Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem ze sterowaniem pompy..

11 Lis 2004 19:35 1602 5
  • Poziom 10  
    Posiadałem bojler ze zwojnicą podłączony do instalacji CO.Niestety po pewnym czasie okazało sie ze posiada za małą pojemność więc podłączyłem do niego drugi... (bez zwojnicy)a pomiędzy nie wstawiłem pompę.Potrzebny jest mi układ który będzie włączal pompę gdy róznica temperatór przekroczy np. 10*c.. Niestety niemoge znaleźć niczego co sterowało by nią (teraz niestety musi działać bez przerw).Kompletnie nie wiem jak sie zabrać za budowe takiego układu.Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny.......
  • Poziom 33  
    Jeżeli posiadasz jeden zasobnik z wężownicą a drugi bez to jak najbardziej masz rację należy zastosować pompe mieszającą.
    Najprostrzym sposobem będzie wykonanie zwykłego termostatu z jednym czujnikiem, który załączy pompę w momencie spadku temperatury w zasobniku bez wężownicy.
    Taki układ działa zupełnie poprawnie, wykonałem już kilka takich instalacji.
    Taki regulator może być zupełnie prosty np. taki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic188285.html
    Jeżeli upierasz się przy dwóch czujnikach to szukaj pod pojęciem komparator napewno coś znajdziesz.
    Ja jednak twierdzę, że w zupełności wystarcza jeden czujnik w końcu woda w zasobniku ma stałą temperaturę i nie ma potrzeby jej ciągle zmieniać dzięki czemu można precyzyjnie dobrać moment załączania pompy.
  • Poziom 10  
    Niestety układ który będzie sterował pompą musi porównywać temperatóry ponieważ wężownica jest połączona z piecem na drewno itp..
    Dlatego temperatóra raz wynosi 40*c a kiedy indziej 65*c.
    Może ten prosty układ da się przerobic tak aby porównywał dwie temperatóry... Ja niestety nie wiem jak....
    Link: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic188285.html
  • Poziom 33  
    A to wielki błąd, że nie masz zaworu sterującego który odłączy wężownicę w momencie osiągnięcia temp. zadanej np. 45stopni.
    Takie rozwiązanie może doprowadzić do nieszczęścia.
    Powinieneś zastosować taki sam termoregulator plus np. zawór z głowicą lub siłownik wtedy możesz regulować temperaturę wody w zasobniku.
    Wtedy będziesz miał ładowanie zasobnika z tzw. priorytetem równoległym.
    Gdybys zastosował zawót trójdrogowy z siłownikiem lub z głowicą elektrotermiczną to zasobnik może byc ładowany w pierwszej kolejności co jest znacznie lepszym rozwiązaniem.
    Dzis zamieszczę schemat hudrauliczny takiego układu.

Czy masz tam jeszcze jakieś niespodzianki?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuje za odpowiedzi..
    Aby wyjaśnic jak to wszystko połączyłem zrobiłem rysunek... :D
    Na rysunku nie są zaznaczone zawory bezpieczeństwa i odpowietrzniki.
    Układ połączony z piecem pracuje przy otwartym naczyniu zbiorczym.
    Bojler 2 jest pusty.. (niema w nim nic poza wodą)
    Bojler 1 posiada wbudowaną wężownicę.
    Pompa 2 powinna się włączać gdy w bojleże 2 woda ma niższą temp niż w jedynce o jakieś 5-10*c.Pozostała część instalacji pracuje pod ciśnieniem (miejskie wodociągi).Muszę jeszcze zainstalować zawór zwrotny za pompą ponieważ gdy pobieram ciepłą wodę zimna wpływa do dwóch pojemników zamiast tylko do jedynki..