kobiety nie mamy glowy do elektroniki;-(i jak mam to narysowac ?

0
  • #4 13 Lis 2004 23:01
    h-doc
    Poziom 27  

Może zapytam w ten sposób: czy z inkubatora masz już sygnał w postaci impulsów, czy też masz sam inkubator i musisz postarać się o wszystko sama (czujnik, wzmacniacz, układ kształtujący impulsu)? Jednym słowem - czym dysponujesz a co musisz wykonać we własnym zakresie?

0
  • #5 14 Lis 2004 00:17
    Edzia21
    Poziom 10  

Mam tylko inkubator a o reszte musze postarac sie sama;-(

0
  • #6 14 Lis 2004 14:23
    h-doc
    Poziom 27  

no to raczej jest problem - projekt bowiem nie jest banalny i będzie raczej wymagał sporej wiedzy, zwłaszcza z zakresu techniki analogowej.
    Projektowanie systemu podzieliłbym na etapy:
    1. Dokładne określenie wszystkich założeń projektowych
    2. Wybór odpowiedniego czujnika (mikrofon?)
    3. Projekt części analogowej (wzmacniacz + dyskryminator)
    4. Projekt części cyfrowej (właściwy układ wykrywający bezdech).

Może lepiej byłoby poszukać firmy, która produkuje tego typu systemy, niż robić to samemu?

0
  • #7 14 Lis 2004 14:48
    Jacu$
    Poziom 27  

Jestem ojcem (oczywiście szczęśliwym) dwóch łobuzów - wcześniaków i spędziłem z nimi dwa i pół miesiąca na OION-ie, gdzie wcześniej pracowała przez 10 lat moja żona. Czuję się więc "ekspertem" od utrzymywania przy życiu takich dzieciątek o wadze +/- 1kG :wink:
    W inkubatorze dziecko jest monitorowane pulsoksymetrem lub kardiomonitorem. Monitor bezdechu używany jest najczęściej w domu.
    Taki monitor ma czujnik, który podkłada się pod materacyk dziecka i wyczuwa on ruchy ciała związane z oddychaniem. Jeśli przez około 16 sekund nie wyczuje żadnego ruchu to włącza bardzo głośny piszczek piezo, którego dźwięk alarmuje rodziców a najczęściej wystarcza również do "obudzenia" dziecka i przypomnienia mu o obowiązku oddychania.
    Monitory, z którymi miałem do czynienia były wyregulowane i dopasowane do wagi dzieci. Każdy odebrany przez czujnik impuls (zmiana nacisku na materacyk) był potwierdzany krótkim, cichym piknięciem.
    Czujnik to była płaska płytka o wielkości pomiędzy zeszytem A5 a A4. Z czujnika wychodził cienki kabelek podłączany przez mini-jack'a do monitora. Sam monitor to było pudełko wielkości dużej mydelniczki. Zasilanie baterią 9V 6F22 starczało na 3 m-ce do pół roku.
    Nie rozbierałem urządzenia ale domyślam się, że w czujniku mógł być zastosowany np. tensometr a w monitorze jakiś wzm. operacyjny na wejściu a dalej jakaś prosta cyfrówka. Monitory były wydzierżawione i zaplombowane więc nie mogłem w nich grzebać a poza tym od ich sprawności zależało życie moich chłopaków więc na tym moja wiedza się kończy. Jako ciekawostkę podam fakt, że monitor reagował nawet na tupnięcie w podłogę w pokoiku dzieci - taka była czułość urządzenia.

0
  • #8 15 Lis 2004 15:46
    Edzia21
    Poziom 10  

Po konsultacji z siłą wyzszą dowiedziałam sie,ze mam zrobic układ tylko moniturujacy bezdech bez czujnika.(sygnał ze dziecko oddycha podaje sama na makiecie na ktorej mam wykonac zadanie).
    Wiec problem opiera sie na narysowaniu układu i podłaczeniu na makiecie ukł.cyfrowych na ktorej znajduja sie przezutniki bramki itp.
    Projekt powinien wygladac :
    sygnał generuje sama na makiecie przez jakis czas jezeli przestane to po okreslonym czasie np.16s układ ma właczyc alarm
    Pytanie?Jak to narysować ,jakich elementów użyć,jaki element bedzie rozpoznawał czas niedostarczenia impulsów?

0
  • #9 15 Lis 2004 16:55
    Jacu$
    Poziom 27  

Nie powiem Ci jak to narysować ale napiszę na czym to zrobić.
    Wprost stworzonym do takiego zastosowania jest układ cyfrowy z serii TTL UCY74123. Zawiera on w swojej strukturze dwa przerzutniki monostabilne z których każdy potrafi wygenerować impuls o określonym czasie trwania, jeżeli zostanie w odpowiedni sposób wyzwolony. Impuls wyjściowy może trwać od 30ns do 40s. Dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia trwania tego impulsu jeśli w trakcie jego trwania przerzutnik dostanie kolejny impuls wyzwalający.
    Podłączamy więc do jednego z przerzutników odpowiednie elementy R i C takie, by otrzymać na wyjściu impuls o czasie trwania 16 sekund. Wyjście Q lub /Q przerzutnika podłączamy do układu alarmującego, który zadziała w przypadku stanu spoczynkowego (stabilnego).
    Symulujemy działanie czujnika oddechu podając na wejście wyzwalające impulsy co 5 sekund. Przerzutnik po pierwszym wyzwoleniu ustawia stan aktywny na swoich wyjściach i blokuje nimi przez 16 sekund układ alarmowania. Jeśli po 5 sekundach przyjdzie następny impuls wyzwalający to stan aktywny zostanie od tego momentu przedłużony o następne 16 sekund i tak dalej.
    Dopóki impulsy z czujnika oddechu będą przychodziły w odstępach mniejszych niż 16 sekund, przerzutnik będzie utrzymywał stan aktywny na swoich wyjściach i układ alarmowy nie będzie działał.
    Drugi przerzutnik układu 74123 można użyć do formowania impulsów wyzwalających albo zostawić jako rezerwę.
    Układ 74123 był wielokrotnie opisywany w literaturze a i w sieci powinno coś się na jego temat znaleźć, że o pedeefach nie wspomnę. Możesz zamiast przestarzałego TTL-a zastosować coś z CMOS-ów z serii 4xxx (np. 4528) albo znaleźć sobie coś innego.
    Gdyby padło na mnie to zrobiłbym to z pewnością na jakimś mikrokontrolerze jednoukładowym z serii PIC lub AVR.

0
  • #10 29 Lis 2004 22:47
    Edzia21
    Poziom 10  

:-)))
    Udało się z waszą pomocą podłaczyć układ i zadziałał a wykonałam go na monowibratorze 123 do którego podłaczyłam równiez diode ponieważ uzylam kondensatora elektrolitycznego,z obliczeń wyszło ze aby otrzymać czas który jest potrzebny czyli T=16s na wyjsciu musiałam podłączyc Rf=47km i Cf=470mikroF.Układ był bardzo prosty do zmontowania,teraz pozostały mi tylko wnioski:-( na które za bardzo nie mam pomysłu:-(

0