Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp

Paolo1976 28 Maj 2011 19:07 15487 30
  • Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp

Witam wszystkich.

Tym razem chciałbym przedstawić projekt niezbyt rewolucyjny i zaawansowany technicznie i elektronicznie, ale myślę, że dla niejednego przydatny. Zaczynam przygodę z mikrokontrolerami AVR, bo wypada iść z duchem czasu, a mały procek może czasem zastąpić worek starych, dobrych scalaków.
    W związku z tym, że nabyłem programator USBasp (nie mogłem zrobić sam, bo mam laptopa i nie miałbym jak wrzucić wsadu do programatora), potrzebna była płytka z podstawką dla programowanego mikrokontrolera.
    Jest w sieci i na Elektrodzie kilka projektów płytek stykowych DIP do programowania mikrokontrolerów, lecz są to przeważnie urządzenia uniwersalne, duże lub zintegrowane z programatorami.
    Przekornie chciałem zrobić coś maleńkiego, co będzie można razem z programatorem wsadzić do kieszeni i zabrać do kolegi, a jednocześnie będzie można zaprogramować kilka najpopularniejszych i najczęściej używanych mikrokontrolerów.

Sam schemat nie jest rewolucyjny, bo opiera się na notach katalogowych, ale myślę, że ktoś, kto będzie chciał sobie takie kieszonkowe urządzonko sklecić, będzie miał ułatwione zadanie. Za obudowę posłużyła bardzo poręczna i zamykana za pomocą zatrzasku obudowa Z-94. Mała, z dobrego materiału (ABS) i bardzo poręczna. PCB - laminat szklano-epoksydowy 1,5mm. Metoda wykonania - oczywiście termotransfer na żelazku :-)

Program - ulubiony przeze mnie Cadsoft Eagle 5.10.0. Programowane procesory to ATmega8, ATtiny2313 i ATtiny13. Myślę, że to w sam raz, a w następnym projekcie będzie identyczna płytka, jednakże dla ATmega32 i ATmega162 (chwilowo nie dysponuję obudową i rezonatorem 16MHz). Rezonator 16MHz, kondensatory przewlekane 22pF, po namyśle zmieniłem na 33pF SMD z uwagi na delikatne końcówki tych pierwszych i możliwość uszkodzenia przy wkładaniu i wyjmowaniu procków. Najmniej zadowolony jestem z wydrukowanych paneli. Wyszły kiepsko z uwagi na brak dobrego papieru i laminatu. Będą wymienione na kolorowe i zalaminowane (patrz - panele w innych moich konstrukcjach).

Gniazdo zasilania to maleńkie gniazdo DC z koncentratora USB firmy A4Tech, napędzane z wtyczkowego zasilacza impulsowego 5V, 1A. Ważne było zabezpieczenie gniazda przed naruszeniem wkładaną wtyczką, gdyż jedyne mocowanie to lutowane końcówki z tyłu gniazda. W tym celu zastosowałem odcinek srebrzanki otulający gniazdo w przedniej jego części. Kondensator 22uF/35V typu Low ESR firmy Jamicon, podstawki precyzyjne, rezonator niskoprofilowy. Ilość elektroniki jak widać nie powala na kolana. Chciałem zrobić wersję z podstawkami także dla mega32 i mega162, ale pięć podstawek to za dużo jak na tę obudowę.
    Śrubki, którymi przykręcona jest płytka to niemagnetyczne śrubki TORX z demontażu dysków twardych. Mam ich sporo, więc stosuję z powodzeniem :-)

Urządzenie jest bardzo wygodne w użyciu i poręczne, a w sytuacji, gdy nie jest używane, zatrzaskujemy obudowę w celu ochrony delikatnych podzespołów.
    Wszystkie podzespoły kupiłem w firmie Nikomp i myślę, że pomijając przesyłkę, nie przekroczyły 10 zł (o dziwo ta maleńka obudowa kosztowała prawie 4 zł).

Zachęcam do powielania mojego pomysłu, udostępniam wzory PCB (18 sztuk na A4), schemat, oraz wzór montażu. Na wszelkie pytania oczywiście odpowiem w miarę możliwości i posiadanego aktualnie czasu (małe dzieciątko :-)) Dla zainteresowanych budową mogę udostępnić pliki .sch i .brd
    Pozdrawiam wszystkich.

P.S. Wszystko lutowane i cynowane zwykłą, starą jak świat transformatorówką 55W, dla tych co twierdzą, że "transformator" jest "Be".

Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp

Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Paolo1976
    Poziom 24  
    Paolo1976 napisał 659 postów o ocenie 406, pomógł 43 razy. Mieszka w mieście Myślibórz. Jest z nami od 2006 roku.
  • IGE-XAO
    maxiomax
    Poziom 12  
    Bardzo schludnie wykonanie. Zastanawiam się po co osobne zasilanie. Skoro mianujesz swoją konstrukcje kieszonkową to może lepiej byłoby zasilanie z USB laptopa? Wtedy urządzenie byłoby bardziej kompaktowe.
    Pozdrawiam

PS co to za rurki pod ledami?
    Paolo1976
    Poziom 24  
    Zasilanie zewnętrzne jest opcjonalne. Nic nie stoi na przeszkodzie by nie podłączać zasilacza, wtedy zasilanie odbywa się poprzez USB -> programator USBasp -> płytka stykowa pinami 2 (+) i 4,6,8,10 (GND). USBasp ma zworkę do przestawiania zasilania - zewnętrzne/USB. Rurki, to teflonowe rurki dystansowe, które kiedyś kupiłem w sklepie internetowym wraz z innymi elementami dystansowymi, tylko nie pamiętam co to za sklep. Fajnie pasują pod diody LED gdy się chce je podwyższyć, więc je stosuję. Jak sobie przypomnę to napiszę :-)

Przypomniałem sobie. Ten sklep w którym kupiłem te rurki to http://www.adsys.com.pl
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAO
    Paolo1976
    Poziom 24  
    Do kolegi jakimov

Dzięki wielkie. Jeśli chcesz mogę Ci przesłać cały projekt z Eagla, jeśli chciałbyś coś zmienić w płytce po swojemu. Nie jestem skąpy :-) Mogę udostępnić owoc swojej pracy celem dowolnej edycji, nie ma problemu :-) Tego mi brakuje w większości zamieszczonych w necie płytek stykowych. Zamieszczane są tylko w pdf-ie.

Oto cały projekt w Eagle'u. Uwaga! - między schematem, a PCB nie ma spójności. Po prostu w PCB zrobiłem kilka modyfikacji których nie poczyniłem na schemacie, np. gniazdo zasilania DC ale ogólnie wszystko jest OK. Spakowane RAR'em, żadnych wirusów - bez obaw.

Zdradzę jeszcze swój sekret odnośnie wywierconego przeze mnie otworu na wtyk zasilania DC. Aby otwór wyglądał jak fabryczny, a nie wiercony ręcznie, zawsze traktuję tenże otwór patyczkiem do uszu lekko zwilżonym rozpuszczalnikiem nitro. Robi się gładki i błyszczący, jakby tam był fabrycznie.
    mirekk36
    Poziom 42  
    Projekcik ślicznie wykonany, po prostu miodzio i miło się patrzy. To trzeba przyznać. Fajne sposoby na dopracowanie obudowy itd... no same zalety.

ale.....

Paolo1976 napisał:
    ....wypada iść z duchem czasu, .....

No to sorki bo albo ja czegoś nie rozumiem - albo to jednak projekt, który zawraca w czasie do tyłu. Do czasów gdy nie było możliwości bezpośredniego programowania mikrokontrolerów w układzie docelowym.

Nie chodzi mi tu więc o jakieś krytykowanie żeby sobie ot tak ponarzekać, ale zwrócę uwagę bo może kolega nie wie o tym jeszcze (zresztą jak wielu początkujących, którzy zaczynają od żmudnego przygotowania sobie takich płytek z podstawkami) - że wszystkie procki AVR można bez problemów programować od razu w układzie tam gdzie pracują. Poza tym, że takie programowanie w układzie jest bardzo wygodne i szybkie i bezawaryjne to dodatkowo nie naraża procków na ciągłe przekładanie z podstawki do podstawki. Przecież początkujący, którzy nie wiedzą o ISP (In System Programming) co i rusz łamią nogi swoich procków tak je wachlując pomiędzy podstawkami.

Dlatego tylko piszę, że jest to niestety uwstecznienie a nie projekt rozwojowy. Przecież sam USBASP został stworzony wręcz po to, żeby podpiąć go do swojego układu z prockiem i go od razu programować. Żadnego wyjmowania, żadnej straty czasu na przekładanie.

Nawet jak masz procesor włożony w płytkę stykową - to tym bardziej wyjmowanie go i wkładanie w taką podstawkę - to wręcz zgroza :( ..... przecież o wiele prościej jest dorobić na płytce stykowej gniazdko dla kabelka z USBASP i po kłopocie.

Podaj mi proszę chociaż jedną zaletę takiego rozwiązania jakie prezentujesz czy przewagę nad programowaniem ISP ???

Ale za to - jak pisałem wyżej wykonanie na medal. Aż miło będzie zobaczyć w DIY jakiś już twój konkretny projekcik na procku ;)
    Paolo1976
    Poziom 24  
    mirekk36 napisał:
    Projekcik ślicznie wykonany, po prostu miodzio i miło się patrzy. To trzeba przyznać. Fajne sposoby na dopracowanie obudowy itd... no same zalety.

ale.....

Paolo1976 napisał:
    ....wypada iść z duchem czasu, .....

No to sorki bo albo ja czegoś nie rozumiem - albo to jednak projekt, który zawraca w czasie do tyłu. Do czasów gdy nie było możliwości bezpośredniego programowania mikrokontrolerów w układzie docelowym.

Nie chodzi mi tu więc o jakieś krytykowanie żeby sobie ot tak ponarzekać, ale zwrócę uwagę bo może kolega nie wie o tym jeszcze (zresztą jak wielu początkujących, którzy zaczynają od żmudnego przygotowania sobie takich płytek z podstawkami) - że wszystkie procki AVR można bez problemów programować od razu w układzie tam gdzie pracują. Poza tym, że takie programowanie w układzie jest bardzo wygodne i szybkie i bezawaryjne to dodatkowo nie naraża procków na ciągłe przekładanie z podstawki do podstawki. Przecież początkujący, którzy nie wiedzą o ISP (In System Programming) co i rusz łamią nogi swoich procków tak je wachlując pomiędzy podstawkami.

Dlatego tylko piszę, że jest to niestety uwstecznienie a nie projekt rozwojowy. Przecież sam USBASP został stworzony wręcz po to, żeby podpiąć go do swojego układu z prockiem i go od razu programować. Żadnego wyjmowania, żadnej straty czasu na przekładanie.

Nawet jak masz procesor włożony w płytkę stykową - to tym bardziej wyjmowanie go i wkładanie w taką podstawkę - to wręcz zgroza :( ..... przecież o wiele prościej jest dorobić na płytce stykowej gniazdko dla kabelka z USBASP i po kłopocie.

Podaj mi proszę chociaż jedną zaletę takiego rozwiązania jakie prezentujesz czy przewagę nad programowaniem ISP ???

Ale za to - jak pisałem wyżej wykonanie na medal. Aż miło będzie zobaczyć w DIY jakiś już twój konkretny projekcik na procku ;)

Sporo racji jest w tym co kolega napisał. Jedno z bardziej użytecznych zastosowań, to np. zaprogramowanie mikrokontrolera, np. według swojego projektu, który robi np. kolega z innego miasta i nie mam dostępu do jego urządzenia. W tym wypadku wrzucam wsad i wysyłam mu gotowy mikrokontroler. Ot tak na szybko przyszło mi do głowy takie hipotetyczne zastosowanie :-)

Z ISP to prawda i muszę się doposażyć w przejściówkę KANDA -> ISP, oraz wyposażać budowane projekty po prostu w ISP. Dzięki za wskazówkę.

Z tym wyginaniem nóżek - myślałem trochę o zastosowaniu dźwigni na zasadzie RAM'u w komputerze, naciskane dźwignie podnosiłyby procek do góry, ale nie wiem czy technicznie byłoby to możliwe i co więcej warte zachodu.
    Brutus_gsm
    Poziom 25  
    Nie ma czegoś takiego jak przejściówka KANDA->ISP... KANDA to typ złącza, a konkretnie jego normalizacja do programowania przez ISP. W układzie docelowym wstawiasz takie złącze i już możesz programować bez wyciągania układu z podstawki.
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    Paolo1976 napisał:
    (...)Z tym wyginaniem nóżek - myślałem trochę o zastosowaniu dźwigni na zasadzie RAM'u w komputerze, naciskane dźwignie podnosiłyby procek do góry, ale nie wiem czy technicznie byłoby to możliwe i co więcej warte zachodu.

A nie lepiej zainwestować w podstawkę ZIF40MIX i przełączać zworkami linie ISP pod różne procesory?
    Paolo1976
    Poziom 24  
    piotrva napisał:
    Paolo1976 napisał:
    (...)Z tym wyginaniem nóżek - myślałem trochę o zastosowaniu dźwigni na zasadzie RAM'u w komputerze, naciskane dźwignie podnosiłyby procek do góry, ale nie wiem czy technicznie byłoby to możliwe i co więcej warte zachodu.

A nie lepiej zainwestować w podstawkę ZIF40MIX i przełączać zworkami linie ISP pod różne procesory?

Tak, tylko, że:

1 - koszt podstawki to ok 30 - 40zł
    2 - podstawka ZIF + zworki raczej nie zmieściłaby się w tej maleńkiej obudowie

Ale może w następnej konstrukcji zastosuję właśnie podstawkę ZIF, której największą zaletą jest komfortowy montaż i demontaż programowanego mikrokontrolera.
    Wyginanie nóżek raczej mi się nie zdarzy, gdyż podważam wyciągany układ delikatnym, precyzyjnym plastikowym stroikiem z obu stron. Niektórzy używają wkrętaka, ale każda taka operacja niszczy obudowę układu i podstawkę.
    maniek1818
    Poziom 22  
    Na portalach aukcyjnych można znaleźć tanie i małe podstawki ZIF:
    Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBaspi duże:Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp
    Paolo1976
    Poziom 24  
    No to kolega maniek1818 narobił mi apetytu na te podstawki ZIF :-). Nie patrzyłem na Alle..., ale cena jest faktycznie niska. Ciekawe jak z jakością, bo jeśli dobra, to chyba w najbliższej przyszłości zmodernizuję swój projekt.
    leonow32

Poziom 30  
    Mam podobną przystawkę i okazuje się dosyć przydatna. Chociażby do testowania układów z recyklingu, albo do zajęć uczelnianych, kiedy koledzy z roku mają jakiś projekt do zrobienia a nie mają programatora.

Jest jednak kilka rzeczy jakie wydają mi się nietrafione
    - scalaki DIL40 takie jak ATmega16 albo ATmega162 to gdzie tu można wsadzić?
    - kwarc powinien być w podstawce, żeby łatwo dało się go zmienić na inny. Wystarczy wlutować kawałek listwy precyzyjnej, tej z dziurkami.
    - podstawki precyzyjne mają taką wadę, że bardzo mocno trzymają nóżki, a to sprawia, że mogą się po prostu urwać! Znacznie lepiej jest tu stosować podstawki zwykłe, a poza tym można z nich usunąć złączki pod piny, które nie są używane, aby podstawka trzymała scalak jak najsłabiej. Dzięki temu można procesory wyjmować ręką bez podważania śrubokrętem, a podłączenie elektryczne jest wystarczająco dobre.

Takie coś mam na myśli :) jak widać rok produkcji 2009 i ciągle działa, choć była kiedyś mocno eksploatowana, kiedy na studiach przerabialiśmy procesorki AVR.
    Miniaturowa płytka stykowa DIP dla USBasp
    Paolo1976
    Poziom 24  
    leonow32 napisał:
    Mam podobną przystawkę i okazuje się dosyć przydatna. Chociażby do testowania układów z recyklingu, albo do zajęć uczelnianych, kiedy koledzy z roku mają jakiś projekt do zrobienia a nie mają programatora.

Jest jednak kilka rzeczy jakie wydają mi się nietrafione
    - scalaki DIL40 takie jak ATmega16 albo ATmega162 to gdzie tu można wsadzić?
    - kwarc powinien być w podstawce, żeby łatwo dało się go zmienić na inny
    - podstawki precyzyjne mają taką wadę, że bardzo mocno trzymają nóżki, a to sprawia, że mogą się po prostu urwać! Znacznie lepiej jest tu stosować podstawki zwykłe, a poza tym można z nich usunąć złączki pod piny, które nie są używane, aby podstawka trzymała scalak jak najsłabiej. Dzięki temu można procesory wyjmować ręką bez podważania śrubokrętem, a podłączenie elektryczne jest wystarczająco dobre.

Dziękuję za bardzo trafne, konstruktywne uwagi i wskazówki. Co do ATmega16 i ATmega162, to fizycznie nie dało się zmieścić. Myślałem o drugim, bliźniaczym urządzeniu, w którym byłyby dwa rzędy żeńskich pinów pod mega32 i mega162. Po prostu dwóch normalnych podstawek nie da rady zmieścić. Co do kwarcu, to faktycznie będę musiał to zmodyfikować. Myślałem nad tym a koniec końców wlutowałem na stałe. Dzisiaj będę to modyfikował, czego nie omieszkam pokazać :-) Co do podstawek precyzyjnych - jest mnóstwo profesjonalnych konstrukcji, np. Willem czy innych na Alle... i innych sklepach i tam też są precyzyjne. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu ;-) ale sugestia z podstawkami zwykłymi jest bardzo przekonująca i ma kolega sporo racji. Pytanie tylko jak styki będą kontaktowały np. po kilkudziesięciu operacjach włożenia/wyjęcia (bez skojarzeń :-)).
    fotomh-s
    Poziom 21  
    Co do Mega16 to można ją podłączyć używając jednego gniazda SIL 40 pin (gniazdo z jedną linią, DIL wcale nie jest potrzebny bo wszystkie porty procesora potrzebne do programowania są po jego lewej stronie)
    Sil 40 powinien się zmieścić w tak małej obudowie.
    Grzesieq94
    Poziom 9  
    Zainspirowałeś mnie tym projektem i zabieram się właśnie za zrobienie czegoś podobnego ale dla większej ilości procków bo nie zależy mi aż tak na samej wielkości tego urządzenia :) Co do wykorzystania tego urządzenia to na pewno przyda się przy robieniu projektów na płytce stykowej bo nie będzie trzeba kolejnych kilku kabli na płytce łączących KANDE z prockiem ;)

Jedno pytanie tylko bo pierwszy raz w EAGLE'u robię schemat. Gdzie znaleźć złącze KANDA?
    Paolo1976
    Poziom 24  
    fotomh-s napisał:
    Co do Mega16 to można ją podłączyć używając jednego gniazda SIL 40 pin (gniazdo z jedną linią, DIL wcale nie jest potrzebny bo wszystkie porty procesora potrzebne do programowania są po jego lewej stronie)

No proszę. Kolejna cenna wskazówka :spoko: którą na pewno wezmę pod uwagę projektując następną wersję (przyjmijmy, że ta wersja to Beta - 01) :-) Czasem ktoś podpowie coś konstruktywnego, co samemu jakoś nie przyszło do głowy :idea:
    Coraz bardziej skłaniam się ku podstawce ZIF + wyprowadzenia przełączane DIP - Switch'em. Wtedy możliwa by była wersja pod wszystkie mikrokontrolery w miniaturowej obudowie. Do tego wewnątrz obudowy naklejona i zalaminowana legenda z opisem przełączeń dla różnych mikrokontrolerów. To już by było coś.

Dodano po 2 [minuty]:

Grzesieq94 napisał:
    Zainspirowałeś mnie tym projektem i zabieram się właśnie za zrobienie czegoś podobnego ale dla większej ilości procków bo nie zależy mi aż tak na samej wielkości tego urządzenia :)

Jedno pytanie tylko bo pierwszy raz w EAGLE'u robię schemat. Gdzie znaleźć złącze KANDA?

con-harting-ml -> ML10
    grypol
    Poziom 11  
    Jest jeszcze stary sposób na łamiące się nóżki: procesor wkładamy w podstawkę i przekładamy razem z nią z podstawki do podstawki. Jak się połamią nóżki to wymieniamy delikatnie podstawkę i .. wszystko jasne.
    brombal
    Poziom 19  
    fotomh-s napisał:

Witam
    Co do pomysłu na sil 40 to nota katalogowa nie dopuszcza nie podłączenia masy na pinie 31 .
    Ale może się na tym nie znam i będzie to działać lecz uważam że należy to zrobić zgodnie z zaleceniami producenta . Nie każda sztuka procka może zadziałać poprawnie bez tej masy.
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    Tak się robić raczej nie powinno...
    Ja mam do takich celów płytkę z podstawką zif i wszystkimi wyprowadzeniami na goldpinach + złącze isp z opisanymi wyprowadzeniami. Wszystko łączę kabelkami i całość nadaje się nie tylko do progranowania...
    Paolo1976
    Poziom 24  
    piotrva napisał:
    Ja mam do takich celów płytkę z podstawką zif i wszystkimi wyprowadzeniami na goldpinach + złącze isp z opisanymi wyprowadzeniami. Wszystko łączę kabelkami i całość nadaje się nie tylko do progranowania...

Właśnie o coś takiego pokuszę się w najbliższej przyszłości, bo bardziej elastycznej i uniwersalnej konstrukcji (mam na myśli proste, podstawowe konstrukcje) sobie nie wyobrażam. Maleńka obudowa i wszystkie mikrokontrolery ustawiane zworkami, albo dip-switch'ami.
    mirekk36
    Poziom 42  
    No tak - tylko zobaczcie panowie ile już miejsca w tym całym temacie poświęciliście problemowi bądź to wyłamywania nóżek bądź to sposobom na różne podstawki żeby tych nóg nie wyłamywać. I rozumiałbym to świetnie gdyby to były czasy ze 20 lat wcześniej - gdy nie było ISP.

Owszem rozumiem - wyłoniła się tu jedna WIELKA potrzeba przemawiająca za użwaniem takich podstawek zamiast ISP. Tą potrzebą są rzekomo koledzy - którym to czasem będziecie programować procesor. Tylko taka myśl mnie nachodzi - co to za koledzy? tzn co? oni wszyscy jeszcze mniej wiedzą o prockach od was? nie mają programatorów a coś robią z prockami ??? jak to ? .... oni wszyscy nie używają też ISP ??? to do czego im te zaprogramowane procki ?

Tak więc sobie pomyślałem, że dopytam dokładniej o co tu chodzi - bo wcale bez żadnej ironii - zaczynam dochodzić do wniosku, że ja tu czegoś nie wiem i jestem w tej materii mniej oświecony.

Gdyby to było złącze ZIF i jakieś setki zworek do zmian procesora ale do tego jeszcze jakieś peryferia żeby wyszła z tego jakaś powiedzmy płytka uniwersalna do nauki programowania i uruchamiania jakichś swoich protoypów to bym zrozumiał .... ale wy cały czas mówicie o ZIF tylko pod kątem zaprogramowania procka.

Tak szczerze - czy nie lepiej takie swoje fajne umiejętności - jak autor tutaj pokazał w tej pracy - skierować na stworzenie jakiegoś pomysłowego urządzenia na procku wraz z obudową itp .... i wtedy go tutaj pokazać albo kolegom - i wytłumaczyć im, że wystarczy im byle programator nawet kupiony za 20-30zł i nie potrzeba żadnych podstawek ???

proszę więc jeśli to możliwe o wyjaśnienie mi tego zjawiska ? bo może ma ono jeszcze jakieś inne podłoże ?
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Niestety ja także przyłączę się do zdania Mirka, bo nawet robiąc coś na płytce uniwersalnej z podstawkami, czy stykowej, nie wyciągam mC do programowania :)
    Po to ISP by z niego korzystać.

Moim zdaniem, jedyny przypadek jaki mógłby być zasadny to urządzenie małej wielkości, gdzie nie ma na płytce jak zmieścić gniazda programatora. Ale nawet w takim przypadku, można wyprowadzić pola do przylutowania przewodów z programatora.

Ale oczywiście wykonanie projektu, baaardzo staranne :)
    gonet9
    Poziom 11  
    Co do ZIF i zworek - osobiście polecam. Sam zrobiłem sobie programator ze złączem ZIF 28-pin i zworkami, konfiguracją których jestem w stanie obsłużyć właściwie wszystkie AVR mieszczące się w tej podstawce.
    Bardzo wygodna sprawa.
    Paolo1976
    Poziom 24  
    Dziękuję tym którym się mój projekt spodobał, oraz za słowa mniej, lub bardziej konstruktywnej krytyki. Co do przydatności, to okaże się "w praniu". Dopiero zaczynam swoją przygodę z mikrokontrolerami i dopiero po kilku projektach okaże się, czy bez tej przystawki nie mogę się obyć, czy wyląduje w szufladzie a ja zrobię nową na podstawce ZIF, czy może będę programował po ISP. Czas pokaże, ale myślę, że będę próbował wszystkich tych możliwości, bo taka już mentalność pasjonata elektroniki, by wszystko co z elektroniką związane sprawdzić na własnej skórze :-)
    ezbig
    Poziom 19  
    mirekk36 napisał:
    Tylko taka myśl mnie nachodzi - co to za koledzy? tzn co? oni wszyscy jeszcze mniej wiedzą o prockach od was? nie mają programatorów a coś robią z prockami ??? jak to ? .... oni wszyscy nie używają też ISP ??? to do czego im te zaprogramowane procki ?

Tak więc sobie pomyślałem, że dopytam dokładniej o co tu chodzi - bo wcale bez żadnej ironii - zaczynam dochodzić do wniosku, że ja tu czegoś nie wiem i jestem w tej materii mniej oświecony.

proszę więc jeśli to możliwe o wyjaśnienie mi tego zjawiska ? bo może ma ono jeszcze jakieś inne podłoże ?

mirekk36 robisz zawodowo różne projekty dla amatorów, a nie słyszałeś o tym, że można sprzedać zaprogramowany i zabezpieczony procek? Są ludzie, którzy pojęcia o elektronice nie mają żadnego, ale polutować coś na gotowej płytce potrafią. Dla nich programowanie to czarna magia i nawet jak udostępnisz gotowy wsad to nic im nie pomoże. Autor piszę o charytatywnej działalności dla kolegów, więc podstawki dał najtańsze. Mi osobiście wiele razy się zdarzyło wysyłać zaprogramowane procki (ja programuję wtedy w zestawie uruchomieniowym przez isp).
    cyberdar
    Poziom 31  
    Witam

Proponuję rzucić okiem na zestaw AVT1462. Przymierzałem się do wykonania tego co proponowaliście ale jak zobaczyłem wspomniany AVT... nie zastanawiałem się długo. Kupiłem i nie żałuję. Myślę, że takie rozwiązanie pomimo ISP w uC jednak się przydaje przy programowaniu większej ilości procków. Pakowanie na każdą płytkę złącza tylko po to aby raz zaprogramować procka to pomyłka tymbardziej, że (moja) płytka ma 35x45mm. projekt oceniam 5 na 10 ze względu na ograniczoną funkcjonalność.

--
    pozdrawiam
    kowi87
    Poziom 9  
    Jakie dokładnie rezystory zostały w projekcie wykorzystane? Po powiększeniu zdjęcia i odczytaniu kodu wydaje mi się, że to 470. Jednak wolałbym być w 100% pewien.