Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tagan model: TG380-U01 zamiennik Termistora SCK 056.

25 Maj 2011 10:50 6952 9
 • Poziom 2  
  Mam problem ze znalezieniem termistor SCK 056 , który spalił się w zasilaczu Tagan TG380-U01, prosiłbym kogoś kto zna się na elektronice o podpowiedź jakiego dostępnego zamiennika można użyć.
 • Pomocny post
  Moderator
  Kolego nie szukaj zamiennika tylko ma być taki jak obliczył konstruktor, a ten Twój już spełnił swoje zadanie (termistor o średnicy 15mm - SCK 056), ale pamiętaj, że zapewne uszkodzeń może być więcej...
  Czyli tranzystory klucze oraz kilka kondensatorów elektrolitycznych zwykle taki standard przy naprawie po takim uszkodzeniu jak dla zasilacza (Tagan model: TG380-U01).
  Tagan model: TG380-U01 zamiennik Termistora SCK 056.
 • Poziom 2  
  Dziękuję za odpowiedź.
  Niestety przeszukałem kilkanaście sklepów internetowych i w żadnym nie znalazłem tego termistor, włącznie z Allegro.
  Dlatego moje pytanie o dostępny zamiennik ponieważ w serwisach RTV i komputerowych (w moim mieście) nie bardzo mieli ochotę rozmawiać na temat części. Może ktoś z forumowiczów posiada namiary na sklep gdzie mógłbym dostać w/w termistor.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Najpierw znajdź przyczynę, termistor bez powodu się nie uszkadza. W tych zasilaczach często uszkadzają się tranzystory-klucze głównej przetwornicy, a przyczyną są wyschnięte kondensatory elektrolityczne, te dwa duże. Sprawdź też kondensator elektrolityczny 10 (22) µF/400V na płytce APFC.
 • Poziom 2  
  Wszystkie elementy wymienione przez Ciebie były sprawdzane i pozostał nieszczęsny termistor aby sprawdzić czy po wlutowaniu go wszystko będzie OK.
  Dziękuję za podpowiedź i zainteresowanie moim problemem, a jeżeli ktoś posiada w/w termistor chętnie go kupię.
 • Pomocny post
  Specjalista - zasilacze komputerowe
  czetom napisał:
  Wszystkie elementy wymienione przez Ciebie były sprawdzane, a pozostał nieszczęsny termistor aby sprawdzić czy po wlutowaniu go wszystko będzie OK.

  Wynika z tego, że opisywany termistor nie został uszkodzony elektrycznie, a raczej mechanicznie. Przy sprawnym zasilaczu nie może ulec uszkodzeniu. W zasadzie można z niego zrezygnować, ale tylko dla prób co do dalszych ewentualnych uszkodzeń i losu naprawianego zasilacza. Jego rola to ograniczenie prądu ładowania kondensatorów filtru za mostkiem w pierwszej chwili po włączeniu do sieci.
  Mimo wszystko zanim włączysz zasilacz to włącz w jego miejsce żarówkę (np. 60W/230V) i upewnij się czy zgaśnie.
  Poprawiłem TONI_2003.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  W.P. napisał:
  W zasadzie można z niego zrezygnować, ale tylko dla prób co do dalszych ewentualnych uszkodzeń i losu naprawianego zasilacza. Jego rola to ograniczenie prądu ładowania kondensatorów filtru za mostkiem w pierwszej chwili po włączeniu do sieci.
  Mimo wszystko zanim włączysz zasilacz to włącz w jego miejsce żarówkę (np. 60W/230V) i upewnij się czy zgaśnie.[/size]

  Podejrzewam, że usterka pozostała, bo kolega czetom nic nie pisze o znalezieniu usterki. Ja bym nie rezygnował z tego termistora, chyba, że na potrzeby sprawdzenia z włączoną w szereg zasilania sieci żarówką.

  Jednak ten zasilacz może mieć problem z wystartowaniem na żarówce 60W/230V włączonej w szereg w zasilanie, i zalecałbym żarówkę 150-200W/230V.
 • Poziom 2  
  Uszkodzenie nie mogło powstać mechanicznie. Muszę wziąć Wasze porady pod uwagę jeszcze raz wszystko sprawdzić na spokojnie, a jak będę coś wiedział napiszę. Nie zmienia to faktu że nadal poszukuję Termistora SCK 056, który chętnie kupię.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Sprawdź też tranzystor(y) na płytce APFC (ta duża płytka przykręcona do radiatora) zazwyczaj są to MOSFET-y IRFP460A. Poczytaj o naprawie Taganów TGxxx U01 do U22, wszystkie są robione na prawie takiej samej płycie bazowej a różnią się płytką APFC. Także zasilacze BeQuiet P4 i P5 są bardzo podobne, tak że możesz się wzorować na opisach ich naprawy.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Wystarczy poszukać NTC w portalu na a... albo ś.... lub termistor rozruchowy w google.
  Nie musi być to taki sam termistor SCK może być zbliżony innego producenta.
  Tagan model: TG380-U01 zamiennik Termistora SCK 056.