Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle 5.11] Sprawdzenie schematu oraz pomoc w zaprojektowaniu pcb-czytnik ebook

26 Maj 2011 19:45 4243 10
  • Poziom 28  
    Witam
    Zacząłem projektować pcb pod ten projekt Link
    Prosiłbym o sprawdzenie schematu i o informację w jakiej bibliotece znajdę takie switche
    Link.

Póki co, na schemacie umieściłem switche zastępcze.

Czy wszystkie nogi atmegi muszą mieć zasilanie czy wystarczy tylko jedna? Bo trochę komplikuje to ułożenie pcb.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Chyba źle przerysowałeś schemat, bo coś nie mogę go zrozumieć.

Szczególnie części gdzie występuję trzy diody LED.
    Domyślam się że mają służyć do podświetlenia wyświetlacza, ale przy wartości rezystora 100k, to chyba się nie zaświecą.

Nie prowadź sygnałów przez obudowę, w tym przypadku Atmega32,.

W typowej bibliotece nie znajdziesz takiego przycisku.
    Musisz taką bibliotekę stworzyć Sam.

Jak dodałeś na schemacie ramkę opisową, to powinieneś również dać pełną ramkę.

Jeżeli tworzysz własne biblioteki elementów, to rób je poprawnie, albo zastosuj takie które możesz znaleźć na stronie programu Eagle.

Zasilanie musi być podłączone do wszystkich wyprowadzeń zasilających układ.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Zanim zaczniesz projektować płytkę, musisz jeszcze wprowadzić kilka poprawek na schemacie.

Bezpośrednio przy wyprowadzeniach stabilizatora musisz dodać kondensatory ceramiczne 100n, równolegle z elektrolitami 100u.

Rezystor przy Reset ma mieć 10k.

Dla zmniejszenia poboru prądu lepiej diody LED połączyć szeregowo, jeżeli pozwala na to napięcie zasilania.

Czy wielkość procka nie jest za duża do tego zadania. Może wystarczy Atmega8.

Co do rastra, to stosuj zawsze wielokrotność domyślnego 1.27mm
    W typowym zastosowaniu wystarczy 0.635mm, 0.3175mm.
  • Poziom 28  
    Niestety jestem ograniczonym tym czego użył autor projektu.
    Dodałem kondensatory 100n na przy stabilizatorze również mam ograniczenia, tu już budżetowe- nie mam już pieniędzy na zamawianie części.
    O to co powstało po kilku godzinach prób. Jest tylko jeden problem z połączeniem jednego pinu wyświetlacza do polygonu gnd.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Przyglądając się Twojemu projektowi, dochodzę do wniosku że niestety ale popełniłeś kilka poważnych błędów.

Zacznijmy od tego, że niepoprawnie stworzyłeś biblioteki wyświetlacza i gniazda na kartę MicroSD.

To że jest błędnie pokazana na schemacie, to można to jeszcze jakoś obejść.
    Ale wyświetlacz masz zaprojektowany odwrotnie, dlatego na płytce musisz go odwrócić w lustrzanym odbiciu, aby pasowała kolejność wyprowadzeń.

Wszystkie te nieprawidłowości wychodzą dopiero na płytce, jak zmienisz kolor wyświetlania elementów na stronie Top.

Zobacz na poniższy obrazek.

[Eagle 5.11] Sprawdzenie schematu oraz pomoc w zaprojektowaniu pcb-czytnik ebook

Zauważysz że od spodu masz umieszczone przyciski, diody LED, i obudowę gniazda MicroSD(chociaż jego pady są na Top). Biały kolor elementów.

Natomiast wyświetlacz masz umieszczony nad innymi elementami SMD leżącymi na warstwie Top. Żółty kolor elementów.

Dlatego musisz się zdecydować na jakiej warstwie leżą poszczególne elementy, bo teraz to masz mały bajzel na płytce.

W jasnej obwódce pokazane niepołączone pola masy, mimo że wykorzystałeś dwie strony płytki na te powierzchnie.
  • Poziom 28  
    Wyświetlacz, switche, diody z rezystorem i kondensator mają być od strony bottom natomiast reszta top.
    Nie ja tworzyłem biblioteki, jedynie je poprawiałem- jak widać mój brak doświadczenia mógł jeszcze bardziej zaszkodzić.
    Poprawiłam co się dało i wydaje się być ok. Wyszło mi 12 przelotek. Jeżeli chodzi o programowanie to da rade zaprogramować atmege programatorem pod lpt? Myślę najpierw przylutować ją do płytki następnie kabelki do ścieżek, zaprogramować i odlutować kabelki.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    W tego typu układach najlepiej dołożyć jakieś gniazdo ISP, ale można też na czas programowania przylutować cztery przewody (RESET, MOSI, MISO, SCK) i zasilanie (GND, +5V).
    Oczywiście, lepiej to programować poprzez jakiś programator ISP, a nie bezpośrednio z wyjścia LPT komputera.
    Bo jakikolwiek błąd w trakcie programowania, może zablokować Atmegę.
    A wtedy bez programatora równoległego (HVS) się nie obejdzie.

Co do płytki, już masz ją lepiej zaprojektowaną, ale dalej masz odwrotnie zbudowaną jej bibliotekę.

Poniżej przykładowy projekt płytki takiego układu.
    Projekt powstał na podstawie schematu, w którym zastosowano również wyłączniki miniaturowe do włączania zasilania i podświetlenia.

Przykładowy projekt takiej płytki z zastosowaniem wszystkich elementów.

A tak to wygląda w rzeczywistości wirtualnej 3D:

Widok od strony Bottom:

• Poziom 11  
    czy ktoś z szanownych kolegów mógłby mi pomoc i zaprojektować płytke pod sterownik pieca, w załaczeniu schemat i mój projekt połaczenia elementów, siedze juz drugi dzień nad tym programem i nie moge go zrozumieć, dla kogoś wprawnego to chwila pracy, będę bardzo wdzięczny,
  • Poziom 41  
    Kolego volf_66
    Wydaje mi się że powinieneś założyć własny temat, a nie podpinać się pod już istniejący.
    Tym bardziej że nie jesteś jego autorem :D

Wracając do Twojego zapytania, to nawet dla doświadczonego projektanta, żaden projekt to nie jest chwila czasu.

Tylko niedoświadczony elektronik, sądzi że to chwilka machnąć taki projekt.
    Może samo posługiwanie się programem projektowym szybciej nam wychodzi, ale cały proces tworzenia płytki powstaje w głowie, więc nie jest to taki szybki proces :D :D