Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Makieta skrzyżowań - projekt na koniec gimnazjum

100 24 Maj 2011 16:58 17692 18
  • Makieta skrzyżowań - projekt na koniec gimnazjum

Witam.

Chciałbym dzisiaj wam przedstawić "Makietę Skrzyżowań", którą razem z dwoma kolegami wykonałem jako projekt z techniki na koniec gimnazjum. Makieta posiada sygnalizację świetlną sterowaną przez Attiny2313. Dwie możliwości zasilania z 230 V przez zasilacz i z 9 V przez baterie. Światła zmieniają się automatycznie (możliwość zmiany czasów przez RS232 z komputera) lub ręcznie za pomocą przycisku na obudowie. Program napisany w Bascom AVR.

Dla zainteresowanych - schematu nie mam, ponieważ jest on bardzo prosty. Co do kodu, to do oceny projektu nie mogę go udostępnić (wymóg nauczyciela).

Poniżej więcej zdjęć:
    Makieta skrzyżowań - projekt na koniec gimnazjum Makieta skrzyżowań - projekt na koniec gimnazjum Makieta skrzyżowań - projekt na koniec gimnazjum Makieta skrzyżowań - projekt na koniec gimnazjum Makieta skrzyżowań - projekt na koniec gimnazjum Makieta skrzyżowań - projekt na koniec gimnazjum Makieta skrzyżowań - projekt na koniec gimnazjum Makieta skrzyżowań - projekt na koniec gimnazjum

Proszę o komentowanie.
    Pozdrawiam Łukasz.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 24 Maj 2011 17:13
    mateusz2920
    Poziom 20  

Całkiem fajne, dałbyś filmik z działania.

• #3 24 Maj 2011 17:44
    100
    Poziom 14  

Niestety filmiku nie dołączę ponieważ nie mam już makiety w domu jak tylko będę miał okazję to nagram.

• #4 24 Maj 2011 19:19
    flubber.trip
    Poziom 27  

Napisz jakie materiały użyłaś. Jak zrobiłeś "nawierzchnię" trawnik itp.
    Dziwi mnie natomiast że nie możesz dać kodu przed ocenieniem go przez nauczyciela, czyżby nauczyciel techniki znał cię na programowaniu? ;)
    Ps. Ja coś podobnego zrobiłem na koniec podstawówki, tyle że u mnie był 4017+555 ;]

• #5 24 Maj 2011 19:19
    Qujav
    Poziom 22  

Całkiem ładnie, rozumiem, że wszystkie części "z odzysku" ?
    Brakuje mi tu tylko autonomicznych samochodzików poruszających się w rytm "świateł". Fajnie wygląda sterownik.

Pozdrawiam

• #6 24 Maj 2011 20:30
    100
    Poziom 14  

Materiały to płyta laminaowana, trawniki i drogi to folia samo przylepna kolorowa.Co do płytki wiem mogłem wytrawiać ,ale dla jednej podstawki.Materiały były kupione nie z odzysku.Tak nauczyciel techniki zna się na programowaniu sam się zdziwiłem gdy miałem 1 lekcje z tym nauczycielem.Przewody są w korytku plastikowym nie widać ich teraz.

• #7 24 Maj 2011 22:03
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Bardzo podoba mi się profesjonalne podejście do sprawy ;) Tak trzymać! Chociaż lepiej jest zrobić płytkę, naprawdę, bardzo to pomaga w późniejszym eksploatowaniu. Wiem, bo kiedyś naprawiałem czyjąś pracę i tam chyba był kilometr przewodów, wszystko nawalone na kupę.

Gratulację wykonania. Prosiłbym jednak o nieco większe zdjęcia, bo na tych co są, praktycznie nic nie widać.

• #8 24 Maj 2011 22:44
    profesorek_96
    Poziom 16  

Z czego została wykonana wierzchnia płyta? Czy to pleksi?

• #9 24 Maj 2011 23:35
    Pittt
    Poziom 31  

Napisał byś chociaż jak te światła działają, jak załączają, co jak i dlaczego, skąd wziąłeś algorytm itp. Bo teraz wrażenie robią tylko choinki, a chyba nie o nie chodzi na tym forum.

Czy sygnalizacja jest zsynchronizowana, może inteligentna ? A jeśli nie to dlaczego ?

• #10 25 Maj 2011 07:24
    Trabi
    Poziom 36  

Podoba mi się końcowe wykonanie. Bardzo ładnie, czyściutko i estetycznie. Dorób tylko jakąś "ścieżkę" dla pieszych, żeby po trawniku nie łazili ;), bo ludzie zawsze łażą na skróty :D . Ale wykonanie pierwszorzędne.
    Makieta skrzyżowań - projekt na koniec gimnazjum

• #11 25 Maj 2011 13:58
    offca358
    Poziom 17  

Bardzo ładny projekt. Plus za estetykę. Pewnie projekt po ocenie pójdzie się kurzyć na półkę... gdyby jednak tak się nie stało, to można pomyśleć o dodaniu sygnalizacji dla pieszych. Co do algorytmu... myślę, że nie jest znikąd zaczerpnięty. Jeden pas w każdym kierunku ruchu, skrzyżowania nie są bezkolizyjne i nie ma świateł dla pieszych. Sądzę więc, że światła się zmieniają w równych odstępach czasu z opóźnieniem przy zmianie na zielone. Czyli w jednym kierunku ruchu zapala się czerwone po czym po 2 lub 3 sekundach dopiero na drugim kierunku zapala się zielone...
    Ciekawi mnie tylko skąd kolega wziął tablicę informacyjną z autobusu, widzianą w tle na jednym ze zdjęć?

• #12 25 Maj 2011 16:17
    100
    Poziom 14  

Tablica pochodzi z autobusu ZTM kupiłem ją na szrocie za 100 zł.

• #14 25 Maj 2011 19:53
    logos2000
    Poziom 21  

Bardzo ładnie, powiem że nie wiele trudniejszy projekt widziałem jako praca inżynierska... (dodane czyjniki ruchu dla aut oraz wciskane guziki przy pasach)

• #15 25 Maj 2011 20:36
    100
    Poziom 14  

Obudowy sygnalizatorów to poprostu klocki lego a stojaki to rurka aluminiowa fi 6.Co do przycisków to miałem je na myśli ale wkońcu zrezygnowałem.

• #16 26 Maj 2011 16:09
    duzy17
    Poziom 9  

świetny projekt gratuluje
    sami to zrobiliście czy wam ktoś pomagał np jakiś wujek elektronik? w sumie to nie za trudne ale dla gimnazjalistów najgorsze pewnie było synchronizowanie świateł wiem bo się już raz z takim czymś bawiłem ale były jeszcze światła dla pieszych

PS:na przejściu dla pieszych powinna być linia ciągła bo nie można wyprzedzać ;)

• #17 26 Maj 2011 18:52
    100
    Poziom 14  

Nikt nam nie pomagał.Co do świateł to była jedna wizyta na skrzyżowaniu i nagranie filmu a potem to już z górki.

• #18 27 Maj 2011 21:10
    fotomh-s
    Poziom 18  

Całkiem ciekawe wykonanie, wreszcie widzę jakąś makietę skrzyżowania na procku, bo kiedyś widziałem na forum konstrukcję ala Adam Słodowy z wyłącznikiem ze spinacza. Rzeczywiście bardzo brakuje świateł dla pieszych i zmiany czasów bezpośrednio na panelu, możesz zrobić tryb "uszkodzonej sygnalizacji" czyli miganie żółtych świateł po długim naciśnięciu przycisku "dalej".

Wmontowałeś jakieś złącze np. dsub9 aby łatwo podłączyć komputer pod rs232?
    Zapisujesz gdzieś (np. w EEPROM) czasy przejść, czy może nastawa jest zapisywana w jakiejś zmiennej?

• #19 27 Maj 2011 22:31
    100
    Poziom 14  

RS232 jest wyprowadzony na kablu można zmieniać czasy, tryb awari świateł jest(migające żółte).C do świateł dla pieszych nauczyciel tego nie chciał bo powiedział że nie potrzebne to nie zrobiliśmy.