Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna

motykami 10 Cze 2011 13:10 84833 38
    adambyw
    Moderator Akustyka
    Cytat:
    natomiast o ile dobrze pamiętam to pompa wtryskowa w silniku wysokoprężnym dawkuje paliwo w zależności od aktualnego obciążenia utrzymując zadane obroty silnika

W starszych pompach wtryskowych, reguluje się dawkę paliwa a nie obroty. Regulacja niskich obrotów również polega na ustaleniu minimalnej dawki, która zawsze jest podawana na wtryski.

Oczywiście dawka razy liczba obrotów daje zużycie.

Nie mniej projekt mi się podoba. Często ekonomiczniej jest zrobić to w polu/lesie niż sprowadzać gałęzie pod dom i korzystać z energii elektrycznej.

Co do osłon - na wałku powinna być. zaszkodzić można głównie sobie, a jakoś nie miałem problemu z użytkowaniem wałka z osłonami. Fakt czasami był gorszy dostęp przy maszynie, ale nie było dramatu.
  • TermopastyTermopasty
  • TermopastyTermopasty
    Krater28
    Poziom 17  
    marius121 napisał:
    Nie rozumiem Ciebie. Jaki koń jaki dyszel. Chodzi mi o taką konstukcję http://www.youtube.com/watch?v=oOv-qvYAm3Q&feature=related Tylko że jeszcze z przodem i z siedzeniami. :D

I niby jak przekazał byś napęd do rębaka? Przecież on jest podłączony do tarczy sprzęgłowej zamiast skrzyni biegów. Chyba o tym jeszcze nie pomyślałeś...
    motocet
    Poziom 10  
    Pomysł jak najbardziej racjonalizatorski!!! Bardzo mi się podoba. Jak każdy coś bym zmienił, nie oceniając negatywnie oczywiście urządzenia i jego konstruktora. Podejrzewam, że celem było wykorzystanie tego co się ma w warsztacie ograniczając koszty wykonania do minimum. Wykonanie super!!!
    Ja bym zastosował pompę olejową zamiast przekładni ślimakowej napędzaną tym samym sposobem i do napędu wałka zastosował silnik olejowy puszczony przez rozdzielacz dwustronnego działania. Tym sposobem uzyskałbym nie tylko zatrzymanie drzewa, ale również wysunięcie go z powrotem (ponieważ czasami podejdzie jakiś sęk i nie chce wciągnąć). Na pewno zastosowałbym również drugi wałek, aby drzewo lepiej wsuwało się do tarczy tnącej. To nie jest mój pomysł tylko podpatrzone z rębaka "SKORPION". Wiadomo, że takie rozwiązanie jakie opisuję wiąże się z kosztami pompy olejowej, silnika hydraulicznego oraz rozdzielacza. Ale pomysł i wykonanie rębaka powyżej i tak mi się podoba.

Ja mogę zaprezentować na dzień dzisiejszy łuparkę do drzewa jaką wykonałem latem tego roku. Bardzo proste i bezpieczne urządzenie do łupania drzewa napędzane olejem przez rozdzielacz z ciągnika URSUS 3P (tzw. PERKINS). Wałki drewna można wkładać o wysokości 65 cm. Perkins przy łupaniu drzewa na wolnych obrotach spala 1 litr paliwa (koszt niewielki, zależy co się do niego leje Wink hehe ) Często używam tego urządzenia jako prasy do wyciskania lub gięcia.
    Proszę o wytknięcie błędów mojego wykonania. Pozytywy też mile widziane Wink Pozdrawiam!!!
    Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna
    YureQ
    Poziom 17  
    Wg mnie.
    Negatywy :
    brak mocowania silownika na górze, będzie odginało cały siłownik,
    brak prowadzenia wysuwu tłoka, będzie krzywiło tłoczysko.

Link

Zalety : można czasem wykorzystać jako prasę.
    motocet
    Poziom 10  
    Proszę przyjżeć się dokładnie zdjęciom. Mocowanie siłownika do góry nie potrzebne, siłownika nie odgina. Dlaczego? Klin do łupania jest przyspawany do płyty która jest zamontowana do ceówek i się po nich ślizga. A do klina jest zamontowany siłownik. Płyta jest prowadzeniem klina po ceówkach. Siłownik nawet nie ma prawa ruszyć się w nieodpowiednim dla niego kierunku. Jak znajdę chwilę to podrzucę filmik. Pozdrawiam!!!

Dodano po 25 [minuty]:

Łuparka Turbo Posch ma zalety takie jak podnoszenie drzewa. W jej przypadku potrzebne, ponieważ może łupać metrowe pnie. Moja łuparka może łupać maksymalnie 65 cm. W moim przypadku w zupełności wystarczy, ponieważ łupię nie większe jak 35-40 cm. Turbo Posch ma również automatyczny posów do góry. Nie da się ukryć, coś fajnego co również mógłbym zastosować, ale nawet nie przyszło mi na myśl. Własne pompy olejowe napędzane wałkiem WOM. Mi chodziło o ominięcie kosztów tego typu. Różne akcesoria dokładane. Fajne!!! Cieszy oko klienta ale czy będzie ich używał często? Jestem ciekaw ile kosztuje. Pewnie słono. U mnie materiał wyszedł 450 zł. 150 zł siłownik na złomie, 50 zł wymiana uszczelniaczy w nim, 50 zł rozdzielacz, 50 zł węże z złączkami do ciągnika i 150 zł materiał również ze złomu. Wycinanie, spawanie i malowanie popołudniami w warsztacie. Wiadomo tego nie liczyłem. Zajęło mi to 6 popołudniówek sumiennej roboty. Traktuję tą robotę jako hobby.
    YureQ
    Poziom 17  
    Faktycznie. Nie zauważyłem tej wielkiej płyty. Myślałem, że to wzmocnienie konstrukcji. :)
    Z tymi kosztami to oczywistość. Ta maszyna co pokazałem to pierwsza z brzegu i chodziło mi o pokazanie prowadzenia klina. Ta maszyna na pewno kosztuje majątek.
    Nam chyba takich nie trzeba.
    lyndzik
    Poziom 18  
    Witam można wiedzieć od czego zapożyczyłeś sprężyny na docisk wałka podającego ?
    Pytanie do autora tematu
    JAMAR_MG
    Poziom 9  
    Mistrzu, mam pytanko odnośnie mocowania noży. Jakich śrub użyłeś -średnica, gwint, twardość i długość.
    Buduję podobny. Mam hardox 450 na noże lecz myślę że to zbyt twardy materiał.
    Myślę o zastosowaniu resora.