Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakiego topnika używacie?

25 May 2011 01:30 3921 5
  • Level 18  
    Eksperymentowałem ostatnio z kilkoma topnikami, ponieważ szukam jakiegoś kompromisu miedzy jakością a ceną do lutowania smd. Napiszcie czego używacie lub używaliście i jakie macie z tym doświadczenia.

Co sprawdzałem:

-roztwór kalafonii w terpentynie
    zalety: skutecznie działa, dobrze usuwa tlenki, tani jak barszcz (butelka terpentyny to jakieś 4 zł w sklepie z farbami)
    wady: smród jodły w całym pomieszczeniu, po dłuższym czasie drażniący gardło, czasem zostaje syf na płytce

-pasta lutownicza firmy Cynel
    zalety: tania, wydajna, da się dozować precyzyjnie strzykawką (ale bez igły)
    wady: nie najlepiej usuwa zanieczyszczenia, szczególnie tłuszcz, np z palców, pozostawia straszny syf na płytce, ciężko to zmyć IPA, trzeba używać terpentyny albo acetonu (pierwsze śmierdzi, drugie ryzykowne bo aceton niszczy niektóre części (np. przyciski 'tact')

-RF800 (producent www.micro-chip.pl - bez związku z nieco bardziej znaną firmą z branży)
    zalety: dobrze rozpływa się po polach lutowniczych, dobrze usuwa tlenki i tłuszcz (sądząc po zapachu robione na bazie IPA), nie wymaga mycia po lutowaniu
    wady: rzadki i lubi ściekać z pcb jak się przesadzi z ilością co nie jest trudne, jak dla mnie za szybko wyparowuje, często cyna nie zdąży chwycić

Najchętniej poznam opinie na temat środków LF25 oraz LW25 firmy Weller. Firma znana z dobrych stacji lutowniczych, ale nie wiem jak z topnikami a w pewnej znanej firmie wysyłkowej z Łodzi są w dobrej cenie
  • TermopastyTermopasty
  • Level 21  
    Kalafonie możesz rozpuścić jeszcze w denaturacie lub w zmywaczu do paznokci . Mniej smierdzą niż terpentyna.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 39  
    poorchava wrote:
    Eksperymentowałem ostatnio z kilkoma topnikami, ponieważ szukam jakiegoś kompromisu miedzy jakością a ceną do lutowania smd. Napiszcie czego używacie lub używaliście i jakie macie z tym doświadczenia.

Zależy co znaczy kompromis między ceną a jakością lutu. Ja używam od dawna ChipQuicka. Karta w załączniku. Póki co niczego lepszego nie używałem.
    Pozdrawiam
  • Level 18  
    A gdzie to można kupić i w jakiej cenie? Bo o Chip Quick to słyszałem tylko w kontekście stopu Wooda do wylutowywania SMD. Przeszukałem tme, maritex, avt, dartelektronik i monster elektronik ale nic nie znalazłem.

Kupno na miejscu będzie raczej trudne, bo Wrocław mimo, że duże miasto to jeżeli chodzi o komponenty to trochę dziura zabita dechami.
  • Level 39  
    poorchava wrote:
    A gdzie to można kupić i w jakiej cenie?

Kupowałem w http://pl.farnell.com ale pewnie inne firmy wysyłkowe TME? mogą to mieć w ofercie.

Pozdrawiam!
  • Level 12  
    Ja używam od jakiegoś czasu żelu Future HF Rework Jelly Flux (Warton) i uważam, że jest naprawdę bardzo dobry. Zaletą jest też to, że nie zawiera szkodliwych związków metalohalogenowych.