Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router na parterze a wifi na pietrze co najlepiej zastosować

eleCTr 29 May 2011 19:59 13507 10
SterControl
    eleCTr
    Level 10  
    Witam Panowie jest taka sprawa posiadam router Dlink DSL-2740B z modemem adsl i neostrade.Mieszkam domu piętrowym i problem w tym że na górze jest słaby sygnał(router jest na parterze).
    Chciałbym zwiększyć zasięg sygnału tj wyżej na piętrze żeby był internet bezproblemowo. Kupno nowej wiekszej anteny nie wchodzi w gre dlatego postanowilem zakupić router ewentualnie accespoint, polaczyć go kablem z routerm na dole ( wcałym domu mam rozprowadzoną sieć LAN- gniazdo w każdym pomieszczeniu które schodzą się przy routerze na dole dlatego to nie problem) i postawić go na górze. Zależy mi na tym aby w domu była jedna sieć wifi z bardzo dobrym zasięgiem.

Pytanie moje co dokładnie musze kupić accespoint czy lepiej router z jakimś trybem accespoint aby to chodziło niezawodnie. Chce to zrobić raz i porządnie. Preferuję urządzenia firmy D-link.

dziekuję i pozdrawiam za poświęcony czas
  • SterControl
    salmon
    Moderator of Networks, Internet
    Skoro preferujesz D-Linka, kup jakiś router tej firmy, skonfiguruj WiFi, ustaw niekolidujące IP, wyłącz na nim DHCP i połącz routery LAN-ami. AP nie opłaca się kupować po prostu...
    eleCTr
    Level 10  
    A to będzię jedna sieć WiFi wtedy? Tak jak pisałem wyżej chce aby to była jedna całość aby sieci przez siebie nie "przenikały".
  • SterControl
    salmon
    Jak ustawisz to samo SSID, ten sam typ i klucz zabezpieczeń, a najlepiej różne kanały, to karta WiFi laptopa/komórki/itp. sama "wskoczy" na najsilniejszy punkt. Nawet gdybyś sieci nazwał różnie od siebie i pokonfigurował w ten sposób połączenia do konkretnych punktów dostępowych, to dalej fizycznie będzie to ta sama sieć lokalna. O ile nie włączysz (jeśli jest taka funkcja w routerze) izolacji klientów bezprzewodowych - w taki wypadku lokalnie klienci jednego punktu dostępowego między sobą by się nie "widzieli".
    vonANdrew
    Level 12  
    dużą masz tą chatę?, możne wystarczy przestawić obecny router, np na szafę lub gdziekolwiek wyżej. Wtedy sprawdzić czy sygnał się nie polepszył. A także proponuje przeskanować czy np. sąsiad nie nadaje już na Twoim kanale i obaj się zakłócacie. Ściągnij jakiś netstumbler czy coś podobnego, znajdź wolny kanał i wtedy testuj.

Zazwyczaj taki routerek wystarcza na pokrycie domu, no chyba ze trzyma się go w sejfie lub mieszka w bunkrze.
    eleCTr
    Level 10  
    salmon no właśnie chce zrobić tak, że jak sie bedzie przenosić komputerer (laptopa) do innego pomieszczenia to zeby on sam łapał tą sieć ale zeby byla ta sama. Ja nie mialbym roblemu ale np moja mama jakby mnie nie bylo w domu i cos sie jej rozlaczy to nie poradzi sobie z przestawieniem tego ;) Dlatego chce zrobic to wa taki sposob aby w calym domu byla jedna siec a urzadzeie na pietrze ktore poprostu bedzie nadawac to samo co nadole tylko ze na gorze :) Czy aby napewno twoj sposob nie bedzie sprawial problemow w uzytkowaniu osobom ktora nie sa biegle w sieciach / :)

vonANdrew dom duży poniemiecki wyremontowany od podstaw tj sufity izolowane , stropy. Sciany na dole maja grubosc 88cm na gorze kolo 40(OD NOWOSCI) takze na dlinku dir-524 problem byl z zasiegiem juz w drugim pokoju dlatego kupilem ten router + dodatkowo trzy nowe antenki 28cm. Sam router w porownaniu do dir 254 i dir 300 to naprawde skok doprzodu jesli chodzi o zasięg na gorze tez jest sygnal ale tak po przekatnej czyli w sypialni juz zaniki lub jest tak slaby ze lepiej aby podlaczyc sie na gniazdko..

Problem polega na tym ze router ladnei lezy w miejscu gdzie jest caly sprzed rtv, miejsca na wyzsze antenki za bardzo nie mam, dlatego ten router lub ap chce zasttosowac.

Takie pytanie mam odnosnie dzialania AP to on wzmacnia sygnal czy tak jakby przesyla go dalej i jest poprostu innym nadajnikiem? Tak jak wyzej wspomnialem nie chce tworzyc dodatkowej sieci.
    vonANdrew
    Level 12  
    To jest tak masz teraz Router z wbudowanym AP, aby powiększyć zasięg radiowy, należy zakupić sam AP. Taki zakupiony AP powinien miec funkcje repeater lub WDS, ale twój Router z wbudowanym AP nie ma WDS. W takim wypadku odpuszczamy WDS.

Czyli poszukujesz AP (każdy samodzielny AP ma repeater). Repeater to taki tryb AP w którym to odbiera sygnał od Routera i go wzmacnia, to taki przekaźnik ze wzmacniaczem. W takim wypadku zachowasz jedna sieć.

Teraz trzeba wybrac jaki AP, gustujesz w dlinkach, a masz 802.11n czyli tez z tej rodziny najlepiej znaleźć AP
    tu masz AP tańszy z mniejszym zasięgiem: Link
    Natomiast tu z większym zasiegiem( na twój bunkier w sam raz, jeśli nie szkoda kasy):Link
    eleCTr
    Level 10  
    Aha rozumiem.

Najlepszym rozwiazaniem bedzie dla mnie AP. Funkcja repeter to odbior bezprzewodowo oraz przesyl dalej. Czy jest mozliwosc zrobienia tego po kablu rj45? tzn zeby ap nie odbieral go bezprzewodowo tylko zeby sygnal ktory ma przeslac dalej odbieral go poprzez kabel podprowadzony z routera.

Kolejna spawa to pytanie bujmując temat na logikę.. czy zamiast kupować AP jest możliwość zakup routera (ktore defacto sa znacznie tansze) i aby ustawić goaby funkcjonowal jak zwykly AP ?
    na logikę biorac jesli cos jest routerem z ap calkowicie konfigurowalnym to rowniez po odpowiedniej konfiguracji mogloby byc rowniez samym AP. Wg mnie to kwestia oprogramowania. wiec?..
    salmon
    Dobrze kombinujesz, obecnie nie opłaca się już kupować AP-ków. na routerku ustawiasz IP taki, żeby nie kolidował z niczym innym w sieci, wyłączasz DHCP, nie używasz portu WAN i masz AP+switch.

Co do mojego sposobu budowy sieci bezprzewodowej (jeden SSID, klucz, różne kanały) to Ameryki nie odkrywam - takie funkcje są zaszyte od prawie samych początków WiFi. Zwłaszcza w Twoim przypadku, gdzie dzięki grubym ścianom będą bardzo duże róznice pomiędzy poziomem sygnału z jednego i drugiego AP i cele przez nie obsługiwane nie będą bardzo się zazębiać, dzięki czemu nie będzie ciągłego przeskakiwania z jednego na drugiego AP-ka.

O funkcji repeater zapomnij - połącz kablem. Skoro nowy AP ma stać w obrębie słabego zasięgu starego, to co ma powtarzać, jak sam będzie ledwo się komunikował ? Szumy ?
    eleCTr
    Level 10  
    Salman namowiles mnie kupuje router ;) (tak w glebi duszy przeczuwalem ze takie bedzie rozwiazanie najrozsadniejsze z punktu widzenia kosztow) ale wazne sie poradzic kogos kto juz cos takiego testował.

Powiedz mi router oczywiscie dlink :> jakis specjalny musi byc, osobiscie rozwazam kilka opcji to jest dir-600 dir-615 oraz dir-635 co o tym myslisz ? czy to musi byc jakis mocno elastyczny w kwestiach konfiguracji i potrzebuje co bardziej zaawansowanego ?

Teraz konfiguracja, kwestia zmiany ip w sieci oraz ip dostepowego jest dla mnie oczywista, tylko pytanie male odnosci wejscia WAN w nowym routerze, rozumiem ze kabel do nowego routera mam podlaczyc do jednego z 4 switchowych wyjsc? troszke to dla mnie dziwne ;) czy ja cos zle rozumuje

Dodano po 10 [minuty]:

vonANdrew wrote:
    Natomiast tu z większym zasiegiem( na twój bunkier w sam raz, jeśli nie szkoda kasy):Link

Zaraz zaraz to, że poniemiecki nie znaczy że zaraz bunkier :)

Mama lubi porozmawiać na skype dla przykładu wieczorem i akurat właśnie w jej sypialni nie ma aż tak dobrego zasiegu. Zdarza sie mu że potrafi zaniknąć, a nie chce jej robić kłopotu bo w sypialni jest gniazdko RJ45 ale w dzisiejszych czasach gdy wifi jest tak powszechne i stosunkowo tanie bezsensem jest siedzenie na kablu moim zdaniem
    salmon
    eleCTr wrote:

Powiedz mi router oczywiscie dlink :> jakis specjalny musi byc, osobiscie rozwazam kilka opcji to jest dir-600 dir-615 oraz dir-635 co o tym myslisz ? czy to musi byc jakis mocno elastyczny w kwestiach konfiguracji i potrzebuje co bardziej zaawansowanego ?

Nic specjalnego nie musi być- i tak wykorzystasz tylko AP i switch, owszem, dobrze byłoby, gdyby WiFi było w tym samym standardzie, co obecne.

eleCTr wrote:

rozumiem ze kabel do nowego routera mam podlaczyc do jednego z 4 switchowych wyjsc? troszke to dla mnie dziwne ;) czy ja cos zle rozumuje

Cóż może dziwne, ale tak trzeba - z LAN pierwszego do LAN drugiego. W ten sposób wszystkie komputery będą w tej samej sieci lokalnej, a nie przedzielone "nowym" routerem.