Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupno samochodu po wypadku

Grzybek66 28 Maj 2011 11:58 2080 6
  • #1 28 Maj 2011 11:58
    Grzybek66
    Poziom 8  

Witam
    Mam znajomego który sprzedaje Opla Corse 1.4 po wypadku za niewielkie pieniądze. Samochód jest zarejestrowany w Polsce. I tu pojawia się mój problem. Nie jestem pełnoletni, mam 16 lat. Chcę kupić ten samochód na części które są mi potrzebne do budowy Buggy, reszta idzie na złom. Czy mogę go kupić ?? Co powinienem zrobić ?? Jakie papiery itp.
    Proszę o pomoc, ponieważ bardzo zależy mi na tym samochodzie. :?::?:

0 6
  • #2 28 Maj 2011 12:41
    zeimp
    Moderator na urlopie...

A nie pewniej było by zadzwonić do "Twojego" wydziału komunikacji i tam się dokładnie dopytać? Najpewniejsze info otrzymasz właśnie z tamtąd. Co do kupna, to kupić możesz, ale póżniej też musisz oświadczyć, co z tym pojazdem się stało (sprzrdałeś/ zezłomowałeś). Tak więc proponuję zadzwonić właśnie do WD i tam Ci powiedzą najdokładniej. Pozdrawiam.

0
  • #3 28 Maj 2011 13:43
    kamil907
    Poziom 28  

Teoretycznie zgodnie z prawem nie ma takiej możliwości, żeby kupić takie auto i rozłożyć je sobie po prostu na części. Żeby wyrejestrować trzeba je zezłomować, a żeby zezłomować trzeba oddać kompletne auto. To oczywiście teoria, w praktyce można wszystko, wystarczy poszukać bo takie pytania już były..

0
  • #4 28 Maj 2011 18:12
    Grzybek66
    Poziom 8  

A jakie papiery potrzebuję aby kupić ten samochód ??
    Co powinienem od niego dostać.
    Czy muszę gdzieś to załatwiać, czy iść do niego, brać samochód i płacić ???
    Zadaję takie pytania, ponieważ nigdy się tym nie interesowałem.

0
  • #5 28 Maj 2011 19:35
    kamil907
    Poziom 28  

Przy kupnie po prostu spisujecie umowę kupna-sprzedaży i dostajesz od poprzedniego właściciela dowód rejestracyjny. On idzie sobie ze swoim egzemplarzem umowy do wydziału kominikacji gdzie zgłasza zbycie pojazdu i ma już spokój. Za to dla ciebie w tym momencie zaczyna się niezła zabawa i kombinowanie jeśli chcesz przeznaczyć auto na cel który podałeś. Na dzień dobry na pewno musisz iść z umową kupna do urzędu skarbowego aby opłacić podatek (masz na to bodajże 7 albo 14dn), następnie w firmie ubezpieczeniowej gdzie jest OC na auto należy zrezygnować z aktualnej polisy. Na tym się kończy to co trzeba zrobić koniecznie zaraz po zakupie. Teraz pozostaje ci zagadka jak zrobić, aby oficjalnie pozbyć się auta, a mimo to zatrzymać części które potrzebne ci będą do wykorzystania. Jest na to kilka możliwości, ale na pewno żadnej zupełnie legalnej. Polecam poszukać ==> google

0
  • #6 28 Maj 2011 20:32
    Grzybek66
    Poziom 8  

Czy jak już wezmę potrzebne części to mogę pociąć go na części i oddać na skup złomu :?::?:
    Jeszcze jedno. Jeśli po spisaniu umowy nic bym z nią nie zrobił to czy coś by mi zrobili ???
    Czy za wyrejestrowywanie i rezygnację z ubezpieczenia się coś płaci ???

0
  • #7 28 Maj 2011 23:32
    RobertLodz09
    Poziom 29  

Kolego ,mając 16 lat jesteś osobą nie posiadającą pełnej zdolności do czynności prawnych (zgodnie z Kodeksem Cywilnym ,art.11) i każda czynność prawna dokonana przez ciebie jest z mocy prawa nieważna (KC art.14). Posiadasz ograniczoną zdolność do czynności prawnych (KC art.15) i do rozporządzania swoim prawem jest potrzebna zgoda twojego przedstawiciela ustawowego (KC. art17). Bez zgody przedstawiciela każda czynność prawna jest nieważna (np. umowa) (KC. art.19). Pozdrawiam!
    ps.A za wszystkie twoje "wyczyny" ,poniesie finansowe "koszty" twój przedstawiciel ustawowy (Rodzic) -np. brak zgłoszenia umowy kupna w Urzędzie Skarbowym (itd,itp). Pamiętaj że US ma 5 lat na "sprawdzenie" i weryfikacje kwoty za jaką kupiłeś dany pojazd!
    Jesteś jeszcze bardzo młodą i niedoświadczoną osobą która nie miała jeszcze do czynienia z "Organami Egzekucyjnymi Urzędu Skarbowego" :D i nie wie jak "one działają" :D

0