Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[VS C++] Używanie funkcji z formy głównej

Golab14 28 Maj 2011 20:58 921 5
  • #1 28 Maj 2011 20:58
    Golab14
    Poziom 9  

Witam,

Mam pytanie odnośnie korzystania z zadeklarowanych funkcji publicznych. Otóż w formie głównej o nazwie Form1 mam zadeklarowaną funkcję publiczną, z której chciałbym skorzystać w formie drugiej o nazwie "dod". W jaki sposób mogę ją wywołać? Dokładnie chodzi mi o to ,aby po kliknięciu w button formy podrzędnej, została uruchomiona funkcja z formy głównej.

0 5
  • #2 28 Maj 2011 21:58
    wiesniak
    Poziom 31  

Mówisz o formach i buttonach... Korzystasz z .NETowych Windows Forms?
    Jeśli tak, to przeczytaj moją odpowiedź https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9554403#9554403 - sytuacja jest analogiczna.

Jeśli piszesz w czystym C++ (bez .NET) pewnie da radę użyć wskaźnika na funkcję (a może raczej metodę, bo chyba forma jest klasą?).

0
  • #3 28 Maj 2011 22:15
    Golab14
    Poziom 9  

Może dokładniej napiszę o co chodzi.

W formie głównej napisałem funkcję :

Kod: cpp
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Którą wykorzystuję w tej samej formie pod buttonem:

Kod: cpp

Natomiast teraz chciałbym skorzystać z tej samej funkcji w formie drugiej. Przeczytałem wątek, który załączyłeś, ale nie wiem jak to do tego odnieść.

0
  • #4 28 Maj 2011 23:10
    wiesniak
    Poziom 31  

Kod w tamtym wątku jest w C#, ale skoro masz formsy, to przerobienie nie powinno sprawiać problemów. Poza tym nie znam C++/CLI, więc przykłady będą w C#.

Możesz to zrobić dokładnie tak, jak opisałem w tamtym wątku, tj. na drugiej formie zrobić zdarzenie

Kod: csharp

Przy tworzeniu form2 robisz tak:

Natomiast gdy będziesz chciał wywołać swoją metodę z form2, robisz po prostu

Odchodząc trochę od tematu, zmieniłbym podejście do użycia kodu, który pokazałeś. Odwołujesz się do tam bazy danych, więc moim zdaniem rozsądnie byłoby odseparować ten kod od okna i wynieść go do jakiejś osobnej klasy, natomiast parametry dla zapytania bazodanowego przekazywać przez parametry metody tej klasy.

0
  • #5 29 Maj 2011 00:22
    Golab14
    Poziom 9  

Wiem, że wypadałoby ten kod odseparować. Jak na razie się wszystkiego uczę i czasem proste rzeczy sprawiają mi wiele trudności. Czyli najlepiej teraz ten kody przenieść np. do pliku *cpp i tam utworzyć odpowiednią klasę wraz z metodami?

0
  • #6 29 Maj 2011 10:02
    wiesniak
    Poziom 31  

Tak. Później będziesz mógł w dowolnym miejscu "kulturalnie" odwołać się do tej klasy bez potrzeby robienia eventów itd.

0