Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań w sprawie oscyloskopu

28 Maj 2011 15:33 2559 6
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    1. Podstawa czasu :

W środku jest sobie generator sygnału piłowego (tak się śmiesznie składa że wyjście o które pytasz w punkcie 4 jest pod niego podłączone. Ten generator przy normalnej pracy oscyloskopu odpowiada za przesuwanie plamki oscyloskopu od lewej do prawej.
    Wraz z przekręcaniem gałki podstawy czasu , ta plamka leci od lewej do prawej coraz szybciej. (To co podłączasz do wejścia oscyloskopu odpowiada za przesuwanie się plamki w pionie )

Docelowo chodzi o to, żeby móc odczytywać sygnał który podajesz. Ponieważ sygnał ma różne częstotliwości , trzeba dobrać podstawę czasu tak, żeby obraz się dało zobaczyć

Pewnie zauważyłeś że przy bardzo wysokiej podstawie czasu , plamka ledwie pełznie po ekranie - niczym wykres pracy serca na pseudo medycznych serialach. Każde przekręcenie gałki przyspiesza ten sygnał. A to prowadzi nas do punktu 2 :

2. Czym zatrzymać przebieg na ekranie :
    Ponieważ nie posiadasz drogiego oscyloskopu cyfrowego, tylko dobry oscyloskop analogowy, sygnału NIE da się zatrzymać na ekranie. Można za to nauczyć oscyloskop wyłapywać te same początki każdego kolejnego sygnału tak aby nakładały się na ekranie , tworząc wrażenie stojącego obrazu. Na twoim oscyloskopie podejrzewam że służy do tego dźwigienkowy przełącznik w środkowej sekcji i chyba powinien być ustawiony przy pozycji "Z" (tej górnej) . Gdzieś powinno być pokrętło do ustalenie przy jakim poziomie napięcia następuje rozpoczęcie wyświetlania na ekranie. może jest to któreś pokrętło po lewej od tej dźwigienki ( choć one chyba akurat służą do pozycjonowania wyświetlania poziomego) . Przełącznik dźwigienkowy na gorze powinien być chyba przełączony do pozycji x1

3. Dokładnie, ale prawie zawsze, lepiej trzymać te potencjometry w pozycji minimalnej i używać tylko skokowej ( tak mi się przynajmniej wydaje)

4. Opisane powyżej

5. Dobrze skalibrowane sondy są po to, aby zminimalizować wpływ podłączenia sondy na działanie urządzenia . (Źle skalibrowane mało się różnią od zwykłego kabla koncentrycznego :)

6. Twój oscyloskop potrafi wyświetlić napięcie tak chyba do 80V (10V na podziałkę ) , jeśli chcesz mierzyć do 800V , to przyda ci się 1:10 . Jeśli do 8000V to 1:100 , a jeśli wyżej to odpowiednio więcej . Czyli lepsza będzie potrzebna jak będziesz mierzył parametry cewek tesli i chyba raczej nie wcześniej

7. Patrz punkt 5 . (W skrócie : dobra sonda jest OK ! )

Mam nadzieję że udało mi się poprawnie odpowiedzieć i na to co potrzebowałeś.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    :arrow: Paniki
    Wejdź na stronę EDW następnie w zakładkę "warsztat" a tam w "Miernictwo - artykuły edukacyjne" znajdziesz to :arrow: "Oscyloskop - najważniejszy przyrząd...." Miłej lektury.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Hmm... Oscyloskop ma na wejściu duży rezystor po to, żeby zniechęcić urządzenia wejściowe do palenia czegokolwiek w środku. O ile nie przekroczysz napięcia dopuszczalnego, nic nie powinno sie zepsuć

Co do kondensatora - tu niestety nie mam wiedzy, ale podejrzewam że mała pojemność kondensatora (liczona w pikofaradach) gwarantuje że częstotliwości przy których występuje problem są dużo wyższe niż zdolności oscyloskopu . Czyli nie ma o co się martwić

Pierwsze co obserwowałem na oscyloskopie to częstotliwość 1KHz prosto generatora wbudowanego w oscyloskop , a drugie - mp3 sinusoidy z mp3 playera .
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Przewód koncentryczny mu nie zaszkodzi.

~ReverseEsper Oscyloskop na wejściu nie ma "dużego" rezystora, ma dzielnik wejściowy. Oraz kondensator do odcinania składowej stałej.