Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie oświetleniem z centrali alarmowej satel integra

ferdek16 29 May 2011 18:51 31024 43
Optex
 • #1
  ferdek16
  Level 17  
  Witam, potrzebuje pomocy wskazówek , mianowicie chodzi mi o sterowanie oświetleniem z centrali alarmowej chodzi o to aby po uzbrojeniu alarmu wyłączyły się wszystkie ewentualnie włączone światła i aby co jakiś czas był sygnalizowany stan obecności i światło w np korytarzu się włączyło. Proszę o pomoc jakich elementów użyć i jakiś schemat jak to wykonać, planuje tez zrobić rolety sterowane z alarmu ale to już mniejszy problem bo wiem jak to wykonać  ............................................................................
  Ogłoszenie

  Przeczytaj również:
  Satel Integra - konfiguracja systemu - wybrane zagadnienia Wybrane najciekawsze tematy dotyczące konfiguracji systemu Satel Integra
  Wyjścia (programowalne i nie tylko) central alarmowych
  Jak działają wyjścia alarmowe centrali
  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik
  Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik
  Typy wyjść centrali Integra, które stosujemy przy "automatyce" domowej

  Piec C.O. - integracja z alarmem (np. Satel Integra)
  ETHM 1 Plus/ Integra Control. Wybrane zagadnienia.


  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
 • Optex
 • #2
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Instalacja elektryczna już istnieje czy będziesz ją dopiero układał?
 • #3
  gm821124
  Level 15  
  Podstawa to odpowiednie wykonanie instalacji elektrycznej. Reszta to kwestia sterowania z modułu przekaźnikowego montowanego na szynie w tablicy elektrycznej.
 • Optex
 • #5
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Co masz na myśli pisząc?:

  ferdek16 wrote:
  ... aby co jakiś czas był sygnalizowany stan obecności i światło w np korytarzu się włączyło
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  humek
  Level 32  
  Masz kilka możliwości.Albo dołączysz moduł przekaźnikowy do tablicy rozdzielczej (INT-ORS) ale myślę że nie masz tam w tablicy wyprowadzonych wszystkich punktów które chcesz włączać -no chyba ze masz instalację EiB w co wątpię.Druga możliwość to zastosowanie małych przekaźników o prądzie maksymalnym cewki 50mA (np. FINDER typ 40.61) które umieścisz pod wyłacznikami oświetlenia - równolegle z nimi i bedziesz sterować z centrali za pomocą 2 żył 0,5mm - musisz rozłożyć instalację-okablowanie sterujace.Trzecia możliwość to ABAX albo ACU-100 i kilka modułów ASW-100 do dowolnej centrali INTEGRA lub INTEGRA 128WRL i ASW-100.Reszta to oprogramowanie i działa.
 • #8
  Misiek1233
  Level 19  
  Stosując moduły wyjść przekaźnikowych satela pamiętaj o ich obciążalności. Zastosowane przez satela przekaźniki nie grzeszą wygórowanymi parametrami.
 • #9
  ferdek16
  Level 17  
  dziekanuje za zainteresowanie tematem, zapomniałem wcześniej dodać że ściany są puste dopiero będę to kablował w któryś dzień dlatego wcześniej się orientuje w sytuacji, planuje zrobić wszystkie wypusty i łączniki do rozdzielni ( duża szafa w garażu na ok 300-400 modułów ) i teraz co dalej alarm tv i reszta niema problemu tylko co z tym sterowaniem jak kable dać i jakie urządzenia montować
 • #10
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Dobrze było by wtedy podciągnąć do rozdzielni (miejsca zamontowania tych przekaźników sterowanych z centralki alarmowej) dodatkowych przewodów z łączników w ścianach. Czy będą to wszystkie łączniki czy tylko wybrane to już twoja sprawa (i kasa). Wtedy będziesz mógł sterować sobie załączanie i wyłączanie oświetlenia, programując wyjścia w centrali alarmowej. Zawsze kabel to kabel.
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  ferdek16
  Level 17  
  Robi się ciekawie, a więc tak na 100% wszystkie punkty oświetleniowe a także łączniki zejdą się w rozdzielni byłem na budowie i wyszło mi tak na oko ok 100 obwodów oświetleniowych i ok 120 obwodów łączników + do tego inne obwody gniazda rolety siła brama itp więc rozdzielnia na pewno większa lepiej niech miejsca zostanie niż ma braknąć. teraz kwestia ty modułów będę ich musiał zamontować kilkanaście bo w grę wchodzą wszystkie wypusty , oprócz zewnętrznego do tego bistabilne przekaźniki i teraz jest klaps jak to ogarnąć , widziałem już ten moduł INT-ORS i jak to podłączyć do centrali a jak do obwodów, jak by ktoś podał na podstawie jednego wypustu i łącznika. Na rolety mam taki pomysł wszystkie kable w rozdzielni od napędów, łączników lokalnych i centralnych w rozdzielni dla każdego sterownik rolet i do tergo sterowane z alarmu, uzbrajam zamykają się rozbrajam otwierają, brama automat przesuwna do tego ośw zewnętrzne otwieram bramę jeżeli jest ciemno załącza się zmierzchowa plus czasówka na jakiś tam czas, to samo z zamykaniem, oprócz tego z łącznika, kocioł co nie wchodzi w grę tylko sterownik w korytarzu, ewentualnie zastanowię się nad przeciwoblodzeniowym chodnika i podjazdu do tego przeciw nawisowe w rynnach ale to już nie problem. jedyne co mnie przeraża to oświetlenie i te moduły co ich nie ogarniam zbytnio
 • #13
  xury
  Automation specialist
  Hmm a może zamiast Integry kup sobiecentrale Rokonet Prosys i moduł X10 ?
  W Stanach popularny, w Europie rzadziej widywany.
  Zaleta to że sterowanie odbywa się kablami elektrycznymi, nie potrzeba nic modernizować instalacji. Moduły wykonawcze są adresowane.
 • #14
  zola3
  Level 14  
  Albo jeszcze lepiej popatrz na system nexo - przeznaczony dokładnie do takich rzeczy, jakie chcesz osiągnąć. Potrafi znacznie więcej i dużo prostsza instalacja elektryczna. Moduły wykonawcze wsadzasz pod włączniki i łączysz je magistralą (skrętką)
 • #15
  ferdek16
  Level 17  
  nie wchodzi w grę ponieważ mam już integre na stanie.
 • #16
  Misiek1233
  Level 19  
  Problem w tym że przy tej ilości obwodów to nawet największa integra nie "poradzi" ;)))

  Obawiam się że będziesz musiał to rozwiązać stosując dedykowane sterowniki programowalne takie jak np. LOGO albo inne ustrojstwa Simensa.
 • #17
  ferdek16
  Level 17  
  Dlaczego sie nie da to w sumie ok 100 obwodów osw a centrale można rozbudować. ewentualnie opchnę integre i zainwestuje w pełen system nexo jak to zaproponował pewien użytkownik w nim tez można rożne kombinacje robić rolety itp
 • #18
  rokycky
  Level 23  
  Automatyka na Integrze to lekka pomyłka... to sie nadaje co najwyzej do prostych funkcji typu zapal swiatlo jak jest ruch w pomieszczeniu, albo alarm itp. Pełnej automatyki nie zrobisz, na chwile obecną jest to za słaba platforma.

  Poczytaj o wspomnianym X10, jak masz ciągoty do Linux'a to bedziesz usatysfakcjonowany, za oceanem sporo z tym kombinują
 • #19
  ferdek16
  Level 17  
  Tak się zorientowałem w tym i zastanawiam się nad tym x10 i nexo , tylko pytanie jak jest z alarmem w tych systemach. A tak z innej beczki wie ktos gdzie można zrobić dobry kurs albo praktykę na typowe KNX/EIB
 • #20
  rokycky
  Level 23  
  Najszybciej u głównego importera/dystrybutora... chyba logiczne...
 • #21
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Centrale alarmowe śrenio nadają się do sterowania oświetleniem ze względu zbyt ubogą logikę i brak wielu funkcji.
  Ja dla przykładu robię to w ten sposób, że alarm realizuje tylko i wyłącznie funkcje alarmu, zaś automatykę robię na sterownikach programowalnych.
  Z centrali wyprowadzam tylko potrzebne mi sygnały poprzez moduł wyjść.
  Większość z tych wyjść powtarza sygnały wejściowe z czujek + sygnały zazbrojenia larmu + zdalne sterowanie jeżeli jest takie wykorzystywane.
  W sterownikach zaś programuję wiele zależności logicznych i czasowych.
 • #22
  w5h0so
  Level 12  
  Plumpi wrote:
  W sterownikach zaś programuję wiele zależności logicznych i czasowych.


  Mógłbyś zdradzić co to za sterowniki?
 • #23
  Plumpi
  Heating systems specialist
  w5h0so wrote:
  Mógłbyś zdradzić co to za sterowniki?


  Zależnie od potrzeb, wielkości obiektu oraz potrzeb zaimplementowania określonych funkcji. Czasami są to tanie, małe sterowniczki nazywane "programowalnymi przekaźnikami", a czasami większe jednostki. Wszystko zależy od potrzeb, wielkości obiektu i zasobności portfela klienta.
  Robiłem tego typu instalacje na małych: Easy firmy Moeller, Zelio firmy Schneider, Logo firmy Siemens, AF i SR firmy Array.
  Większe natomiast: Simatic firmy Siemens, Vision firmy Unitronics oraz w oparciu o własne rowiązania na mikrokontrolerach firmy Atmel.
 • #24
  ferdek16
  Level 17  
  Quote:
  Najszybciej u głównego importera/dystrybutora... chyba logiczne...
  powiem szczeże , że nie logiczne bo chodziło mi o konkret firme i miejsce tym sie zajmująca aby było sprawdzone i warte wydania kasy
 • #25
  Plumpi
  Heating systems specialist
  ferdek16 wrote:
  powiem szczeże , że nie logiczne bo chodziło mi o konkret firme i miejsce tym sie zajmująca aby było sprawdzone i warte wydania kasy


  Nie możesz powiedzieć szczerze, bo jeszcze nie próbowałeś.
  Jeżeli chodzi o wypowiedź kolegi Rokycky to jest ona jak najbardziej prawidłowa.
  Oczywiście są firmy, które "żyją" z kursów, ale po pierwsze, że jest ich mało, a po drugie, że koszty takiego szkolenia są bardzo wysokie i nie opłaca się robić takiego szkolenia tylko po to, żeby sobie w domu zrobić instalację.
  Co zaś się tyczy producentów i dystrybutorów to często organizują prezentacje i szkolenia. Nie rzadko nieodpłatnie.
  Jednak ile byś nie wydał kasy to i tak najważniejsze jest w tym abyś sam szukał informacji i ją pozyskiwał. Ponadto do zdobycia wiedzy w tym zakresie nie wystarczy tylko i wyłącznie wiedza zdobyta w szkole elektycznej. Poza tym praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.
  Dla przykładu ja od kilkunastu lat montuję alarmy. Wiele central powinienem mieć w przysłowiowym "jednym paluszku". Niestety tak nie jest dlatego, że co trochę mam do czynienia z innymi centralami. Za każdym razem trzeba sięgnąć do dokumentacji i się trochę zastanowić, pomimo, że jestem elektronikiem-automatykiem z 25 letnim doświadczeniem.
 • #26
  ferdek16
  Level 17  
  Rozumiem, ale nie chodzi tu tylko o instalacje w swoim domku to także inwestycja w przyszłość ponieważ jestem początkującym elektrykiem, najbliższa firma zajmująca się automatyką domową znajduje się ok 100km od mojego miejsca zamieszkania więc chciał bym wyjść na przeciw przyszłym oczekiwaniom , moja praktyka zawodowa jest bardzo mała to tylko 2 lata w zawodzie po 3 dni w tygodniu ale próbuje osiągnąć jak najwięcej, nieraz potrafię siedzieć na budowie do 12 dokupi czegoś nie rozkminie , na praktykach się staram nie tak jak koledzy odwalają aby było i aby 8h zleciało
 • #27
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Podstawowe pytanie czy tę instalację, o której jest mowa chcesz wykonać u siebie czy też u kogoś?
  Jeżeli będziesz robił u kogoś to odradzam, abyś porywał się na takie instalacje z prostego powodu, że możesz "polegnąć", a ludzie bywają bezlitośni.
  Jeżeli robisz u siebie, to poza straconym czasem i pieniędzmi, co najwyżej stracisz funkcjonalność tej instalacji, ale jest to "poligon", na którym możesz przeprowadzać doświadczenia bez większych konsekwencji i sankcji prawnych.

  Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to trzeba sobie dokładnie rozpisać co gdzie chcesz uzyskać. W jaki sposób ma się włączać światło, jak gasić, czy ma być załączane i wyłaczane ręcznie i z ilu wyłączników, czy ma się załączać automatycznie i automatycznie gasić, czy ma być zamontowane sterowanie rolet, otwieranie drzwi, furtki, czy mają być uwzględniane pory dnia (widno-ciemno).
  Następnie trzeba określić jakich i ile czujek trzeba użyć, aby zrealizować daną funkcję. Tu trzeba niestety sięgnąć do dokumentacji czujek ruchu i dowiedzieć się na jakiej zasadzie one działają, w którym kierunku są najbardziej czułe, czego trzeba unikać, żeby nie powodowały fałszywych alarmów, w których miejscach należy je instalować aby spełniały swoje zadanie. Jeżeli tu masz wątpliwości to trzeba sobie zmontować taką czujkę na jakimś stojaku (np. fotograficznym), podłączyć ją do akumulatora 12V i trochę się nią pobawić stawiając w różnych miejscach i patrząc kiedy i jak reaguje na ruch w różnych kierunkach. Trzeba przy tym przeanalizować ustawienie późniejsze mebli i tak dobrać miejsca usytowania tych czujek, aby realizowały Twoje założenia.
  Przykładowo jeżeli mamy długi korytarz to użyjemy czujki o wąskim kącie typu Alley lub 2-3 czujek standardowych. Jeżeli mamy korytarz połączony z salonem i chcemy aby czujka zapalała nam światło w korytzrzu, kiedy przechodzimy to musimy znaleźć takie miejsce do usytuowania tej czujki, żeby reagował na ruch tylko i wyłącznie w obszarze korytarza i nie reagował na ruch w salonie.

  Nastepnie trzeba rozplanować instalację.
  Przewody do czujek i całego alarmu - do każdej czujki oddzielny przewód, kończący się w miejscu, gdzie będzie centrala.
  Przewody oświetleniowe - do każdego punktu oświetlenia oraz wyłącznika oddzielnie ze skrzynki rozdzielczej.
  Gniazda wydzielić obwody, które będą odłączane i których odłączać nie można - poprowadzić przewody niezależne dla tych obwodów.
  Z roletami piszesz, ze wiesz jak to zrobić, dlatego nie opisuję.
  Poprowadzić przewody pomiędzy centralą alarmową, a rozdzielnią. Tu kwestia jest czy moduł wyjść przekaźnikowych będzie się znajdował w rozdzielni czy w centrali alarmowej, ponieważ od tego zależy jakie i ile przewodów należy położyć.
  Jeżeli wykonasz w taki sposób instalację to później trzeba pomyślec czym to sterować. Tu najlepiej jest zastosować sterownik programowalny.
 • #28
  ferdek16
  Level 17  
  Instalacja będzie w moim domku wiec będzie to moje laboratorium :P
 • #29
  robson321
  Level 11  
  Automatyka na Integrze WRL dlaczego nie… http://www.youtube.com/user/wwweintegralpl
  Co nam daje taka automatyka?
  Sterowanie z:
  -komórki
  -internetu
  -manipulatora
  -pilota ABAX
  -przyciskami „dzwonkowymi”
  Jaka jest zaleta? CENA
  Co do utrudnień to nie możemy sterować oświetleniem RGB, i ściemniaczami, ale i to już pomału przestaje być problemem. Na rynku dostępne są już przetworniki C>A
  Dodatkowe korzyści to możliwość wykorzystania wszystkich sygnałów jakie wchodzą do centrali.
  Np. z kontaktronów. Gdy otwieramy drzwi wejściowe zapala nam się światło w hollu. Mamy czas na rozbrojenie alarmu. Podobnie możemy zrobić ze spiżarnią otwarcie drzwi powoduje zapalenie światła a zamknięcie zgaszenie. Co do sterowania oświetleniem zewnętrznym naruszenie czujki lub użycie pilota, który otwiera nam bramę wjazdową powoduje zapalenie światła na zewnątrz, a gdy otwieramy bramę garażową i jest ciemno to zapali nam się światło w garażu. Nie musimy wjeżdżać do ciemnego pomieszczenia lub wysiadać i zapalać światło.
  Co zrobione zostało na Interze:
  - oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne około 50 punktów (sterowane z przycisków, pilota, komputera, pewnymi zdarzeniami , timerami pod nieobecność użytkowników)
  - alarm z podziałem na 4 strefy(sterowane podobnie jak oświetlenie)
  -ogrzewaniem podłogowym oraz CO (regulacja temperatury w każdej ze stref, a pod nieobecność użytkowników, obniżenie temperatury, sterowanie w wybranych przedziałach czasowych ogrzewaniem podłogowym)
  -sterowanie bramami wjazdowymi i garażowymi (obie bramy oraz oświetlenie i co tylko chcemy możemy sterować z jednego pilota- dostępnych jest 6 przycisków, które możemy dowolnie zaprogramować i sterować tym co jest podłączone do centrali)
 • #30
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Tyle, że sterowanie poprzez internet czy komórkę nie można nazwać automatyką.
  To są typowe "wodotryki", które zapewne robią wrażenie, ale na dłuższą metę stają się bezużyteczne i są tylko i wyłacznie gadżetem, którym możemy sie pochwalić przed nowymi gośćmi w domu.
  Prawdziwa automatyka to szereg funkcji i zależności logicznych, czasowych oraz poziomów, które wpływają na pracę całej instalacji w sposób mało zauważalny przez domowników i nie utrudniający im normalnego funkcjonowania. Automatyka ma wspomagać i uzupełniać człowieka, zastępując wiele funkcji człowieka, a nie być samą dla siebie, zmuszając domownika do przystosowywania swoich zachowań dla automatyki.

  Niestety ale systemy alarmowe póki co są zbyt ubogie, aby można było zrealizować złożone funkcje logiczne.