Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps

motykami 29 Maj 2011 14:49 12448 13
  • Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps

Witam, chciałbym zaprezentować projekt, który wykonałem prawie rok temu.
    Jest to projektor laserowy z modułem zielonym 532 nm o mocy 500 mW oraz z galvami 30kpps, sterowanie z ILDA, z DMX (24 kanały, wybór wgranych patternów, efekty obracania, powiększania itd. itp.) oraz aktywacja muzyczna (wbudowany mikrofon).

Projekt przedstawiam tylko jako ciekawostkę, nie ma w nim zbyt wiele mojej pracy.

Komplet galv został zakupiony gotowy (zasilacz + wzmacniacze + galva + płytka sterownika i okablowanie), ja wprowadziłem kilka zmian (dodanie regulacji wielkości w osi x i y oraz przełączników do odbijania obrazu w osi X i osi Y (odwracam + z - w sygnale symetrycznym wchodzącym na wzmacniacze).

Moduł laserowy to moduł 532nm o mocy 500mW (wiem, że nie unikniemy dyskusji w stylu "chińczyki nie mają mocy podawanej przez producenta" - nie komentuję i od razu mówię - nie będę uczestniczył w takich dyskusjach, mnie zadowala moc i jakość wykonania modułów za te pieniążki, które za nie płacę. Jeśli ktoś chce, zapraszam do mnie na porównanie możliwości modułu i galv).
    Moduł z chłodzeniem ogniwem peltiera oraz wymuszone chłodzenie wiatrakami.

Obudowa to już moje dzieło, odzyskana ze starej dekadówki, która była w stanie opłakanym i jedynie obudowa nadawała się do czegokolwiek.
    Wszystko robione standardowymi narzędziami warsztatowymi (szlifierka kątowa, wiertarka, wkrętarka, pilniki itd.). Obudowa została pomalowana lakierem olejnym (spray) czarny mat. Opisy z tyłu obudowy wydrukowane na papierze samoprzylepnym drukarką laserową, przyklejone, a następnie całość pomalowana trzema warstwami lakieru bezbarwnego olejnego (spray).

Wiatraki pracują na wolnych obrotach (5V), studzą głównie wzmacniacze do galv, moduł ma swoje chłodzenie. Jeden wiatrak wdmuchuje powietrze do środka, drugi wyciąga powietrze z obudowy na zewnątrz. (W planach zamontowanie filtrów przeciwkurzowych na wiatraki).

W środku bałagan z kablami, jest to projekt rozwojowy, więc nic nie jest pospinane (mimo że laser nie był otwierany od września... pasowałoby coś zrobić z tymi kablami, bo i tak nie ma potrzeby ich rozpinania - co było początkowym założeniem).

Cel powstania lasera - małe imprezy plenerowe, imprezy na większych salach - ogólnie się przyda. A dokładniej mówiąc - po prostu interesuję się wszystkim, co związanie z laserami i tak jakoś w końcu powstał taki projektorek.

Efekt jest zadowalający, spełnia wszystkie moje założenia i potrzeby, projektor radzi sobie z niewielkimi plenerami, daje sobie świetnie radę na wolnym powietrzu, ale w pomieszczeniach zamkniętych jest trochę za mocny, chyba że chodzi o duże sale gimnastyczne, wtedy można coś z nim podziałać.

Kwestia bezpieczeństwa - o tym można powiedzieć wiele... Ja to podsumuję krótko - przede wszystkim rozsądek i rozwaga. Laserem nigdy nie świecę "po ludziach" (tak jak niektórzy robią z małymi laserkami). W plenerze problemu nie ma, bo zawsze święcę nad ludźmi w niebo, w salach gimnastycznych trzeba bardzo uważać, ale przy odpowiednim użytkowaniu nikomu nic się nie stanie.
    Laser jest sterowany zazwyczaj z interfejsu USB->ILDA (czasami z DMX), zawsze jest podpięty na oddzielnym zasilaniu, przedłużka z grzybkiem (wyłącznikiem bezpieczeństwa), który znajduje się przy stanowisku z laptopem (tam, gdzie siedzę) lub ewentualnie przy DJ`u.

Co do kosztów, nie pamiętam dokładnie, ale w 3000 zł wszystko się zmieściło.
    W każdym bądź razie projektor zapracował już na siebie.

Projektor będzie prawdopodobnie pod koniec roku do sprzedania, może komuś będzie więcej służył niż mi :)

Jeśli będzie zainteresowanie i znajdę trochę czasu to wrzucę więcej fotek z działania urządzenia i może jakiś filmik.

Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps
    Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps Projektor laserowy zielony 500 mW na galvach 30 kpps

Pozdrawiam i czekam na wszelkie komentarze i sugestie. Motyka Michał [motykami].

Fajne!
  • Sklep HeluKabel
  • #2 29 Maj 2011 17:24
    Adrian_C
    Poziom 17  

Rewelacja ;) Tylko pospinaj te kable i taśmy. Jaką prędkość mają galva? I pokaż filmik.

• #3 29 Maj 2011 18:45
    DJ_KLIMA
    Poziom 12  

Elegancki, tylko mi powiedz jak zrobiłeś regulację X/Y, zwykłe potencjometry w obwodzie sterownik ILDA/DMX x/y -> Sterownik GALW ?
    Tak samo jak w przypadku sygnałów audio ? :)

• #4 29 Maj 2011 21:03
    carot
    Poziom 26  

Adrian_C napisał:
    tylko po spinaj te kable i taśmy.

Ludzie, jak nie macie nic konkretnego do dodania, to nie zaśmiecajcie tematu.

Do autora:
    Czy dioda wytrzymuje długotrwałą pracę? 6-7-godzinna impreza? Bo widzę Peltiera do chłodzenia, więc pewnie ładnie grzeje otoczenie :)

• #5 29 Maj 2011 21:35
    marcin7d
    Poziom 11  

Muszę pochwalić Bardzo starannie wykonana elektronika. Gdyby mi ktoś pokazał sam środek to bym pomyślał że to kupił. Chciałbym taki sprzęt :)
    Czy mógłbyś nagrać jakiś film jak to działa?
    Pozdrawiam i życze kolejnych udanych konstrukcji :)

• Sklep HeluKabel
  • #6 29 Maj 2011 21:47
    motykami
    Poziom 18  

Kable "kiedyś" zostaną pospinane - po prostu tak jak pisałem projekt miał być rozwojowy, i rzeczywiście na początku sporo było w nim rozpinane i spinane (poukładanie i pospinanie przewodów opaskami przeszkadza w takich operacjach) toteż przewody zostały tak jak są. Natomiast laser nie był rozkręcany od bardzo dawna - po prostu jest złożony i działa (zarabia na siebie :) )

Regulacja wielkości jest zrealizowana na potencjometrach podwójnych (tzw. stereo) oczywiście charakterystyka liniowa. Sygnał z kontrolera na wzmacniacze to zwykły sygnał symetryczny audio (dokładniej to bardzo podobny do audio).

Galva o szybkości skanowania 30kpps - spokojnie wystarczają do płynnego wyświetlania animacji i napisów, o promieniach w niebie nie ma co wspominać bo z tym radzą sobie już 12kpps.

Moduł jest firmowy, szczerze powiedziawszy nawet nie miałem okazji do niego zaglądać bo wszystko jest zaplombowane, z dokumentacji technicznej wiem że jest moduł peltiera do tego jest wysokoobrotowy wentylator. Powietrze wydmuchiwane z niego jest letnie.

Nie ma żadnych problemów z przegrzewaniem się, laser przeświecił już trochę imprez, i nawet po 10 godzinach nieprzerwanej pracy nic się nie dzieje.

marcin7d <- bo elektronika została zakupiona :) Pisałem o tym w pierwszym poście, dlatego też pisałem że nie ma tu zbyt wiele mojej pracy, właściwie wykonałem tylko obudowę i poskładałem to wszystko do kupy, więc nie wiem czy mam się czym chwalić, ale stwierdziłem że wystawię projekt jako ciekawostkę.

Laserami interesuje się już dość długo. Nie jest to moja pierwsza ani ostatnia konstrukcja tego typu. W wolnym czasie wstawię na forum może również inne moje projektorki (np. 1W 445nm na 20kpps), ale to na wakacjach bo chwilowo wielkimi krokami zbliża się sesja, więc czasu zbyt dużo nie będzie :). Aczkolwiek większość moich konstrukcji tego typu polega właśnie na złożeniu z gotowych podzespołów (ewentualnie na złożeniu jakiegoś modułu z diody, kolimatora i dołożeniu jakiegoś driverka), i dorobieniu jakiejś dobrej obudowy do całości (koniecznie metalowa sztywna konstrukcja).

Z własnego doświadczenia mogę również powiedzieć że raczej nie warto się zajmować robieniem na własną rękę galv, sam próbowałem (z pozytywnym efektem) ale efekty są gorsze od firmowych najtańszych galv 12kpps. Ma to sens w zastosowaniach hobbystycznych ale jeśli sprzęt ma pracować i zarabiać na siebie to lepiej zainwestować w profesjonalne i sprawdzone rozwiązania, tym bardziej że takie zestawy są bardziej praktyczne (nie zawsze jest potrzeba sterowania ILDA, czasami wystarcza DMX a jest on dużo wygodniejszy i praktyczniejszy od ILDA`y).

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie komentarze, motykami.

• #7 29 Maj 2011 23:00
    farrix
    Poziom 17  

Czy mógłbyś pokazać filmik z działania, oraz jeśli masz możliwość to napisz do jakiej temperatury się nagrzewają.

• #8 30 Maj 2011 02:50
    c4r0
    Poziom 36  

No ładny projektorek :) Obudowa full profeska. Rozumiem, że koszt nie obejmuje interfejsu ILDA. Ile dałeś za sam laser? Przy zmienianiu rozdzielczości zdjęć używaj jakiegoś sensownego programu, bo na tych zdjęciach co wrzuciłeś widać aliasing.

• #9 30 Maj 2011 14:52
    Boruc95
    Poziom 10  

No no, tylko pogratulować. Właśnie, z jakiego interfejsu korzystasz ? Ishow? (widziałem kiedyś na Twoich aukcjach). Sprawdzałeś może jaką faktyczną moc ma ten moduł? Zastanawia mnie jeszcze ten sterownik DMX, gdzie można taki dostać? Rozglądam się za czymś podobnym już dłuższy czas i nigdzie nie można takiego znaleźć.

Pozdrawiam.

• #10 30 Maj 2011 15:25
    motykami
    Poziom 18  

Koszt oczywiście nie obejmuje interfejsu ILDA.

Osobiście korzystam z interfejsu o którym wspomina Boruc95, czyli iShow nie jest on niestety pozbawiony kilku wad, ale za te pieniążki się opłaca.

Filmik i fotki wrzucę jak znajdę troszkę czasu, niestety zbliża się sesja i wszelkie zaliczenia z nią związane, tak więc prawdopodobnie najwcześniej w lipcu.

Boruc95 - jak rozumiem potrzebny Ci kontroler który podaje sygnał na wzmacniacze do galv ze sterowaniem DMX i ewentualnie Music ?
    Jeśli tak to pisz na priva lub motykami[at]gmail.com. Mam taki sterownik na zbyciu.

Pozdrawiam, motykami.

• #11 31 Maj 2011 13:42
    Boruc95
    Poziom 10  

Tak, tak właśnie o taki kontroler mi chodzi. Dawniej były do dostania takie sterowane przez samą muzyke, DMX nie było. Na wakacjach zabieram się do budowy projektora RGB 1/1.5W.

Pozdrawiam.

• #12 31 Maj 2011 22:49
    DJ_KLIMA
    Poziom 12  

Jakie wartości tych potencjometrów :) cobym nie eksperymentował :) 10k/A ?

• #13 31 Maj 2011 23:03
    motykami
    Poziom 18  

Potencjometry 10k lub mogą tez być 100k.
    W przypadku sygnału symetrycznego (czyli jeśli masz wejście na wzmacniaczach X+ GND X- ) musisz zastosować potencjometry podwójne (tzw. stereo) i wtedy jeden potencjometr do sygnału + drugi do - (podpięte oczywiście standardowo potencjometrycznie). Lub jeśli masz sygnał niesymetryczny (X GND) to wystarczy Ci pojedynczy potencjometr.

Charakterystyka oczywiście liniowa A (choć z tymi oznaczeniami różnie bywa, spotkałem się z potencjometrami o oznaczeniu B a z charakterystyką liniową).

Ja u siebie mam potencjometry podwójne 100k.

Pozdrawiam, motykami.

• #14 12 Cze 2011 18:08
    PiAsKoS
    Poziom 15  

W jaki sposób rozwiązałeś odbijanie obrazu w osi X i osi Y ?
    Na wzmacniaczach operacyjnych czy w jakiś bardziej prosty, mechaniczny sposób?