Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porażenia prądem i inne wypadki. To się może zakończyć śmiercią.

retrofood 07 Sie 2013 00:07 64132 281
  • #151 07 Sie 2013 00:07
    retrofood
    Moderator

Kombajn zaczepił o linię energetyczną, jedna osoba nie żyje.

20-letni mężczyzna nie żyje, a 16-latek trafił do szpitala po tym jak kombajn, którym obaj jechali, zahaczył o linię energetyczną. Do wypadku doszło we wtorek podczas prac polowych w gminie Kazimierza Wielka (woj. świętokrzyskie) - poinformowała policja.

Link

• #152 07 Sie 2013 13:14
    retrofood
    Moderator

Mieszkaniec Jasła wszedł na słup energetyczny. Został porażony i spadł na ziemię. Był pijany.
    Do zdarzenia doszło wczoraj ok. godz. 20.30 przy ul. 17 Stycznia w Jaśle. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 19-latek wracał z trójką znajomych z kąpieliska. - W pewnej chwili zauważył w oddali dym i postanowił sprawdzić, co i gdzie się pali. Odłączył się od znajomych i wszedł na słup. Mężczyzna spadł porażony ze słupa na ziemię - relacjonują jasielscy policjanci.

Porażony prądem 19-latek spadł ze słupa. Jego stan jest ciężki.

• #153 09 Sie 2013 18:38
    retrofood
    Moderator

Pożar od lodówki. Kobieta uciekała z czwórką dzieci.

Cytat:
    Informację potwierdził st. kpt. Arkadiusz Bukowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.

Do zdarzenia doszło ok. godz. 12 na trzecim piętrze bloku. Gdy strażacy przybyli na miejsce, zastali kobietę z czwórką dzieci uciekającą z zadymionej klatki schodowej. Okazało się, że dym wydostawał się z jej własnego mieszkania. "Wiadomo, że zapaliła się lodówka. Prawdopodobnie przyczyną zapłonu było zwarcie instalacji" - powiedział Bukowski.

Jak zwykle. "zwarcie instalacji". Osłabia mnie...

Link

• #154 09 Sie 2013 19:42
    15kVmaciej
    Poziom 35  

retrofood napisał:
    zwarcie instalacji

A jednak możliwe. Słaby kontakt fazy w gniazdku może doprowadzić do przegrzania i pyrolizy elementów, a to już zaproszenie do przebicia między L i N.
    W te upały muszę na okrągło studzić przenośną "klimą" baterię kompensacji, już padła jedna wtyczka i dwa gniazdka.. Zebrałem sporo danych na całkiem niezły artykulik.. :)

• #155 09 Sie 2013 19:57
    retrofood
    Moderator

15kVmaciej napisał:
    retrofood napisał:
    zwarcie instalacji

A jednak możliwe. Słaby kontakt fazy w gniazdku może doprowadzić do przegrzania i pyrolizy elementów, a to już zaproszenie do przebicia między L i N.

I od tego zapaliła się lodówka?

• #156 09 Sie 2013 21:29
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Może nie od tego i nie lodówka, tylko pianka poliuretanowa będąca izolacją termiczną.
    Chciałem Cię wzmocnić, ale widzę, lepiej zostawić osłabionego. To był zapewne Polar gorejący na osiedlu.

• #157 09 Sie 2013 22:09
    retrofood
    Moderator

15kVmaciej napisał:
    Może nie od tego i nie lodówka, tylko pianka poliuretanowa będąca izolacją termiczną.
    Chciałem Cię wzmocnić, ale widzę, lepiej zostawić osłabionego. To był zapewne Polar gorejący na osiedlu.

Jakie wzmocnić? Nawet to co napisałeś, to nie zwarcie. Mnie chodziło o ignorancję dziennikarzy i rzeczników. Dla nich jak prąd - to zwarcie.
    Ty szukasz realnych przyczyn, ale oni Ciebie nie czytają.

• #160 07 Mar 2014 11:42
    retrofood
    Moderator

TyPeczek napisał:
    Brak N ewidentnie.

Ejże... bo się zdenerwuję.

• #161 07 Mar 2014 11:43
    serwisor
    Poziom 29  

TyPeczek Koledzy już pisali - zamieniono "przez przypadek" przewód fazowy z PEN-em, więc nie brak N-a a pełna faza na nim.

• #162 07 Mar 2014 12:09
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

A gdyby PEN po stronie odbiorcy był uziemiony w RG monter na słupie nie kapnął by się że to PEN a nie L ? Nie miał by efektu " iskrzenia " ?

• #163 07 Mar 2014 15:07
    zbich70
    Specjalista elektryk

serwisor napisał:
    Koledzy już pisali - zamieniono "przez przypadek" przewód fazowy z PEN-em

zdzisiek1979 napisał:
    Nie miał by efektu " iskrzenia " ?

Coś mnie chyba ominęło - gdzie to koledzy pisali?
    W linkach podanych przez Krzysztofa nie ma wzmianki o zamianie L i PEN ani że były to prace pod napięciem. :roll:

• #164 07 Mar 2014 15:41
    retrofood
    Moderator

zbich70 napisał:

Coś mnie chyba ominęło - gdzie to koledzy pisali?

W "Kwiatkach...". W lokalnej prasie chyba było więcej.

• #165 07 Mar 2014 15:49
    zbich70
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    W lokalnej prasie chyba było więcej.

No tak. Ale to wciąż doniesienia dziennikarzy, na które trzeba brać gruuubą poprawkę. ;)

• #166 07 Mar 2014 17:07
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Dokładnie opisali to w lokalnej gazecie wymieniali stare przewody na nowe , był też wywiad z właścicielem zwierząt . To co opisywali to mieli oni więcej szczęścia niż rozumu elektrycy że ci ludzie żyją.

• #167 07 Mar 2014 17:14
    zbich70
    Specjalista elektryk

Krzysztof Reszka napisał:
    Dokładnie opisali to w lokalnej gazecie wymieniali stare przewody na nowe , był też wywiad z właścicielem zwierząt .

Nie kwestionuję tego - mogło tak być!
    Ale inny przykład zamieściłem w "kwiatkach". Tam gostek też dawał na mszę, że wciąż żyje. Druga strona medalu.

• #168 07 Mar 2014 17:32
    Krzysztof Reszka

Czytałem to w kwiatkach trudno osądzać ludzi po jednym artykule . Ale tam to zostało im (elektrykom ) udowodnione,chyba będzie prokurator zakładał sprawę.

• #169 14 Cze 2014 09:27
    retrofood
    Moderator

Tak dla chwili refleksji.

"Nastolatka zaczadziła się we własnej łazience. Tlenek węgla zabił ją podczas kąpieli w wannie. Prokuratorzy ze Świebodzina oskarżają dwóch mężczyzn, którzy mieli kontrolować stan techniczny urządzeń w bloku. Nie robili tego, fałszowali jedynie dokumenty."

Poświadczył nieprawdę w protokołach. Stwierdził w treści dokumentu, że instalacja gazowa jest prawidłowa.

To tak pod adresem przeprowadzających kontrolę instalacji elektrycznych w mieszkaniach za 5 PLN od lokalu.

• #170 14 Cze 2014 11:28
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

retrofood napisał:

To tak pod adresem przeprowadzających kontrolę instalacji elektrycznych w mieszkaniach za 5 PLN od lokalu.

Takiej ceny jeszcze nie spotkałem ale całkiem prawdopodobne, że do tego dojdzie. Od kontroli instalacji nic nie przybywa. Nie ma nowego chodnika przed blokiem, pomalowanej klatki i wymienionej instalacji elektrycznej. Jest tylko trochę papieru, który i tak pójdzie na półkę.
    Po co więc przepłacać za przegląd, skoro są oferenci, którzy robią za darmo?

• #171 14 Cze 2014 13:55
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Cześć
    Na ławie oskarżonych zasiądą 60-latek i 77-latek. Pierwszy odpowie za to, że choć miał obowiązek kontrolować instalacje gazowe, nie robił tego. Dopuścił do użytku trefne urządzenia. Nieumyślnie doprowadził do śmierci nastolatki.

Nie spotkałem się jeszcze, żeby osoby dokonujące sprawdzenia szczelności instalacji gazowej, dokonywały przeglądu urządzeń gazowych z wszystkimi czynnościami jakie one podlegają, co najwyżej sprawdzą szczelność gazu do kurka od ogrzewacza, kotła itd. i na tym ich praca się kończy. Nie słyszałem też, żeby takie osoby żądały od właściciela/zarządcy poświadczenie o sprawności tych urządzeń, ale nie ma się co dziwić, wchodzą na 10 minut - szkoda im marnować czas na szukanie dokumentów przez właściciela - ale najwyraźniej jest to ich wielki błąd.

Być może umowa z wykonawcami jest jednoznacznie skonstruowana i obejmuje instalację oraz urządzenia.

W tym konkretnym przypadku nie dokonując wpisu w protokół iż, brakuje kratki nawiewnej, może ich całkowicie pogrążyć (oczywiście mógł ktoś wymienić drzwi, czy zmienić coś w zabudowie tej łazienki po wyjściu tych ludzi)
    Bardzo często kratki są zapychane papierami, taśmami, wpisujemy to w uwagi, nakazujemy usunąć, ale i tak po wyjściu stan rzeczy wraca do "normalności".
    Inną rzeczą jest to, że kilka dni po wyjściu "ekipy" od badania szczelności gazu w instalacji, przychodzimy do przeglądu, naprawy i oczywiście wykrywamy wycieki gazu choćby na przyłączu samych urządzeń.

• #172 14 Cze 2014 16:11
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Odkąd mieszkam to była raz kontrola instalacji elektrycznych przez firmę podwykonawcę. Weszli popatrzeli ile gniazdek w kuchni, czy z bolcami. I tyle ich widziano.
    Podobno kominiarz ma być 2 razy w roku, a ja go widziałem w sumie z 3 razy. z czego tylko raz odważył się zaglądnąć do pieca (nowego) i sprawdzić ciąg. A tak tylko wchodził i pytał czy wszystko OK.
    Jak się zapytałem ile kosztuje wezwanie kominiarza i porządne spojrzenie na wszystko co do jego obowiązków należy + wypisanie protokołu, to odpowiedział, że 60zł od pieca / instalacji kominowej.

• #173 14 Cze 2014 16:32
    retrofood
    Moderator

MARCIN.SLASK napisał:
    Odkąd mieszkam

Napisz kto zarządza obiektem, inaczej to nie ma sensu.

• #174 14 Cze 2014 16:52
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

retrofood napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Odkąd mieszkam

Napisz kto zarządza obiektem, inaczej to nie ma sensu.

Spółdzielnia mieszkaniowa. Mieszkam około 10 lat.

• #175 19 Wrz 2014 17:42
    retrofood
    Moderator

Gitarzysta zespołu "Pod Budą" porażony prądem

... Według relacji świadków podczas próby w czwartek około godziny 18 Jan Hnatowicz, trzymając w jednej ręce gitarę, drugą chwycił mikrofon. Wtedy upadł, uderzył głową o ścianę i stracił przytomność.
    ...
    Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że przyczyną porażenia było nieprawidłowe podłączenie gniazda zasilającego do przewodów elektrycznych. - Sprawę będziemy jeszcze wyjaśniać pod nadzorem prokuratury rejonowej w Suchej Beskidzkiej - zapowiada Anna Rezler z komendy powiatowej policji w Suchej Beskidzkiej...

Źle podłączone gniazdko?

• #177 19 Lis 2014 19:24
    _jta_
    Specjalista elektronik

Co do montażu gniazdek: w lipcu przeprowadziliśmy się (nasz Wydział) do nowego budynku. Pani profesor podłączając komputer została porażona prądem - okazało się, że gniazdko było podłączone tak, że faza była na bolcu uziemiającym (a w komputerze bolec uziemiający jest podłączany do obudowy). Po zgłoszeniu elektrycy zjawili się po kilku, najwyżej kilkunastu minutach, potwierdzili błąd montażu i naprawili. A parę tygodni wcześniej dyrekcja poinformowała nas na zebraniu, w odpowiedzi na moje pytanie, że wszystkie gniazdka są sprawdzone i nic nie grozi...

• #178 19 Lis 2014 19:34
    Krzysztof Reszka

Praktyka na słupie WN znajdującym się pod napięciem ciekawe .

• #179 19 Lis 2014 20:52
    TWK
    Specjalista elektryk

Krzysztof Reszka napisał:
    Praktyka na słupie WN znajdującym się pod napięciem ciekawe .
    Wygląda na SN, a nie WN. Na moje oko na pierwszym planie żerdź ŻN-12, w tle słup rozkraczny linii SN.

• #180 19 Lis 2014 21:07
    Krzysztof Reszka

TWK napisał:
    Wygląda na SN, a nie WN

Ja zacytowałem pismaka, ale widać słup to SN . Co nie zmienia faktu że nie miał prawa być na tym słupie.