Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie oświetleniem z centrali alarmowej satel integra

ferdek16 29 May 2011 18:51 31597 43
Automation24
  • #31
    robson321
    Level 11  
    „Automatyka ma wspomagać i uzupełniać człowieka, zastępując wiele funkcji człowieka, a nie być samą dla siebie, zmuszając domownika do przystosowywania swoich zachowań dla automatyki.”

    Nikt nikogo nie zmusza do przystosowywania swoich zachowań. Automatyka ma wspomagać człowieka i z tym się zgadzam.
    Jak wszyscy pytają się po co to? Najczęstsza odpowiedz dla oszczędności. A moim zdaniem dla bajeru bo ja mam a sąsiad nie :)
    Ale co przeszkadza mieć kilka funkcji w swoim domu, które naprawdę ułatwią nam życie.
    Sterowanie temperaturą.
    Termostat w pokoju, który pilnuje zadanej temperatury w danych pomieszczeniach, nie musimy biegać do grzejników i przykręcać ręcznie. Podobnie jest gdy wychodzimy z domu nie musimy „przykręcać grzejników” tylko uzbrajając alarm (brak użytkowników w domu) spowoduje ze obniży nam się temperatura o kilka stopni we wszystkich strefach. A po powrocie do domu i rozbrojeniu systemu mamy po kilku minutach komfortową temperaturę. Czy się nad tym zastanawiamy czy to jest ułatwienie i jakieś oszczędności?
    Sterowanie oświetleniem np. zewnętrznym, garażowym
    Wracamy do domu późnym wieczorem, otwarcie bramy wjazdowej powoduje zapalenie światła na zewnątrz a garażowej światła w garażu. Równie dobrze możemy otwiarać obie bramy jednym przyciskiem.
    Automatyka czy ułatwienie? Instalujemy sobie automat do bramy wjazdowej i do garażowej. Do obu zestawów instalatorzy dokładają piloty. Jeśli mamy alarm z czujkami zewnętrznymi to najprawdopodobniej mamy kolejny pilot od alarmu i tak chcąc wejść do domu musze mieć kilka pilotów. A zapomniałem o bramie, wjazdowej na osiedle to kolejny pilot.
    Jak można prościej? Jeden pilot np. do integry i mamy do wykorzystania 6 przycisków. A jeśli to połączymy to jednym przyciskiem możemy opóźnić czujki zewnętrzne, otworzyć bramę na osiedle oraz do domku. Otwarcie bramy garażowej robimy na oddzielnym przycisku bo możemy chcieć zostawić autko na podjeździe.

    Te i kilka innych drobiazgów możemy zrobić na sterowniku PLC, centrali, LCN, i wielu innych systemach, kwestia to cena...
  • Automation24
  • #32
    pi_ter
    Level 10  
    Początkowo miałem podobny pomysł jak ferdek16 zrobienia automatyki na integrze. Co prawda trochę nie wyobrażam sobie w domu tych 100 obwodów oświetleniowych, u mnie jest połowa i to już wystarczyło abym się wycofał z integry. Zrobienie ciekawych rzeczy jest strasznie upierdliwe z zżera za dużo we/wy (nawet jeśli wirtualne to kiedyś się skończą). U mnie stanęło na przekaźnikach bistabilnych zamela PBM-02 (i teraz mam piecyk w rozdzielni - raczej ich nie polecam, ale zadecydowała cena i przeświadczenie że to tymczasówka). Integra wspomaga tylko sterowanie pojedynczymi obwodami zapal/zgaś światło i takietam proste rzeczy.
    Obecnie jestem na etapie wyboru sterownika PLC (wybór na dziś to fatek) oraz wmawiania sobie że to wszystko jest mi potrzebne...

    oczywiście wypowiadam się tylko jako amator z zamiłowaniem do "kabelków"...
  • #33
    maolat
    Level 13  
    Witam,
    Podpinam się pod temat, gdyż do tej pory na centralach Intega wykonywałem głównie SSWiN, a w swoim mieszkaniu chciałem rozszerzyć jej funkcjonalność o sterowanie kilkoma obwodami oświetlenia przy pomocy pilota np. Elmes STX i odbiornika CH20HR, a zarazem poeksperymentować.
    Jeśli chodzi o obwody przycisków i punktów świetlnych - wszystkie zbiegają się w rozdzielni. Między Integrą a rozdzielnią są ułożone przewody.
    I teraz chiałem się zorientować czy instalację elektryczną mam normalnie wykonać na przekaźnikach bistabilnych, aby sterować oświetleniem przyciskami dzwonkowymi, a do Integry dokładam INT-(I)ORS i jego wyjścia wpinam równolegle z przyciskami ? Czy jest możliwość ominięcia dublowania przekaźników bistabilnych i INT-(I)ORS ?
    Pozdrawiam
  • #34
    Plumpi
    Heating systems specialist
    maolat wrote:
    Witam,
    Podpinam się pod temat, gdyż do tej pory na centralach Intega wykonywałem głównie SSWiN, a w swoim mieszkaniu chciałem rozszerzyć jej funkcjonalność o sterowanie kilkoma obwodami oświetlenia przy pomocy pilota np. Elmes STX i odbiornika CH20HR, a zarazem poeksperymentować.
    Jeśli chodzi o obwody przycisków i punktów świetlnych - wszystkie zbiegają się w rozdzielni. Między Integrą a rozdzielnią są ułożone przewody.
    I teraz chiałem się zorientować czy instalację elektryczną mam normalnie wykonać na przekaźnikach bistabilnych, aby sterować oświetleniem przyciskami dzwonkowymi, a do Integry dokładam INT-(I)ORS i jego wyjścia wpinam równolegle z przyciskami ? Czy jest możliwość ominięcia dublowania przekaźników bistabilnych i INT-(I)ORS ?
    Pozdrawiam


    Automatyka w centralach alarmowych to zbyt mocno powiedzane i zbyt mocno nadużywane określenie. W rzeczywistości umożliwiają one realizowanie bardzo prostych funkcji czasowych i logicznych bez rozbudowanych zależności, a przy tym stwarzając wiele problemów i wiele ograniczeń.
    Można natomiast wykorzystać pewne sygnały takie jak pobudzenie konkretnych czujek czy sygnały zazbrojenia/rozbrojenia centrali do sterowania automatyką.
    Jeżeli chcesz tworzyć bardziej złożone zależności czasowe i logiczne to zapomnij o przekaźnikach bistabilnych czy monostabilnych, bo całość będzie bardzo droga. Tu o wiele lespiej jest zastosować jeden duży sterownik PLC i w nim realizować dowolne funkcje i zależności logiczne.
    W tego typu sterownikcha można realizować mniej lub bardziej rozbudowane zależności, wszystko zalezy od sterownika i jego możliwości rozbudowy.
    W przypadku najprostszych sterowników PLC zwanych powszechnie przekaźnikami programowalnymi zrealizujesz już spodstawowe funkcje, do których musiał byś użyć kilkadziesiąt czy nawet kilkuset przekaźników mono i bistabilnych.
    Wewnętrzne struktury takich sterowniczków PLC realizują właśnie takie same funkcje jak przkaźniki mono i bistabilne, a ponadto dają dodatkowe możliwości rozbudowy o zegary czasu rzeczywistego oraz zdalne sterowanie oraz nadzór z poziomu komputera czy też internet. Takie rozwiązania dają możliwość wystartowania z systemem automatyki w stosunkowo niewielkich kosztach.
    Innym sposobem jest zastosowanie konkretnego systemu inteligentnego domu. Tu masz o wiele większe możliwości jak w przypadku PLC, ale koszty będą znacznie wyższe, a mnogość funkcji bezużytecznych.

    Jeżeli chodzi o programowanie to najłatwiejsze jest w systemach inteligentnego domu, ponieważ w większości przypadków ogranicza się do wyboru gotowej funkcji i nadaniu jej odpowiednich parametrów.
    W przypadku PLC musisz się niestety trochę nagłówkować jak zrealizować daną funkcję, która Cię interesuje, ponieważ torzysz program z podstawowych funkcji logicznych.
  • Automation24
  • #35
    maolat
    Level 13  
    Spodziewałem się Twojej odpowiedźi właśnie w kierunku sterowników PLC i pewnie wziąłbym je pod uwagę, gdybym nie miał już zakupionych tych urządzeń (Integra 64, INT-KSG, INT-IORS, ETHM-1 i kilka przekaźników bistabilnych z demontażu).
    Ponadto nie zależy mi na tworzeniu złożonych zależności czasowych i logicznych (aczkolwiek PW w tym temacie), a na sterowaniu oświetleniem z pilota (głównie dwóch obwodów w pokoju dziecięcym i jednego zewnętrznego), dlatego pytałem czy mój sposób połączenia tych urządzeń będzie prawidłowy.
  • #36
    robson321
    Level 11  
    Do rozdzielni od centrali prowadzimy 1 przewód alarmowy jest to magistrala, jeżeli masz INT-(I)ORS to podłączasz do niego magistralę do wejść przyciski dzwonkowe, a do wyjść obwody oświetleniowe.
    Po co przekaźniki bistabilne?
    Moduł INT-ORS kosztuje ok. 380 zł i mamy tylko 8 wyjść przekaźnikowych, które w wyniku zwarcia obwody oświetleniowego mogą się uszkodzić, wówczas oddajemy taki moduł do serwisu.
    A można kupić Ekspander wejść CA-64E (150zł) i CA-64O-OC (145zł) i osiem przekaźników np. Relpol RM85 z podstawką wówczas w przypadku awarii jednego z przekaźników możemy go spokojnie wymienić. Do tego rozwiązania potrzebny jest jeszcze zasilacz 12 V zasilający przekaźniki.

    Dodano po 20 [minuty]:

    Co do Sterowania przez piloty to najłatwiej wykorzystać piloty produkowane przez Satela, ale można tak jak i Ty to planujesz. Co do obwodu zewnętrznego to można wykorzystać w taki sposób. Zrób sterowanie np. bramy garażowej i bramy wjazdowej z sytemu alarmowego i zależność np. naruszenie wejścia od bramy wjazdowej w wybranych godzinach załącza oświetlenie zewnętrzne. Podobnie można zrobić w przypadku alarmu. Wywołanie alarmu powoduje zapalnie oświetlenia zewnętrznego.
    Jeżeli masz furtkę to można wykorzystać klawiaturę INT-SCR-BL, która będzie pełniła funkcję kontroli dostępu a przy okazji również może otwierać bramę wjazdową i rozbrajać czujki zewnętrzne. Przycisk wyjścia można umieścić wówczas przy furtce z logiką ze jeżeli załączona jest jakaś strefa w domu to przycisk jest nieaktywny.
  • #37
    maolat
    Level 13  
    Jakoś nie widzę wpinania kilku YDY 3x1,5mm2 pod INT-IORS lub inny ekspander wejść (chyba że przez jakieś listwy montażowe), bo takowe zostały już ułożone. Przekaźniki bistabilne chociażby po to, że jak ulegnie awarii, płyta centrali lub ekspander we/wy, to go wypinam, a oświetlenie działa dalej poza dodatkowymi funkcjami (sterowanie z pilota, manipulatora lub ETHM-1).
    Jeśli uszkodzę przekaźnik bistabilny, to też łatwa podmiana.
    Ponadto ten sprzęt już posiadam i chciałbym go wykorzystać, stąd pytanie czy moja koncepcja sie sprawdzi, a wszystkie tutaj zaproponowane będę brał pod uwagę w przyszłych instalacjach.
  • #38
    robson321
    Level 11  
    Co do funkcji jakie pojawiły się w centrali to np. możliwość grupowego załączania i wyłączania wyjść bistabilnych i mono. Czyli ten Set i Reset. Teraz można przy pomocy jednego przycisku dzwonkowego załączyć grupę oświetleniową.
    W ofercie pojawił się również moduł INT-KNX, jeżeli kogoś nie zadawala zwykłe zdalne zał/wył przy pomocy centrali alarmowej

    Dodano po 11 [minuty]:

    Ok nie wiedziałem jakie przewody są ułożone. Ja poprowadziłem od wszystkich włączników 6x0.5 mm2. Zastosowałem takie rozwiązanie bez przekaźników bistabilnych, aby mieć cały czas podgląd czy dane oświetlenie jest załączone czy nie np. poprzez GuardX lub z manipulatora… Jeżeli dane wyjście w centrali jest załączone to oświetlenie również…Link
  • #39
    maolat
    Level 13  
    Gdybym pomyślał o tych funkcjach na początku remontu również bym zastosował ytdy do wyłączników... no ale niestety.
    W każdym bądź razie dziękuję za pomoc.


    Witam ponownie,
    Odpaliłem oświetlenie w oparciu o te moduły INT IORS i mam takie pytanie.
    Z różnych źródeł słyszałem, że sterowanie wejściami centrali przy użyciu przycisków monostabilnych ma ograniczenie, tj. pomiędzy załączeniami i wyłączeniami musi upłynąć czas ok. 3-4 sekund. W mieszkaniu mam zamontowane zwykłe przyciski dzwonkowe (pojedyncze) oraz przyciski żaluzjowe (świecznikowe). Problem z czasem miedzy załącz, a wyłącz wystepuje tylko i wyłącznie przy przyciskach pojedyńczych, przy żaluzjowych chodzi to elegacko, mogę pstrykać jak mi się podoba i nie muszę czekać tych 3-4 sekund. Dodam, że przyciski pojedyncze, jak i żaluzjowe wpięte są w ten sam moduł oraz wszystkie wejścia oprogramowane są identycznie.
    Przemierzyłem wyłączniki i na zacisk gdzie normalnie posyła się fazę mam wpięte COMy z centrali, a wyjścia przycisków na linie centrali Zx.
    Może ktoś mnie oświecić dlaczego tak jest ?

    Pozdrawiam
    Kamil
  • #40
    maolat
    Level 13  
    Witam ponownie,
    Odpaliłem oświetlenie w oparciu o te moduły INT IORS i mam takie pytanie.
    Z różnych źródeł słyszałem, że sterowanie wejściami centrali przy użyciu przycisków monostabilnych ma ograniczenie, tj. pomiędzy załączeniami i wyłączeniami musi upłynąć czas ok. 3-4 sekund. W mieszkaniu mam zamontowane zwykłe przyciski dzwonkowe (pojedyncze) oraz przyciski żaluzjowe (świecznikowe). Problem z czasem miedzy załącz, a wyłącz wystepuje tylko i wyłącznie przy przyciskach pojedyńczych, przy żaluzjowych chodzi to elegacko, mogę pstrykać jak mi się podoba i nie muszę czekać tych 3-4 sekund. Dodam, że przyciski pojedyncze, jak i żaluzjowe wpięte są w ten sam moduł oraz wszystkie wejścia oprogramowane są identycznie.
    Przemierzyłem wyłączniki i na zacisk gdzie normalnie posyła się fazę mam wpięte COMy z centrali, a wyjścia przycisków na linie centrali Zx.
    Może ktoś mnie oświecić dlaczego tak jest ?

    Pozdrawiam
    Kamil
  • #41
    robson321
    Level 11  
    Tak między przyciskami występuje 3,5 s przerwy (Satel twierdzi że tak ma być i tego nie zmieni), ale jest obejście tzn. w funkcjach centrali jest załącz/wyłącz czuwanie w wybranej partycji oraz zaznaczamy sterowanie naruszeniem.
    Tworzymy partycję 2 Automatyka a w niej 1 strefę np. ster oświet. wszystkie przyciski które mamy ustawiamy na zał/wył czuwanie strefy 1 ster. oswiet. a przy tych wejściach odznaczamy opcję ster. naruszeniem, i mamy możliwość załączania/ wyłączania oświetlenia bez przerwy 3,5 s.... wadą jest że mamy w systemie jakąś strefę która czuwa... nawet jak alarm nie jest uzbrojony... mam nadzieję że jasno napisałem :)
  • #42
    maolat
    Level 13  
    No tak, ale mi w ramach jednej partycji, a nawet strefy przyciski żaluzjowe działają bez zwłoki, a przyciski pojedyncze ze zwłoką.
    Wejścia skonfigurowane (jednakowo) jako przełącznik bistabilny, które wyzwalają dane wyjście.
  • #43
    trothlik
    Level 10  
    Plumpi wrote:

    Niestety ale systemy alarmowe póki co są zbyt ubogie, aby można było zrealizować złożone funkcje logiczne.


    podepnę się pod temat bo wydaje mi się dość ciekawy.
    Co do funkcji logicznych bawiłem się ATSem w którym można tworzyć tzw makro. można wykorzystać ich kilka i złożyć w jakiej sekwencji. co prawda do światła tego nie wykorzystywałem ale możliwości ogranicza jedynie wyobraźnia.
  • #44
    ekmir
    Level 24  
    robson321 wrote:

    Moduł INT-ORS kosztuje ok. 380 zł i mamy tylko 8 wyjść przekaźnikowych, które w wyniku zwarcia obwody oświetleniowego mogą się uszkodzić, wówczas oddajemy taki moduł do serwisu.
    A można kupić Ekspander wejść CA-64E (150zł) i CA-64O-OC (145zł) i osiem przekaźników np. Relpol RM85 z podstawką wówczas w przypadku awarii jednego z przekaźników możemy go spokojnie wymienić. Do tego rozwiązania potrzebny jest jeszcze zasilacz 12 V zasilający przekaźniki.


    maolat wrote:
    Jakoś nie widzę wpinania kilku YDY 3x1,5mm2 pod INT-IORS lub inny ekspander wejść (chyba że przez jakieś listwy montażowe), bo takowe zostały już ułożone. Przekaźniki bistabilne chociażby po to, że jak ulegnie awarii, płyta centrali lub ekspander we/wy, to go wypinam, a oświetlenie działa dalej poza dodatkowymi funkcjami (sterowanie z pilota, manipulatora lub ETHM-1).
    Jeśli uszkodzę przekaźnik bistabilny, to też łatwa podmiana.
    Ponadto ten sprzęt już posiadam i chciałbym go wykorzystać, stąd pytanie czy moja koncepcja sie sprawdzi, a wszystkie tutaj zaproponowane będę brał pod uwagę w przyszłych instalacjach.


    Czyli lepszym rozwiązaniem do sterowania oświetleniem będzie zastosowanie przekaźników bistabilnych (np. serii BIS), a w przypadku sterowania roletami korzystniej będzie zastosować sterowniki rolet (np. serii STR) ?