Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latarka z laserem - ustawienie mocy

McAuliffe 26 Maj 2011 11:29 1554 0
    McAuliffe
    Poziom 10  
    Mam problem z laserem, tzn. nie mogę zrozumieć jak z pomocą tego potencjometru zwiększyć moc lasera, bo punkt widoczny jest tylko na kilka metrów, później już niewiele widać a powyżej 50m to prawie nic (chyba że się odbije od czegoś np. od znaku drogowego). Testy przeprowadzałem w nocy (oczywiście zwracając uwagę żeby "komuś nie dać po oczach", ale koło godziny 24, w weekend i na działce, gdzie dookoła pola raczej nikogo nie zauważyłem). Kombinowałem też z dokręcaniem i odkręcaniem soczewki (żeby wiązka nie była zbyt cienka ani zbyt gruba). Laser działał kiedyś, ale pomyliłem się raz i baterie podłączyłem odwrotnie. Wiadomy efekt, spaliła się bramka czy coś tam to co sterowało pracą urządzenia. Początkowo jednym przyciskiem uruchamiało się laser, kolejnym latarkę LED, jeszcze jednym LED+laser, a ostatnim wyłączało się wszystko. Przyznam że ten układ niebyt mi pasował, więc właściwie to spalenie wyszło mi na dobre, bo tak przerobiłem urządzonko, że teraz są dwa włączniki jeden do lasera drugi do latarki. Ale zanim wszystko uruchomiłem, próbowałem dojść, na płytce gdzie są wyprowadzenia lasera i ledów - sprawdzałem czy mimo spalenia układu załączającego czy laser i ledy działają. Więc szybko okazało się że ledy OK, ale z laserem dłużej się męczyłem no i niestety kręciłem potencjometrem żeby sprawdzić czy laser przeżył. No a teraz znowu potencjometrem kręcę i jakoś nie mogę wyczaić co i jak. Mam inny laser podobnie małej mocy, taki za parę zł, uważam że oba mają podobną moc, 5mW chyba ten tańszy świeci dobrze (choć nie ma tam żadnego potencjometra - taki mały na 3 bateryjki pastylkowe). Zamieniłem soczewki z małego do tego większego i nic. Bez zmian, nadal tylko na kilka metrów dobrze widać, powyżej 10 już słabo a dalej jak na 50m prawie wcale. Najgorsze że potencjometr jest wieloobrotowy i właściwie nie wiadomo gdzie jest maksymalna rezystancja a gdzie minimalna, to nie są takie potencjometry jak w radiu że się kręci i w pewnym momencie czuć fizyczny opór, tutaj można zrobić kilka pełnych obrotów w jedną bądź w drugą stronę i nic się nie zmienia. Wygląda że potencjometrem można regulować w obrębie tylko "jednego obrotu" tzn. w pozycji pokazanej na obrazku albo bardziej w dół, moc jest największa, gdy zaczynam kręcić zgodnie z ruchem wskazówek do godziny 12 i dalej kropka jest prawie niewidoczna czyli jest coraz gorzej. A może po prostu coś źle robię, albo jeszcze powinienem soczewką dokręcać, chociaż przy soczewce zauważyłem że można ustawić ogromny punkt (średnica jakieś 10cm) ale bardzo słabo widoczny nawet z kilku metrów. Ktoś wie?

Latarka z laserem - ustawienie mocy