Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WIA82EX tykający elektrozawór

28 Maj 2011 18:17 1106 7
  • Poziom 9  
    Problem z pralką jest następujący. Po włączeniu zasilania i zamknięciu drzwiczek zaczyna "tykać" elektrozawór pobierania wody. Ustawienie pokrętła programu w stop oraz przycisk start/stop nie zmieniają stanu. Wciskanie innych przycisków nie są odzwierciedlane paleniem się diod sygnalizacyjnych.
    Żadnych śladów uszkodzeń na płycie sterującej.
    Po lekturze forum zamieniałem już ze sobą potencjometry temperatury i programu. Sytuacja ta sama - tykający elektrozawór.
    Natknąłem się na podobny wątek ale bez rozwiązania. Kolega poszukiwał wsadu pamięci.
    Czyżby wysypał się program?

Mod. ROBSON33
    Regulamin 3.1.13. (10.9, 15)
    Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .
  • Metal Work Pneumatic
  • Specjalista AGD
    Uszkodzony mikrokontroler - wymiana modułu pomoże.
    Zmiana pamięci nic nie da (kiedyś wiele godzin nad podobnymi usterkami straciłem).
  • Metal Work Pneumatic
  • Poziom 9  
    Dzięki za sugestie, abym zbytnio nie angażował się w analizę, naprawę modułu.

Jako, że natknąłem sie na wsad epromu spróbuję "odświeżyć" pamięć i to chyba wszystko co planuję.
  • Poziom 13  
    Witam, po swoich "bojach" z pralką WIA102PL mogę stwierdzić, że ważne jest, aby wsad do eeprom był zgodny z oznaczeniem np. "EX". Oryginalny moduł z pralki WIA 82EX zamontowany w mojej WIA102PL powodował całkiem inne wybieranie programów i prędkość wirowania. W tych pralkach są inne rodzaje silników. U siebie zamontowałem moduł z pralki takiej jak Twoja, ale ze wsadem eeprom WIA102EX i realizuje dokładnie program taki jak w pralce WIA102EX łącznie z prędkością wirowania. Pełny sukces. Natomiast wsad WIA102PL w tym module wyczyniał "cuda".
    Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    malon napisał:
    Witam, po swoich "bojach" z pralką WIA102PL mogę stwierdzić, że ważne jest, aby wsad do eeprom był zgodny z oznaczeniem np. "EX". Oryginalny moduł z pralki WIA 82EX zamontowany w mojej WIA102PL powodował całkiem inne wybieranie programów i prędkość wirowania. W tych pralkach są inne rodzaje silników. U siebie zamontowałem moduł z pralki takiej jak Twoja, ale ze wsadem eeprom WIA102EX i realizuje dokładnie program taki jak w pralce WIA102EX łącznie z prędkością wirowania. Pełny sukces. Natomiast wsad WIA102PL w tym module wyczyniał "cuda".
    Pozdrawiam

Nie raz zamawiałem EEPROM za 40-50zł i po wymianie objawy jak przed wymianą. Więc jak widzę dziwne objawy, to nie tracę czasu na "zabawy", tylko albo klient chce nowy moduł, albo nie i kupuje nową pralkę.
  • Poziom 9  
    Potwierdzają się opinie kolegów, że jedynie wymiana całego modułu może przynieść pozytywny efekt.

Po zamianie wsadu epromu, który zaczerpnąłem z https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1469638&highlight=wia82ex&sid= takie same objawy - tykający elektrozawór, żadnych reakcji na przyciski.
    Zatem zachowałem zgodnośc z EX.

Jako spostrzeżenie - zauważyłem, że epromy odczytany z uszkodzonej płyty i wsad z forum rózniły się.

Płyta całkowicie bez pamięci - pralka nie daje oznak życia (elektrozawór rownież nie tyka).

Daję sobie jeszcze dzionek na jakiś pomysł.

Dodano po 13 [minuty]:

Może troszkę wydziwiam, ale pytanie czy dostępna jest jako część zamienna zama płytka z procesorem (mocowana podobnie jak moduł przetwornicy, na niej właśnie mialem pamięc smd) ?

Dodano po 8 [minuty]:

Taraz skojarzyłem.

Malon czy efektem pracy którą poruszyłeś w wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1429810.html była konieczność wymiany całego modułu a nie tylko pamięci ?

Objawy (tykający elektrozawór) były identyczne jak umnie.
  • Poziom 13  
    Witam,
    Tak, wymieniłem cały moduł, ale zaznaczam, moja pralka to WIA102PL a udało mi się zdobyć moduł do WIA82EX w bardzo rozsądnej cenie, tak więc musiałem zmienić tylko eeprom z wsadem do WIA102EX ze względu na inne predkości wirowania i inne oznaczenia przy pokrętle wyboru programów. Na płytce od WIA82EX było miejsce na eeprom DIP8, tak więc usunąłem SMD, wlutowałem podstawkę pod pamięć, wsadziłem "kość" i wszystko działa.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dziękuje za udział w dyskucji i pomoc.

Ostateczny wniosek - konieczna jest wymiana całego modułu.

Temat uważam za zamknięty.