Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz do nadajnika radiolinii w szeregu z transformatorem dużej mocy

bbbno1 30 Maj 2011 10:36 4060 11
  • #1 30 Maj 2011 10:36
    bbbno1
    Poziom 9  

Witam! Mam pewien problem z którym mam nadzieję ktoś da radę pomóc. W mieszkaniu klienta była instalacja wg rysunku:

Niestety na jakimś etapie prac budowlanych zostało przerwane połączenie miedzy włącznikiem D a lampą D. Instalacja teraz wygląda tak:

Wpadłem na pomysł aby wykorzystać do sterowania dwukanałową radiolinię. Mając stałe zasilanie w suficie podwieszanym (1m x 1,5m) tam gdzie lampy C oraz D - spowodowane zmostkowaniem przewodów za wyłącznikiem C możemy zasilić odbiornik radiolinii (oRL)

Moje pytanie dotyczy jednak zasilenia nadajnika radiolinii (nRL). Jak go zasilić? Myślałem aby wykorzystać do tego jakiś maly transformator własnoręcznie nawinięty - kilka zwojów drutu np 2,5mm2 włączony równolegle z włącznikiem transformatora toroidalnego i w szeregu z włącznikiem? - Tak aby nadajnik zasilany był w trakcie włączonego toroida jak i przy wyłączonym - zawsze płynąłby jakiś prąd - w tym przypadku myślę że wystarczający do zasilenia pilota który umieszczony miałby tam być cały czas - bez baterii czy akumulatorków.

Dodatkowo sprawę komplikuje fakt że inwestor żąda aby radiolinia pracowała w trybie monostabilnym - czyli nadawanie na danym kanale musiałoby się odbywać cały czas wraz ze zwartym którymś z klawiszy włącznika więc zapotrzebowanie na energię byłoby ciągłe a pozostawienie baterii byłoby nieracjonalne. Odległość nadajnika od odbiornika - 3 metry. Radiolinia musi być ponieważ jest tańszym rozwiązaniem niz prucie bruzd, łatanie ich i ponowne malowanie. Dodatkowym problemem jest to że elektryk który to robił zagipsował puszki i nie wiadomo gdzie one są więc dostępu do nich brak, możliwości znalezienia ich też nie ma ponieważ na ścianach przyklejone są matowe szyby.

Proszę o pomoc i pomysły jak zrealizować zasilacz do pilota.

0 11
  • #2 30 Maj 2011 18:14
    stasiekm
    Poziom 29  

Moim zdaniem kombinowanie z radiolinią to przerost formy nad treścią. Da się to załatwić 4 diodami:
    Oczywiście, żarówki będą zasilane prądem wyprostowanym jednopowłokowo -będą świeciły ciemniej i nieco migotały.
    da się to zniwelować dołączając równolegle do nich kondensatory.

0
  • #3 30 Maj 2011 22:57
    bbbno1
    Poziom 9  

stasiekm - naprawdę zaisty pomysł. Dzięki! Sprawdzę tylko czy takie rozwiązanie rzeczywiście się sprawdzi, bo o ile wiem to przy zwykłej żarówce będzie działać, a jak będzie ze świetlówką kompaktową albo zasilaczu do halogenów? Bo tego nigdy nie sprawdzałem jak będzie... Sterowanie oparte na radiolinii faktycznie jest przerostem formy, ale czy jest szansa żeby zbudować taki prosty zasilacz do pilota? Z mojego punktu widzenia wiem że da się ale wolałbym żeby ktoś bardziej doświadczony coś podpowiedział.

0
  • #4 30 Maj 2011 23:26
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 31 Maj 2011 09:58
    stomat
    Specjalista elektryk

A dlaczego nie zasilić nadajnika radiolinii "normalnie" wykorzystując wolny przewód między wyłącznikiem D a puszką ?

0
  • #6 31 Maj 2011 14:32
    bbbno1
    Poziom 9  

Dlatego że nie mam dostępu do puszki. Jedyny przewód jakim dysponuję to tylko fazowy - reszta jest przez urządzenia - zasilacze, transformatory i żarówki.

0
  • #7 01 Cze 2011 03:42
    GSM
    Poziom 25  

Witam,

wyjdzie badziewie, ponieważ ten kondensator dość sporawy musiałby być, żeby zmagazynować wystarczającą ilość energii, ażeby "zastąpić" jedną połówkę sinusa przy stosunkowo dużej mocy pobieranej przez żarówkę...

A co do rozwiązania z diodami to trochę je popieram, bo jest eleganckie, ale nic poza tym...

Przeciwny jestem za to radiolinii, siałaby tylko w eter niepotrzebnie gdyby ją ktoś chciał mieć non-stop włączoną, jeszcze jakby to było 433MHz to już w ogóle, be...

Pozdrawiam,
    GSM

0
  • #8 01 Cze 2011 10:08
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 01 Cze 2011 11:02
    GSM
    Poziom 25  

W kwestii radiolinii pozostaje jedynie puścić L przez te pozostałą żyłę a nadajnik zasilać bateryjnie, i działające na zasadzie załącz/wyłącz.

Pozdrawiam,
    GSM

0
  • #10 01 Cze 2011 19:34
    bbbno1
    Poziom 9  

Kilka wniosków po dzisiejszych doświadczeniach z transformatorami i próbą zasilenia radiolinii:
    - dobierałem doświadczalnie transformatory które planuję włączyć w szereg toroida obwodu A - transformator między toroidem a włącznikiem: w szereg włączone uzwojenie wtórne - 115/12V - napięcie przy obciążeniu: 60V
    - transformator zrównoleglony z włącznikiem uzwojeniem pierwotnym 230/9V - napięcie 13V

Jutro będę kombinował nad zasileniem pilota - myślałem o jakiejś przetwornicy impulsowej o szerokim zakresie napięcia wejściowego i wyjściu 12V. Myślę że układ mimo że jest przekombinowany będzie działał. Czy ktoś mógłby zaproponować zasilacz impulsowy o napięciu wejściowym od 12V do 100V (albo 12-230V?)

Może Ci jeszcze zrobić taki?
    3.1.17. (10.9, 16) Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
    [retrofood]

0
  • #11 03 Cze 2011 20:41
    stasiekm
    Poziom 29  

Bronek22 napisał:

Jeżeli nie masz dostępu do N to z tymi kondensatorami nic nie wyjdzie.
    Bo potrzebny jest N.
    Bronek

Mam nadzieję ze obrazki są łatwiejsze do ogarnięcia niż czytanie ze zrozumieniem.
    zasilacz do nadajnika radiolinii w szeregu z transformatorem dużej mocy zasilacz do nadajnika radiolinii w szeregu z transformatorem dużej mocy zasilacz do nadajnika radiolinii w szeregu z transformatorem dużej mocy
    Kondensatory montujemy równolegle do żarówki, w oprawie gdzie będą miały szanse się zmieścić, oraz gdzie jest "zaginiony" N.
    Oznaczenia kondensatorów na symulacjach wartości chwilowej i skutecznej napięcia określają ich pojemność -C47 to 47uF.

0
  • #12 03 Cze 2011 23:29
    bbbno1
    Poziom 9  

Żeby rozmowa nie zbaczała za bardzo na bok tak jak moderatorzy zwracają uwagę, wracając do sedna sprawy i prośby dotyczącej pomocy w skonstruowaniu zasilacza, pomijając kwestie diód i kondensatorów, dzielę się efektami doświadczeń. Tak jak na schemacie w obwód B - toroida 300W zasilającego cztery halogeny 50W włączyłem szeregowo uzwojenie wtórne (gruby drut) transformatora 230/12V 40W. Doświadczalnie odwijając uzwojenie pierwotne (cienki drut) dążyłem do osiągnięcia napięcia ok 30V. Założyłem że do stabilizacji użyję 7812 - max V wejściowe ok. 35V. Napięcie wejściowe ustaliłem na tak wysokie ponieważ w przypadku przepalenia jednego z halogenów gwałtownie spadało napięcie na uzwojeniu pierwotnym transformatora dołączonego w szereg - do około 14V - w przypadku przepalenia drugiego halogena napięcie wynosilo ok 2V więc uczuliłem klienta że musi wymieniać halogeny w przypadku przepalenia bo podczas zasilania z tegoż transformatora nie wystarczy napięcia do zasilenia pilota. Drugi transformator włączony równolegle do włącznika uzwojeniem pierwotnym (cienki drut) ma służyć do zasilania pilota w trakcie rozłączenia włącznika - płynie przez niego napięcie które nie powoduje świecenia halogenów. Transformator 220/24V - (9W - z jakiegoś starego, badziewnego radia) - napięcie na wtórnym - 18V. Oba wyjścia napięciowe transformatorów podłączone do mostków pprostowniczych, za nimi kondensator 220mikroF, dioda Schotky'ego, stabilizator i w końcu pilot. Całość zmontowana jako prototyp i pierwowzór działa u mnie w mieszkaniu od dwóch dni. Jako że problemów nie widzę myślę że wynalazek ma prawo działać na dłuższą metę...

0
  Szukaj w 5mln produktów