Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie mosfetem - sterownik ładowania

25 Maj 2011 15:46 3211 2
  • Poziom 32  
    Witam
    Podłączyłem panele słoneczne do zestawu akumulatorów 48V. Całość zasila UPS przystosowanego do zewnętrznego pawerpacka. Z UPS leci to dalej do osobnej nitki dla komputerów i TV. Na obecną chwilę steruje to ręcznie - odłączam ups z sieci elektrycznej manualnie lub sterownikiem czasowym.
    Znalazłem na sieci taki schemat, zabezpieczający przed przeładowaniem akumulatorów zaprojektowany prze Chris'a Greacen'a (tu załączam schemat ze strony "mała przydomowa elektrownia") i część sterującą mam gotową. Podpinam to do aku najbliższego masy układu i zasilam 12-13,5V. Dioda na wyjściu do mosfeta miga prawidłowo i wynikowo powinna umożliwiać ustawienie mosfeta na dołączenia grzałki rozładowującej aku (w zbiorniku CWU) między 48-56V.
    Mam jednak problem z samym mosfetem. Wykonuję podłączenie + z aku do grzałki, drugi koniec do nóżki 2 drena, 3 nóżka źródło do masy aku. I w tym momencie następuje przebicie mosfeta (nawet nie podłączyłem jeszcze kabelka do bramki z układu sterowania). Robiłem to przy napięciu na aku 52V. Mosfet to IRFZ44N - 55V/49A.
    Nie zabezpieczony bo mam małe zasoby i wiedzę, ale se stwierdziłem że to tylko grzałka, to niespodzianek być nie powinno.
    Grzałka jest 3x350W 48V, chciałem dołączyć jedną z nich, czyli 350W i ~7A. Dołączanie przez jakiś przekaźnik raczej odpada, bo styki się szybko usmażą.
    W orginale widziałem jeszcze diodę zenera włączoną równolegle z IRF'em między S i D na napięcie 22V i mocy 5V. Pewnie jako zabezpieczenie, tam ten układ był na 12V.
    Czy to ma szansę chodzić na tych irfach? Dotąd myślałem o tych tranzystorach jak o czołgach, a tu takie byle co. Co oznacza ten bezpieczny zakres pracy? Że niby jak jest tranzystor 55V i 49A to bezpiecznie mogę go używać przy 12V i 2A? Mam nadzieję, że tu chodzi o to że bez radiatora, bo inaczej to była by kpina.

Zrobiłem kilka podejść: IRF miałem 4 równolegle, połączone bramki ze sobą przez 10Ω, to na każdego niespełna 2A wychodziło. Wcześniej uwaliłem podłączonego tak pojedynczego. A i uwaliłem też tak samo IRF640N na 200V/18A, a dla tych już dioda zenera 55V miały by sens, ale mam tylko taką 0,5W. Ale jest potrzebna do zasilania grzałek z aku i paneli słonecznych? Mosfety do chwili podłączenia pod te 52V zachowywały się normalnie, robiłem próby na wentylatorku 12V.
    Proszę o pomoc kogoś obeznanego z Mosfetami, może jakieś propozycje jak to rozgryźć...

sterowanie mosfetem - sterownik ładowania

Udało mi się to podłaczyć (w między czasie w koszu wylądował kolejny IRF640N i dioda Z 55V). Dren i źródło spiąłem diodą Z 55V+ rezystor 9,1kΩ z diodą szeregowo (pierwsza próba z zenerem zakończyła się błyskiem diody, co dało mi do myślenia). Pozatym podłączenie przewodu zrobiłem na aktywnej bramce, rozumując że jak ciągle wyważają te drzwi to zostawie je otwarte. Nie wiem które bardziej pomogło.
    Chodzi na jednym IRF640N 18A/200V dla jednego obiegu grzałek 350W.
    Widocznie przeskok iskry przy przykręcaniu przewodu generował jakiś wyższy skok napięcia, tak że nawet IRF 200V nie dawał rady.
    Jeśli ktoś ma jednak jakieś wyjaśnienia, fachowe schematy jak to podłączyć to chętnie poszerzę wiedzę.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    Rownolegle do grzałki shotky mbr 1645 ! zaporowo !
  • Poziom 14  
    Uszkodzenia spowodowane były podłanczaniem obciążenia (grzałki) w stanach nieustalonych tranzystora mocy.Zaprezentowany układ jest błednie zaprojektowany.
    Ale to inna kwestia . W tym układzie niewolno podłanczać obciążenia przy braku zasilania 12V.Diode równolegle z grzałką też należy zamontować.