Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wilgoć w mieszkaniu z kuchni do łazienki

25 Maj 2011 13:36 3167 15
  • Poziom 12  
    Mam problem z wilgocią polegający na tym, że (jak sądzę) wilgoć z kuchni wędruje do łazienki. Nikt nie pamięta, aby włączyć wywiew nad kuchenką.
    Efekt jest taki, że wilgoć wędruje do łazienki i tam czuć "lekki zapach" stęchlizny.
    Nie chcę stosować odświeżaczy powietrza.
    Szukałem w goglach i znalazłem coś takiego: klimaaa.szczecin.pl
    Wydaje się być idealne (może z wyjątkiem ceny).
    Co sądzicie?
    Pozdrawiam.
    Lechu
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    każdy sposób jest dobry . Ale napisz coś więcej o wentylacji w twoim mieszkaniu. Co z grawitacyjną? Od niej trzeba zacząć.
  • Poziom 12  
    W kuchni jest okap z wentylatorem wydmuchującym za ścianę na zewnątrz. Problem w tym, że hałasuje i nikt go nie włącza.
    W łazience wentylacja tradycyjna- grawitacyjna - długość ok 3m z wyjściem na dach.
    Ponieważ latem ogrzewania nie ma a łazienka jest od północy ( tradycyjnie), więc
    para z kuchni (zwykle cieplej) wędruje do łazienki(zwykle zimniej) i zanim wyleci kominem "zostawia" parę po drodze.
    Taka jest moja teoria.
    Nie mam zwyczaju otwierania okien w ciągu dnia, bo mieszkam na parterze.
    W nocy też się boję, bo w okolicy było parę włamań przez otwarte okna w nocy.
    Pozdrowienia
    Lechu
  • Poziom 33  
    Witam, miałem podobnie, nie dało się grawitacyjnie z kuchni więc założyłem przy okapie czujnik aby go załączał. Z drugiej strony sprawna wentylacja łazienkowa powinna sobie z tym poradzić.
  • Poziom 33  
    Witam, zastosowałem zwykły czujnik temperatury zainstalowany w okapie. Próbowałem wcześniej innych rozwiązań, ale okazało się jak zwykle, proste najlepsze. Wystarczy że czujnik będzie miał regulacje temperatury, wtedy ustawisz łatwo próg zadziałania.
  • Poziom 12  
    Ciekawy jestem, jak działa zwykły czujnik.Czy nie ma fałszywych włączeń, szczególnie zimą
    Ten gość z klimaaa twierdzi, że wykryje gotujący się garnek w sąsiednim pokoju
    Pozdrowienia
  • Poziom 28  
    Witam. Czy w drzwiach łazienkowych są otwory wentylacyjne ułatwiające wymianę powietrza. Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Oczywiście.
    Cztery otwory jakieś fi 30 do 40
    łazienka 8m2
    Pozdro
  • Poziom 33  
    Witam, sprawdz czy kanał wentylacyjny (łazienkowy) ma tzw. ciąg. Możesz zachowując ostrożność, zapalić zwiniętą gazetę następnie zdmuchnąć, będzie sporo dymu który w pobliżu wlotu wentylacyjnego powinien być porywany do kanału. Jeśli tak nie jest to sprawdz drożność. Ze względu na krótki kanał (3m)możesz potrzebować elektrycznego wyciągu.
  • Poziom 12  
    Latem to generalnie w żadnym kanale nie ma ciągu.
    Od dzisiaj jestem szczęśliwym posiadaczem sterownika wentylatora kanałowego
    Podłączenie banalne, lecz na razie trudno o ocenę.
    Pozdrowienia
  • Poziom 33  
    Latem trudno o właściwą wentylacje (jak gorąco), to fakt ale wtedy otwieramy okna i to wystarcza.
  • Poziom 12  
    Otwieranie okien na piętrze OK -0 zgadzam się wystarcza.
    Ale na Parterze już nie?
    Parter jest zawsze zimniejszy od powietrza na zewnątrz.
    Otwarcie okna powoduje wzrost wilgoci.
  • Poziom 12  
    Chyba dodam, że otwieranie okien, gdy nie ma wiatru to taka mała lipa.
    Nie ma różnicy ciśnień, nie ma wentylacji.
    Przyznaję, że zimą zawsze jest różnica ciśnień, i zawsze za duża

• Poziom 37  
    Przy otwartych oknach, nawet bez wiatru nastepuje wymiana powietrza poprzez dyfuzję, ale może to być za mało aby skutecznie usuwac wilgoć - szczególnie taką nagrzaną wilgoć z kuchni. Polecam otwieranie oknien w trybie uchylnym - pionowym (jeśli posiadasz takowe), albo pomyślenie nad wymianą okapu, wstawienia jakiegos regulatora obrotów zmniejszającego hałas, albo nawet wstawienie tego czujnika.
  • Poziom 21  
    Witam.

Może to i śmieszne, ale rozmiar dziury w drzwiach do "łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu" w tym kraju reguluje Dz. U. nr. 75, poz. 690 z 2002 roku, konkretnie paragraf 79.1, i stanowi , że w dolnej części drzwi do pom. jak wyżej winny być otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym, niż 0,022 m2, dla dopływu powietrza. Powtarzam - zero przecinek zero dwadzieścia dwa m2. Skonfrontuj ten wymiar z PRZEKROJEM OTWORÓW w Twoich drzwiach, czyli:

Cztery otwory jakieś fi 30 do 40

i jeszcze z reguły bardzo silnie przysłoniętych jakąś siateczką.

Skonfrontuj to z wymogiem ustawowym.

Jak Ci sie nie chce wymieniać drzwi, to po prostu weź piłę i podetnij je od dołu.
  • Poziom 2  
    Kolego, pare pytań :

1. Czy i ile masz okien pcv w domu i ile z nich posiada zamontowany nawiewnik?
    2. Czy drzwi wejściowe są szczelne?
    3. Kto zrobił Ci otwór w kuchni przez ścianę i podłączył Ci wyciąg w taki sposób?
    4. Co to jest za budynek ? 4 piętrowy? domek?

pzdr