Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GNU master i inne sterowniki domowej roboty.

wieczus 30 Maj 2011 08:25 2276 16
  • #1 30 Maj 2011 08:25
    wieczus
    Poziom 14  

witam wszystkich,

Ladnych kilka lat temu na lamach forum elektrody powstal pomysl budowy sterownika modulowego GNUmaster. Pomysl niestety upadl a stalo sie to z roznych powodow. Urlopowy okres letni to dla mnie troche wolnego czasu. Powstal pomysl budowy wlasnego, prostego i taniego sterownika modulowego. Tak naprawde chodzi mi o kawalek sprzetu, ktory po wyjeciu z kartonu w miare szybko moze zostac wykorzystany do prostych instalacji automatyki. W zwiazku z tym prosilbym wszystkich o uwagi i komentarze. Najbardziej bylbym wdzieczny za informacje bazujace na wlasnych doswiadczeniach, sukcesach i porazkach. Co robic a czego omijac jak ognia.

Pozdrawiam
    Tomek

0 16
  • #2 30 Maj 2011 23:21
    jestam
    Specjalista Automatyk

Czy zniknęły powody zarzucenia tamtego pomysłu ?

Poczytaj może to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1561325.html.

wieczus napisał:
    Co robic a czego omijac jak ognia.

Używać seryjnego, łatwo dostępnego sprzętu i oprogramowania narzędziowego. Unikać jak ognia samoróbek. Nie wynajdywać ponownie koła.

0
  • #3 31 Maj 2011 18:59
    wieczus
    Poziom 14  

Witam,

jestam napisał:
    Czy zniknęły powody zarzucenia tamtego pomysłu ?

IMHO powodem zarzucenia tamtego pomysłu byl totalny brak zainteresowania odpowiednich osób. Tematem zainteresowała sie głównie grupa teoretyków - rzucajacych idee - grupa osób o zerowym doświadczeniu w pisaniu firmware, software i konstruowaniu systemów wbudowanych. Pan Teodor zauważył to i dał sobie spokój. On chyba szukał pomocy w praktycznej realizacji projektu. Ogólnikowe, "złote rady" to była dla Niego strata czasu.

Poczytaj może to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1561325.html.
    wieczus napisał:
    Co robic a czego omijac jak ognia.

Używać seryjnego, łatwo dostępnego sprzętu i oprogramowania narzędziowego. Unikać jak ognia samoróbek. Nie wynajdywać ponownie koła.

Coż, dyskusja na ten temat niema chyba sensu. Ostatni miesiac - moje zlecenie to 3 instalacja monitoringu kotłowni. 5 x odczyt temperatury, odczyt położenia zaworu, wizualizacja na WWW - najlepiej przez wifi. Max, pułap cenowy to 1000pln / instalacje. Zaprojektowałem własny system mikroprocesorowy - efekt to zadowolony klient i zarobione pieniadze. Teraz chciałbym rozwijać swój system mikroprocesorowy - stad mój post i prośba o cenne uwagi kolegów z branży automatyki.

Rozwiazanie tematu w oparciu o gotowe (seryjne i wynalezione już koło) nie spełniałoby wymogów finansowych.

Dziekuje koledze za post i zainteresowanie tematem.

Pozdrawiam
    Tomek

0
  • #4 31 Maj 2011 23:41
    315-2DP
    Poziom 17  

wieczus napisał:

Coż, dyskusja na ten temat niema chyba sensu. Ostatni miesiac - moje zlecenie to 3 instalacja monitoringu kotłowni. 5 x odczyt temperatury, odczyt położenia zaworu, wizualizacja na WWW - najlepiej przez wifi. Max, pułap cenowy to 1000pln / instalacje. Zaprojektowałem własny system mikroprocesorowy - efekt to zadowolony klient i zarobione pieniadze. Teraz chciałbym rozwijać swój system mikroprocesorowy - stad mój post i prośba o cenne uwagi kolegów z branży automatyki.

Najtańsze sterownik "seryjny" na rynku to chyba LOGO - coś koło 400 zł za 8 wej./ 4 wyj. Za takie pieniądze na pewno zbudujesz z 3,4 razy większą samoróbkę... jeśli liczyć tylko części. Policz swój czas na zaprojektowanie układu, płytki, wytrawienie i polutowanie i wtedy zobacz czy to takie opłacalne. 15 zł/h to dobra stawka za podpieranie łopaty, a nie wdrażanie automatyki.

0
  • #5 01 Cze 2011 10:19
    wieczus
    Poziom 14  

witam,

Cytat:
    Najtańsze sterownik "seryjny" na rynku to chyba LOGO - coś koło 400 zł za 8 wej./ 4 wyj. Za takie pieniądze na pewno zbudujesz z 3,4 razy większą samoróbkę... jeśli liczyć tylko części. Policz swój czas na zaprojektowanie układu, płytki, wytrawienie i polutowanie i wtedy zobacz czy to takie opłacalne. 15 zł/h to dobra stawka za podpieranie łopaty, a nie wdrażanie automatyki.
    [/quote]

Coż, zgadzam sie z Kolegą ale nie do końca. Zaprojektowanie pierwszej sztuki to sporo pracy. Później to juz tylko wyjmowanie gotowca z pudełka.
    Czasu straciłem dużo - projekt sch, pcb - nie bawiłem sie natomiast lutowaniem i wytrawianiem. Od tego sa firmy zewnętrzne - zajmujące się tym na codzień, W efekcie pierwsza sztuka przekroczyła wspomniany budżet, pozostałe to już zarobek.

Wspomnianym sterownikiem "Logo" nie spełniłbym wymogów zleceniodawcy, podobnie jak każdym innym w cenie poniżej 1000pln. Do tego dochodzą droższe czujniki (teraz używam DS18B20).

Mój post to prośba o pomoc i wskazówki od osób mających za sobą budowę własnego sterownika (uniwersalnego lub dedykowanego). To, że buduje się z gotowych klocków to ja już wiem. Za takie wskazówki również dziekuję jednak z punktu widzenia tematu nie wnoszą one nic ciekawego.

Odnosze wrażenie, że błędnie ulokowałem swój temat. Dział Automatyka ogolna tak chyba już ma. Bazuje się na gotowych rozwiązaniach - bardzo często strzelając z armaty do muchy. Takie podejście ma same zalety, kuleje natomiast strona finansowa. W zwiazku z powyższym prosiłbym Administratora (jeżeli to możliwe) o przeniesienie mojego postu do działu Mikrokontrolery Ogólne.

pozdrawiam
    Tomek

0
  • #6 01 Cze 2011 11:45
    315-2DP
    Poziom 17  

wieczus napisał:

Coż, zgadzam sie z Kolegą ale nie do końca. Zaprojektowanie pierwszej sztuki to sporo pracy. Później to juz tylko wyjmowanie gotowca z pudełka.
    Czasu straciłem dużo - projekt sch, pcb - nie bawiłem sie natomiast lutowaniem i wytrawianiem. Od tego sa firmy zewnętrzne - zajmujące się tym na codzień, W efekcie pierwsza sztuka przekroczyła wspomniany budżet, pozostałe to już zarobek.

Wspomnianym sterownikiem "Logo" nie spełniłbym wymogów zleceniodawcy, podobnie jak każdym innym w cenie poniżej 1000pln. Do tego dochodzą droższe czujniki (teraz używam DS18B20).

Mój post to prośba o pomoc i wskazówki od osób mających za sobą budowę własnego sterownika (uniwersalnego lub dedykowanego). To, że buduje się z gotowych klocków to ja już wiem. Za takie wskazówki również dziekuję jednak z punktu widzenia tematu nie wnoszą one nic ciekawego.

To wniosę jeszcze jedną z punktu widzenia tematu nie wnoszącą nic ciekawego uwagę - sterownik to wcale nie jest najdroższy element układu automatyki.

Ostatnio robiłem projekt szafki sterującej 8 pompami po 4 kW każda. Termiki, styczniki, wyłącznik różnicowo-prądowy, bezpieczniki, szafka, korytka, płyta montażowa, przyciski, lampki i inne "drobiazgi" kosztowały razem coś koło 10 tyś. zł. A sterownik? Coś koło 1200 zł. Zakładając, że zrobisz go sam na bazie gotowych projektów to byś zapłacił 400 zł. Czy to aż taka duża oszczędność?

Pytałeś się wcześniej, czego się wystrzegać? Trzeba się wystrzegać dziadów dla których 500 zł przy temacie za 20 tyś. to majątek. Jak ktoś szczędzi na sprzęt to wątpię, że robotę również doceni odpowienio.

0
  • #7 01 Cze 2011 12:34
    wieczus
    Poziom 14  

315-2DP napisał:
    wieczus napisał:

To wniosę jeszcze jedną z punktu widzenia tematu nie wnoszącą nic ciekawego uwagę - sterownik to wcale nie jest najdroższy element układu automatyki.

Ostatnio robiłem projekt szafki sterującej 8 pompami po 4 kW każda. Termiki, styczniki, wyłącznik różnicowo-prądowy, bezpieczniki, szafka, korytka, płyta montażowa, przyciski, lampki i inne "drobiazgi" kosztowały razem coś koło 10 tyś. zł. A sterownik? Coś koło 1200 zł. Zakładając, że zrobisz go sam na bazie gotowych projektów to byś zapłacił 400 zł. Czy to aż taka duża oszczędność?

Pytałeś się wcześniej, czego się wystrzegać? Trzeba się wystrzegać dziadów dla których 500 zł przy temacie za 20 tyś. to majątek. Jak ktoś szczędzi na sprzęt to wątpię, że robotę również doceni odpowienio.

Zrozumiałem, popełniłem błąd. Na pytanie klienta o realizację projektu w cenie 1000pln powinienem był roześmiać się szczerze i powiedzieć żeby spadał. Szanujący się automatyk albo nie robi nic albo wykonuje zlecenia za 20 tys i więcej. Dziekuję za uświadomienie mi mojego błędu. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Tomek

0
  • #8 01 Cze 2011 12:49
    315-2DP
    Poziom 17  

wieczus napisał:

Zrozumiałem, popełniłem błąd. Na pytanie klienta o realizację projektu w cenie 1000pln powinienem był roześmiać się szczerze i powiedzieć żeby spadał. Szanujący się automatyk albo nie robi nic albo wykonuje zlecenia za 20 tys i więcej.

Nie chodziło mi o to, że zlecenie dla automatyka ma kosztować min. 20 tyś, a mniejsze zlecenia biorą tylko frajerzy. Wcale nie to miałem na myśli.

Powtórzę jeszcze raz - sterownik to wcale nie jest najdroższy element układu automatyki. To, że oszczędzisz 500 zł na samoróbce sterownika to wcale nie znaczy, że na całości będziesz jakoś super konkurencyjny. Podany przykład miał Ci jedynie uświadomić co ile kosztuje i że sterownik "firmowy" to tylko jeden z elementów mieszczącym się nieraz w 10% kosztów sprzętu.

Styczniki też sobie będziesz sam robił, bo tak jest taniej?

0
  • #9 01 Cze 2011 13:03
    wieczus
    Poziom 14  

Zamykam temat. Kopanie się z koniem nie ma sensu.

Tomek

0
  • #10 01 Cze 2011 16:02
    Klakier74
    Poziom 15  

Kolega się obraził mimo, dyskusja nawet się nie zaczęła.

Ja chciałem zwrócić uwagę na inny problem.
    Kolega zrobił jakiś fajny układ, sprzedał klientowi i całkiem możliwe, że odjechał w siną dal. No i fajno ale po 2 latach chcę dołożyć jeszcze 2 temperatury, albo układ nawalił i tragedia.
    Nikt nie zna układu ( poza integratorem, które może jest już nieuchwytny ) i klient musi i tak stworzyć wszystko od początku.

Już kilka razy okazywało się, że zgłaszali się do nas klienci "uszczęśliwieni" jakiś rozwiązaniem "a'la szopa" ( z całym szacunkiem dla Kolegi wieczusa ), bo coś nie działa, albo ma działać inaczej, albo dostawca się rozpłyną w powietrzu, albo olewa klienta.
    Efekt - i tak trzeba wszytko zacząć od nowa bardziej standardowych rozwiązaniach.

Faktycznie rozwiązanie Kolegi jest tanie ale pewnie już taki wcale nie elastyczne i bezpieczne w użytkowaniu. ( jeden z problemów "odziedziczonych" od poprzedników - ktoś dodał falownik do podajnika i układ zaczął radośnie w losowo wybranych momentach dozować wodę )

0
  • #11 01 Cze 2011 18:03
    315-2DP
    Poziom 17  

Klakier74 napisał:
    Kolega się obraził mimo, dyskusja nawet się nie zaczęła.

Ja chciałem zwrócić uwagę na inny problem.
    Kolega zrobił jakiś fajny układ, sprzedał klientowi i całkiem możliwe, że odjechał w siną dal. No i fajno ale po 2 latach chcę dołożyć jeszcze 2 temperatury, albo układ nawalił i tragedia.
    Nikt nie zna układu ( poza integratorem, które może jest już nieuchwytny ) i klient musi i tak stworzyć wszystko od początku.

Już kilka razy okazywało się, że zgłaszali się do nas klienci "uszczęśliwieni" jakiś rozwiązaniem "a'la szopa" ( z całym szacunkiem dla Kolegi wieczusa ), bo coś nie działa, albo ma działać inaczej, albo dostawca się rozpłyną w powietrzu, albo olewa klienta.
    Efekt - i tak trzeba wszytko zacząć od nowa bardziej standardowych rozwiązaniach.

Faktycznie rozwiązanie Kolegi jest tanie ale pewnie już taki wcale nie elastyczne i bezpieczne w użytkowaniu. ( jeden z problemów "odziedziczonych" od poprzedników - ktoś dodał falownik do podajnika i układ zaczął radośnie w losowo wybranych momentach dozować wodę )

I dlatego ja nie przyjmuję argumentacji, że samoróbki - szczególnie biorąc cały czas eksploatacji systemu, czyli nieraz jakieś 20 lat są tańsze od rozwiązań bazujących na gotowcach. W podanym wcześniej przezemnie przykładzie amortyzacja na 20 lat: firmowy PLC vs. samoróbka na uC to firmowy PLC wychodzi o ok. 30 zł drożej rocznie. Dużo jak na przemysł/maszyne która zarabia?

0
  • #12 01 Cze 2011 20:43
    adamac2
    Specjalista Automatyk

A później przyjeżdża inny integrator na obiekt w celu serwisu / przeróbki no i widząc taki układ inwestorowi (inwestor z 1000 zł w kieszeni:]) rozśmieje się w twarz.

Ogólnie brawa dla kolegi za inwencje, zamiłowanie do elektroniki i ambicję.

Ale każdy integrator jednak woli coś z znanym logiem na obudowie:).

0
  • #13 05 Cze 2011 01:06
    jestam
    Specjalista Automatyk

wieczus napisał:

IMHO powodem zarzucenia tamtego pomysłu byl totalny brak zainteresowania odpowiednich osób. Tematem zainteresowała sie głównie grupa teoretyków - rzucajacych idee - grupa osób o zerowym doświadczeniu w pisaniu firmware, software i konstruowaniu systemów wbudowanych.

Nie wydaje mi się możliwe, aby to się zmieniło. Są rzeczy, o których się nie opowiada publicznie.

Osobny problem to skala takiego przedsięwzięcia. Toż to wymaga sześciocyfrowych kwot, dobrze jeśli w złotówkach.

wieczus napisał:

Powstal pomysl budowy wlasnego, prostego i taniego sterownika modulowego. Tak naprawde chodzi mi o kawalek sprzetu, ktory po wyjeciu z kartonu w miare szybko moze zostac wykorzystany do prostych instalacji automatyki.

Sterownik modułowy jest trudniejszy w opracowaniu niż kompaktowy. Nakładu pracy na opracowanie sprzętu spełniającego obowiązujące normy i przepisy nie podejmuję się szacować. Samo oprogramowanie, jeśli ma to być użyteczne do różnych instalacji dla kogoś innego niż autor, to minimum kilka, jeśli nie kilkanaście, osobolat. Całość trzeba zrobić szybko, bo za kilka lat może to zupełnie nie mieć wartości przy obecnym tempie rozwoju elektroniki.

wieczus napisał:

Ostatni miesiac - moje zlecenie to 3 instalacja monitoringu kotłowni. 5 x odczyt temperatury, odczyt położenia zaworu, wizualizacja na WWW - najlepiej przez wifi. Max, pułap cenowy to 1000pln / instalacje. Zaprojektowałem własny system mikroprocesorowy - efekt to zadowolony klient i zarobione pieniadze. Teraz chciałbym rozwijać swój system mikroprocesorowy - stad mój post i prośba o cenne uwagi kolegów z branży automatyki.
    [...]
    Zaprojektowanie pierwszej sztuki to sporo pracy. Później to juz tylko wyjmowanie gotowca z pudełka. Czasu straciłem dużo [...] W efekcie pierwsza sztuka przekroczyła wspomniany budżet, pozostałe to już zarobek.

Tak wygląda opracowanie każdego produktu: inwestycja, praca, czas, później ewentualny zarobek, jak dobrze pójdzie. Nazwij to monitorem kotłowni, dopracuj software, uruchom choćby małoseryjną produkcję i sprzedawaj w markecie budowlanym. Tylko pozostaje jeszcze CE, EMC i cała reszta skrótowców wymaganych przez przepisy.

0
  • #14 09 Cze 2011 20:25
    wieczus
    Poziom 14  

Witam kolegów,

Widze, że temat nie umarł wiec kilka slów komentarza - chociażby do ostatniego postu.

IMHO powodem zarzucenia tamtego pomysłu byl totalny brak zainteresowania odpowiednich osób. Tematem zainteresowała sie głównie grupa teoretyków - rzucajacych idee - grupa osób o zerowym doświadczeniu w pisaniu firmware, software i konstruowaniu systemów wbudowanych............... Nie wydaje mi się możliwe, aby to się zmieniło. Są rzeczy, o których się nie opowiada publicznie.......................

Nie mam pojęcia o jakich to rzeczach się nie mówi. Trzeba tylko zebrać właściwy zespół - to możliwe.

Osobny problem to skala takiego przedsięwzięcia. Toż to wymaga sześciocyfrowych kwot, dobrze jeśli w złotówkach.......................

Bzdura! Proszę uważnie przeczytać mój post. Cytuje:
    Tak naprawde chodzi mi o kawalek sprzetu, ktory po wyjeciu z kartonu w miare szybko moze zostac wykorzystany do prostych instalacji automatyki.
    Sześciocyfrowa kwota ? Niby do czego ?

Powstal pomysl budowy wlasnego, prostego i taniego sterownika modulowego. Tak naprawde chodzi mi o kawalek sprzetu, ktory po wyjeciu z kartonu w miare szybko moze zostac wykorzystany do prostych instalacji automatyki.................
    Sterownik modułowy jest trudniejszy w opracowaniu niż kompaktowy. Nakładu pracy na opracowanie sprzętu spełniającego obowiązujące normy i przepisy nie podejmuję się szacować. Samo oprogramowanie, jeśli ma to być użyteczne do różnych instalacji dla kogoś innego niż autor, to minimum kilka, jeśli nie kilkanaście, osobolat. Całość trzeba zrobić szybko, bo za kilka lat może to zupełnie nie mieć wartości przy obecnym tempie rozwoju elektroniki........................

W ani jednym miejscu nie wspomniałem o opracowywaniu dedykowanego środowiska programistycznego. Nie mam pojęcia czemu kolega uczepił się właśnie tego.

Ostatni miesiac - moje zlecenie to 3 instalacja monitoringu kotłowni. 5 x odczyt temperatury, odczyt położenia zaworu, wizualizacja na WWW - najlepiej przez wifi. Max, pułap cenowy to 1000pln / instalacje. Zaprojektowałem własny system mikroprocesorowy - efekt to zadowolony klient i zarobione pieniadze. Teraz chciałbym rozwijać swój system mikroprocesorowy - stad mój post i prośba o cenne uwagi kolegów z branży automatyki..............................
    Zaprojektowanie pierwszej sztuki to sporo pracy. Później to juz tylko wyjmowanie gotowca z pudełka. Czasu straciłem dużo [...] W efekcie pierwsza sztuka przekroczyła wspomniany budżet, pozostałe to już zarobek..............
    Tak wygląda opracowanie każdego produktu: inwestycja, praca, czas, później ewentualny zarobek, jak dobrze pójdzie. Nazwij to monitorem kotłowni, dopracuj software, uruchom choćby małoseryjną produkcję i sprzedawaj w markecie budowlanym. Tylko pozostaje jeszcze CE, EMC i cała reszta skrótowców wymaganych przez przepisy..........................

Dziekuje za wyjaśnienie jak wygląda opracowanie produktu. Sam pewnie bym na to nie wpadł. Nie mam zamiaru uruchamiać małoseryjenj produkcji i pchać się z tym do marketów. To co opracowuje powstaje tylko i wyłącznie na potrzeby własne / kolegów pasjonatów elektroniki.
    CE, EMC mam już za sobą, 4h inżynierskie to 800 pln wiec żadna kwota. Moduł cpu + karta wejść / wyjść cyfrowych już przebadana.

Tak naprawde to pisząc post chodziło mi o uwagi typu:

- najczęściej używamy kart wejść PNP
    - wyjścia przekaźnikowe min. 5A
    - panel operatorski musi być graficzny albo wystarczy znakowy
    - wyjścia pnp koniećznie z zabezp. polimerowym
    - daruj sobie RTC.... bo i tak raczej nie używamy w prostych systemach

Zamiast tego szacowne grono integratorów wolało poprostu na kimś się wyżyć.

Dziekuje.

ps. pomoc uzyskałem na pewnym forum obcojęzycznym - tam nikt nie proponował mi produkcji własnych styczników. Byly natomiast konkretne podpowiedzi.

0
  • #15 09 Cze 2011 22:06
    315-2DP
    Poziom 17  

wieczus napisał:

W ani jednym miejscu nie wspomniałem o opracowywaniu dedykowanego środowiska programistycznego. Nie mam pojęcia czemu kolega uczepił się właśnie tego.

Może dlatego, że oryginalnym temacie poświęconym GNUmaster padały pomysły, aby powstało także dedykowane oprogramowanie do sterownika. Tak swoją drogą dyskusja rozwinęła się na 4 strony, a mimo to nie udało się ustalić, czy bazą będzie AVR, PIC, czy ARM. Oprogramowanie "dedykowane", czy np. AVR-gcc.

wieczus napisał:
    Tak naprawde to pisząc post chodziło mi o uwagi typu:

- najczęściej używamy kart wejść PNP
    - wyjścia przekaźnikowe min. 5A
    - panel operatorski musi być graficzny albo wystarczy znakowy
    - wyjścia pnp koniećznie z zabezp. polimerowym
    - daruj sobie RTC.... bo i tak raczej nie używamy w prostych systemach

Zamiast tego szacowne grono integratorów wolało poprostu na kimś się wyżyć.

Dziekuje.

ps. pomoc uzyskałem na pewnym forum obcojęzycznym - tam nikt nie proponował mi produkcji własnych styczników. Byly natomiast konkretne podpowiedzi.

To tak naprawdę trzeba było o to zapytać. Sam jesteś sobie winien, bo zamiast doprecyzować pytanie wdałeś się z nami w dyskusję na temat tego, czy samoróbka się opłaca, czy nie a potem się obraziłeś. No ale do tego zresztą miałeś prawo.

0
  • #16 10 Cze 2011 00:55
    jestam
    Specjalista Automatyk

wieczus napisał:
    jestam napisał:
    Osobny problem to skala takiego przedsięwzięcia. Toż to wymaga sześciocyfrowych kwot, dobrze jeśli w złotówkach

Bzdura! Proszę uważnie przeczytać mój post. Cytuje:
    Tak naprawde chodzi mi o kawalek sprzetu, ktory po wyjeciu z kartonu w miare szybko moze zostac wykorzystany do prostych instalacji automatyki.
    Sześciocyfrowa kwota ? Niby do czego ?

Koszt 6 miesięcy pracy 3 nieprzesadnie drogich programistów przekracza 100 000 zł.

wieczus napisał:
    jestam napisał:

Nakładu pracy na opracowanie sprzętu spełniającego obowiązujące normy i przepisy nie podejmuję się szacować. Samo oprogramowanie, jeśli ma to być użyteczne do różnych instalacji dla kogoś innego niż autor, to minimum kilka, jeśli nie kilkanaście, osobolat.

Jeśli kolega zakłada, że potencjalni użytkownicy będą pisali aplikacje dla "prostych instalacji automatyki" w C na mikrokontrolerze, to mogę poradzić tylko ponowne przemyślenie idei.

Zakładam, że to ma być użyteczne także dla kogoś innego niż kolega - to sugeruje tytuł wątku. Być może to moja nadinterpretacja. Jeśli kolega myśli nie o wskrzeszeniu "otwartego" sterownika PLC, ale o czymś, co kolega chce zrobić sam wyłącznie dla siebie - to mnie nic do tego, czy efekt będzie łatwy w użyciu czy wręcz przeciwnie.

0
  • #17 24 Cze 2011 08:56
    wieczus
    Poziom 14  

Pora zamknąć temat.

Dziekuję wszystkim, ktorzy zabrali głos.

Tomek

0