Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie oświetleniem z centrali alarmowej satel integra

ferdek16 29 May 2011 18:51 31432 43
Optex
 • #1
  ferdek16
  Level 17  
  Witam, potrzebuje pomocy wskazówek , mianowicie chodzi mi o sterowanie oświetleniem z centrali alarmowej chodzi o to aby po uzbrojeniu alarmu wyłączyły się wszystkie ewentualnie włączone światła i aby co jakiś czas był sygnalizowany stan obecności i światło w np korytarzu się włączyło. Proszę o pomoc jakich elementów użyć i jakiś schemat jak to wykonać, planuje tez zrobić rolety sterowane z alarmu ale to już mniejszy problem bo wiem jak to wykonać  ............................................................................
  Ogłoszenie

  Przeczytaj również:
  Satel Integra - konfiguracja systemu - wybrane zagadnienia Wybrane najciekawsze tematy dotyczące konfiguracji systemu Satel Integra
  Wyjścia (programowalne i nie tylko) central alarmowych
  Jak działają wyjścia alarmowe centrali
  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik
  Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik
  Typy wyjść centrali Integra, które stosujemy przy "automatyce" domowej

  Piec C.O. - integracja z alarmem (np. Satel Integra)
  ETHM 1 Plus/ Integra Control. Wybrane zagadnienia.


  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
 • Optex
 • #2
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Instalacja elektryczna już istnieje czy będziesz ją dopiero układał?
 • #3
  gm821124
  Level 15  
  Podstawa to odpowiednie wykonanie instalacji elektrycznej. Reszta to kwestia sterowania z modułu przekaźnikowego montowanego na szynie w tablicy elektrycznej.
 • Optex
 • #5
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Co masz na myśli pisząc?:

  ferdek16 wrote:
  ... aby co jakiś czas był sygnalizowany stan obecności i światło w np korytarzu się włączyło
 • #6
  Anonymous
  Level 1  
 • #7
  humek
  Level 32  
  Masz kilka możliwości.Albo dołączysz moduł przekaźnikowy do tablicy rozdzielczej (INT-ORS) ale myślę że nie masz tam w tablicy wyprowadzonych wszystkich punktów które chcesz włączać -no chyba ze masz instalację EiB w co wątpię.Druga możliwość to zastosowanie małych przekaźników o prądzie maksymalnym cewki 50mA (np. FINDER typ 40.61) które umieścisz pod wyłacznikami oświetlenia - równolegle z nimi i bedziesz sterować z centrali za pomocą 2 żył 0,5mm - musisz rozłożyć instalację-okablowanie sterujace.Trzecia możliwość to ABAX albo ACU-100 i kilka modułów ASW-100 do dowolnej centrali INTEGRA lub INTEGRA 128WRL i ASW-100.Reszta to oprogramowanie i działa.
 • #8
  Misiek1233
  Level 19  
  Stosując moduły wyjść przekaźnikowych satela pamiętaj o ich obciążalności. Zastosowane przez satela przekaźniki nie grzeszą wygórowanymi parametrami.
 • #9
  ferdek16
  Level 17  
  dziekanuje za zainteresowanie tematem, zapomniałem wcześniej dodać że ściany są puste dopiero będę to kablował w któryś dzień dlatego wcześniej się orientuje w sytuacji, planuje zrobić wszystkie wypusty i łączniki do rozdzielni ( duża szafa w garażu na ok 300-400 modułów ) i teraz co dalej alarm tv i reszta niema problemu tylko co z tym sterowaniem jak kable dać i jakie urządzenia montować
 • #10
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Dobrze było by wtedy podciągnąć do rozdzielni (miejsca zamontowania tych przekaźników sterowanych z centralki alarmowej) dodatkowych przewodów z łączników w ścianach. Czy będą to wszystkie łączniki czy tylko wybrane to już twoja sprawa (i kasa). Wtedy będziesz mógł sterować sobie załączanie i wyłączanie oświetlenia, programując wyjścia w centrali alarmowej. Zawsze kabel to kabel.
 • #11
  Anonymous
  Level 1  
 • #12
  ferdek16
  Level 17  
  Robi się ciekawie, a więc tak na 100% wszystkie punkty oświetleniowe a także łączniki zejdą się w rozdzielni byłem na budowie i wyszło mi tak na oko ok 100 obwodów oświetleniowych i ok 120 obwodów łączników + do tego inne obwody gniazda rolety siła brama itp więc rozdzielnia na pewno większa lepiej niech miejsca zostanie niż ma braknąć. teraz kwestia ty modułów będę ich musiał zamontować kilkanaście bo w grę wchodzą wszystkie wypusty , oprócz zewnętrznego do tego bistabilne przekaźniki i teraz jest klaps jak to ogarnąć , widziałem już ten moduł INT-ORS i jak to podłączyć do centrali a jak do obwodów, jak by ktoś podał na podstawie jednego wypustu i łącznika. Na rolety mam taki pomysł wszystkie kable w rozdzielni od napędów, łączników lokalnych i centralnych w rozdzielni dla każdego sterownik rolet i do tergo sterowane z alarmu, uzbrajam zamykają się rozbrajam otwierają, brama automat przesuwna do tego ośw zewnętrzne otwieram bramę jeżeli jest ciemno załącza się zmierzchowa plus czasówka na jakiś tam czas, to samo z zamykaniem, oprócz tego z łącznika, kocioł co nie wchodzi w grę tylko sterownik w korytarzu, ewentualnie zastanowię się nad przeciwoblodzeniowym chodnika i podjazdu do tego przeciw nawisowe w rynnach ale to już nie problem. jedyne co mnie przeraża to oświetlenie i te moduły co ich nie ogarniam zbytnio
 • #13
  xury
  Automation specialist
  Hmm a może zamiast Integry kup sobiecentrale Rokonet Prosys i moduł X10 ?
  W Stanach popularny, w Europie rzadziej widywany.
  Zaleta to że sterowanie odbywa się kablami elektrycznymi, nie potrzeba nic modernizować instalacji. Moduły wykonawcze są adresowane.
 • #14
  zola3
  Level 15  
  Albo jeszcze lepiej popatrz na system nexo - przeznaczony dokładnie do takich rzeczy, jakie chcesz osiągnąć. Potrafi znacznie więcej i dużo prostsza instalacja elektryczna. Moduły wykonawcze wsadzasz pod włączniki i łączysz je magistralą (skrętką)
 • #15
  ferdek16
  Level 17  
  nie wchodzi w grę ponieważ mam już integre na stanie.
 • #16
  Misiek1233
  Level 19  
  Problem w tym że przy tej ilości obwodów to nawet największa integra nie "poradzi" ;)))

  Obawiam się że będziesz musiał to rozwiązać stosując dedykowane sterowniki programowalne takie jak np. LOGO albo inne ustrojstwa Simensa.
 • #17
  ferdek16
  Level 17  
  Dlaczego sie nie da to w sumie ok 100 obwodów osw a centrale można rozbudować. ewentualnie opchnę integre i zainwestuje w pełen system nexo jak to zaproponował pewien użytkownik w nim tez można rożne kombinacje robić rolety itp
 • #18
  rokycky
  Level 23  
  Automatyka na Integrze to lekka pomyłka... to sie nadaje co najwyzej do prostych funkcji typu zapal swiatlo jak jest ruch w pomieszczeniu, albo alarm itp. Pełnej automatyki nie zrobisz, na chwile obecną jest to za słaba platforma.

  Poczytaj o wspomnianym X10, jak masz ciągoty do Linux'a to bedziesz usatysfakcjonowany, za oceanem sporo z tym kombinują
 • #19
  ferdek16
  Level 17  
  Tak się zorientowałem w tym i zastanawiam się nad tym x10 i nexo , tylko pytanie jak jest z alarmem w tych systemach. A tak z innej beczki wie ktos gdzie można zrobić dobry kurs albo praktykę na typowe KNX/EIB
 • #20
  rokycky
  Level 23  
  Najszybciej u głównego importera/dystrybutora... chyba logiczne...
 • #21
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Centrale alarmowe śrenio nadają się do sterowania oświetleniem ze względu zbyt ubogą logikę i brak wielu funkcji.
  Ja dla przykładu robię to w ten sposób, że alarm realizuje tylko i wyłącznie funkcje alarmu, zaś automatykę robię na sterownikach programowalnych.
  Z centrali wyprowadzam tylko potrzebne mi sygnały poprzez moduł wyjść.
  Większość z tych wyjść powtarza sygnały wejściowe z czujek + sygnały zazbrojenia larmu + zdalne sterowanie jeżeli jest takie wykorzystywane.
  W sterownikach zaś programuję wiele zależności logicznych i czasowych.
 • #22
  w5h0so
  Level 12  
  Plumpi wrote:
  W sterownikach zaś programuję wiele zależności logicznych i czasowych.


  Mógłbyś zdradzić co to za sterowniki?
 • #23
  Plumpi
  Heating systems specialist
  w5h0so wrote:
  Mógłbyś zdradzić co to za sterowniki?


  Zależnie od potrzeb, wielkości obiektu oraz potrzeb zaimplementowania określonych funkcji. Czasami są to tanie, małe sterowniczki nazywane "programowalnymi przekaźnikami", a czasami większe jednostki. Wszystko zależy od potrzeb, wielkości obiektu i zasobności portfela klienta.
  Robiłem tego typu instalacje na małych: Easy firmy Moeller, Zelio firmy Schneider, Logo firmy Siemens, AF i SR firmy Array.
  Większe natomiast: Simatic firmy Siemens, Vision firmy Unitronics oraz w oparciu o własne rowiązania na mikrokontrolerach firmy Atmel.
 • #24
  ferdek16
  Level 17  
  Quote:
  Najszybciej u głównego importera/dystrybutora... chyba logiczne...
  powiem szczeże , że nie logiczne bo chodziło mi o konkret firme i miejsce tym sie zajmująca aby było sprawdzone i warte wydania kasy
 • #25
  Plumpi
  Heating systems specialist
  ferdek16 wrote:
  powiem szczeże , że nie logiczne bo chodziło mi o konkret firme i miejsce tym sie zajmująca aby było sprawdzone i warte wydania kasy


  Nie możesz powiedzieć szczerze, bo jeszcze nie próbowałeś.
  Jeżeli chodzi o wypowiedź kolegi Rokycky to jest ona jak najbardziej prawidłowa.
  Oczywiście są firmy, które "żyją" z kursów, ale po pierwsze, że jest ich mało, a po drugie, że koszty takiego szkolenia są bardzo wysokie i nie opłaca się robić takiego szkolenia tylko po to, żeby sobie w domu zrobić instalację.
  Co zaś się tyczy producentów i dystrybutorów to często organizują prezentacje i szkolenia. Nie rzadko nieodpłatnie.
  Jednak ile byś nie wydał kasy to i tak najważniejsze jest w tym abyś sam szukał informacji i ją pozyskiwał. Ponadto do zdobycia wiedzy w tym zakresie nie wystarczy tylko i wyłącznie wiedza zdobyta w szkole elektycznej. Poza tym praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.
  Dla przykładu ja od kilkunastu lat montuję alarmy. Wiele central powinienem mieć w przysłowiowym "jednym paluszku". Niestety tak nie jest dlatego, że co trochę mam do czynienia z innymi centralami. Za każdym razem trzeba sięgnąć do dokumentacji i się trochę zastanowić, pomimo, że jestem elektronikiem-automatykiem z 25 letnim doświadczeniem.
 • #26
  ferdek16
  Level 17  
  Rozumiem, ale nie chodzi tu tylko o instalacje w swoim domku to także inwestycja w przyszłość ponieważ jestem początkującym elektrykiem, najbliższa firma zajmująca się automatyką domową znajduje się ok 100km od mojego miejsca zamieszkania więc chciał bym wyjść na przeciw przyszłym oczekiwaniom , moja praktyka zawodowa jest bardzo mała to tylko 2 lata w zawodzie po 3 dni w tygodniu ale próbuje osiągnąć jak najwięcej, nieraz potrafię siedzieć na budowie do 12 dokupi czegoś nie rozkminie , na praktykach się staram nie tak jak koledzy odwalają aby było i aby 8h zleciało
 • #27
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Podstawowe pytanie czy tę instalację, o której jest mowa chcesz wykonać u siebie czy też u kogoś?
  Jeżeli będziesz robił u kogoś to odradzam, abyś porywał się na takie instalacje z prostego powodu, że możesz "polegnąć", a ludzie bywają bezlitośni.
  Jeżeli robisz u siebie, to poza straconym czasem i pieniędzmi, co najwyżej stracisz funkcjonalność tej instalacji, ale jest to "poligon", na którym możesz przeprowadzać doświadczenia bez większych konsekwencji i sankcji prawnych.

  Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to trzeba sobie dokładnie rozpisać co gdzie chcesz uzyskać. W jaki sposób ma się włączać światło, jak gasić, czy ma być załączane i wyłaczane ręcznie i z ilu wyłączników, czy ma się załączać automatycznie i automatycznie gasić, czy ma być zamontowane sterowanie rolet, otwieranie drzwi, furtki, czy mają być uwzględniane pory dnia (widno-ciemno).
  Następnie trzeba określić jakich i ile czujek trzeba użyć, aby zrealizować daną funkcję. Tu trzeba niestety sięgnąć do dokumentacji czujek ruchu i dowiedzieć się na jakiej zasadzie one działają, w którym kierunku są najbardziej czułe, czego trzeba unikać, żeby nie powodowały fałszywych alarmów, w których miejscach należy je instalować aby spełniały swoje zadanie. Jeżeli tu masz wątpliwości to trzeba sobie zmontować taką czujkę na jakimś stojaku (np. fotograficznym), podłączyć ją do akumulatora 12V i trochę się nią pobawić stawiając w różnych miejscach i patrząc kiedy i jak reaguje na ruch w różnych kierunkach. Trzeba przy tym przeanalizować ustawienie późniejsze mebli i tak dobrać miejsca usytowania tych czujek, aby realizowały Twoje założenia.
  Przykładowo jeżeli mamy długi korytarz to użyjemy czujki o wąskim kącie typu Alley lub 2-3 czujek standardowych. Jeżeli mamy korytarz połączony z salonem i chcemy aby czujka zapalała nam światło w korytzrzu, kiedy przechodzimy to musimy znaleźć takie miejsce do usytuowania tej czujki, żeby reagował na ruch tylko i wyłącznie w obszarze korytarza i nie reagował na ruch w salonie.

  Nastepnie trzeba rozplanować instalację.
  Przewody do czujek i całego alarmu - do każdej czujki oddzielny przewód, kończący się w miejscu, gdzie będzie centrala.
  Przewody oświetleniowe - do każdego punktu oświetlenia oraz wyłącznika oddzielnie ze skrzynki rozdzielczej.
  Gniazda wydzielić obwody, które będą odłączane i których odłączać nie można - poprowadzić przewody niezależne dla tych obwodów.
  Z roletami piszesz, ze wiesz jak to zrobić, dlatego nie opisuję.
  Poprowadzić przewody pomiędzy centralą alarmową, a rozdzielnią. Tu kwestia jest czy moduł wyjść przekaźnikowych będzie się znajdował w rozdzielni czy w centrali alarmowej, ponieważ od tego zależy jakie i ile przewodów należy położyć.
  Jeżeli wykonasz w taki sposób instalację to później trzeba pomyślec czym to sterować. Tu najlepiej jest zastosować sterownik programowalny.
 • #28
  ferdek16
  Level 17  
  Instalacja będzie w moim domku wiec będzie to moje laboratorium :P
 • #29
  robson321
  Level 11  
  Automatyka na Integrze WRL dlaczego nie… http://www.youtube.com/user/wwweintegralpl
  Co nam daje taka automatyka?
  Sterowanie z:
  -komórki
  -internetu
  -manipulatora
  -pilota ABAX
  -przyciskami „dzwonkowymi”
  Jaka jest zaleta? CENA
  Co do utrudnień to nie możemy sterować oświetleniem RGB, i ściemniaczami, ale i to już pomału przestaje być problemem. Na rynku dostępne są już przetworniki C>A
  Dodatkowe korzyści to możliwość wykorzystania wszystkich sygnałów jakie wchodzą do centrali.
  Np. z kontaktronów. Gdy otwieramy drzwi wejściowe zapala nam się światło w hollu. Mamy czas na rozbrojenie alarmu. Podobnie możemy zrobić ze spiżarnią otwarcie drzwi powoduje zapalenie światła a zamknięcie zgaszenie. Co do sterowania oświetleniem zewnętrznym naruszenie czujki lub użycie pilota, który otwiera nam bramę wjazdową powoduje zapalenie światła na zewnątrz, a gdy otwieramy bramę garażową i jest ciemno to zapali nam się światło w garażu. Nie musimy wjeżdżać do ciemnego pomieszczenia lub wysiadać i zapalać światło.
  Co zrobione zostało na Interze:
  - oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne około 50 punktów (sterowane z przycisków, pilota, komputera, pewnymi zdarzeniami , timerami pod nieobecność użytkowników)
  - alarm z podziałem na 4 strefy(sterowane podobnie jak oświetlenie)
  -ogrzewaniem podłogowym oraz CO (regulacja temperatury w każdej ze stref, a pod nieobecność użytkowników, obniżenie temperatury, sterowanie w wybranych przedziałach czasowych ogrzewaniem podłogowym)
  -sterowanie bramami wjazdowymi i garażowymi (obie bramy oraz oświetlenie i co tylko chcemy możemy sterować z jednego pilota- dostępnych jest 6 przycisków, które możemy dowolnie zaprogramować i sterować tym co jest podłączone do centrali)
 • #30
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Tyle, że sterowanie poprzez internet czy komórkę nie można nazwać automatyką.
  To są typowe "wodotryki", które zapewne robią wrażenie, ale na dłuższą metę stają się bezużyteczne i są tylko i wyłacznie gadżetem, którym możemy sie pochwalić przed nowymi gośćmi w domu.
  Prawdziwa automatyka to szereg funkcji i zależności logicznych, czasowych oraz poziomów, które wpływają na pracę całej instalacji w sposób mało zauważalny przez domowników i nie utrudniający im normalnego funkcjonowania. Automatyka ma wspomagać i uzupełniać człowieka, zastępując wiele funkcji człowieka, a nie być samą dla siebie, zmuszając domownika do przystosowywania swoich zachowań dla automatyki.

  Niestety ale systemy alarmowe póki co są zbyt ubogie, aby można było zrealizować złożone funkcje logiczne.