Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mysz jeździ ale nie klika, klawiatura działa

LeniVietz 30 May 2011 14:08 35251 9
    LeniVietz
    Level 16  
    System: Windows 7
    U znajomej w laptopie Lenovo (modelu w tej chwili nie podam) nie działa myszka - zarówno touchpad i mysz pod usb - jeździ po ekranie ale klikanie nie daje żadnego efektu. Klawiatura działa dobrze i "wszystko" można nią zrobić.
    Czasami działa przez parę sekund, po czym przestaje.
    Co może być tego przyczyną?
    Ochrona: MS Security Essentials

Za jakieś 1,5-2h będę miał okazję zasiąść przed komputerem i pokombinować ale nie mam obecnie pomysłu, co może być przyczyną. Na pewno przeinstaluję sterowniki i zobaczę czy pod systemem w wersji Live CD zadziała normalnie ale przydadzą się każde poszlaki ;)
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    jon_romero
    Level 14  
    Sprawdź też Panel sterowania>Sprzęt i dźwięk>Mysz i tam popatrz na ustawienia.
    LeniVietz
    Level 16  
    jon_romero wrote:
    Sprawdź też Panel sterowania>Sprzęt i dźwięk>Mysz i tam popatrz na ustawienia.

Ze względu na brak czasu sprawa została odłożona i wracam do niej - dostałem komputer na weekend do pogrzebania w nim. W panelu sterowania wszystko wygląda ok.

Dodano po 1 [minuty]:

Aktualizacja: problem wygląda tak, że klikanie na pasku start i w menu start działa normalnie, podobnie na obszarze pulpitu - problem pojawia się przy klikaniu na programy odpalane NAD pulpitem (Firefox, Outlook, Word itp.) - system nie reaguje bądź reaguje tak jakby się klikało na pulpit (zaznaczane/podkreślane są ikonki pulpitu zamiast np. firefoxowych linków) więc problem wygląda raczej na systemowy niż sterowników.
    Kaspersky Virus Removal Tool nic nie wykrył. Jedyna rzecz, jaka pomaga na jakiś czas to uruchomienie Menedżera zadań (wtedy automatycznie problem na jakiś czas znika).

Laptop to Lenovo Thinkpad Edge model: 0301-GBG z systemem Windows 7 Home Premium x64 z programem antywirusowym Microsoft Security Essentials.
    beo
    Level 36  
    Daj screen wszystkich uruchomionych procesów.
    bmserwis
    Level 36  
    Przede wszystkim skanowanie w kierunku złośliwego oprogramowania. Jeśli nie działa zarówno zewnętrzna mysz jak i touchpad to problem wygląda na programowy. Pytanie jeszcze czy wyłączałeś touchpad skrótem klawiszowym po podłączeniu myszy zewnętrznej? Jeśli nie to wyłącz najpierw i zobacz czy problem będzie występował.
    LeniVietz
    Level 16  
    Quote:
    Daj screen wszystkich uruchomionych procesów.

W załączniku log z process explorera.

Quote:
    Przede wszystkim skanowanie w kierunku złośliwego oprogramowania. Jeśli nie działa zarówno zewnętrzna mysz jak i touchpad to problem wygląda na programowy. Pytanie jeszcze czy wyłączałeś touchpad skrótem klawiszowym po podłączeniu myszy zewnętrznej? Jeśli nie to wyłącz najpierw i zobacz czy problem będzie występował.

Czym najlepiej przeskanować? Bo trendy w tym kierunku się zmieniają i nie wiem, co ma największą wykrywalność ;)
    Skrótem klawiaturowym nigdy touchpad nie był wyłączany z tego co wiem (tym bardziej, że znajoma owa się nie zna dobrze na komputerze, a ja nawet nie widzę przycisku, ani kombinacji przycisków do zrobienia tego)

Poza tym mam taki "problem", że odkąd uruchomiłem u siebie w domu ten komputer to problem z myszką nie wystąpił jeszcze, a jedyne co z nim zrobiłem (prócz zrobienia loga z process explorera) to instalacje systemowych aktualizacji...
    LeniVietz
    Level 16  
    Zarówno MBAM jak i Spybot S&D wykryły tylko zagrożenia pokroju Adware i Tracking Cookie, skanuje się jeszcze SuperAntiSpyware (i wygląda jakby miało to trwać wieki :P)
    Margola1991
    Level 10  
    Kiedyś miałem podobny problem na kompie stacjonarnym to było jakieś 5 miesięcy temu szukałem wtedy najlepszego antywirusa i znalazłem Bit Defender przed zainstalowaniem tego programu on przeskanował mi kilka razy dokładnie cały komputer i znalazł sporo złośliwych aplikacji skasował je i problemy które mnie dręczyły znikły. :) Bit Defender to płatny antywirus ale wtedy kiedy go instalowałem była możliwość instalacji wersji 30 dniowej po instalacji program mi się nie spodobał i postanowiłem wrócić do poprzedniego. Po 5 miesiącach komputer dalej działa sprawnie :) ew. skanowanie Combo fix ale to nie zawsze pomaga.
    LeniVietz
    Level 16  
    Bit Defenderem online'owym przeskanowałem (bawić się w deinstalację i instalację innego programu nie chciało mi się) - nic nie wykrył, Combofix usunął jakieś niedobitki ciasteczkowo-adware'owe.
    Pewnie w poniedziałek się okaże czy są efekty jakieś, bo mi od momentu dostania komputera w piątek (jeszcze zanim cokolwiek zrobiłem) problem nie wystąpił - jak nie to będę jeszcze drążył temat.
    LeniVietz
    Level 16  
    Przyczyna leżała jednak po stronie sprzętu.
    W momencie, gdy podłączyłem laptopa właścicielce okazało się, że problem wrócił. W pierwszej chwili się wkurzyłem i załamałem ręce ale po chwili pomyślałem, co może być przyczyną - co się zmieniło od bytności komputera u mnie w domu? Połączył się z inną siecią bezprzewodową (mało prawdopodobne), stoi pod innym kątem na podstawce zamiast biurku (też mała szansa), podłączyłem myszkę...

Problemem była myszka firmy Modecom MC-610, która najwyraźniej po którejś z systemowych aktualizacji stwierdziła, że jest niezgodna ze sterownikami i uniemożliwiała sprawne działanie trackpada. Po podmianie myszek z innym komputerem (Win XP) problem zniknął.
    Najbardziej mnie ciekawi jak myszka wpływała na złe działanie trackpada?