Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz stereo do amplitunera 5.1

q-one 25 Maj 2011 18:57 6611 13
  • #1 25 Maj 2011 18:57
    q-one
    Poziom 9  

Witam
    Jakiś czas temu wpadłem na pomysł: Kupię sobie kino domowe. W pierwszym założeniu budżet miał być 2.000-2.500zł, ale z czasem urósł wraz z kablami do prawie 4.000zl. Rozłożenie miało być 50/50 film-muzyka. Nie zdawałem sobie jednak sprawy że tak naprawdę amplituner 5.1 NIE NADAJE SIĘ DO SŁUCHANIA MUZYKI.
    Zakupiłem :
    Aplituner 5.1 Pioneer VSX-918V
    DVD Pioneer również
    Kolumny Jamo 606 + satelity
    I w późniejszym czasie Sub Yamaha SW030
    W pierwszej opcji grało bez suba. Podobnież wspomniany amplituner jest jednym z niewielu który zagra dobrze w kinie i w stereo. Nie jest tak. Dzwięk Jamo zupełnie mi nie odpowiadał, wykonanie i wizual rewelacja, dzwięk nie, do tego bardzo trudna konstrukcja do ustawienia w pomieszczeniu.
    Po konsultacji ze specjalistą (już kolejnym), dowiedziałem się że Pioneer i Jamo NIE zagrają razem dobrze. Sprzedałem Jamo i zakupiłem Quadral 5000F, a do tego suba. (Słyszałem Quadrale wcześniejszy model 500 ze słabiutkim Denonem stereo i grało miło i przyjemnie.)
    Dzwięk w całokształcie jest o niebo lepszy, ale nie wystarczający, wymyśliłem że dokupię wzmaka stereo i podłączę do obecnego Pioneera na przedwzmacniaczu.
    Od tygodnia szukam, czytam fora, ale tak naprawdę wiele opinii o tych samych klockach.
    Proszę zatem o rady i gotowe propozycję wzmacniaczy do Quadrali. Wyczytałem że często starsze sprzęty osiągają o wiele lepszy dźwięk od nowych budżetowych, więc tym razem sprzęt używany, za niewielkie pieniądze 300-400zl. Yamaha, Denon, Marantz? Ale chciałbym jednak konstrukcje i design w miarę możliwości z lat 90tych, nie wczesniej.
    Słucham każdej muzyki, lubię ciepły, nie męczący i miękki dźwięk z wyraźną stereofonią i przestrzenią, nie musi być nazbyt szczegółowy. Pomieszczenie ma około 21m2, kwadrat.
    Mój pomysł to Yamaha AX-570, Yamaha A-520, a może Denon PMA-495R, Denon PMA-560, Denon PMA-860. Nie mam jednak pojęcia jak wiekowe są to sprzęty.
    A może nowa Diora WS600
    Pozdrawiam

0 13
  • #2 25 Maj 2011 19:29
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Yamaha ax-570, i a-520 to dobre sprawdzone konstrukcje, polecałem a-520 rówież w innym temacie, z polskich konstrukcji ale nieco starszych ws 704.

0
  • #3 26 Maj 2011 19:30
    q-one
    Poziom 9  

Cytat:

Sprzedaj ten amplituren i kup prządny wzmacniacz stereo.

Wręcz nie wiem jak mam Ci podziękować za tak rzeczową i jednocześnie fachową odpowiedź. Twoja elokwencja jest niedościgniona.

Dodano po 3 [godziny] 40 [minuty]:

HARMAN /KARDON PM635i czy YAMAHA A-520?

0
  • #4 26 Maj 2011 19:43
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Osobiście byłbym za Yamahą, ale wstrzymaj się jeszcze i poczekaj na opinię innych forumowiczów.

0
  • #5 26 Maj 2011 20:03
    q-one
    Poziom 9  

Denon PMA-560 ?

0
  • #6 26 Maj 2011 20:55
    GanzConrad
    Poziom 22  

q-one napisał:
    Pioneer i Jamo NIE zagrają razem dobrze.

sorry, ale ja bym w tym momencie zakończył rozmowę z tym specjalistą....
    Mam VSX-920 + Jamo 608 HCS3 i pewnie wielu zdziwię, ale nie planuję zakupu subwoofera. Słoń mi na ucho nie nadepnął, więc raczej zakładam, że ze mną jest wszystko w porządku, więc wypowiedź wspomnianego specjalisty jedynie uzasadniam kwestią gustu, o którym nie rozmawiamy.
    Może po prostu Twoje niezadowolenie wynika ze złych ustawień tego amplitunera?, albo różnic dotyczących tego konkretnego modelu? Albo źródła dźwięku (jego jakości).
    W każdym bądź razie największy wpływ na niezadowolenie mają subiektywne odczucia i indywidualne upodobania, więc raczej do pełni szczęścia dojdziesz tylko eksperymentując -tak czy inaczej powodzenia w poszukiwaniach - ja swój zestaw jak najbardziej będę polecał.

0
  • #7 27 Maj 2011 10:18
    q-one
    Poziom 9  

Cytat:
    W każdym bądź razie największy wpływ na niezadowolenie mają subiektywne odczucia i indywidualne upodobania, więc raczej do pełni szczęścia dojdziesz tylko eksperymentując

Szczerze mówiąc dzwięk jaki generował Pioneer+Jamo zupełnie mi nie odpowiadał. Brak sceny, brak stereo, brak basu, dzwięk przytłumiony. Jakość dzwięku była lepsza w innych pomieszczeniach niż w salonie gdzie stał sprzęt. Eksperymentowałem z różnym ustawieniem kolumn, kalibrowałem ampli i lipa na całego.
    Nawet po podpięciu tandety w postaci Prism 100, dzwięk zyskał na głębi, z Quadralami jest OK, ale nie to czego oczekuję i stąd chęć zakupu wzmaka stereo.

Nawiasem mówiąc kolumny z głośnikiem basowym na bocznej ścianie są baaardzo trudne do okiełznania. Opinia mojego znajomego, znawcy audio, ale on reprezentuje inna ligę. Lubi jak w trakcie słuchania muzyki instrumentalnej słychać wciskanie pedału w fortepianie. Jego sprzęt to kolumny za około 40.000zł, ampli za 30.000zł i jak on to mówi taki tani CD za 12.000zł. Marek nie podam bo to dla mnie kosmos. Sam walczył z taką konstrukcją. Z nim nie podejmuje tematu audio bo obracamy się w innych klimatach kwotowych.

Który z podanych wzmaków jest godny polecenia:
    Yamaha A-520
    HARMAN /KARDON PM635i
    Denon PMA-560
    a jednocześnie nie jest prahistorycznym wynalazkiem.

0
  • #8 30 Maj 2011 10:13
    q-one
    Poziom 9  

Dziękuję za pomoc. Troche mnie juz zmęczylo szukanie, zakupiłem HARMAN /KARDON PM645, opinie ma praktycznie same pozytywne, troszkę staruszek, ale z rąk prywatnych, nie handlarz, było to dla mnie istotne.
    Mam nadzieję że dokonałem słusznego wyboru, przekonam się za kilka dni i zdam relację.

0
  • #9 30 Maj 2011 10:15
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Ciężko było doradzić, każdy z w/w wzmacnaczy to bardzo solidne konstrukcje, co byś nie wybrał i tak będziesz zadowolony.

0
  • #10 30 Maj 2011 14:03
    q-one
    Poziom 9  

Cytat:
    Do wzmacniacza podłączamy kolumny frontowe FL i FR, do amplitunera – pozostałe. Wtedy wzmacniacz pracuje nam w trybie stereo oraz jako końcówki mocy kanałów frontowych. Mamy krystaliczny dźwięk w stereo (według wielu nieosiągalny dla amplitunera KD) i możemy jednocześnie cieszyć się wszystkimi efektami kina domowego. Wbrew pozorom, rozwiązanie to okazuje się tańsze od zakupu amplitunera KD z najwyższej półki.

Kolejne pytanie:

Jak to teraz podłaczyć, dla przypomnienia Aplituner 5.1 Pioneer VSX-918V.
    Nie mogę odnaleźć na ampli wyjścia przedwzmacniacza
    Link
    Hehe, nie poszukalem, byłem pewien że jest.

0
  • #11 06 Cze 2011 21:30
    q-one
    Poziom 9  

Wzmacniacz podłączony. Sprzęt żadna wysoka półka, a różnica w dzwięku ogromna. Muzyka dopiero teraz zaczeła BRZMIEĆ.

Mała rada dla wszystkich szukających zestawu kina domowego z przeznaczeniem film/muzyka:
    Zapomnijcie o słuchaniu muzyki z amplitunerów 5.1 czy 7.1 (no chyba że dysponujecie dużym budżetem, naście tysięcy), kupcie amplituner do filmów, koniecznie z wyjściem pre-out i wzmacniacz stereo do słuchania muzyki plus oczywiście źródło i kolumny.
    Na swój sprzęt wydałem około 4.000zł i efekt cały czas mnie mierził, sprawę załatwił wzmacniacz za... 230zł, który kupiłem z czystej ciekawości.
    Gdybym wcześniej był bogatszy o tę wiedzę miałbym o niebo lepszy sprzęt, szybciej, taniej i bez nerwów, typu: Czemu tak chu...owo gra?!?!
    Nie słuchałem fachowców, bo nie zdawałem sobie sprawy z prostej kwestii:

AMPLITUNER DO KINA DOMOWEGO NIE SŁUŻY DO SŁUCHANIA MUZYKI.

Pozdrawiam

0
  • #13 06 Cze 2011 21:56
    Andrzej145TS
    Poziom 11  

A słuchasz na ty sprzęcie mp3 czy płyt CD :?:

0
  • #14 07 Cze 2011 11:33
    q-one
    Poziom 9  

Słucham zarówno płyt CD jak też MP3. Wiadomo CD ma lepszy dzwięk, ale przy niewielkim natężeniu dzwięku nawet MP3 to niebo a ziemia w porównaniu do ampli 5.1, cudów nie oczekiwałem, słucham muzyki, nie sprzętu.
    Sparing ampli za 2.000zł a wzmak za 230zl wygrany na korzyść wzmacniacza.

0
  Szukaj w 5mln produktów