Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wadliwy procesor czy płyta główna?

25 Maj 2011 06:45 2580 13
  • Poziom 9  
    Witam. Posiadam płytę główną Gigabyte H55Ms2 z procesorem Intel i3-530. No i niestety od poczatku mam z tym zestawem same problemy. Komputer zawiesza się, resetuje, a na systemie 64bit wywala losowe bsody. Karta graficzna - 8800GS przy obciazeniu generuje artefakty, typowe dla padajacego gpu jednak ostatnio artefakty wyskoczyly rowniez kiedy uruchomilem komputer na zintegrowanej grafice procesora. Karte sprawdzilem rowniez na innej plycie i po kilku godzinach testow w OCCT nie bylo zadnego bledu, wiec to nie jej wina. Na poczatek wymienilem pamieci, 4gb jakichs noname zamienilem na nowe goodramy, bez skutku. Probowane byly dwa zasilacze najpierw Fortron 350W, pozniej Chieftec 360W, bez skutku. Próbowałem dwa dyski - WD 250GB i nowy WD 80gb, to również nie było przyczyną. Zwrocilem tez uwage, ze czasami czujnik temp czasami wariuje i procesor pokazuje ujemne temperatury. Nie zawsze dziala C1E i Eist mimo, ze sa włączone w biosie. Co do biosu próbowałem wszystkie wersje od F1 do F4 i wciąż to samo. A więc pozostała tylko płyta i procesor. Nie stać mnie na wymianię obu podzespołów stąd moje pytanie co moze byc przyczyną. Podsumowując.

Testowałem :
    Procesor kilka godzin w Orthosie, priorytet 10 i zero błędów.
    Pamięci testowane Memtestem, oraz Gold Memory razem i pojedynczo zero błędów.
    Zasilacze sprawdzane miernikami, napięcia ok.
    Dyski w HD tune Pro, oba zero błędów. Zakładka Smart ok.
    Karta graficzna na innej płycie nie generuje artefaktów.

Objawy :
    Artefakty graficzne, zarówno na karcie graficznej jak i grafice zintegrowanej. Chociaz troche innego typu.
    Freezy komputera, takie że nawet reset nie pomaga. Ekran zamarza.
    Blue Screeny, TYLKO na systemie x64 jednak bardzo częste, dotyczące hardware, software praktycznie wszystkiego.
    Czasami nie działające EIST i C1E mimo, ze w biosie sa Enabled. Dodam ze sa to opcje oszczedzania energii CPU.
    Momentami bzdurny odczyt z czujnika temperatury CPu. Pokazuje np -8st C.

Czy mozliwe zeby to był problem procesora ?
  • OptexOptex
  • Spec od komputerów
    Bez części zamiennych nie zdiagnozujesz. Pożycz jakikolwiek procesor pod LGA1156 i sprawdź. Gniazdo procesora - styki są równe ? Jak masz problem ze zdobyciem procesora to pozostał ci serwis. Możesz też sprawdzić zachowanie komputera pod Linuxem Live CD.
  • Poziom 43  
    1. Jak masz możliwość to wypróbuj na mocniejszym zasilaczu - minimum 400W.
    2. Sprawdź stan kondensatorów na płycie głównej - objawy wskazują na problemy z zasilaniem procesora - jak nie zasilacz ATX to układ zasilacza procesora pod lupę.
    3. Ostatecznie możliwe uszkodzenie procesora ale to już tylko podmiana i testy.
  • Poziom 9  
    Zasilacz odpada, mam tylko 1 dysk, ten model grafiki nie jest prądożerny, pozatym podłączona jest jedynie nagrywarka. Taki zestaw potrzebuje max 250W w pełnym obciązeniu. Uznałem, że skoro procesor wszystkie benchmarki przechodzi to musi być sprawny. Pozostaje mi wysłać płytę na gwarację i czekać.

ps. Kondensatory odpadają . Płytka jest nowa, no ale oczywiscie dla pewnosci obejrzałem. Mimo wszystko dzięki za rady.
  • OptexOptex
  • Poziom 42  
    Jeśli płyta nowa to odeślij na gwarancję - najwyżej stracisz na przesyłkę. Wygląda to na uszkodzenie płyty głównej. Procesor gdyby był jakoś wadliwy (z czym się nie spotkałem poza odblokowywaniem procesorów AM3) to pod obciążeniem zacząłby sypać błędami.
  • Poziom 9  
    Witam to znowu ja. No więc pożyczylem od znajomego inną plytę na podstawke 1156 i problem występuje nadal.. Byłbym już pewny, że to proc jednak dzisiaj pojawiły się kolejne objawy (poza wymienionymi artefaktami i bsodami). Dąłaczyły do tego wygaszanie obrazu i powrót z komunikatem "sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność" oraz zerwało mi połączenie z internetem, mimo że modem adsl był włączony i swieciły się na nim diody. Komputer zrestartowałem, pojawił się bsod, następny restart i już działało. Przestał też działać Windows Defender w tle. Bez lepszych pomysów odłączyłem modem i nagrywarke. Bsody pojawiały się nadal.. A no i oczywiście wróciłem do grafiki zintegrowanej. Wtedy pojawiły się arty innego typu. Obraz był ok, z wyjątkiem liter pod ikonami na pulpicie które zastąpiły białe kropki. Reset i wszystko ok. I tutaj moje pytanie, czy to może być jednak zasilacz? Specjalnie w to nie wierzę, ale to chyba nienormalne żeby procesor powodował aż tyle objawów. Mój komp potrzebuje 200-250W według kalkulatora psu a obie zasiłki mam dobrych firm, tyle że oba dość stare ATX 2.0. Czy może mieć to jakiś wpływ?? Wymiana procesora a zasilacza to jednak zupełnie inny koszt. Podaję modele zasilaczy i proszę jakiegoś fachowca o wypowiedź. W ciemno nie kupie trzeciego, a ten Chieftec nabyłem z miesiąc temu w dobrym sklepie. Jak mówie zasilacze dobre ale jednak dosyć wiekowe i nie wiem jak to sie ma do nowego sprzętu.

CHIEFTEC HPC-360-202 DF
    1. +5V 35.0A +5% ~ -5% 50 mV
    2. +12V 17.0A +5% ~ -5% 120 mV
    3. -5V 0.8A +10% ~ -10% 100 mV
    4. -12V 0.3A +10% ~ -10% 120 mV
    5. +5VSB 2.0A +5% ~ -5% 50 mV
    6. +3.3V 28.0A +5% ~ -5% 50 mV

FORTRON FSP350-60 HLC

+3.3V: 22A
    +5V: 21A
    +12V1: 10A
    +12V2: 15A
    -12V - 0.8A
    +5Vsb - 2.0A

Moc maksymalna: 350W
    Obciążalność linii +3.3V i +5V: 177,6W
    Obciążalność linii +12V: 300W
    Łączna obciążalność linii +3.3V & +5V, +12V: 350W
    Łączna obciążalność linii -12V: 9,6W
    Łączna obciążalność linii +5Vsb: 10W
    Standard wykonania: ATX12V v2.0
    Podświetlanie zasilacza: Brak
    Typ PFC: Aktywne
    Zakres napięcia: ~210-240V
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Proszę przeczytać pierwszy post. Grafika sprawdzana na innym komputerze, problem pojawia się też na integrze. Gdyby chodziło o tak śmieszną rzecz jak uwalona karta czy sterowniki to nie szukał bym pomocy na tym forum.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Niedoinformowany no wlaśnie. Wymieniłem wszystko poza procesorem. Tak jak ty twierdze, że zasilacze mam dobre ale jednak ten Chieftec to 2004 rok, Fotron tez z tamtego okresu. A płyta to ATX 2.2 chyba. Na liniach napiec, normach atx sie nie znam dlatego czekam na kolejne wypowiedzi zanim kupie sobie trzeci do kolekcji.

ps. Oczywiście nie dzieje się to na jednym systemie. Próbowałem Win7 x64, Vista 32bit i XP SP3
  • Spec od komputerów
    Zasilacz zanim kupisz to pożycz od kogoś i sprawdź. Poza tym kupno kilkuletniego zasilacza, nawet nowego to ryzyko. I tak do końca nie sprawdzisz zasilacza nawet miernikiem, trzeba by przynajmniej oscyloskop i obejrzeć co się dzieje z napięciami. Najlepiej pożyczyć sprawny, działający w podobnej konfiguracji zasilacz i sprawdzić zachowanie komputera. I dopiero jak będziesz pewny na 100% że wina zasilacza wtedy można myśleć o kupnie nowego.
  • Poziom 28  
    Uszkodzony procesor - mało prawdopodobne ale możliwe. Stawiałbym na płytę, ale bez innego zasilacza nie będzie ostatecznej diagnozy, ja bym trzymał się fortrona bo ma 2 linie 12V.

Nie wiem gdzie to kupowałeś i jakie masz układy ze sklepem ale podczas reklamacji szczegółowo opisz usterkę. Bo znowu jakiś ciołek w serwisie odpali memtest, powie że wszystko ok i płyta/procek wróci.
  • Poziom 9  
    A jednak problemy powodowała jedna z kości.. To juz 3cia na cztery zakupione w pewnym komisie która okazała się uwalona, jutro jade wymienić. Co ciekawe nie sypie bledami w memtescie, jednak po wlozeniu jej pojedynczo tylko raz udalo sie uruchomic komputer bez bsoda. Temat do zamknięcia.