Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Listwa zasilająca czy zabezpieczenie przeciwprzepięciowe?

AnnaWiki 26 May 2011 19:03 6351 10
 • #1
  AnnaWiki
  Level 9  
  Jestem zielona.Nie jestem nawet pewna czy w odpowiednim dziale piszę to zapytanie. Jeżeli nie to przepraszam, ale mam nadzieję, że ktos mi odpowie i poradzi co zrobić. Wprowadziłam się do nowego mieszkania i są "cuda" z prądem. Był już u mnie jakiś specjalista od prądu i stwierdził, że to "urok" tego mieszkania ion nic nie poradzi (chyba, że wymiana całej instalacji) Problem jest taki, że mam w gniazdku 230V by po chwili było 190V i znów 230. Tak na okrągło. Chodzi mi o zabezpieczenie sprzętu RTV i komputerowego. Znalazłam w internecie takie
  takie listwy oraz takie cuda Według słów elektryka powinnam założyć jakieś zabezpieczenie. Problem w tym, że się nie znam. Boję się, że jak pójdę to sklepu to sprzedawca wciśnie mi jakiś zbędny bubel. Dlatego mam pytanie, co powinnam wybrać? Jakąś listwę, czy to drugie urządzenie i do niego podłączyć zwykły rozgałęźnik? Linki podałam, żeby czegoś nie pomylić, bo mogło by wyjść z tego tzw. "masło maślane" Doradzcie mi co mam kupić?
 • #2
  Qujav
  Level 22  
  Powinnaś zaopatrzyć się w stabilizator napięcia sieci - np. taki 500W można kupić w Bricomarshe za 200zł. Inną opcją jest zasilacz UPS.

  Te skoki napięcia nie są groźne dla komputerów i RTV ponieważ te sprzęty mają zasilacze impulsowe i napięcie między 100-230V to norma.

  Pozdrawiam
 • #3
  stanislaw piechucki
  Level 36  
  Powinnaś zacząć od wymiany tego fachowca od prądu, nie trzeba wymieniać całej instalacji, wystarczy ją skutecznie naprawić, i jeszcze jedno, każde skoki napięcia zasilającego są grożne, i każdy piszący na tym forum powinien to wiedzieć. Tymczasem.
 • #4
  mirex
  Level 43  
  Mimo wszystko przenoszę tutaj. Może przy okazji koleżance podpowiecie co nieco o instalacji. Jeśli nawet nie wszystko chwyci, to będzie przynajmniej wiedziała jak z prawdziwym fachowcem rozmawiać.
  Bo tu nie tylko o RTV i komputer chodzi przecież. A co z resztą urządzeń elektrycznych?

  Kolego Qujav, częściowo masz tylko rację. Całe mnóstwo sprzętów RTV ma zasilacze opracowane na napięcie 230V. Oczywiście ze znaczną tolerancją, ale zapewniam Cię, że jednak nie między 100 - 230V.
 • #5
  xanio
  Level 27  
  Listwę przeciwprzepięciową powinien mieć każdy. W tym przypadku jednak rzeczywiście może okazać się, że to za mało. Kupując UPS, unikaj najtańszych urządzeń pracujących offline - taki zabezpiecza jedynie przed wyłączeniem prądu, nie rozwiązuje jednak problemów o jakich tu mowa. Należy szukać zasilacza online lub przynajmniej posiadającego AVR: auto voltage regulator.

  Z instalacją prosto nie jest, zwłaszcza jeżeli nie wiemy jak jest zrobiona. W mieszkaniach różne cyrki można znaleźć (np. zamurowane w ścianie na szybko skręcone kabelki albo rozpadające się aluminium). Do tego może dochodzić też to co dzieje się przed mieszkaniem. Dobry elektryk powinien namierzyć usterkę.
 • #6
  lukaszpol26
  Level 19  
  Listwa przeciwprzepięciowa na pewno nie zabezpieczy przed spadkiem napięcia!
  Tu należy sprawdzić dlaczego napięcie spada może gdzieś nie być styku. Może któryś sąsiad załącza zbyt duże obciążenie albo wina jest po stronie dostawcy energii. Jeżeli jest to wina instalacji to żaden UPS czy stabilizator nic nie da bo trzeba zlokalizować przyczynę a nie kupować niepotrzebne sprzęty.

  "szybko skręcone kabelki"
  A od kiedy to na ścianach mamy kabelki ?
  Pozdrawiam ŁP
 • #7
  101pawel
  Level 28  
  AnnaWiki wrote:
  ... Problem jest taki, że mam w gniazdku 230V by po chwili było 190V i znów 230. Tak na okrągło.


  Kluczowym parametrem problemu jest czas określony jako "by po chwili" oraz graniczne wartości min i max napięcia. Zaczynając od tego drugiego, - jeśli wartość napięcia zawiera się jak piszesz między 190 i 230V, to żaden z odbiorników nie cierpi z tego powodu. Co do parametru czasu, napisz czy zmiana następuje co 1 µs czy co 1 minutę. Domniemywam, że jest to więcej niż 1 min, więc niebezpieczeństwo uszkodzenia czegokolwiek też nie występuje.
  Swoją drogą nie rezygnuj z ustalenia przyczyn tych zmian napięcia, zaobserwuj czy są periodyczne, albo czy nie towarzyszą im jakieś zdarzenia np. dźwięki poza twoim mieszkaniem, albo czy dzieje sie to również na 3 zmianie np. po północy?

  Pozdrawiam
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  xanio
  Level 27  
  lukaszpol26 wrote:

  "szybko skręcone kabelki"
  A od kiedy to na ścianach mamy kabelki ??


  Przepraszam - przewody. Myślę, że koledzy wybaczą przejęzyczenie. Chciałem natomiast zwrócić uwagę na to, że instalacje bywają różnej jakości a skręcanie (często miedzi z alu) i zamurowanie tego (nawet bez izolacji) w ścianie wcale takie rzadkie nie jest.
 • #10
  Miniax
  Electrician specialist
  Najpierw należałoby zmierzyć napięcie na zasilaniu doprowadzonym do lokalu.
  Jeżeli napięcie będzie skakać, wtedy reklamacja do administracji lub energetyki, bo takie skoki są niedopuszczalne z ich strony.
  Jeżeli jednak na zasilaniu napięcie jest stabilne, to winą jest zły stan instalacji na który może wpływać:
  - upalone/poluzowane styki na łączeniach
  - zbyt mały przekrój przewodów w stosunku do obciążenia
  - materiał z jakiego wykonana jest instalacja (aluminium)

  Na takie "skoki" listwa, ani ochronnik przeciwprzepięciowy nic nie pomoże.
  Przede wszystkim należy obejrzeć całą instalację i popoprawiać wszystkie połączenia, a w miarę możliwości w niedalekiej przyszłości wymienić (jeżeli jest dwuprzewodowa, lub aluminiowa).
  Oczywiście takie spadki raczej dla większości sprzętów domowych nie są groźne i mogą tylko utrudniać ich eksploatacje.
  Na komputer możesz zastosować UPS, a na całą instalację ewentualnie coś w stylu:
  http://www.zamel.pl/pl,57,270,przekaznik_napieciowy_pnm32.html
 • #11
  lukaszpol26
  Level 19  
  Nie rozumiem co wszyscy się czepili tych UPS-ów.Trzeba znaleźć przyczynę tych spadków wielce prawdopodobne ze to wina instalacji. A co szanowni koledzy zaproponują kiedy instalacja całkiem padnie lampę naftową czy akumulator żeby widno było w domu ????
  Pozdrawiam ŁP