Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie poprawności schematu oświetlenia komputera

27 Maj 2011 22:47 2969 5
  • Poziom 12  
    Witam!
    Czy układ którego schemat umieszczam w załączniku będzie działał poprawnie? Z góry mówię że schemat ten nie jest wykonany perfekcyjnie(robiłem go na szybko).
    Układ ten będzie zasilany napięciem 12V z zasilacza komputerowego, w miejscu opisanym na schemacie 'zasilanie'. W miejscu opisanym diody będzie podpięte 8 diod RGB z wspólną anodą (Ufr=2V Ufg2,5V Ufb=3,3V If=22mA, kolejność nóżek to 1[-czerwony];2[wspólny +];3[-zielony];4[-niebieski]). Układ 4017 mam w wersji HCF4017BE, a NE 555 w wersji NE555E.
    Oprócz tego mam pytanie gdzie w programie EAGLE (wersja 5.11.0 dla systemu Windows) znajdę gniazdo zasilania 'molex'
    i listwę z 4 goldpinami w jednym rzędzie
    Może dodam jeszcze że układ ten ma służyć do oświetlenia środka komputera. A połączenie NE555 i licznika 4017 ma dać mi coś co samo będzie zmieniało kolory.
    Proszę o jak najszybszą pomoc, i z góry dziękuję za nią dziękuję.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 39  
    Uxlin napisał:
    Witam!
    Czy układ którego schemat umieszczam w załączniku będzie działał poprawnie? Z góry mówię że schemat ten nie jest wykonany perfekcyjnie(robiłem go na szybko).
    Układ ten będzie zasilany napięciem 12V z zasilacza komputerowego, w miejscu opisanym na schemacie 'zasilanie'. W miejscu opisanym diody będzie podpięte 8 diod RGB z wspólną anodą (Ufr=2V Ufg2,5V Ufb=3,3V If=22mA, kolejność nóżek to 1[-czerwony];2[wspólny +];3[-zielony];4[-niebieski]). Układ 4017 mam w wersji HCF4017BE, a NE 555 w wersji NE555E.
    Oprócz tego mam pytanie gdzie w programie EAGLE (wersja 5.11.0 dla systemu Windows) znajdę gniazdo zasilania 'molex'
    i listwę z 4 goldpinami w jednym rzędzie
    Może dodam jeszcze że układ ten ma służyć do oświetlenia środka komputera. A połączenie NE555 i licznika 4017 ma dać mi coś co samo będzie zmieniało kolory.
    Proszę o jak najszybszą pomoc, i z góry dziękuję za nią dziękuję.

Witam
    Komputerowe gniazdo zasilania w programie "eagle" to jakiekolwiek gniazdo z rozstawem 2,54mm - najlepiej ARK (con-ptr500.lbr). Złącza goldpin to o rozstawie 1,27mm (con-lista, con-listb, con-moleks i inne). Wracając do schematu, to źle zaprojektowałeś generator o zmiennej częstotliwości, bo w skrajnych położeniach potencjometru, albo ów potencjometr, albo 555 pójdzie z dymem. Zobacz tu (układ "elkard")
    Niepotrzebny jest rezystor R1 i nie wiem co to za złącza S2...S4. i do czego służą, bo nie widzę w tym żadnej logiki.
    Pozdrawiam
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 12  
    Złącza od S2,S3,S4 mają włączać poszczególny kolor bez pracy układu NE555.
    I dlaczego niby przy maksymalnym położeniu potencjometru miałbym coś uszkodzić.
    Czy chodzi o to że w tych dwóch skrajnych położeniach będę zwierał nóżki NE555?
    Bo jeśli o to chodzi to czy można by było dać rezystor między 7 nóżkę NE a potencjometr?

Po za tym wzorowałem się na schemacie użytym w tym filmiku: jak zrobić efekt 'pływające światło'
  • Poziom 39  
    Uxlin napisał:
    Złącza od S2,S3,S4 mają włączać poszczególny kolor bez pracy układu NE555.
    I dlaczego niby przy maksymalnym położeniu potencjometru miałbym coś uszkodzić.
    Czy chodzi o to że w tych dwóch skrajnych położeniach będę zwierał nóżki NE555?
    Bo jeśli o to chodzi to czy można by było dać rezystor między 7 nóżkę NE a potencjometr?

Po za tym wzorowałem się na schemacie użytym w tym filmiku: jak zrobić efekt 'pływające światło'

Witam
    Na stronie "spryciarze.pl" są także i takie "układy" jak w tym wątku. I podobnież to działa, Ale to twój wybór.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Bonkot napisał:
    Wracając do schematu, to źle zaprojektowałeś generator o zmiennej częstotliwości, bo w skrajnych położeniach potencjometru, albo ów potencjometr, albo 555 pójdzie z dymem.

Wytłumaczy mi ktoś co jest nie tak. Bo nie chodzi mi tylko o skopiowanie jakiegoś układu, ale również o nauczenie się czegoś nowego aby następnym razem nie popełnić tego samego błędu. I dobrze wiem że urządzenia z strony "spryciarze.pl" często działają odwrotnie do założeń.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Uxlin napisał:
    Wytłumaczy mi ktoś co jest nie tak. Bo nie chodzi mi tylko o skopiowanie jakiegoś układu, ale również o nauczenie się czegoś nowego aby następnym razem nie popełnić tego samego błędu. I dobrze wiem że urządzenia z strony "spryciarze.pl" często działają odwrotnie do założeń.
    Pozdrawiam.

Witam
    Skoro poszukałeś schemat generatora oparty na "nieśmiertelnym" 555, to jeżeli czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewien, powinieneś poszukać tematów o ogólnym opisie tej kostki a wierz mi, jest tego sporo. Tłumaczenie na nowo mija się z celem. A dlaczego układ lub potencjometr pójdzie z dymem, o czym pisałem wcześniej, to podstawy a te powinieneś znać biorąc się za projektowanie.
    Pozdrawiam.