Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :)

robert106 24 Maj 2011 23:54 11939 29
  • Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :)
    Witam forumowiczów. Od jakiegoś czasu myślałem o złożeniu małego piecyka do gitarki, a konkretnie do sprawdzania robionych przeze mnie efektów gitarowych. Mam piece 50 W i 100 W, ale są to piece dużych gabarytów, więc każdorazowe rozkładanie i składanie sprawia kłopot, a ten mały może stać gdziekolwiek i nikomu nie przeszkadza.
    Przedwzmacniacz wykonałem na kopii Marshalla 8010, a końcówka w pierwszej wersji była na TDA 2030, ale grało trochę cicho, więc wykonałem na dwóch TDA2030, zasilacz na transformatorze toroidalnym 2 x 12 V. Za mostkiem uzyskałem napięcie 2 x 19,6 V - trochę za duże - potrzebowałem 2 x 15 V, max. 16 V, więc w szereg wstawiłem diody do obniżenia napięcia, a zarazem nie straciłem na mocy. Do zasilania przedwzmacniacza zastosowałem stabilizatory + i - 9 V.

Zamieszczam trochę zdjęć i materiały.

Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :) Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :) Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :) Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :) Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :) Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :) Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :) Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :) Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :) Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :) Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :) Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :)

Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :) Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :)

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 25 Maj 2011 03:24
    flubber.trip
    Poziom 27  

Hmm wykonanie pierwsza klasa i za to pochwała, ale głośnik...
    Zastosowałeś najtańszy woofer z bazaru i dziwisz się że jest cicho (o brzmieniu nawet nie wspominam, raczej nie chciał bym tego słyszeć). Ten głośnik ABSOLUTNIE się do tego celu nie nadaje, w sumie oprócz szrotu to nie widzę dla niego zastosowania :P. Wymień ten głośnik na chociażby GD 20/20 tonsila (używałem go kiedyś z granem 30W i dawał radę) i zobaczysz ile to coś potrafi. Domniemam że głośnik ma 20cm średnicy znamionowej.
    Ps. Gdzie i za ile nabyłeś materiał obiciowy?

• #3 25 Maj 2011 07:51
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

głośnik na gumowym zawieszeniu nie nadaje się do gitary. Masz szczęście, że wzmacniacz jest tranzystorowy. Lampa wypluła by ten głośnik raz dwa.

• #4 25 Maj 2011 10:30
    robert106
    Poziom 17  

Wiem, głośnik kicha, ale miałem w domu tylko taki i na razie musi zostać (chwilowy brak kasy), średnica to 25 cm. Materiał został mi jeszcze z dawnych lat, chyba z początku 90-tych. Jak tylko znajdę trochę kasy, zmienię głośnik. Pozdrawiam.

• #5 25 Maj 2011 11:45
    SzokalML
    Poziom 36  

Głośnik jest tu niestety kluczowy. Nikt nie mówi, że od razu fachowego gitarowca za 200 zł wzwyż. Ogromną poprawę odczujesz, montując jakikolwiek głośnik estradowy - szerokopasmowy na twardym zawieszeniu. (tylko nie średniotonowy!). Średnica - 25 cm, nieco ogranicza wybór niestety, więcej jest głośników 8 calowych w niedużej cenie.

• #6 25 Maj 2011 12:11
    robert106
    Poziom 17  

Ale wcale nie przeszkadza jaka będzie średnica, mam w tym wprawe, robi się coś w rodzaju tulejek redukcyjnych i nawet to ładnie wygląda :)

• #7 25 Maj 2011 12:22
    SzokalML
    Poziom 36  

oczywiście, można też zawsze podmienić płytę.

Z mega tanich do 25zł/szt. głośników to min. Tonsil GDS 20/10, GDS 20/20, (tylko w przypadku ich trzeba wyciąć lejek na membranie) albo Tonsil GD 20/20, wymieniony już tu.

• #8 25 Maj 2011 12:29
    robert106
    Poziom 17  

Postaram się w najbliższym czasie zmienić na GD 20/20, tylko musze go gdzieś kupić, dam znać i wrzuce fotke.

• #9 25 Maj 2011 12:54
    hifisupersubwoofer
    Poziom 9  

Witam!
    Zauważyłem kilka błedów, które nie wpływają na jakość dźwięku, lecz rzucają się w oczy. Na panelu przednim powinno być equalization jeśli już, nie bost a boost, z tyłu 230V od kilku lat standard w naszych polskich gniazdkach.
    Poza tym konstrukcja bardzo ładnie wykonana, ładne obicie, panel. Wygląda jak konstrukcja fabryczna, pozdrawiam.

• #10 25 Maj 2011 13:10
    robert106
    Poziom 17  

Tak zauważyłem teraz zjadłem jedno "o" :), na piecu Marshalla jest equalisation. A 220v literówka. Jak będę zmieniał głośnik to 220 poprawie na 230.

• #11 28 Maj 2011 11:48
    miku210
    Poziom 26  

Gdzie kupiłeś narożniki do tego pieca?

• #12 28 Maj 2011 13:26
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

To zwykłe najtańsze plastikowe narożniki dostepne w każdym sklepie z nagłośnieniem i częsciami do audio.

• #13 29 Maj 2011 22:45
    robert106
    Poziom 17  

Tak są one dostępne w prawie każdym sklepie muzycznym, ja konkretnie kupowałem w firmie koneckiej składajacej głośniki.

• #14 31 Maj 2011 08:57
    jackpop
    Poziom 15  

Moje proste pytanka do Ciebie to:
    - jak to gra? jaki to daje przester? wiadomo, ze to zalezy od glosnika ale czy gain i boost daja nadzieje na ladne rockowe brzmienie?
    - skladales sam? jak z dostepnoscia elementow? ten 4558 ciezko mi znalesc w internecie, podobno TL072 jest zamiennikiem
    - napotkales na jakies trudnosci przy skladaniu preampu? cos wymagalo skorygowania zeby gralo jak powinno czy wszystko dzialalo od strzalu?

• #15 31 Maj 2011 09:41
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Wzmacniacz ruszy na każdym wzmacniaczu operacyjnym. 4558 ma, zdaje się, inną kolejnosc wyprowadzeń. Porównaj karty katalogowe.

Projektant wybierając układ 4558 kierował sie jego niską ceną, a nie walorami sonicznymi.

• #16 31 Maj 2011 09:54
    Artur k.
    Admin grupy audio

Wykonanie pierwsza klasa, tylko strasznie razi ten głośnik i TDA2030. Wstaw tam jakiś normalniejszy wzmacniacz a już na pewno głośnik. Pomyśl o maskownicy głośnika, przynajmniej nie będzie bił po oczach, poza tym całość będzie się ładniej prezentowała :) Wykonałeś fajną obudowę, aż się prosi żeby zwieńczyć całość maskownicą.

• #17 31 Maj 2011 10:23
    robert106
    Poziom 17  

Pracuje nad wymianą głośnika. Jeśli chodzi o 4558 to ma takie same wyprowadzenia jak TL072 (ten podobno jest lepszy), ja wstawiłem 4558 bo ich mam troche w domu. Gra super, przester taki jak Marshall Guv'nor. Wszystko od podstaw składałem sam, nie było problemów, odpalił za pierwszym razem. Wszystkie części dostępne. Pozdrawiam

• #18 02 Cze 2011 22:31
    hubox
    Poziom 9  

Witam. Czy można się dowiedzieć o przybliżonej cenie całego piecyka (może oprócz głośnika ;) ) ?

Całość świetnie wykonana, oprócz paru mankamentów wspomnianych wyżej ("bost", "220V" i przede wszystkim głośnika) ;)

• #19 02 Cze 2011 23:04
    robert106
    Poziom 17  

Mnie on kosztował 40PLN, bo kupiłem transformator i parę części, reszte miałem.
    Aha ciekawe w ilu postach jeszcze będę miał wytykane te same błędy, ludzka rzecz pomylić się.
    Pozdrawiam

• #20 02 Cze 2011 23:24
    Artur k.
    Admin grupy audio

Zrozum, że błędy są Tobie wytykane żebyś w przyszłości ich nie popełnił.
    Ja Ci napisałem - wykonanie ok, ale części - czerstwe, zrób wzmacniacz z taką samą jakością, ale na innych elementach :)
    TDA2030 prosi się o pomstę do nieba w piecu gitarowym, głośnik zresztą też. :)

• #21 03 Cze 2011 09:31
    robert106
    Poziom 17  

Oki. Przyjąłem to do siebie. Masz może jakis wzmacniacz na tranzystorach zebym go zrobił i najlepiej by było jakby był na napięcie około 2x19V bo takie mam za mostkiem (będę wdzięczny). Dlatego zrobiłem na TDA, bo Marshall (i nie tylko on) ma na tym końcówke. Maskownice mam, tylko czekam na głośnik, bo już chcę wszystko złożyć i już nie wracać do składania, tylko grać. Pozdrawiam

• #22 03 Cze 2011 10:26
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Skopiuj końcówkę z Marshall Lead 12, końcówka w nim jest tranzystorowa, a zasilanie właśnie takie jak potrzebujesz: symetryczne +19V/-19V. Miałem niedawno "na warsztacie" wersję combo - moim skromnym zdaniem jeden z najlepiej brzmiących małych tranzystorowych "piecyków" (choć pewnie dużo wnosi zastosowany 10" głośnik Celestion)

Piecyk gitarowy do domu i nie tylko :)

Tu znajdziesz kilka fotek wnętrza: http://www.freestompboxes.org/viewtopic.php?f=2&t=4592

Aha i jeszcze jedno - oznaczenia numerów tranzystorów na schemacie sa inne niż na PCB. Zamiast TR4 powinno być TR6 i odpowiednio TR5 =>TR4 i TR6=>TR5. Innych błędów nie wypatrzyłem, bo cała naprawa sprowadziła się do przeczyszczenia gniazd i potencjometrów.

• #23 03 Cze 2011 10:35
    robert106
    Poziom 17  

Powalcze z pcb jak znajde chwile :) Pozdrawiam

• #24 17 Wrz 2012 22:32
    marioo_liars
    Poziom 8  

Pytanko takie małe jaką moc RMS ma ten wzmacniacz ?

• #25 17 Wrz 2012 23:00
    adekmenti
    Poziom 9  

Hmmm wzmacniacz pokazany przez thereminator to ciekawa rzecz. A może by tak coś hmm konkretniejszego? Np wzmacniacz na kd 502 cy 2N3055? Można skopiować końcówkę z Eltronów lub Polkata Forte. Bo na TDA2030 to teraz mamy 20W-30W realnie.

• #26 17 Wrz 2012 23:12
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Do grania w domu 5W to aż nadto.

• #27 18 Wrz 2012 13:46
    adekmenti
    Poziom 9  

Zdaję sobie sprawę :-D. Mój wzmacniacz codziennego użytku ma wskaźnik mocy i sam rzadko przekraczam 1W. Ale posiadam też wymienionego przezemnie 2 posty wyżej Polkata Forte 101 . Chodzi mi o tą satysfakcję z posiadania "takiej" mocy, mocy dzięki której wiem że "suma na 10" to nie muzyka tylko teleturniej "spali się, czy wybuchnie?" w głównej roli z głośnikiem :-D.

• #28 22 Wrz 2012 01:19
    SowerOfWind
    Poziom 17  

Szczerze mówiąc to nie wiem czy warto podążać za sugestiami dotyczącymi wymiany głośnika, bo w zasadzie wszystko oprócz efektu wizualnego jest byle jakie. Złożenie "budy" naprawdę super, ale przy tym TDA nie ma sensu dawać tam lepszego głośnika, ten przedwzmacniacz to też kiepska sztuka. Lepszy już by był LHX2 czy choćby znany na elektrodzie przedwzmak Janka.

Przestrzegam wszystkich przed kopiowaniem tych rozwiązań bo jeżeli macie sprawne uszy to nie będziecie zadowoleni.
    Ogólnie to taka słaba trója za ten piecyk.

• #29 24 Wrz 2012 21:19
    robert106
    Poziom 17  

Fakt Marshall robi kiepskie przedwzmacniacze.

• #30 24 Wrz 2012 21:24
    SowerOfWind
    Poziom 17  

robert106 napisał:
    Fakt Marshall robi kiepskie przedwzmacniacze.

Nieprawda!!! Robi doskonałe i lampowe preampy i tranzystorowe, ale tylko kilka modeli na tranzystorach było świetnych.

Np seria Lead i jeden z lepszych tranzystorów jakie powstały - model 5005. Fenderowi szło o wiele gorzej jeśli chodzi o tranzystory.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME