Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amica Optimum 700AA - Aqua Spray-pytanie o triaka.

28 May 2011 12:26 3956 5
  • Level 17  
    Witam

Posiadam pralkę Amica Optimum 700 aqua spray i dzisiaj chcąc wyprać firanki, pralka "zwariowała". Pobiera i od razu oddaje wodę.
    Sprawdziłem elektronikę i na płycie głównej znalazłem spalony, "triak"? Dokładnie nie wiem co to za element jest w obudowie SOD223 o inicjałach Z7M Y351 firmy ST electronics. Na stronie producenta w katalogu nie można znaleźć go po jego inicjałach. Znalazłem PDF-a szukając w triakach i po obudowie sot223. Więc zamiennikiem może być każdy o tych parametrach:
    *Wartość skuteczna prądu 1A,
    *Szczytowe nadpęcie 600 lub 800V [gdzie i tak mi się wydaje, że 600 w zupełności wystarczy ponieważ nie ma tu żadnych przetwornic itd. A filtr na wejściu zasilania jest założony, dodatkowo przy triaku jest wlutowany warystor [0,25W, 470V DC i 300V AC],
    *prąd bramki
    Ponieważ oryginał nie wiem skąd mogę dostać więc czy zamiennikiem może być np. BT137, BT136 itd.?
    PS.
    Wstawię BTA16 ponieważ mam aktualnie taki na stanie. A tak poza tym znalazłem na płytce przy wyjściach od portu mikrokontrolera że w drabinkach rezystorów rezystor 330Ω i 10KΩ były przepalone. Wlutowałem i za chwilę sprawdzę czy będzie działać.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Na tym triaku Ci nie ruszy . Prąd braki musi mieć ≈ 5mA.
  • Level 17  
    Naprawiłem moduł, włączyłem pralkę i prała lecz po chwili oddała cała wodę.

Na dnie pralki znajduje się elektrozawór, który zamyka obieg krążenia wody w bębnie, a po skończonym praniu wylewa wodę. Elektromagnes, który się tam znajdował był zaśniedziały i uszkodzony, podłączyłem na krótko i ani drgnął.
    Na dnie była wilgoć i mokro co spowodowało jego uszkodzenie. Niestety również to była też przyczyna uszkodzenia modułu. Spalenie triaka oraz przepalenie dwóch rezystorów na lini sterującej z mikrokontrolera.
    Szkoda, że po naprawieniu tego modułu nie sprawdziłem właśnie tego elektrozaworu, bo podłączyłem go i BTA16 dostał przebicia.

Więc jak kolega Cezet prądu musi być ok 5mA to jakiego triaka musiałbym użyć z ogólnie dostępnych zamienników?
    BTA136? I(gt)=5mA bodajże jest więc będzie ok, tak?
    A jak nie to jaki?

Bardzo was proszę o pomoc i dziękuję ;]
  • Level 1  
  • Level 20  
    Poza tym, to nie elektromagnes :D
  • Level 17  
    Wstawiłem BTA137, zakupiłem elektrozawór za 20zł no i praleczka nie oddaje juz wody i śmiga aż miło ;D sądzę, że na pare kolejnych lat bedzie służyć. Dzięki za pomoc. Temat zamykam.