Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HotSpot + WiFi pokrycie budynku i posesji

slitex 30 Maj 2011 14:39 4736 11
  • #1 30 Maj 2011 14:39
    slitex
    Poziom 9  

Witam.

Zamieszczam uproszczoną mapkę terenową:

Opis:
    - Budynek 3 poziomowy - parter i dwa piętra. Ściany nośne i stropy ok. 30cm - cegła itp. (nie żelbet). Powierzchnia piętra: ok 80m².
    - Rozmiar posesji 15m x 35m.

Czerwone punkty na mapce to "bardzo niska" jakość sygnału na balkonach zarówno na 1 i 2 piętrze. Tam zasięg jest i nie zrywa mimo, że słaby. Na parterze i w każdym innym miejscu zasięgu brak - na dachu nie sprawdzałem. Do HotSpota jest max 1km (to z mocnym zapasem). Hotspot nie wiem gdzie jest ale wygląda jak litera "H" dwie anteny pionowe i jedna kwadratowa mniejsza pośrodku.
    Niebieski punkt pokazuje gdzie będzie stał Router/Ap.
    Zielony to maszt gdzie najchętniej przyczepiłbym antenkę (masz ok. 2m)

Rozwiązanie
    Kabel z masztu do routera/ap będzie miał ok. 10m długości. Stanie to na 1 piętrze czyli na środku. I teraz tak:
    Jaka antena byłaby dla mnie odpowiednia?
    Jaki zakupić Router/ap - domyślam się że potrzebne będą dwie sztuki jeden na odbiór z hotspota drugi na nadawanie wifi lub dual z dwiema kartami wifi.
    Problem polega też na tym żeby pokryć cały dom i posesje tym WiFi - standardowa antenka może tego nie podźwignąć. Oczywiście nie chcę też tak rozsiać sygnału żeby pół miejscowości widziało moją sieć.

Coś co mi się obiło o uszy to, że sprzęt z 2 kartami tańszy bo nie chcę tam inwestować 1000zł - ma problem z WiFi potem... Trochę kombinuję z tym Hotspotem ale w końcu po to on jest, działa cały rok, nigdy go nie zablokują, a mi w tym miejscu internet jest potrzebny przez 3 miesiące w roku także nie ma sensu zakładać stałego...

Czy ktoś mógłby mi doradzić wybór sprzętu który jest potrzebny, wystarczający i zoptymalizowany pod względem skuteczność/cena?

Za wszystkie rady bardzo dziękuję.
    Pozdrawiam (Ps. mam nadzieję, że dobry dział)

Myślałem o czymś takiem:
    - Ovislink G.DUO Hot-Spot
    - Taka antenka zamiast seryjnej do rozsiania WiFi - http://allegro.pl/antena-wi-fi-dookolna-12-dbi-38-cm-rp-sma-polecam-i1636738539.html
    - antena z RP-SMA (tuba koło 20db lub płaska)

0 11
  • #2 31 Maj 2011 19:46
    LeoN_93
    Poziom 8  

Jak się nie mylę będziesz potrzebował access point_a wi-fi z anteną kierunkową ustawionego w trybie client mode z wykierowana anteną w nadajnik Hot-Spot i od niego podciągniesz kablem LAN do Routera wi-fi w domu . :P

Co do anteny dookólnej to będziesz musiał wydać z 30zł ja dzisiaj kupiłem w komputerowym za 20zł Link właśnie taką i powiem ci że różnica ze standardową jest nie wielka w pokoju gdzie na standard zamocowanej w TP-Link TD-W8950ND

p.s nie jestem pewien czy nie będzie strat na tym kablu 10M

Moc wyjściowa (max): 17dBm
    Zysk anteny: 3dBi standardowej
    Zakres częstotliwości: 2,4~2,4835GHz

Na Win 7 Ultimate 32 bit na standardowej miałem 2 - 3 na 5 a teraz 4 - 5 na 5 ale tu rozczarowanie bo w komie zasięg jaki był taki jest .

Zdj podglądowe anten :

0
  • #3 31 Maj 2011 23:10
    slitex
    Poziom 9  

Dzięki kolego za zainteresowanie, ale nic to nie daje w temacie. Ponieważ chodzi o konkretny sprzęt, który jest potrzebny

Zakładamy że ovislink airlive g.duo - czyli stację bazową mamy - on ma tryby które są potrzebne i tu sprawa jest jasna.

Tak na kablu będą straty - taka charakterystyka tego typu kabelków.

Najbardziej interesują mnie ANTENY - konkretne modele które należało by zastosować w moim przypadku i są optymalnym rozwiązaniem??

0
  • #4 01 Cze 2011 01:05
    krismalinowski
    Poziom 23  

Z tą antenką z A****ro co podałeś link do trafiłeś w dziesiątkę.
    Idealnie się nadaje do podrapania po plecach, chociaż nie bo za miękka i taki właśnie szajs sprzedają pseudo Super sprzedawcy na aukcjach.Ten właśnie szajs kupiłem trzy miesiące temu w ilości x3, nie wiem z czym można ją porównać, po prostu brak słów.
    Jedną rozebrałem a dwie nienaruszone chciałem reklamować , tą kwestię pozostawię bez komentarza.
    Tylko najadłem się wstydu bo nie były dla mnie.
    Standardowa antenka 3dBi jaka jest w komplecie z kartą TP-Link WN422G bije ją na łeb.
    Zamieszczam fotki jej wnętrza oraz chwalący ją opis z aukcji.
    HotSpot + WiFi pokrycie budynku i posesji HotSpot + WiFi pokrycie budynku i posesji HotSpot + WiFi pokrycie budynku i posesji HotSpot + WiFi pokrycie budynku i posesji

Do rozsyłania sygnału polecam rewelacyjną antenkę TP-LINK 8dBi TL-ANT2408CL.
    https://www.hurt.com.pl/?o=shpp&i=7942

Oczywiście jeżeli nie przesadzisz z długością kabla.
    Osobiście instalowałem kilkanaście ich sztuk, wiadomo że najlepiej jak jest podłączona bezpośrednio z kartą lub routerem, ale i na przewodzie 5m też się sprawdziła.
    Wiele osób (jak jest taka możliwość) podłącza ją bezpośrednio do karty USB i dobrej jakości przewodem USB do komputera czy laptopa.
    Osobiście montowałem coś takiego u dwóch znajomych na przewodzie USB 10m i jest super.

0
  • #5 01 Cze 2011 02:44
    slitex
    Poziom 9  

Haha! No dlatego pytam tutaj. Bo ja nie mam nerwów ani czasu do eksperymentów :) Zamówię co trzeba i złoże do kupy :)

No super - no to antenkę do Routera/Ap do siania WiFi po terenie mamy.
    Jeszcze tylko antena do odbioru.

Trochę poczytałem na forum i nasunęły mi się takie wątpliwości:

Czy jeżeli mam słaby a stabilny sygnał na balkonie (niemierzony InSSIDer - tylko wskazania z XP) to kupić tego G.DUO do tego jakąś antenkę z zyskiem z 15dbm np. tą płaską panelową? do G.DUO właśnie taką TP-Linka jak podał kolega wyżej i wsjo??

Czy raczej TRZEBA to mierzyć jaki jest sygnał w InSSIDer i wtedy dopiero będzie można to określić (nie ma mnie tam i muszę się specjalnie "pofatygować") :) A nie chcę też tam grzać 27db bo to bez sensu skoro działa na balkonie a jeszcze straż pożarną zakłócę a chłopaki tam do dyplomatów nie należą hehe :)

A może ta antena: TP-Link WA5210G + jakiś router do WiFi za 50zł?? plusy tego rozwiązania to brak strat bo leci skrętką. Tylko czy takie rozwiązanie jest odpowiednie do HotSpota do którego trzeba się zalogować?? Czy może rozwiązanie z AirLivem jest lepsze (bo droższe) :)

0
  • #6 01 Cze 2011 09:38
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Zdecydowanie dwa urządzenia, jedno radio na dachu w puszcze do odbioru sygnału z hotspota drugie radio (dowolnej długości kabel komputerowy mędzy radiami) w optymalnym punkcie domu do rozprowadzenia sygnału po domu.

> TP-Link WA5210G
    to jest router, zatem WA5210G na dach a do tego jakiś APek z 4-5 portami LAN.

0
  • #7 01 Cze 2011 18:38
    LeoN_93
    Poziom 8  

Tak jak pisał kolega wyżej takie rozwiązanie najlepsze a co do długości kabla LAN to nie można ile się chce jest jakaś długość na której jest dobra moc i nie ma strat chyba bodajże 100 m

0
  • #8 01 Cze 2011 20:24
    slitex
    Poziom 9  

Panowie - podszedłem dokładniej do sprawy, byłem tam dzisiaj i sprawa ma się tak - do hotspota mam 50m w linii prostej :) HotSpot jest w porcie (jak ktoś chce nad Bałtyk na wczasy - zapraszam ;) Zrobili w porcie 2 HotSpoty - na latarniach na wysokości ok. 4m wiszą :/

Wykres z inSSIDera 2.0

Miejsce pomiaru (jak widać jest jeszcze dach a na nim maszt):

Widok z tego balkonu i miejsce HotSpota (akurat tak się składa, że jest pięknie zasłonięty 2 drzewami które rosną 2m od niego w moim kierunku):

Wykres sygnału w porcie (na jego podstawie stwierdzam że same hotspoty są słabe):

Wszystko mierzone kartą WiFi wbudowaną w laptopa - żadnych anten zewnętrznych.

PYTANIE WIĘC: jaka ANTENA - czy TP-Link podany wyżej wystarczy??

0
  • #9 01 Cze 2011 20:33
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Sygnał przez drzewa, znowu loteria, woda doskonale pochłania WIFI.
    Jest jakas możliwość abyś zrobił pomiar z dachu tak aby było widać hotspota ?

> Wykres sygnału w porcie (na jego podstawie stwierdzam że same hotspoty są słabe):
    niekoniecznie, spot może mieć antene o dużym zysku, czyli wązka wiązka, i blisko pod spotem nie ma sygnalu, analogicznie jak pod latarnią morską nie poczytasz ksiązki, a przeca latarnia ma moc.

0
  • #10 01 Cze 2011 21:50
    LeoN_93
    Poziom 8  

-70 dBm Minimum na stabilne łącze . Najlepiej pożycz sprzęt na godzinkę od kogoś i zobacz jak działa . Na jesień jak liście opadną sygnał się poprawi . Takie anteny jak są na tych zdjęciach są mocne i taką bym ci polecił tylko z przejściem na RP-SMA .

0
  • #11 01 Cze 2011 21:56
    slitex
    Poziom 9  

Ale jakie anteny na tych zdjęciach?? ;> Powiem tak - ja mam lęk wysokości a drabina jest zewnętrzna xD Ostatecznie mogę się wdrapać na ten dach :) Ale skoro na balkonie jest słaby sygnał i da się podłączyć to jak walnę antenkę to nie powinno być ok?? Na maszcie jak bym zaczepił antenę to bez przeszkód celuje w hotspota (w tą latarnię na której wisi a bardziej to w te drzewa). Ten TP-Link ma za słaby zysk energetyczny na to?? Bo to albo AirLive G.DUO i RP-SMA albo TP-LINK i skrętką do Routera WiFi. kabel z masztu do punktu przeznaczenia to 7-10m... A sprzętu właśnie nie mam od kogo pożyczyć :/

Ps. mam gdzieś w piwnicy czasze od cyfry+ 60cm -> może dokupić promiennik http://allegro.pl/promiennik-do-paraboli-fvat-wtyk-proconnect-i1623543505.html
    lub
    http://allegro.pl/wielka-wyprz-promiennik-oswietlacz-do-czaszy-wifi-i1634755105.html
    i wyjdzie z tego 22dbm??

0
  • #12 21 Lut 2012 23:43
    sneak
    Poziom 17  

Skoro anteną od laptopa łapiesz sygnał to postaw router (client) i zaopatrz go w antenę puszkową powinna wystarczyć spokojnie :). pożycz albo (najlepiej) kup sobie kartę wifi pod usb z antenką np TP linka (mam i polecam) - i możesz dołączyć do niej antenę puszkową, lub "żagielek" http://www.openobject.org/objectsinflux/?p=35

Zasięg na pewno złapiesz na dachu bez korzystania z masztu. Skoro lapkiem złapałeś hot spota, to będzie tylko lepiej :)

0