Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia zapewni Symbianowi wsparcie do 2016 roku

lukasker 26 Maj 2011 22:43 4104 18
  • Nokia zapewni Symbianowi wsparcie do 2016 roku Nokia porzuciła Symbiana dla Windows Phone 7, także Unia porzuciła Symbiana. Posiadacze telefonów z Symbianem nie muszą się martwić, że producent OS o nich zapomni. Szef Nokii Stehpen Elop zapowiedział, że firma będzie wspierać Symbiana przez najbliższe 5 lat, czyli przynajmniej do 2016 roku. Oznacza to, że będą się pojawiać aktualizacje do Symbiana, co więcej - ciągle pojawiają się nowe telefony z tym systemem. Pozostaje pytanie, czy Nokia jest tak lojalna wobec swoich klientów, czy zabezpiecza się na wypadek gdyby telefony z WP7 nie wypaliły?

Źródło

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    lukasker
    Tłumacz Redaktor
    Specjalizuje się w: programowanie, strony www, sprzęt komputerowy
    lukasker napisał 2900 postów o ocenie 143, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2010 roku.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
    skaktus
    Poziom 37  
    Chyba to drugie.

Jakoś 7 i Symbian nie zbierają dobrych opinii.

Ja nie wiem dlaczego Nokia nie mogła się zebrać, zrobić symbiana od nowa, na wzór dzisiejszych systemów...
    Pocieszny
    Poziom 38  
    Nowe symbiany są całkiem udane. Nokia pozbywa się tego systemu, kiedy w końcu go dopracowali trochę :|
    proprocek
    Poziom 15  
    Co w praktyce daje nam to wsparcie? 5 letni telefon będzie warty tyle co SE K700i teraz - jakoś nikt nawet nie marzy o wsparciu, bo i co tu wspierać? To zapewnienie ze strony Nokii to bardziej budowanie wizerunku niż chęć pomocy.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
    leonow32

Poziom 30  
    Tylko co komu po tym wsparciu? Nowe wersje oprogramowania polegają na tym, że mają załatane stare dziury z zabezpieczeniach i są dodane nowe :) Na przykład Nokia 6110 w wersji jaką mam standardowo w ogóle nie ma możliwości wyłączenia dźwięku aparatu nawet na trybie wyciszonym. Ktoś znalazł na to sposób, ale w najnowszej wersji już nie działa i aparat zawsze wydaje głośny dźwięk. Nie będę wgrywał nowej wersji, bo nie będę mógł robić zdjęć prezentacji na wykładach :D
    proprocek
    Poziom 15  
    Ja mam w E63 złamanego Symbiana - po aktualizacji softu do nowej wersji nie mógłbym go złamać - wniosek jest prosty ;)
    Sobek007
    Poziom 16  
    Wg. mnie symbian to jeden z najlepszych systemów w komórkach. Po prostu ma wszysto co potrzeba przeciętnemu użytkownikowi. Dość szybko śmiga duuużo aplikacji jest. No i oczywiście nazwa, większości windows chyba nie kojarzy się dobrze ;D
    necavi
    Poziom 17  
    Niestety ta firma u mnie straciła zaufanie bardzo krótkim czasem
    "zainteresowania" o soft telefonów które miałem. Dla mnie wniosek prosty - nie wspieram tej firmy.
    vooltano
    Poziom 14  
    Nie lubię Nokii, wolę Sony Ericssony.
    skaktus
    Poziom 37  
    zenobeusz napisał:
    Nowe symbiany są całkiem udane. Nokia pozbywa się tego systemu, kiedy w końcu go dopracowali trochę :|

Miałem okazję pracować na tych nowszych symbianach i na super nowym symbianie.Trochę kosmetycznych zmian, nieco inne drogi dojścia i tyle. Do takich systemów jak Android mają jeszcze daleką drogę.
    Przem188
    Specjalista EDA
    Nowy Symbian sprawia wrażenie napisanego od nowa. Owszem, nie ma dużych zmian w sposobie przechowywania plików i ścieżek do ustawień, ale po co t zmieniać, skoro jest to bardzo wygodne rozwiązanie. System przechowywania aplikacji, gier, plików multimedialnych i narzędzi konfiguracyjnych pogrupowanych w folderach jest lepszy niż trzymanie wszystkiego w jednym worku, jak w Androidzie i czy IOS. Przecież użytkownicy IOS od sporego już czasu proszą o wprowadzenia właśnie takiego sposoby grupowania do tego systemu, więc tu akurat Symbian jest lepszy pod tym względem, bo ja przynajmniej nie wyobrażam sobie, by po wejściu do menu wszystkie ikony plików, aplikacji i narzędzie były razem, bez grupowania. Dlatego nie rozumiem fanboyów tamtych systemów, co w nich jest takiego lepszego, skoro mają bajzel w telefonie.

Jestem zadowolonym użytkownikiem Symbiana od 7 lat (Nokia 7650), a zmiany jakie wprowadzono w Symbianie3 powodują, ze teraz ten system jeszcze szybciej działa, nie zawiesza się ( jeszcze mi się nie zdarzyło), i nawet kolega, posiadacz Samsunga Galaxy bardzo chętnie sięga po mój telefon i zastanawia się nad zakupem czegoś z Symbianem, bo mówi, ze Androidowi jeszcze długa droga by stać się tak dopracowanym jak Symbian, który przy procesorze 680 Mhz, 256 Ram działa wydajniej niż Andoid przy takich parametrach. I to jest akurat prawda - Adndoid jest niedopracowanym, młodym systemem. A jego otwartość nie jest zaletą - jest wadą ( wirusy, problemy z działaniem jedenj aplikacji na telefonach różnych producentów, każda nowa aktualizacja musi być przez producenta telefonu optymalizowana, bo sam producent wprowadził dużo zmian w stosunku do wersji Googla, co trwa ok. pół roku, itp.) Nic dziwnego, że google myśłi nad zmianami w licencji Androida , bo to co się dzieje, powoduje, że robi się niezły bajzel w systemie.

Jak to napisano na jednym polskim portalu o telefonach - kto kupił Androida ten przegrał.

Link: http://komorkomania.pl/2011/05/28/kto-kupil-androida-ten-przegral

I jeszcze jedno - przynajmniej w Symbianie nie jestem szpiegowany i inwigilowany jak w tamtych OS-ach. Jestem szczęsliwym posiadaczem Nokii E7.
    cefaloid
    Poziom 32  
    Sobek007 napisał:
    Wg. mnie symbian to jeden z najlepszych systemów w komórkach. Po prostu ma wszysto co potrzeba przeciętnemu użytkownikowi. Dość szybko śmiga duuużo aplikacji jest. No i oczywiście nazwa, większości windows chyba nie kojarzy się dobrze ;D

Masz rację - Symbian to jeden z najlepszych systemów w komórkach. Ale teraz modne są smartfony a Symbian to tylko system na komórki. Na smaprtfony jest iOS, Android oraz WM7.

Skoro nazwa Windows nie kojarzy Ci się dobrze to po co go uzywasz? Przymusu nie ma.
    Przem188
    Specjalista EDA
    cefaloid napisał:

Masz rację - Symbian to jeden z najlepszych systemów w komórkach. Ale teraz modne są smartfony a Symbian to tylko system na komórki. Na smaprtfony jest iOS, Android oraz WM7.

Bardzo głupie to, co napisałeś. Dziwne, skoro Symbian nie jest systemem operacyjnym, to dlaczego ma wspracie np. Microsoftu w aplikacje tego koncernu dla biznesmenów - klient poczty, itp?

Symbian to jeden z najstarszych systemów operacyjnych, pewnie jeszcze ciebie nie było na świecie, jak ten powstawał. Poczytaj sobie na ten temat, zanim zabierzesz głos.
    cefaloid
    Poziom 32  
    Przem188 napisał:
    Bardzo głupie to, co napisałeś. Dziwne, skoro Symbian nie jest systemem operacyjnym, to dlaczego ma wspracie np. Microsoftu w aplikacje tego koncernu dla biznesmenów - klient poczty, itp?

Symbian to jeden z najstarszych systemów operacyjnych, pewnie jeszcze ciebie nie było na świecie, jak ten powstawał. Poczytaj sobie na ten temat, zanim zabierzesz głos.

Uważasz mnie za smarkacza? Uważaj, bo prawdopodobnie jestem starszy od Ciebie i gdyby trzeba było się wymienić tytułami i doświadczeniem mógłbyś się spalić ze wstydu ;) Proszę nie używać takich populistycznych argumentów bo nic nie wnoszą do dyskusji.

Ale wracając do tematu nigdzie nie napisałem że nie jest systemem operacyjnym. Jest! Nadinterpretujesz moje stwierdzenie.

Tylko że telefon z Symbianem to wciąż tylko "telefon". Telefon z opcją instalowania aplikacji. Ani menu ani interfejs nie są takie jak w smartfonach. Są kompletnie nieprzystosowane, koncept interfejsu pozostał taki jak w starych nokiach typu 3210 albo 5110. To jest taki "lepszy telefon" ale wciąż telefon.

Zaś we wspomnianych pozostałych systemach jest inaczej. Tam funkcja dzwonienia i wysyłania SMS nie jest główną funkcją z aplikacjami ukrytymi gdzieś głęboko w jednym z menu. W tych systemach wprowadzono zasadę że inne aplikacje są tak samo ważne jak aplikacja 'telefon' czy 'sms'. Wprowadzono istotne ułatwienia w korzystaniu z telefonu.

Ilu z Twoich znajomych mających np telefin Nokii z serii E alno N ma wlasnoręcznie zainstalowane aplikacje? Ilu ma golutki telefon i nawet nie wie że mozna coś zainstalować? Może 1% korzysta z tego co daje Symbian a reszta jedzie na golutkim telefonie nie korzystając z jego zalet.

A teraz zobacz na iPhone / Android. Tu może 1% nie korzysta z takiej mozliwości. Bo koncept i interfejs jest o niebo lepszy. Dało się zrobić coś łatwego w uzywaniu? Dało!

To co gubi nas, ludzi technicznych to ślepa wiara w lepsze rozwiązania technicze bez zadawania sobie bardzo ważnego pytania: Po co?
    A to nie jest gwarancja sukcesu. Klient się nie zna na technice i nie obchodzi go ona. Co z tego że Symbian był 10x bardziej rozwinięty i miał o wiele wiele lepsze API jak iPhone kiedykolwiek? Co kierowcę Tira obchodzi API? Chce mieć telefon w którym będzie potrafił sam zainstalować GaduGadu. Na Symbianie nie umie. Na Androidzie za 5 minut ma bez ruszania tyłka z fotela tira. To jest dla niego ważne i to decyduje co jest dobre, a co nie.

Coż z tego że miałbyś Mercedesa skoro musiałbyś nim kierować wydając polecenia z konsoli? Rozbijesz się na pierwszym zakręcie. Podczas gdy Dacia Logan z normalną kierownicą pozwoli Ci dojechać na miejsce.

Dla mnie Symbian to taki Mercedes z konsolą i klawiaturą QWERTY zamiast kierownicy. Dobry w środku ale z interfejsem sprzed 30 lat. Sądzę że dla całej reszty świata też bo inaczej nie został by zlikwidowany.
    Przem188
    Specjalista EDA
    To jest telefon - jego podstawową funkcją ma byś dzwonienie i ew. komunikacja via SMS, MMS,e-mail. Jak będę potrzebował z jak to piszesz możliwością używania aplikacji - wezmę laptopa - o wiele wygodniej sie pracuje niż na jakimkolwiek telefonie. To dlatego taka np. wiekowa Nokia 6310 nadal dobrze i drogo się sprzedaje - kupują taką używaną przede wszystkim ludzie, którym zależy na szybkim kontakcie- biznesmeni, itp.

Owszem, znam ludzi, którzy nie wiedzieli ze na Nokii E51 można instalować aplikacje, ale to wynika z tego , ze ludzie nie czytają instrukcji sprzętu , który kupili, lub po prostu ich to nie interesuje. Ale nie jest to regułą dla Symbiana! Skąd taka bzdura przyszła do głowy? Bo znam również ludzi, którzy nie mają pojęcia co oferuje SE Xperia, czy Samsung Galaxy. Kupili telefon, bo potrzebują do dzwonienia, a nie po to, by go łamać i instalować co się chce, a kupili ten model, bo np. był w promocji, ładnie wygląda, jest chwalony, itp. Czy normalny człowiek w salonie pyta jako dany model ma procesor, jaki system? Raczej nie, pyta o najwyżej możliwość matrycy foto, i podstawowe możliwości.

Idąc twoim tokiem myślenia - po co w telefonie funkcje telefonu?Zlikwidujmy je. Od rozmów przez telefon niech będzie telefon stacjonarny tepsy. W super Smartfonach z Anroidem trzeba cieszyć się super intrefejsem i instalować aplikacje. Nic więcej.

Widziałeś Ty interface Symbiana 3? I czy chociaż chwile się nim bawiłeś? Ja mam stałą ( jak tylko jestem w pracy, czyli codziennie )możliwość porównywania go ze wspomnianymi wyżej - Xperią i SGS. Poza różnicami w rozmieszczeniu widgetów i możliwością ich wymiarowania na ekranie nie ma nic nadzwyczajnego w interface w porównaniu do Symbiana 3, a jest zaleta w Symbianie - porządek w menu - gry są w folderze gry, aplikacje biurowe w folderze biuro, narzędzia administrowania telefonem w Narzędzia, a część z nich można łatwo konfigurować z pulpitu głównego, wystarczy dotknąć np. słupka baterii by sprawdzić ile jeszcze wytrzyma, ikonę tryby sieci, by przełączyć się na UMTS, czy tryb podwójny z GSM, przy okazji włączyć, wyłączyć bluetotocha, itp. Wbrew opiniom, tu jest wszystko zrobione tak, jak powinno być. I na pewno lepiej wygląda pulpit niż w Windows - gdzie mamy jednokolorowe kafle jako widgety. Tu są kolorowe, animowane widgety, niczym nie ustępujące tym z Androida.

cyt. cefaloid: A teraz zobacz na iPhone / Android. Tu może 1% nie korzysta z takiej mozliwości. Bo koncept i interfejs jest o niebo lepszy. Dało się zrobić coś łatwego w uzywaniu? Dało!

Czy to znaczy, że w Nokii aplikacje się instaluje, by telefon miał lepszy interfejs? I łatwiejszy w obsłudze? Bo co , Nokia jest trudna, i np. jak sie chce zadzwonić to trzeba gdzieś głęboko grzebać w ikonach, by dotrzeć do funcji dzwonienia? I czy to znaczy, ze u konkurencji nie instaluje się aplikacji bo mają lepszy interfejs? Sam sobie przeczysz - piszesz ze może 1 procent nie instaluje aplikacji na np. Androidzie. A powyżej piszesz, że aplikacje w tych telefonach są tak samo ważne jak dzwonienie czy sms.

Co ma interfejs do możliwości instalowania aplikacji?

Bo wg. mnie aplikacje mają zadanie dodać możliwości telefonu, które nie są dostępne normalnie, czyli np. dodatkowe gry, lepszy niż dostępny standardowo klient poczty czy konta Microsoft for Exchange - rzecz wielce przydatną dla ludzi biznesu, a którą posiada każda Nokia z serii E, pakiet Office bezpłatny w każdej Nokii z tej serii, itp.

Rozumując wg. ciebie ludzie powinni w Nokiach instalować aplikacje bo interfejs jest fe, u konkurentów nie trzeba , bo tam wszystko jest super. Tak? Co ma ładny interfejs do aplikacji, które instaluje się, bo jest taka potrzeba korzystania z dodatkowych możliwości, których goły telefon nie posiada, obojętnie czy to Nokia czy Iphone, SGS? Bo ja nie instalowałem u siebie mocno rozbudowanego możliwościami klienta poczty, po to, by interfejs lepiej wyglądał, tylko ze jako człowiek mobilny chce pozostać w kontakcie z moimi klientami, i móc świadczyć im pomoc techniczną non stop, obojętnie co robię i czy mam dostęp do komputera czy nie. Dlatego od ponad 8 lat zawsze tym telefonem, który mi to zapewnia jest smartfon Nokii, najczęściej kolejny model komunikatora. Telefon z Androidem nie zapewni mi tych funkcji i aplikacji, których potrzebuje. Wiem, bo sprawdzałem to, nie tylko osobiście ale i z pomocą suportu producenta. Nokia zapewnia mi to , czego potrzebuję.

Rozumiem, że jak się kupuje telefon z Andoridem, czy innym OS ( oprócz Symbiana), to ten od razu krzyczy - halo ja mam system operacyjny, instaluj aplikacje u mnie, skoro mnie kupiłeś.

A jak ktoś kupuje Symbiana, ten tego nie robi oczywiście. Ale to tylko telefon. A nie komputer czy smartfon z androidem, który tylko jak piszesz : koncept i interfejs jest o niebo lepszy. Jego użytkownik nie musi wiedzieć co ma środku dany model, grunt ze zaspakaja podstawowe wymagania - utrzymać łączność i kontakt z ludzi. A jak będzie mało - można instalować aplikacje.Co innego pozostałe.
    cefaloid
    Poziom 32  
    Przem188 napisał:
    To jest telefon - jego podstawową funkcją ma byś dzwonienie i ew. komunikacja via SMS, MMS,e-mail.

Potwierdzasz moje słowa. Po prostu mówimy o czym innym. Ty o telefonie a ja o smartfonie. I znów wprost wyjąłeś mi z ust definicję telefonu z Symbianem.
    Oczywiście nie każdy potrzebuje smartfonu, do takich celów jakie opisałeś w ogóle nie potrzeba telefonu z systemem operacyjnym, jest to niepotrzebna strata kasy.

Przem188 napisał:
    Jak będę potrzebował z jak to piszesz możliwością używania aplikacji - wezmę laptopa - o wiele wygodniej sie pracuje niż na jakimkolwiek telefonie.

Już widzę jak idziesz turystycznie przez las i zerkasz na GPS na laptopie... :P

Przem188 napisał:
    Idąc twoim tokiem myślenia - po co w telefonie funkcje telefonu?Zlikwidujmy je. Od rozmów przez telefon niech będzie telefon stacjonarny tepsy. W super Smartfonach z Anroidem trzeba cieszyć się super intrefejsem i instalować aplikacje. Nic więcej.

Możesz zacytować gdzie w mojej wypowiedzi występuje taki tok myślenia?
    Niemniej jednak pamiętaj że takie urządzenia 'bez telefonu' też istnieją i nazywają się ogólnie 'pocket PC' a te nieco większe nazywają się iPad oraz Samsung Galaxy Tab.

Przem188 napisał:
    Widziałeś Ty interface Symbiana 3? (...) niczym nie ustępujące tym z Androida.

Nie interesuje mnie Symbian 3 bo to egzotyczny owoc agonii Nokii. Nikt go nie zna nikt na to nie pisze softu, nikogo on nie interesuje. Mnie też. Karty zostały dawno rozdane. Za późno. Papa. W sporcie i biznesie mocno spóźniony oznacza przegrany.

Przem188 napisał:
    cyt. cefaloid: A teraz zobacz na iPhone / Android. Tu może 1% nie korzysta z takiej mozliwości (dla jasności: możliwości instalowania sobie aplikacji). Bo koncept i interfejs jest o niebo lepszy. Dało się zrobić coś łatwego w uzywaniu? Dało!

Czy to znaczy, że w Nokii aplikacje się instaluje, by telefon miał lepszy interfejs? I łatwiejszy w obsłudze? Bo co , Nokia jest trudna, i np. jak sie chce zadzwonić to trzeba gdzieś głęboko grzebać w ikonach, by dotrzeć do funcji dzwonienia?
    I czy to znaczy, ze u konkurencji nie instaluje się aplikacji bo mają lepszy interfejs? Sam sobie przeczysz - piszesz ze może 1 procent nie instaluje aplikacji na np. Androidzie. A powyżej piszesz, że aplikacje w tych telefonach są tak samo ważne jak dzwonienie czy sms.

Przeczytaj ten mój cytat jeszcze raz, powoli i ze zrozumieniem.

Przem188 napisał:
    Co ma interfejs do możliwości instalowania aplikacji?

Jak dla mnie interfejs jest kluczowy. Może instalowanie ułatwić a może go koszmarnie uprzykrzyć.

Przem188 napisał:
    Rozumując wg. ciebie ludzie powinni w Nokiach instalować aplikacje bo interfejs jest fe, u konkurentów nie trzeba , bo tam wszystko jest super. Tak?Co ma ładny interfejs do aplikacji, które instaluje się, bo jest taka potrzeba korzystania z dodatkowych możliwości, których goły telefon nie posiada, obojętnie czy to Nokia czy Iphone, SGS?

Przeczytaj mój post jeszcze raz, powoli i ze zrozumieniem.
    Napisałem że na Nokii jest to trudne. Na iPhone/Androidzie do bólu łatwe. Nic więcej.

Przem188 napisał:
    Rozumiem, że jak się kupuje telefon z Andoridem, czy innym OS ( oprócz Symbiana), to ten od razu krzyczy - halo ja mam system operacyjny, instaluj aplikacje u mnie, skoro mnie kupiłeś.

Brawo! W końcu to zrozumiałeś! Dokładnie tak właśnie jest! Brawo!
    I na dodatek krzyczy: Nie bój się mnie, zobacz jakie to banalnie proste! Bez komputera, bez kabelka, bez problemów!
    Zobacz ile traciłeś bo nie wiedziałeś że tak się da! To ja (smartfon) mam tutaj wiedzieć jak to technicznie zrobić a ty (użytkownik) skup się na tym co chcesz zrobić!
    I dokładnie to, a nie jakość kodu, bogactwo API czy doskonałe biblioteki jest największym odkryciem firmy Apple. Z niemal bankruta wyrośli na potentata. Przez dokładnie takie podejście do klienta, przez innowacyjne ułatwianie obsługi swoich urządzeń i przez genialny wynalazek AppStore/iStore.
    skaktus
    Poziom 37  
    Ja miałem doczynienia z Symbianem w takich modelach jak 6680, N73,N95,N93,Satio oraz N8 i jak na moje podejście nie pasował mi ten system okropnie.

Miałem do czynienia też z Win 2003,5,6 i tak samo.

Posiedziałem na Androidzie i moim zdaniem był dużo lepszy.

W satio Symbian miał tendencje do zwalniania, zwieszek czy nawet resetów.

W N8 są zmiany, ale wciąż moim zdaniem system odstaje od reszty.

Takie moje zdanie.
    cefaloid
    Poziom 32  
    Przem188 napisał:
    Przecież użytkownicy IOS od sporego już czasu proszą o wprowadzenia właśnie takiego sposoby grupowania do tego systemu, więc tu akurat Symbian jest lepszy pod tym względem, bo ja przynajmniej nie wyobrażam sobie, by po wejściu do menu wszystkie ikony plików, aplikacji i narzędzie były razem, bez grupowania. Dlatego nie rozumiem fanboyów tamtych systemów, co w nich jest takiego lepszego, skoro mają bajzel w telefonie.

A to ciekawe, bo....

Link

PS. Nie, nie mam iPhone :D
    Przem188
    Specjalista EDA
    O tym, że można samemu coś takiego wykonać dobrze wiem. Ale nie pisałem o tym, co można, a czego nie ma i użytkownicy o to proszą, by to było już przez producenta wykonane.

Na tym kończę rozmowę z kolegą. Pozdrawiam.