Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka z transformatorów od mikrofalówki

29 Maj 2011 12:03 6375 7
  • Poziom 32  
    Witam

Nie wiedziałem gdzie umieścić, więc może tutaj :)

W związku z nadchodzącym wolnym i dwoma transformatorami od mikrofal w piwnicy chciałem sobie skonstruować prymitywną spawarkę w celach doświadczalno-naukowych ;) Oczywiście wtórne wycinamy i nawijamy swoje.

Widziałem dziesiątki filmików w sieci, ale zastanawiam się nad:

- połączyć uzwojenia pierwotne równolegle i wtórne szeregowo (bądź wtórne równolegle, zależy ile uda mi się nawinąć )

- odwinąć po połowie z każdego pierwotnego, połączyć je szeregowo i potraktować obydwa trafa jako jeden i na każdym nawinąć połówkę uzwojenia

Które rozwiązanie byłoby lepsze ?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Lepsze rozwiązanie to te, w którym jest mniej roboty, czyli pierwotnych nie ruszać i połączyć równolegle.
    Wtórne nawinąć grubszym i połączyć w szereg.
  • Poziom 32  
    Nie ma w takim razie żadnej różnicy w sprawności/charakterystyce pomiędzy tymi dwoma sposobami nawijania ?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Pierwotne równolegle, wtórne szeregowo - z ten sposób unikniesz prądów wyrównawczych mogących się pojawić w uzwojeniach wtórnych jeśli użyjesz niejednakowych transformatorów.
    Nie zapomnij o solidnym wentylatorze, te transformatory pracują z dużą indukcję prawie w nasyceniu, więc grzeją się konkretnie nawet bez obciążenia.
  • Poziom 32  
    Oczywiście, chłodzenie to podstawa :)

Zastanawia mnie jeszcze zwora magnetyczna w takim trafo - co ona daje tak właściwie ? W necie wyczytałem, że "skraca" rdzeń, ale co to oznacza, niestety nie wiem...
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Bocznik magnetyczny sprawia, że charakterystyka transformatora jest bardziej miękka, w przypadku spawarki jest to korzystne.
  • Poziom 32  
    Dziękuję wszystkim, na chwilę obecną konstrukcja odłożona, ale jak będzie czas to skorzystam z porad :)